AnasayfaBlogİç Mekan Tasarımı Bölümü (MYO)
Bölümler

İç Mekan Tasarımı Bölümü (MYO)

12 Ekim 2020
İç Mekan Tasarımı Bölümü (MYO)

Bir binaya veya kapalı bir mekana adım attığınızda hissettiğiniz bazı duygular vardır. Kimi zaman ferahladığınız hissedersiniz, kimi zaman mekan bunaltıcı gelir, kimi zaman karanlık hissiyatı kaplar içinizi. Mekandaki bu hisler ve mekanı algılama biçimi tamamen mekanın içinde yer alan zemin, duvar ve tavanın bir ara verdiği etkiye bağlı olarak değişir. Tüm bu öğeler, içeride varolan hacimsel algıların sınırlarını tanımlayan mimari ögelerdir. İçeri girdiğimizde bizi kuşatan bu hisler mekanları ve hatta mekanın içindeki bölümleri de diğerlerinden ayırmaya olanak sağlar. Zeminde yer alan döşemeler, duvar renkleri, pencere şekilleri, boyutları gibi mekana ait ögeler, bir dört duvarı mimari mekanlara dönüştürür. 

İç Mekan Tasarımı, mekanı mimari açıdan yorumlamanın daha da ötesinde mekana yorum katarak görsel açıdan da zenginliğini sağlamakla görevlidir. Bu konuda çalışan, mekanı yeniden ele alıp kimlik kazandıran bazı kişiler vardır. Bunlar iç mimarlar, iç mekan tasarımcıları ve dekoratörlerdir. İç mekanı tasarlamakla görevli olan bu kişilerden de mekanın mimari karakterini de tanıyor olması beklenir. Bir iç mekan tasarımcısının en büyük görevi, mimari mekanın üzerinde kendi bilgi ve yorumlarını katarak gereken seçimleri yapmak ve mekanın mimari özelliklerini gözardı etmeden önerilerde bulunmaktır.

İç mimari veya iç mekan tasarımı günümüzde önem kazanmaya devam eden meslekler arasındadır. Görselliğin ve fonksiyonelliğin bir arada görülmek istendiği bu dönemde herkes evinin, ofisinin, odasının en güzel ve kullanışlı şekilde tasarlanmasını istemektedir. Bunun için profesyonel yardım almak isteyen kişiler de iç mekan tasarımcılarından destek almaktadır. İç mekan tasarımına artan ilgi ile birlikte iç mekan tasarımı bölümleri de her yıl yeni mezun vererek sektöre yeni tasarımcılar mezun etmektedirler.  

İç Mekan Tasarımı Bölümü Nedir? 

İç mekan tasarımı; mekanların iç kısımlarının düzenlenmesi için sanat ve teknolojiyi kullanarak teknik çizim yapabilen ve dekorasyon konusunda bilgi sahibi kişileri yetiştirmek amacı ile kurulmuş bir ön lisans programıdır.

2 yıl sonunda İç mekan tasarımı teknikeri olarak mezun olan tasarımcı adayları; müşterinin beklentilerini göz önünde bulundurarak mekanda yapılması gereken değişiklikleri belirler. Aynı zamanda mekandaki işleri planlar, organize eder, elektrik, su gibi donanımsal ihtiyaçları da göz önünde bulundurmak mesleğinin gereğidir. Malzeme seçiminde de yetkili olan iç mekan tasarımcıları hem teknik bilgiye sahip hem de sanatsal ve dekoratif özgünlüğü yakalayabilen tasarımcılar olmalıdırlar. Bu bölümlerde okuyan öğrencilerin 2 yıllık eğitimleri süresince stajlarını tamamlayarak eğitim süresince deneyim kazanmalarına imkan tanınmaktadır. 

2 yıl sonunda iç mekan tasarım teknikeri ünvanı alırlar. Tasarımcı adayı öğrencilerden yaptıkları işi standartlara uygun bir şekilde tamamlamaları beklenir.

İç Mekan Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir? 

İç mekan tasarımı bölümünde  iç mimarlık ve tasarım bölümlerinden ortak bir çok ders bulunmaktadır. 

 • Mesleki Teknik Resim 

 • Temel Sanat Eğitimi 

 • Mimari Sunum Teknikleri 

 • Perspektif Bilgisi

 • Metraj ve Maliyet Analizi

 • Uygulama Tasarımı

 • Tasarım Tarihi

 • Rölöve

 • Bilgisayarda İç Mekan Tasarım 

 • Proje Yönetimi

İç Mekan Tasarımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? 

İç Mekan Tasarım Bölümü mezunları “tekniker“ unvanı ile birlikte iç mekan tasarımcısı olarak da anılırlar. Devlete alım olmadığı için bölüm mezunlarının iş imkanı özel sektör ile sınırlıdır. Bölümü bitirenler birçok alanda iş bulma olanağına sahiptir. Kalite ve rekabetin oldukça yoğun yaşandığı, tüketici ihtiyaçlarının değiştiği günümüzde İç Mekan Tasarımı Programı gitgide önem kazanmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda bu programdan mezun olan öğrenciler iş bulma sorunu yaşamadan meslek sahibi olabilmektedirler. Ancak her meslekte olduğu gibi iç mekan tasarımcılarında da fark yaratan okuldan çok eğitim sürecinde değil bir çok konuda kendini yetiştirmiş olmalarıdır.

