AnasayfaBlogHamster Eğitimi İçin 5 Tavsiye
Popüler Yazılar

Hamster Eğitimi İçin 5 Tavsiye

08 Kasım 2018
Üstüne küçük bir fare tünemiş bir kaşığı sıkıca kavrayan bir elin yakın çekimi görülüyor. Gri bir ağzı ve siyah gözleri olan fare beyazdır ve başında pembe bir fiyonk vardır. Kaşık gümüş rengi ve kavisli, ahşap saplı. El ten renginde, uzun parmaklı ve kısa tırnaklıdır. Arka plan mavi ve kırmızı tellerin bulanık bir karışımı olup benzersiz ve ilginç bir arka plan oluşturmaktadır. Resmin üst ve alt kısımları koyu renkle çerçevelenerek fare ve kaşık üzerinde güçlü bir odaklanma hissi yaratılmıştır.
Eğitim TürüİpuçlarıDikkat Edilmesi Gerekenler
Alışma SüreciHamster'ın yeni ev ortamına alışmasına müsaade edin. Sesinize ve kokunuza onu alıştırın.Sabırlı olun, hızlı sonuç beklemeyin.
KorkutmamaKafesinden çıkarmaya çalışırken onu korkutmamaya özen gösterin. Elinizi yerde tutun.Yüksekten ulaşmaya çalışmak hamsterınızı korkutabilir.
Tuvalet EğitimiTuvalet eğitimi zordur. Hamsterlar genellikle belirli bir noktada tuvalette bulunmayı tercih ederler.Hamsterları tuvaletin üzerinde uyurken yakalamamak önemlidir.
Ayakta Durma EğitimiHamsterlar ayakta durmayı severler. Bu durumu ay çekirdeği kullanarak teşvik edebilirsiniz.Hamsterınızın yüksekten düşmesini önlemek önemlidir.
Uykusunu BölmemeHamsterlar uyandırılmaktan hoşlanmazlar. Uyurken rahatsız edilmemelidirler.Yüksek sesten kaçınılmalıdır.
Eğlence ZamanıHamsterlar kemirgen hayvanlar olduğundan, sert malzemeleri veya peçeteleri kemirmekten hoşlanırlar.Kemirdikleri malzemelerin zararlı olmamasına dikkat etmek önemlidir.
Çark KullanımıHamsterlar, yüksek enerjilerini çark içinde koşarak atmaktan hoşlanırlar.Çarkın aralıklı ve boşluklu olmaması önemlidir. Sıkışma riskine karşı dikkatli olunmalıdır.
Hamster EviHamsterlar kendi karanlık ortamlarını hazırlamaktan hoşlanırlar. Kendilerine ait bir 'ev' konulmasını tercih ederler.Evlerinin kendilerine özgü olduğunu hissetmeleri için evi düzenlemeye karışmamalısınız.
ÖdüllendirmeEğitim sürecinde hamsterınızı ödüllendirin. Ayakta durduğunda veya elinize geldiğinde ödül verebilirsiniz.Ödül miktarını aşırıya kaçırmamalı ve sağlıklı ödüller seçmelisiniz.
SabırHamster eğitimi sabır gerektirir. Hızlı sonuç beklemeyin ve sürecin tadını çıkarın.Hamsterınızın kendi özelliklerine ve karakterine saygı gösterin. Zoru olmasına rağmen eğitim sürecinden keyif alın.

Bir evcil hayvan sahiplenmeye karar verdiniz. Hem elinize alıp sevmek istiyor hem de sizi yormasını istemiyorsunuz. O halde hamsterlar sizin için ideal bir dost olabilir. Kafesinde kendi başına oyalanır, meşhur çarkında saatlerce koşabilir. Zahmetleri yoktur. Hamsterları 1 aylık olmadan sahiplenilmesi önerilmez. 3 haftaya ulaştıklarında sütten kesilir ve 1 aylık olduklarında da artık yalnız yaşamaya hazır hale gelir. Hayvanımızı sahiplendik, şimdi ona rahat edebileceği bir yaşam alanı ayarlamalıyız. 

İlk olarak düşünmeniz gereken şey kafesinin büyüklüğü 60×45 cm boyutlarında bir taban alanı tek hamster için yeterli olacaktır. Aksi takdirde küçük kafesler, bu hayvanları huzursuz edecektir. Sıkıştırılmış talaş ve bol ay çekirdekli yemini de edindikten sonra evcil hayvanınızı fazla ışık almayan ve esmeyen bir yere yerleştirdiniz. Şimdi sıra hamster eğitimi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra evcil hayvanınızla iletişim kurmakta!

