AnasayfaBlogHamster Eğitimi İçin 5 Tavsiye
Popüler Yazılar

Hamster Eğitimi İçin 5 Tavsiye

08 Kasım 2018
Hamster Eğitimi İçin 5 Tavsiye

Bir evcil hayvan sahiplenmeye karar verdiniz. Hem elinize alıp sevmek istiyor hem de sizi yormasını istemiyorsunuz. O halde hamsterlar sizin için ideal bir dost olabilir. Kafesinde kendi başına oyalanır, meşhur çarkında saatlerce koşabilir. Zahmetleri yoktur. Hamsterları 1 aylık olmadan sahiplenilmesi önerilmez. 3 haftaya ulaştıklarında sütten kesilir ve 1 aylık olduklarında da artık yalnız yaşamaya hazır hale gelir. Hayvanımızı sahiplendik, şimdi ona rahat edebileceği bir yaşam alanı ayarlamalıyız. 

İlk olarak düşünmeniz gereken şey kafesinin büyüklüğü 60×45 cm boyutlarında bir taban alanı tek hamster için yeterli olacaktır. Aksi takdirde küçük kafesler, bu hayvanları huzursuz edecektir. Sıkıştırılmış talaş ve bol ay çekirdekli yemini de edindikten sonra evcil hayvanınızı fazla ışık almayan ve esmeyen bir yere yerleştirdiniz. Şimdi sıra hamster eğitimi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra evcil hayvanınızla iletişim kurmakta!

Hamster Eğitilir Mi? 

Elbette ama acele etmeyin. Hamster eğitimi püf noktaları konusunda bilgi edinmeden önce sakin ve sabırlı olacağınıza dair kendinize söz verin. Sakin ve sabırlı olmak bu süreçte hata yapmanızı engeller. Öncelikle dostunuzun, yeni ev ortamına alışmasına müsaade edin. Yavru iken aldığınız hamsterın size alışması çok daha kolay olacaktır. Ama sütten kesilmiş olmasına dikkat edin. Sesinize ve kokunuza onu alıştırın. 

Kafesinden çıkarmaya çalışırken onu korkutmamaya özen gösterin. Zira narin ve hassas olan bu hayvanların korkup kenara sinmesi muhtemeldir. Elinize sevebileceği; ay çekirdeği, mısır gibi yemleri alıp onunla arkadaş olmaya çalıştığınızı ona hissettirerek yaklaşmaya çalışabilirsiniz. Elinizi yerde tutarak bu eylemi gerçekleştirmeniz önemli bir adımdır. Yüksekten ulaşmaya çalışmak evcil hayvanınızı korkutabilir. İlk zamanlar korkan hamsterınız zaman geçtikçe elinize gelmeye alışacak, kendini size sevdirecektir.

Hamster Tuvalet Eğitimi Mümkün Mü?

Tuvaletlerini belli bir noktaya yapmaya özen gösteren hamsterlar, dışkılarının üzerinde uyumaktan da çekinmezler, hatta ağızlarına alırken bile yakalamanız olası bir durumdur. Onun için bu hayvanlara tuvalet eğitimi vermek mümkün olmuyor. Evcil hayvanınızı, tuvaletini yapması amacı ile koyduğunuz bir tuvalet kabının üzerinde uyurken yakalayabilirsiniz. 

Hatta onu evi olarak belleyebilir. O nedenle kafesleri içinde özgür olmalarına müsaade edin. Hamsterlar stresli bir durum karşısında dışkılarını yapar. Eğer evcil hayvanınız elinize aldığınızda dışkısını yapıyor ise onu güvenli alanına, kafesine geri koyunuz. Ve tekrar elinize almak için daha uygun bir zamanı bekleyiniz.

Ayakta Durma Eğitimi

Her canlının kendine has karakter özellikleri olabiliyor ve her hamsterı aynı kabul etmek onlara haksızlık olacaktır. Onların da kendilerine has özellikleri ve karakterleri vardır. Kimi insan canlısı kimi ise yabani olabiliyor. Onları eğitmeye çalışmanın yanı sıra evcil hayvanınızı olduğu gibi kabullenin. Onlara istediklerinizi yapmak zorunda olan bir canlı gibi davranmayın. Özgür ve rahat bir yaşam sürmelerine izin verin. Kedilerin bile eğitilmesi zor iken hamster eğitimi çok daha zordur. 

Hamster eğitimi olarak uygulayabileceğiniz numaralar arasında Hamsterınızı ayakları üzerinde tutmak gelmektedir. Tırmanmayı ve ayakta durmayı seven bu hayvanları ayakta tutmak için bir ay çekirdeği uzatmak yeterli olacaktır. Tabii bunu gerçekleştirdikten sonra ödülünü; ay çekirdeğini ona vermeyi unutmayın.

Hamster Uykudan Uyandırılmayı Sevmez

Hamsterlar uyandırılmaktan ve yüksek sesten hoşlanmazlar. Özellikle uyurken hamsterınıza yaklaşmamaya ve onu rahatsız etmemeye özen gösterin. Sonuçta siz de yeni uykunuzdan uyandırılmaktan hoşlanmazsınız değil mi? 

Hamsterlar uyumak için kendilerine karanlık bir ortam hazırlar, bunun için talaşlarını yatacakları yere doğru taşır. Onu bu zahmetten kurtarmak için kafesinin içine küçük bir ev koyabilirsiniz. Orada uyumayı çok sevecek!

Ona Eğlenceli Bir Şeyler Sunun

Kemirgen hayvanlar familyasından olan hamsterlar peçete parçalamaktan ve sert malzemeleri kemirmekten çok hoşlanır. Kafesinin içine koyacağınız bir kaç parça peçete ile kendilerine ev yapabilir, onları parçalayarak keyifli vakit geçirmelerine olanak sağlayabilirsiniz. Hamster kafesi içinde bulundurulması gereken başlıca obje çarktır. Hamsterların mutlaka bir çarka ihtiyaçları vardır. Yüksek enerjiye sahip bu hayvanlar çark içinde koşarak saatlerini harcayabilir. Dikkat etmeniz gereken bir husus da çarkının aralıklı, boşluklu olmaması. Aksi taktirde hamsterınızın minik ayakları aralarına sıkışıp onu incitebilir. 

Yazar: Selin Yılmaz

hamster eğitimi hamsterhamster eğitilir mihamster kafesi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259