İç Mekan Tasarımcısının Görevleri Nelerdir? 

Farklı alanlarda farklı işler yapmalarına rağmen genel olarak İç Mekan Tasarımcısının belli başlı görevleri şunlardır.

 • Müşterilerinin isteklerine göre hareket etmek ve seçim yapmak en öncelikli görevidir. Elbette kendi özgün tasarımları olmalı ve önerilerde bulunması gereklidir, ancak bu meslekte müşteri çoğunlukla ön plandadır.

 • Müşteri ve çalışan kişilerle iletişiminin iyi olması da önemli bir faktördür. 

 • Yapacağı işlerin bir sıralaması vardır, bu konuda planlı ve disiplinli çalışmak en önemli görevleri arasındadır. 

 • Tasarımını yapacağı mekandaki elektrik, su vb. donanımsal konuları da hesaba katmalı ve eksikleri tespit etmek gözden kaçırmamak zorundadır.

 • Mekanın tasarımında kullanılacak malzemeleri seçme, mekan için ayrılan bütçeyi aşmama, tüm işlerin teslim sürelerine uymakla yükümlüdür. 

İç Mekan Tasarımı Mezunları Çalışma Alanları Nelerdir? 

Birden farklı ortamlarda çalışma koşulları olabilen iç mekan tasarımcılarının çalışma alanları şunlardır:

 • Mobilya ve Dekorasyon konusunda hizmet veren büyük-küçük atölyelerinin tasarım bölümlerinde çalışabilirler.

 • Restorasyon yapan mimari - inşaat firmalarında proje elemanı olarak görev yapabilirler.

 • Mimarlık ve mühendislik bürolarında çizim yapabilir ve tasarımcı rolünü üstlenebilirler.

 • Maket yapan çeşitli şirketler ve buna benzer alanlarda yönetici, yönetici asistanı yetkili, kontrolör unvanları ile görev yapabilirler.

İç Mekan Tasarımı Bölümünü Kimler Seçmelidir? 

İç Mekan Tasarımı bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrencilerin bir çok alanda kendini geliştirmeye açık olması gereklidir. Teknik bilgi konusunda kendini geliştirebilen, disiplinli ve planlı bir şekilde çalışmayı seveni yaratıcı, estetik bakış açısına sahip ve sorumluluk sahibi olması gerekliliği aranan başlıca özellikler arasındadır.

Buna ek olarak Dikey Geçiş Sınavında başarılı olan mezun öğrenciler üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Mimarlık, İç Mimarlık, İç Mekan ve Çevre Tasarımı, El Sanatları Tasarımı ve Üretimi, Geleneksel Türk El Sanatları, bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedirler. Dikey geçiş yapabildikleri bölümler arasında iş imkanı en yüksek olan bölümler Mimarlık ve İç Mimarlık bölümleridir. Özellikle mimarlık bölümüne dikey geçiş yapan biri, mezun olduktan sonra çok kolay bir şekilde devlette de özelde de iş imkanına sahip olabilir. 

İç Mekan Tasarımı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama 

2019-2020 İç mekan tasarımı bölümü taban puanı, başarı sıralaması (ilk 5 üniversite) aşağıdaki gibidir. Paylaşılan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazıdaki verilerin tamamı ÖSYM - YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ  Meslek Yüksekokulu (İSTANBUL-Vakıf)İç Mekan Tasarımı (Burslu)338,41797226.831
İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ   Plato Meslek Yüksekokulu (İSTANBUL-Vakıf)İç Mekan Tasarımı (İÖ)(Burslu)329,59840259.386
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ   Meslek Yüksekokulu (İZMİR-Vakıf)İç Mekan Tasarımı (Burslu)320,47450298.146
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ   Meslek Yüksekokulu (İSTANBUL- Vakıf )İç Mekan Tasarımı (Burslu)303,67583385.949
HALİÇ ÜNİVERSİTESİ   Meslek Yüksekokulu (İSTANBUL-Vakıf)İç Mekan Tasarımı (Burslu)302,77372391.460
İç Mekan Tasarımı Bölümü İç Mekan Tasarımı Bölümü Dersleri İç Mekan Tasarımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar İç Mekan Tasarımı Mezunları Çalışma Alanları İç Mekan Tasarımcısının Görevleri İç Mekan Tasarımı Bölümünü Kimler Seçmeli İç Mekan Tasarımı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama İç Mekan Tasarımı Nedir
Aysun Şahin Besci
Aysun Şahin Besci
Blog Yazarı

Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek adına Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Marka İletişimi bölümlerini bitirdikten sonra tasarım bilgisiyle yeteneklerini buluşturduğu Noipaper Art&Craft'ı kurdu. 2009'dan bu yana çeşitli ürün tasarımı projelerine danışmanlık yapmakta bir yandan da Noipaper ile el yapımı ürünlerin değerini artırmak adına yetişkin ve çocuklara özel kağıt atölyeleri düzenlemektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mimar Nedir? Mimarlık Nedir?
Meslekler

Mimar Nedir? Mimarlık Nedir?

29 Kasım 2018
Mimarların Takip Etmesi Gereken 5 Yönetmen 
Kişisel Gelişim

Mimarların Takip Etmesi Gereken 5 Yönetmen 

26 Ağustos 2021
AutoCAD Nedir? Ne İşe Yarar?
Yazılımlar

AutoCAD Nedir? Ne İşe Yarar?

18 Şubat 2020
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
500209
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
500209