AnasayfaBlogHayatımızın Bir Parçası: Stres
Stres Yönetimi

Hayatımızın Bir Parçası: Stres

28 Ekim 2019
Hayatımızın Bir Parçası: Stres

Stres günümüz dünyasında yoğun şehir ve iş hayatına maruz kalan her kişinin günlük yaşamının parçası olan ve artık olağan sayılan duygu durumlarından biri. İş hayatında stresten kaçsak şehir hayatında yakalanıyor, şehir hayatında kaçsak sosyal hayatımızda mutlaka strese ucundan köşesinden maruz kalıyoruz. Sanki biz kaçtıkça o kovalıyor. Aramızda kıyasıya bir takip var. Öyle ki stresten kaçışımız bir hamsterın kafesinde dönüp durması kadar anlamsız ve sonuçsuz gelebiliyor.

Stres Dış Etkenlerden Kaynaklanan Bir Duygu Mu?  

Kuşkusuz kimse hayatında strese yer vermek istemiyor. Stresten kaçınma şehirli insanların en önemli konularından biri. Nasıl olmasın? Stresle yaratılan gerginlik vücudumuza farkında bile olmadığımız sayısız zararlar veriyor. Günümüzün en yaygın hastalıklarının temelinde maalesef stres yatıyor. 

Stres nedir?

Stres, insanı yaşamdan soğutan, hayata karşı direncini kıran, tüketen ve kontrol edemediğimiz durumlarda bizi depresyona kadar götüren bir duygu durum bozukluğu. 

Stresin zararları neler?

Stres kaslarımız üzerinde gerginlik yaratarak bizi olduğumuzdan çok daha yorgun ve dirençsiz yapıyor. Stresin zararları elbette sadece fiziksel değil.

Stresle Baş Etme Yolları Nelerdir?

Spordan, dansa, hobilerden, yogaya, meditasyona, doğaya kaçışa kadar onlarca seçenek var. Elbette bu seçeneklerin hepsi kişiye göre değişir yoğunlukta etkili, ancak insan nereye giderse kendisini ve kendisiyle beraber duygularını götürüyor. Herkesten, her şeyden kaçabiliyorsunuz ancak kendiniz hep yanı başınızda ve hep sizinle. 

Stresten kaçınmak için doğaya çıktığınızda aklınız hala yanıtlanmayan maillerde, iş arkadaşınızın arkanızdan iş çevirdiğini düşündüğünüz konularda, trafikte gereksiz yere tartıştığınız bir insanda kalabiliyor. Tüm gün stres ile baş edemeyip evinize gelip öfkenizi eşinizden ve çocuğunuzdan çıkardığınız durumda takılı kalıyorsa maalesef yük omuzlarınızdan kalkmıyor. 

Yani stres sizsiniz. Stresinizin ana kaynağı siz olsanız da olmasanız da kontrol etmeyi bilmediğiniz için etkileri hep sizinle, bedeninizde ve ruhunuzun en yaralı köşelerinde, bir parazit gibi içinizdeki olumsuz konuşan zihninizden beslenmekte. Peki, stresi yönetilmek mümkün mü?

Stres Yönetimi İçin Eğitim Var Mı?

Stres yönetimi günlük yaşam kalitemiz için son derece önemli yere sahiptir. Ancak stres sizi değil siz stresi yönetin. Bunun için nitelikli online eğitimler mevcut. İstanbul İşletme Enstitüsü farkı ile, stres yönetimi eğitimi alarak gerek günlük hayatınızda gerekse profesyonel hayatınızda stresle başa çıkan daha mutlu bireylere dönüşebilirsiniz.

Stresten Nasıl Kaçıyoruz?

Öncelikle sorumluluk alıyoruz. Duygularımızın sorumluluğunu. İnsan olarak öfkelenmemiz, kızmamız, üzülmemiz ve çaresiz hissetmemiz normal. Bütün bu duygulara karşı çıkmıyor kabulleniyor ve bu durumu yaşıyoruz. Ama günlerce duygulara takılı kalmıyor ve gittiğimiz her yere götürmüyoruz. Stres bedenimize ruhumuza yapışıp kalmasın diye kendi üzerimizde çalışıyoruz. 

Örneğin ormana gidiyorsak havayı içimize çekiyoruz. Ağaçları, yaprakları, çimenleri görerek yürüyoruz. Çiçekteki çiğ tanelerini, rüzgarın yüzümüzü ısırıp geçen etkisini fark ederek, hissederek yol alıyoruz. Nefes alıp veriyoruz. Yorulunca duruyoruz. Kendimizi dinliyoruz. Nasıl hissediyoruz bakıyoruz, soruyoruz. Kendimizi ve başkalarını affediyoruz. 

Özgürleşmek için affediyoruz. Kendimize şefkat veriyoruz. Bir demli çay içiyor, çayın boğazımızdan geçerken bıraktığı kekremsi acı tadı seviyoruz. Bisiklet sürerken pedallara dokunuyor, insanların farkına varıyor ve denizi izliyoruz. Evdeysek bize iyi gelen bir müziği açıyoruz., bir yemeği yapıyoruz. 

Stresin Kendisi Olmayın

Aslında ne yaparsak ya da nerede olursak olalım yaptığımız şeyi fark ederek, özümseyerek yapıyoruz. Böylece zihnimizdeki sıkıntıları tekrar oynama tuşuna basılmış gibi devamlı önümüze getiren kısmını susturuyoruz. Olumlu konuşuyoruz öncelikle kendimize. Pozitif yanlarına odaklanıyoruz durumların, insanların ve kendimizin. 

Stres “biz” olmuyoruz, kendimizin terapisti, koruyucusu hatta kollayıcısı oluyoruz. Gelin siz de tüm koşullarınıza, tüm yüklerinize, sıkıntılarınıza rağmen içinizdeki olumlu konuşan sizi destekleyen sesi susturmayın. Stresin kendisi olmayın. 
Bırakın stres kıştan bahara geçerken üzerinizden atıverdiğiniz montunuz gibi kaysın omuzlarınızdan. İşinizi kolaylaştırın, içinizi hafifletin, kendinize değer verin. Her şeyin geçici olduğunu bilerek yaşayın. Nihayetinde sizden bir tane var ve iyi ki varsınız!

Yazar: Bahar Demir

depresyon meditasyon stres stresle baş etme stres yönetimi stres yönetimi eğitimi terapi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stres Belirtileri Nelerdir?
Stres Yönetimi

Stres Belirtileri Nelerdir?

19 Şubat 2021
Çağımızın Hastalığı Stres
Stres Yönetimi

Çağımızın Hastalığı: Stres

02 Temmuz 2019
Düzenli Beslenme İle Stresi Azaltın
Stres Yönetimi

Düzenli Beslenme İle Stresi Azaltın

01 Mayıs 2019