AnasayfaBlogHayallerinin Peşini Bırakmayan Girişimci Kadınlar
Girişimcilik

Hayallerinin Peşini Bırakmayan Girişimci Kadınlar

22 Ekim 2019
Hayallerinin Peşini Bırakmayan Girişimci Kadınlar

Dünya genelinde kendine yer edinmeye ve seslerini duyurma çabasındaki girişimci kadınlar artık daha aktif. Kendilerine gösterilen veya olmaları gerektiği iddia edilen mevkilerde yetinmeyip, girişimsel adımlar atmak için kolları birer birer sıvıyorlar. Hem ülkemiz hem de dünya genelinde yokluktan ufak bir fikre tutunup bunu büyüten ve isim elde etmiş birçok yatırımcının peşinden koştuğu işler yaratmışlardır. Değerini anlamaya hevesli her kadın girişimcilik sektöründe eğitim yolları bulmayı ve fikirlerini yatırıma dönüştürmeyi tercih ediyor. 

Girişimci Kadınların İlk Adımları Nedir?

Girişimci kadınlar için ilk adım olan eğitim için artık belli bir mekana bağlı kalma derdi yok. Bulundukları ya da tercih ettikleri alanlarda online eğitim alabilme imkanını kullanabilecekleri cazip seçenekler mevcut. Gerek girişimcilik gerekse dijital pazarlama ve kişisel gelişim konularında eğitim alabilir durumdalar. 

Bu da sektöre atılım yapacak fikir ve girişimci ruha sahip kadınlarımızın artışını sağlamakta. Askeri alandan ilaç sektörüne, plastikten kozmetiğe, madencilikten tasarım ve uzay araştırmalarına kadar her dalda başarılı kadınlar görmek bizleri hem mutlu ediyor hem de gurur duymamızı ve harekete geçmemizi sağlıyor. Başarı elde eden kadınlar başka kadınlara da önayak olduğunda ise durdurulamaz bir ilerleyiş ve gelişim söz konusu oluyor. 

Anita Roddick - The Body Shop

Anita Roddick 23 Ekim 1942 de İtalyan göçmeni bir aileden dünyaya gelmiştir. Küçük yaşta okumaya başladığı dünya sorunlarıyla ilgili kitaplar onu çevre konusunda bilinçli adımlar atmaya yönlendirmiş ve öğretmen olsa da kendi ve iki kızına gelir sağlamak için The Body Shop markasını kurmuştur. Temel prensiplerini o dönemde oturtan Anita Roddick satın alma ihtiyacının ürünün tüketiciyi elde etmek ile arttığını fark etmiştir. The Body Shop sadece satış amacı gütmemiş aynı zamanda geri dönüşüm ve çevre ve hayvan duyarlılığına da oldukça özen göstermiştir. 

Ayrıca yıllar önce başlattığı bir programla “Ticaret yap/Yardım etme” “Trade/Not Aid” ile sosyal projeleri ile birçok yardım gereksinimi duyan yerel sahalarda ticaret yapmış olan The Body Shop adı altında iki taraflı fayda sağlanmıştır. Sadece kendi satışını değil aynı zamanda çevreye duyarlılık ve ihtiyaç söz konusu olan bölgelere iş hacmi yaratmasıyla ölümünden sonra bile markası ile olumlu bir intiba bırakmaktadır.

Demet Mutlu – Trendyol

New York doğumlu Demet Mutlu Amerika’daki bir e-ticaret sitesinden etkilenip Türkiye odaklı bir benzerini trendyol olarak kurmuştur. Gördüğü başarıyı analiz edip bunu kendi lehine nasıl kullanabileceği konusunda hepimize örnek olabilecek bir girişimcidir. Trendyol olarak sadece 2 senede 100 milyon dolar ciro elde etmişlerdir. Bu doğru bir noktaya yatırım yapmasından kaynaklı olmalı. 

Oysaki ortağı Begüm Tekin ile atıldıkları bu girişime başta sermaye olarak sadece 300 bin dolar yatırmışlar. Fakat 6’ncı aylarından itibaren birçok yatırımcı tarafından teklif görmüşlerdir. Demet Mutlu girişimci olmak hayalini küçük yaştan beri ailesinin verdiği motivasyon sayesinde okuduğu okul ve yer aldığı iş alanlarında belirli bir yol izlemiştir. Japonya’da 2005 yılında dijitalin pazarlama konusundaki gücünü gören Mutlu çalışmalarını hızlandırmıştır. Halen trendyol.com üzerinden alışverişin %80’ini kadınların yaptığına dikkat çekiyor.

Başak Taşpınar Değim – Armut

Armut sitesinin kurucusu İnşaat mühendisi olan Boğaziçi Üniversitesi 2000 mezunu Başak Taşpınar Değim Koç üniversitesi MBA sonrasında Amerika’da Loyola Üniversitesi’nde “IMC” yani “Bütünleşik Pazarlama İletişimi” eğitiminde yeni bir master programını tamamlamıştır. Birçok isim yapmış dev firmada görev aldıktan sonra 2010 yılında doğum yapınca manevi eksiklik sebebiyle Türkiye’ye dönüş yapmıştır. 

Koç Holding’e bağlı Tat şirketinde görevini sürdürürken oğlunun hastaneye yatışı ile kararlarını tekrar gözden geçirme gereği duyup uzun zamandır üzerinde düşündüğü bir girişimcilik planını hayata geçirmeye karar vermiştir. Türkiye’ye dönüşte taşınma ve yerleşme aşamasında yaşadığı hizmet eksikliği konusundaki olumsuzluklar ona Armut.com sitesini kurduracaktır. “Armut piş ağzıma düş” sloganıyla kurulan bu işletme hizmet veren ve hizmet talebi olan müşterileri bir araya getirerek girişimci kadınlar algımızı daha da olumlu bir seviyeye taşıyor.

Sonuç olarak okuduğumuz 3 girişimci kadın bile hayallerinizin peşinden ilerlemenin önemini bulunduğunuz şartlardan şahane girişim fikirleri çıkabileceğini, arz ve talebin her zaman gözlemlenmesi gerektiğinin en büyük kanıtı. Unutmayın kendinize güvenirseniz girişimci kadınlar listesindeki kadınlardan biri de siz olabilirsiniz.

Yazar: Nazmiye Kaptan

Hayallerinin Peşini Bırakmayan Girişimci Kadınlar girişimci kadınlar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Girişimci Kadınların Ticaret Hayatı
İş Hayatında Kadınlar

Girişimci Kadınların Ticaret Hayatı

29 Ağustos 2019
İş Hayatında Kadınların Mücadelesi
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadınların Mücadelesi

01 Temmuz 2018
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
695305
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
399169
İşletme Yönetimi Eğitimi
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
249134