Hamster Eğitilir Mi? 

Elbette ama acele etmeyin. Hamster eğitimi püf noktaları konusunda bilgi edinmeden önce sakin ve sabırlı olacağınıza dair kendinize söz verin. Sakin ve sabırlı olmak bu süreçte hata yapmanızı engeller. Öncelikle dostunuzun, yeni ev ortamına alışmasına müsaade edin. Yavru iken aldığınız hamsterın size alışması çok daha kolay olacaktır. Ama sütten kesilmiş olmasına dikkat edin. Sesinize ve kokunuza onu alıştırın. 

Kafesinden çıkarmaya çalışırken onu korkutmamaya özen gösterin. Zira narin ve hassas olan bu hayvanların korkup kenara sinmesi muhtemeldir. Elinize sevebileceği; ay çekirdeği, mısır gibi yemleri alıp onunla arkadaş olmaya çalıştığınızı ona hissettirerek yaklaşmaya çalışabilirsiniz. Elinizi yerde tutarak bu eylemi gerçekleştirmeniz önemli bir adımdır. Yüksekten ulaşmaya çalışmak evcil hayvanınızı korkutabilir. İlk zamanlar korkan hamsterınız zaman geçtikçe elinize gelmeye alışacak, kendini size sevdirecektir.

Hamster Tuvalet Eğitimi Mümkün Mü?

Tuvaletlerini belli bir noktaya yapmaya özen gösteren hamsterlar, dışkılarının üzerinde uyumaktan da çekinmezler, hatta ağızlarına alırken bile yakalamanız olası bir durumdur. Onun için bu hayvanlara tuvalet eğitimi vermek mümkün olmuyor. Evcil hayvanınızı, tuvaletini yapması amacı ile koyduğunuz bir tuvalet kabının üzerinde uyurken yakalayabilirsiniz. 

Hatta onu evi olarak belleyebilir. O nedenle kafesleri içinde özgür olmalarına müsaade edin. Hamsterlar stresli bir durum karşısında dışkılarını yapar. Eğer evcil hayvanınız elinize aldığınızda dışkısını yapıyor ise onu güvenli alanına, kafesine geri koyunuz. Ve tekrar elinize almak için daha uygun bir zamanı bekleyiniz.

Ayakta Durma Eğitimi

Her canlının kendine has karakter özellikleri olabiliyor ve her hamsterı aynı kabul etmek onlara haksızlık olacaktır. Onların da kendilerine has özellikleri ve karakterleri vardır. Kimi insan canlısı kimi ise yabani olabiliyor. Onları eğitmeye çalışmanın yanı sıra evcil hayvanınızı olduğu gibi kabullenin. Onlara istediklerinizi yapmak zorunda olan bir canlı gibi davranmayın. Özgür ve rahat bir yaşam sürmelerine izin verin. Kedilerin bile eğitilmesi zor iken hamster eğitimi çok daha zordur. 

Hamster eğitimi olarak uygulayabileceğiniz numaralar arasında Hamsterınızı ayakları üzerinde tutmak gelmektedir. Tırmanmayı ve ayakta durmayı seven bu hayvanları ayakta tutmak için bir ay çekirdeği uzatmak yeterli olacaktır. Tabii bunu gerçekleştirdikten sonra ödülünü; ay çekirdeğini ona vermeyi unutmayın.

Hamster Uykudan Uyandırılmayı Sevmez

Hamsterlar uyandırılmaktan ve yüksek sesten hoşlanmazlar. Özellikle uyurken hamsterınıza yaklaşmamaya ve onu rahatsız etmemeye özen gösterin. Sonuçta siz de yeni uykunuzdan uyandırılmaktan hoşlanmazsınız değil mi? 

Hamsterlar uyumak için kendilerine karanlık bir ortam hazırlar, bunun için talaşlarını yatacakları yere doğru taşır. Onu bu zahmetten kurtarmak için kafesinin içine küçük bir ev koyabilirsiniz. Orada uyumayı çok sevecek!

Ona Eğlenceli Bir Şeyler Sunun

Kemirgen hayvanlar familyasından olan hamsterlar peçete parçalamaktan ve sert malzemeleri kemirmekten çok hoşlanır. Kafesinin içine koyacağınız bir kaç parça peçete ile kendilerine ev yapabilir, onları parçalayarak keyifli vakit geçirmelerine olanak sağlayabilirsiniz. Hamster kafesi içinde bulundurulması gereken başlıca obje çarktır. Hamsterların mutlaka bir çarka ihtiyaçları vardır. Yüksek enerjiye sahip bu hayvanlar çark içinde koşarak saatlerini harcayabilir. Dikkat etmeniz gereken bir husus da çarkının aralıklı, boşluklu olmaması. Aksi taktirde hamsterınızın minik ayakları aralarına sıkışıp onu incitebilir. 

Yazar: Selin Yılmaz

Alışma Süreci, Hamster'ın yeni ev ortamına alışmasına müsaade edin Sesinize ve kokunuza onu alıştırın, Sabırlı olun, hızlı sonuç beklemeyin, Korkutmama, Kafesinden çıkarmaya çalışırken onu korkutmamaya özen gösterin Elinizi yerde tutun, Yüksekten ulaşmaya çalışmak hamsterınızı korkutabilir, Tuvalet Eğitimi, Tuvalet eğitimi zordur Hamsterlar genellikle belirli bir noktada tuvalette bulunmayı tercih ederler, Hamsterları tuvaletin üzerinde uyurken yakalamamak önemlidir, Ayakta Durma Eğitimi, Hamsterlar ayakta durmayı severler Bu durumu ay çekirdeği kullanarak teşvik edebilirsiniz, Hamsterınızın yüksekten düşmesini önlemek önemlidir, Uykusunu Bölmeme, Hamsterlar uyandırılmaktan hoşlanmazlar Uyurken rahatsız edilmemelidirler, Yüksek sesten kaçınılmalıdır, Eğlence Zamanı, Hamsterlar kemirgen hayvanlar olduğundan, sert malzemeleri veya peçeteleri kemirmekten hoşlanırlar, Kemirdikleri malzemelerin zararlı olmamasına dikkat etmek önemlidir, Çark Kullanımı, Hamsterlar, yüksek enerjilerini çark içinde koşarak atmaktan hoşlanırlar, Çarkın aralıklı ve boşluklu olmaması önemlidir Sıkışma riskine karşı dikkatli olunmalıdır, Hamster Evi, Hamsterlar kendi karanlık ortamlarını hazırlamaktan hoşlanırlar Kendilerine ait bir 'ev' konulmasını tercih ederler, Evlerinin kendilerine özgü olduğunu hissetmeleri için evi düzenlemeye karışmamalısınız, Ödüllendirme, Eğitim sürecinde hamsterınızı ödüllendirin Ayakta durduğunda veya elinize geldiğinde ödül verebilirsiniz, Ödül miktarını aşırıya kaçırmamalı ve sağlıklı ödüller seçmelisiniz, Sabır, Hamster eğitimi sabır gerektirir Hızlı sonuç beklemeyin ve sürecin tadını çıkarın, Hamsterınızın kendi özelliklerine ve karakterine saygı gösterin Zoru olmasına rağmen eğitim sürecinden keyif alın
hamster eğitimi hamsterhamster eğitilir mihamster kafesi
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu resim, siyah ve sarı zemin üzerine beyaz metinli bir tabelayı göstermektedir. Metin beyaz renkte yazılmıştır ve resmin üst kısmında yer almaktadır. Resmin ortasında ortalanmıştır ve birkaç kelimeden oluşmaktadır. Metin sarı bir kenarlıkla çevrilidir ve kavisli bir şekle sahiptir. Harfler eşit aralıklarla yerleştirilmiş ve tek tip bir boyuta sahip olduğundan okunmaları kolay. Arka plan, metinden uzanan birkaç beyaz ve sarı çizgi ile sarı ve siyah bir gradyandır. Tüm görsel beyaz bir kenarlıkla çevrelenmiştir.
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Basit Diyaloglar

19 Aralık 2019
Şikayet Yönetimi Eğitimi, müşteri şikayetlerinin etkisini ve bu şikayetlerin nasıl ele alınacağını anlamak için önemli bir kurstur. Bu resimde takım elbiseli, sarı saçlı ve siyah kravatlı bir kadın görülüyor. Ciddi ve odaklanmış görünüyor ve bir eğitim oturumuna katıldığı izlenimini veriyor. Arka plan ve kadının kıyafetleri profesyonel bir ortam izlenimi veriyor ve bu kadının müşteri şikayetlerini en üst düzeyde özenle ve detaylara dikkat ederek nasıl ele alacağını öğrendiğini gösteriyor. Şikayet Yönetimi Eğitimi, katılımcılara motivasyon ve duyguları anlamaktan en iyi müşteri hizmetini sunmaya kadar müşteri şikayetlerini ele almanın mümkün olan en iyi yollarını öğretir. Bu eğitim sayesinde katılımcılar, müşteri şikayetlerini etkili ve verimli bir şekilde nasıl yöneteceklerini öğrenerek her şikayetin en üst düzeyde saygı ve özenle ele alınmasını sağlayabilirler.
Dalgalı, sarı saçlı güzel bir kadın şık, gri bir takım elbise giyiyor. Yüzünde kendinden emin bir ifade var, gözleri doğrudan kameraya bakıyor. Kollarını göğsünün üzerinde kavuşturmuş ve uzun bacaklarını ayak bileklerinden kavuşturmuş. Bir çift siyah, sivri burunlu topuklu ayakkabı giyiyor. Boynunda inci bir kolye ve bir çift küçük altın küpe var. Dudakları açık pembe tonuna boyanmış. Dengeli ve zarif görünüyor.Fatoş Kanıtemiz
1040411
Bu görüntü, düz beyaz bir arka plana sahip bir bilgisayar ekranını ve üzerinde görüntülenen metni göstermektedir. Metin siyah renkte görünmekte ve çeşitli boyut ve yazı tiplerinden oluşmaktadır. Metin düzgün, düzenli bir şekilde düzenlenmiş ve ekran boyunca organize bir desen oluşturuyor. Metin oldukça net ve keskin görünüyor ve kolayca okunabiliyor. Metin ve beyaz arka plan arasındaki kontrast temiz ve görsel olarak çekici bir görünüm yaratıyor. Metnin genel tasarımı estetik açıdan hoş ve bilgisayar ekranının profesyonel ve modern görünmesini sağlıyor.
5
(3)

Bootstrap Eğitimi

40 Konu10 Saat
Beyaz, yakalı düğmeli gömlek giyen ve gözlük takan orta yaşlı bir adam doğrudan kameraya bakıyor. Koyu renk, kısa saçları, güçlü bir çene hattı ve kendinden emin bir ifadesi vardır. Gömleğinin üst düğmeleri açık ve kolları dirseklerine kadar kıvrılmış. Çenesinde ve yanaklarında hafif bir kirli sakal var. Geniş bir alnı vardır ve kaşları hafifçe kalkıktır. Gözlükleri siyah ve dikdörtgen şeklindedir ve çerçeveleri biraz büyüktür. Genel olarak akıllı ve yetkin görünüyor.Volkan Asildeveci
715411
Bu, Korece odaklı bir çevrimiçi kursun görüntüsüdür. Bir kadın elinde bir kahve fincanı ve bir not defteri tutarken, doğrudan kameraya bakarken ve gülümserken görülüyor. Arka planda siyah metinli beyaz bir tabelanın yanı sıra kırmızı daire ve siyah çizgileri olan bir bayrak görülüyor. Ön planda bir kahve fincanı ve kalem tutan bir elin yanı sıra kırmızı ve mavi bir daire görülüyor. Bir kişinin gözlerinin yakın çekimi de görülebilir. Bu online kursa katılarak öğrenciler Kore dili ve kültürü hakkında daha fazla bilgi edinebilecekler. Kurs, öğrencilerin dili öğrenmelerine yardımcı olmak için çeşitli dersler, kaynaklar ve etkinlikler sağlayacaktır. Ayrıca Kore yaşamının farklı yönlerinin yanı sıra nüanslarını ve inceliklerini anlamalarına da yardımcı olacaktır. Kurs ilgi çekici ve bilgilendirici olacak, öğrencilere Güney Kore'nin dili ve kültürü hakkında bilgi verecektir. Bu online kurs sayesinde öğrenciler Güney Kore'nin dilini ve kültürünü kendi yaşamlarında kullanmaya hazır olacaklardır.
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Resimdeki kadının omuzlarına dökülen uzun, siyah saçları var. Yakalı ve kolları üç çeyrek uzunlukta beyaz bir gömlek giyiyor. Yüz ifadesi nötrdür. Beyaz bir duvarın önünde durmaktadır. Doğrudan kameraya bakıyor, gözleri konsantrasyon içinde hafifçe kısılmış. Dudakları hafifçe ayrılmış ve kaşları hafifçe kalkmıştır. Elleri önündedir, avuç içleri yukarı bakmaktadır. Kendinden emin ve sakin görünüyor. Duruşu rahat ve kendinden emin. Yüz hatları belirgin ve cilt tonu açık bronz.Asuhan Turhal
975411