AnasayfaBlogHayatımızın Bir Parçası: Stres
Stres Yönetimi

Hayatımızın Bir Parçası: Stres

28 Ekim 2019
Hayatımızın Bir Parçası: Stres

Hepimiz hayatımızın bir noktasında stres hissederiz. Bunun nedeni iş, aile veya para sorunları gibi pek çok şey olabilir. Stresle başa çıkmanın birçok yolu olsa da, sizin için en iyi olanı bulmak önemlidir. Bazı insanlar iyi bir kitapla ya da dışarıda vakit geçirerek gevşemeye ihtiyaç duyabilir. Diğerleri ise sorunlarını bir arkadaşlarıyla ya da terapistleriyle konuşmayı tercih edebilir.

Stresle başa çıkmak için tercih ettiğiniz yöntem ne olursa olsun, stresi kontrol altında tutmak önemlidir. Çok fazla stres kalp hastalığı ve baş ağrısı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca kötü kararlar almamıza ve ilişkilerimizi etkilememize de neden olabilir. Bu nedenle, stresten bunaldığınızı hissediyorsanız yardım istemekten çekinmeyin. Her zaman sizi dinlemeye ve yardım etmeye istekli insanlar vardır.

Hepimiz stresli hissetmenin nasıl bir şey olduğunu biliriz. İster iş, ister aile, isterse maddi sıkıntılar olsun, stres hayatımızın bir parçasıdır. Ancak farklı stres türleri olduğunu biliyor muydunuz? Ve her bir türün bedenimiz ve zihnimiz üzerinde farklı etkileri olabileceğini?

Stres türleri nelerdir?

Akut stres, iş yerinde yaklaşan bir teslim tarihi veya partnerimizle kavga etmek gibi belirli bir olaya tepki olarak hissettiğimiz stres türüdür. Bu tür stres genellikle kısa sürelidir ve sağlığımız için zararlı değildir. Ancak sürekli akut stres altında olursak, bu durum kronik strese yol açabilir.

Kronik stres, genellikle aylar hatta yıllar gibi uzun süreler boyunca devam eden stres türüdür. Zorlu bir iş, kronik bir hastalık veya yaşlanan bir ebeveyne bakmak gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kronik stresin sağlığımız üzerinde yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve depresyon gibi ciddi sonuçları olabilir.

Peki tüm bu stresle nasıl başa çıkabiliriz?

Öncelikle, sizin için en iyi olanı bulmak önemlidir. Bazı insanlar iyi bir kitapla ya da dışarıda vakit geçirerek gevşemeye ihtiyaç duyabilir. Diğerleri ise bir arkadaşlarıyla ya da terapistleriyle sorunları hakkında konuşmayı tercih edebilir. Stresle başa çıkmak için tercih ettiğiniz yöntem ne olursa olsun, stresi kontrol altında tutmak önemlidir.

Çok fazla stres kalp hastalığı ve baş ağrısı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca kötü kararlar almamıza ve ilişkilerimizi etkilememize de neden olabilir. Bu nedenle, stresten bunaldığınızı hissediyorsanız yardım istemekten çekinmeyin. Her zaman sizi dinlemeye ve yardım etmeye istekli insanlar vardır.

Hepimizin stresle başa çıkmak için farklı yolları vardır, ancak sizin için en iyi olanı bulmak önemlidir. İster kitap okumak ister dışarıda vakit geçirmek olsun, kendinize biraz zaman ayırmak stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Sorunlarınız hakkında bir arkadaşınızla veya terapistinizle konuşmak da faydalı olabilir. Ve eğer stresten bunaldığınızı hissederseniz, çevrenizdekilerden yardım istemekten çekinmeyin.

Hayatımızdaki stresi azaltmanın yolları

- Birkaç dakika bile olsa her gün kendinize biraz zaman ayırın. Bu zaman okuma, meditasyon veya doğada vakit geçirme gibi aktiviteler için kullanılabilir.

- Stresinize neden olan şey hakkında biriyle konuşun. Bu bir arkadaş, aile üyesi, terapist ya da sizi dinleyecek ve destek sunacak herhangi biri olabilir.

- Düzenli egzersiz yapın. Bu, gerginliği azaltmaya ve genel ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

- Her gece yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Uyku eksikliği stresi daha da kötüleştirebilir.

- Derin nefes alma veya aşamalı kas gevşetme gibi rahatlama tekniklerini deneyin. Bunlar stresli hissettiğinizde sakinleşmenize yardımcı olabilir.

Stresle başa çıkmakta zorlanıyorsanız, bir ruh sağlığı uzmanından yardım istemekten çekinmeyin. Size ek kaynaklar ve destek sağlayabilirler. Unutmayın, bu konuda yalnız değilsiniz. Hepimiz zaman zaman stresle baş ederiz, ancak bununla başa çıkmanın sağlıklı yollarını bulmak önemlidir.

depresyon meditasyon stres stresle baş etme stres yönetimi stres yönetimi eğitimi terapi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stres Belirtileri Nelerdir?
Stres Yönetimi

Stres Belirtileri Nelerdir?

19 Şubat 2021
Çağımızın Hastalığı Stres
Stres Yönetimi

Çağımızın Hastalığı: Stres

02 Temmuz 2019
Düzenli Beslenme İle Stresi Azaltın
Stres Yönetimi

Düzenli Beslenme İle Stresi Azaltın

01 Mayıs 2019
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat