AnasayfaBlogHangi Yabancı Diller Öğrenilmeye Değer?
Yabancı Dil Eğitimi

Hangi Yabancı Diller Öğrenilmeye Değer?

23 Aralık 2020
Hangi Yabancı Diller Öğrenilmeye Değer?

Günümüzde değişen şartlarla birlikte ülkeler birbirine bağımlı hale gelmektedir. Ülkelerin birbirleriyle sağlıklı iletişim kurabilmelerinde de yabancı dil öğrenmek ön plandadır. Teknolojinin gelişmesi, ekonomik faaliyetler, eğitim, iş imkanları derken yabancı dilin gerekliliği önemini daha da göstermektedir.

Ana dilimizin yanında en az bir dil daha biliyor olmamız pek çok yönden bir adım önde olmamıza yardımcı olmaktadır. Yabancı dil öğrenmemizin en önemi sebeplerinden bir tanesi çalışma hayatındaki sağladığı avantajlardır.

Günümüz şartları göz önünde bulundurulduğunda çalışma hayatında yer alan her bireyin en az bir yabancı dil bilmesi adeta zorunluluktur. Yabancı dil bilmeden iş sahibi olmak pek mümkün değildir. 

Öğrenilmeye Değer Yabancı Diller

Yabancı dil bilmenin önemli olduğu kadar, hangi yabancı dilleri bilmemiz gerektiği de önemli bir noktadır. Dünya genelinde pek kullanılmayan ve önemli sayılmayan yabancı dilleri öğrenmenin avantajları olduğu söylenemez.

Dilerseniz dünya çapında önemli hale gelmiş ve öğrenilmeye değer yabancı dillerin hangileri olduğuna daha ayrıntılı bakalım:

  • İngilizce 

Yabancı dillerin önemiyle ilgili bir listede İngilizcenin yer alması pek şaşırtıcı olmasa gerek. Hatta İngilizce, öğrenilmeye değer yabancı diller arasında ilk sırada yer almaktadır. Çünkü çoğumuzun bildiği gibi İngilizce evrensel bir dil olma özelliğine sahiptir
Yeni bir dil öğrenmek isteyen çoğu kişi ilk tercihini İngilizceden yana kullanmaktadır. Bu çoğu kez bir istekten ziyade zorunluluk halini almıştır. Çünkü günümüzde İngilizce bilmek ekstra bir durum olarak görülmemektedir. Herkesin İngilizce bildiği varsayılmaktadır. Bu sebeple İngilizce kesinlikle öğrenilmeye değer dillerin başında gelmektedir. 

  • Fransızca

İngilizceden önce dünya dili olarak birinci sırada Fransızca yer almaktaydı. Günümüzde İngilizce ilk sırada yer alıyor olsa da Fransızcanın tam anlamıyla önemini yitirdiğinden söz edemeyiz. Birleşmiş Devletler, Avrupa Birliği, NATO, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Kızıl Haç, uluslararası mahkemeler sistemi ve diğer uluslararası kuruluşların resmi dili Fransızcadır. Bu sebeple Fransızcanın etkisini yitirmesinden söz etmek pek mümkün değildir.

Fransa’nın yanı sıra, Akdeniz, Afrika, Asya ve Kuzey Amerika’da da bazı bölgelerde Fransızca konuşulmaktadır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde etkin olarak kullanılan Fransızca iş dünyasında başarılı olmak için tercih edilebilecek önemli bir dildir. 
Afrika, dünya üzerinde önemli maden kaynaklarına sahip bir kıtadır. Bu sebeple bu kıtaya yatırımlar artmaktadır. Afrika’da yaygın olarak Fransızca konuşulması da bu kıtadaki maden kaynaklarına yatırım yapmak isteyen şirketler için Fransızcayı daha da önemli hale getirmektedir.

Sanat, turizm, moda gibi pek çok alanda ve akademik açıdan bakıldığında da Fransa önemli bir noktadadır. Sadece turistik açıdan bile düşündüğümüzde eğer Fransa’ya gitme gibi bir düşünceniz varsa mutlaka Fransızca öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü Fransızlar bilseler dahi başka bir dilde konuşmayı tercih etmez, sorduğunuz soruları cevapsız bırakırlar. Tüm bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda Fransızcanın, öğrenilmeye değer diller arasında yer alması çok doğaldır.

  • Çince (Mandarin)

Çin’in resmi dili olarak kullanılan Mandarin, dünyada en çok konuşulan diller arasındadır. Çin, ekonomik açıdan gelişerek ticari ve diplomatik alanlarda önem kazanmaktadır. Bu da Çincenin dünya geneline hızla yayılmasına sebep olmaktadır. Çin ile iş yapmak isteyen şirketler de iletişimin daha sağlıklı kurulabilmesi için Çince öğrenmeye önem vermektedir. 

  • Arapça

Ortadoğu günümüzde önemli bir ekonomik gücü elinde bulundurmaktadır. Bu güç her geçen gün biraz daha etkisini göstermektedir. Batı için değerli bir petrol kaynağı olması açısından Ortadoğu’da konuşulan Arapça önemli hale gelmektedir. Ortadoğu’da büyüyen pazarda yer alarak burada iş yapmak isteyen şirketler için de Arapça bilmek öncelik haline gelmektedir.

Arapça bir süre öncesine kadar önemli bir dil olarak görülmezken değişen ekonomi, siyasi, askeri ve turistik sebepler dolayısıyla dünya dilleri arasında yer almaktadır. Türkiye açısından bakıldığında da Arapça önemli bir noktadadır. Gerek iş gerekse ülkeye gelen Arap turistler göz önünde bulundurulduğunda Arapça öğrenilmeye değer diller arasında yerini almaktadır. 

  • Almanca 

Almanca dünya dilleri arasında İngilizce ve Fransızcanın gerisinde kalmış olsa da Avrupa’da geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu sebeple de önemini her zaman korumaktadır. Avrupa ekonomisinde büyük öneme sahip Almanya, eğitim ve ticari olanakları açısından bakıldığında da Almancanın ne derece önemli olduğunu bize göstermektedir. 

Diplomatik açıdan büyük öneme sahip olan Almanya otomotiv sektöründe de dünyanın önde gelen markalarına ev sahipliği yapmaktadır. Almanya ile ticaret yapmak isteyen ülkelerin de Almanca öğrenmesi büyük kolaylık sağlamaktadır.

Türkiye’nin de en çok ticaret yaptığı ülkeler arasında Almanya yer almaktadır. Bu sebeple çok sayıda Alman markasının bulunduğu ülkemizde Almanca bilmek iş hayatında ön planda olmaya yardımcı olmaktadır. 

  • Rusça

Rusça da dünya genelinde en çok konuşulan diller arasında yerini almaktadır. Giderek daha da büyüyen ekonomisi ile de etkinliğini arttırmaya devam etmektedir. Eğitim, diplomasi, ticaret ve savunma gibi alanlarda Türkiye ile Rusya arasında son derece yakın ilişkiler kurulmaktadır. Bu ilişkiler göz önünde bulundurulduğunda Rusça öğrenmek Türkiye’de daha önemli hale gelmektedir.
İngilizce konuşma konusunda pek başarılı olamayan Rusların çoğu İngilizce bilmemektedir. Bu sebeple de sadece Rusça konuşanlarla iş yapmaktadırlar. Bu yüzden Ruslarla iş yapmayı tercih edenlerin Rusça öğrenmesi büyük bir avantajdır. 

  • Japonca 

Bilim ve teknoloji dendiğinde ilk akla gelen ülkelerden biri Japonya’dır. Japonya iş dünyası açısından büyük fırsatlar sunmaktadır. Dünyada, otomotiv, iletişim ve finans gibi birçok sektörde önemli markalara ev sahipliği yapmaktadır. Japonca öğrenmek de bu sektörlerde iş yapmak isteyenler için büyük bir artı sağlayacaktır. Bu sebeple Japonca öğrenilmeye değer diller arasında yerini almaktadır.

  • Korece

Güney Kore, son yıllarda yaptığı atılımlarla ekonomik açıdan önemli bir güç haline gelmeyi başarmıştır. Teknolojik gelişmeler sayesinde son zamanlarda elektronik ve otomotiv sektöründe büyük markaları bünyesinde bulunduran Güney Kore’nin gelişimi artmaya devam etmektedir. Bu gelişmeler Korece konuşmanın dünya genelinde önemli bir hale gelmesini sağlamaktadır. 

  • İspanyolca

İspanyolca çok ön planda olan bir dil olmasa da önemsiz görmemek gerek. Dünya genelinde pek çok ülkede İspanyolca konuşulmaktadır. İspanyolca, başta İspanya olmak üzere Latin Amerika ve buradan hareketle Amerika Birleşik Devletleri’ne açılan bir kapı olarak düşünülebilir. Amerika’da veya Amerika ile bağlantılı bir sektörde kariyer yapmak isteyenler için İspanyolca öğrenmek büyük bir avantaj olarak görülebilir. 

Yabanı Dil Öğrenmenin Önemi

Küreselleşmeyle birlikte ülkeler birbirine daha da ihtiyaç duyar hale gelmektedir. Bu ihtiyaç sonucunda ülkeler arasında iletişimin sağlanmasında bazı ülkelerin dilleri ağır basmaktadır. Bu diller dünya genelinde geçerli bir hal almaktadır. Ülkelerin birbirleriyle, ticaret, eğitim, siyaset gibi pek çok alanda iletişim halinde olması yabancı dil öğrenilmesini gerekli kılmaktadır. Yurt dışında eğitim almak isteyenler veya sektörde ithalat- ihracat yapan şirketlerde iş sahibi olmak isteyenler için yabancı dil öğrenmenin önemi son derece büyüktür.

Yabancı Dil Nereden Öğrenilir?

Yabancı dil öğrenmenin pek çok sebebi vardır ve bunun için eğitim öğretim hayatının büyük bir kısmında yabancı dil eğitimi verilmektedir. Ancak okullarda aldığımız yabancı dil eğitimi ne kadar uzun süreli olsa da istediğimiz kadar yararlı olmamaktadır. Çünkü hem öğrenilen konular hem de tercih edilen diller açısından kısıtlı bir durum söz konusudur.

Okullarda gördüğümüz yabancı dil eğitimi bizlere temel açısından bir fayda sağlıyor olsa da bunu ileri seviyeye taşımak için yeterli değildir. İleri düzeyde yabancı dil öğrenmek için daha detaylı bir eğitim almalı ve bu eğitimde öğrendiklerimizi pekiştirmemiz gerekmektedir. Ayrıca öğrendiğimiz yabancı dilleri bir sertifika ile somutlaştırmak da iş hayatında büyük oranda işimize yaramaktadır.

Yabancı dil öğrenmenin en kesin yollarından bir tanesi yabancı dil kurslarıdır. Yabancı dil eğitimi için bir kurs merkezine gitmek tercih edilebileceği gibi online eğitim de tercih edilebilir. Günümüzde teknolojinin gelişmiş olması ile internet ortamından çoğu şeyi gerçekleştirebilmekteyiz. Ayrıca gündelik hayattaki yoğunluklarımız düşünüldüğünde eğitimleri online bir şekilde almak çoğu kişi için büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

İstanbul İşletme Enstitüsü’nün sağladığı online sertifika programları da yabancı dil öğrenmek isteyenler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Enstitüde verilen dersler, zamanları ve uygun fiyat seçenekleri düşünüldüğünde yabancı dil öğrenmek için iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

yabancı dil yabancı dilin önemi yabancı dil öğrenmek İngilizce Hangi Yabancı Diller Öğrenilmeye Değer öğrenilmeye değen yabancı diller
Bahriye Özgür
Bahriye Özgür
Blog Yazarı

2019 yılında Celal Bayar Üniversitesi'nde Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Kendini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek amacıyla çeşitli eğitimlere katıldı, sertifikalar aldı. Okumaya ve araştırmaya olan ilgisi zamanla yazmaya yöneldi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hangi Yabancı Dili Öğrenmeliyiz?
Yabancı Dil Eğitimi

Hangi Yabancı Dili Öğrenmeliyiz?

01 Mayıs 2019
Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

26 Aralık 2020
Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek

17 Eylül 2019