AnasayfaBlogHaber Editörü Ne İş Yapar?
İş Arama

Haber Editörü Ne İş Yapar?

08 Nisan 2020
Haber Editörü Ne İş Yapar?

Haber editörü, son yılların sıçrama yapan mesleklerinden biri. Aslında haber editörlüğünü, editörlük alanına da dahil edebiliriz. İnternet editörü, spor editörü, kitap editörü ve içerik editörlüğü gibi mesleki dallar editör alanı içinde yer alır. Editörlüğü, yapılan tüm bu mesleki işlerin geneline verilen bir isim olarak da düşünebiliriz. Özellikle internet çağının gelişmesi, insanların yeni meslek sahibi olmasını gerektirdi. Birçok alanda farklı meslek dalları ortaya çıktı. İş arayışında olan bireyler, bu yeni meslek dallarına yöneldi. Kimi insanlar için bu yeni meslekler, ek gelir kaynağı olarak da gözüktü.

Editörlük mesleği, gelenekselden dijitale geçtiği bir gerçek. Önceden editör; televizyon, dergi ve gazete gibi mecralarda çalışırdı. Ancak milenyum senesiyle işler biraz daha değişti. Dijitalleşen dünyada, kullanıcının büyük çoğunluğu internet alemine yöneldi. Bu sayı dünya genelinde o kadar çok arttı ki neredeyse internet kullanmayan birey kalmadı. Editörlük mesleğinin bu düzene ayak uydurması içinde hızlı adımlar atıldı. İnsanların doğru ve güvenilir bilgiye ulaşabilmesi için yeni internet siteleri gelişti. Birbirinden farklı konularda insanlara bilgilendirici ve doğru içerikler aktarıldı. Haber internet siteleri de bunlardan biri.

Geleneksel haber anlayışında televizyon, radyo ve gazete vardı. Ancak geleceğin haber anlayışında internet var. Günlük olarak sıkça kullandığımız telefonlarda bile sürekli haber takibi yaparız. Anlık olarak yaşanılan gelişmeleri takip ederiz. Hatta bazı bilgiler internet sitelerine daha çabuk ulaşır. Bu sayede işe giderken, seyahat ederken veya herhangi bir işle meşgulken dünyadan haberimiz olur. Yaşanılan gelişmeleri öğrenmemiz için birileri bu mesleği yapması gerekir. İşte tam da burada editör devreye giriyor. Yani editörler olması lazım ki bizlere bilgiyi aktarabilsin. Bu yüzden editörlük son yılların trend mesleği haline geldi. Ayrıca editörler hem Home Office hem de freelance yapılacak işler şeklinde görev yapabilmektedir. Bu da yeni düzenin çalışma biçimi oluşturuyor.

Lafı daha fazla uzatmadan haber editörü ne iş yapar, sorusuna gelelim. Editörler; içeriğin düzenlenmesi, kontrolden geçirilmesi, görsellerin hazırlanması ve yanlışların düzeltilmesini sağlar. Kısacası bir haberi editleyen kişidir. Gerektiği yer de içeriği yeniden revize etmelidir. Haber editörü, yeni içerikler üretir ve hazır hale getirir. Bazı konularda muhabir ile haber editörlüğü karıştırılır. Ancak muhabir haberi getiren ve haberi bulan kişidir. Editör ise haberi düzenleyen kişidir.

Haber Editörü Maaşları

İnsanlar meslek dalları kadar sağladığı imkanı da konuşur. Sosyal imkanlar, maaş ve sağladığı olanaklar bireyler için önemlidir. Haber editörü görevini yapacak kişi maaş skalasını merak eder. Haber editörlüğü, ek gelir şeklinde yapıldığı gibi tam zamanlı çalışarak da yapılabilmektedir. Bu yüzden bireylerin geçimini sağlayabilmeleri için ücret tatmin edici olması gerekir. Her firma ya da internet sahibi kişilerin sağladığı maaş skalası farklıdır.

Haber editörü maaşları belli bir standart içerisine koymak doğru olmaz. Ancak kişilerin paylaştığı maaş bilgilerine göre ve iş ilanlarına baktığımızda ortalama maaşın 3 bin lira olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çalıştığınız şirkete göre ücrette değişiklik olabilir. Tam zamanlı ya da freelance çalışma koşulları maaşı etkiler. Ayrıca şirket, günlük haber başı ücretlendirme de yapabilir. Günlük girilen haber sayısı, görsel ve haberlerin kelime uzunluğu alacağınız maaşta etkendir. Sitelerin yoğunluğuna göre 10 ile 20 haber girmeniz sizden istenir. Aylık toplamda yazılan sayıya bakılarak ücret belirlenir. Haftalık şekilde de çalışma prensibi ve maaş stratejisi izlenebilir. Haber başına ortalama 3 ile 5 lira fiyat bandı bulunur. Aylık baktığımızda 3 bin lirayı bulabilir. Çalışma şartlarında 1 gün tatil olarak anlaşma sağlanabilir. Sonuç olarak yaptığınız işe göre 1.000 lira kazanmakta mümkün, 5 bin lira da... 

Tam zamanlı çalışmalarda ise durum biraz daha farklıdır. Günlük girilen haber yerine aylık bir fiyat üzerinden anlaşılır. Tam zamanlı çalışan haber editörü, firmanın belirlediği iş saatleri içinde ofise gelerek çalışır. Ancak bazı durumlarda evden de tam zamanlı çalışmak mümkündür. Örnek verecek olursak, bir kişi evden sabah 8 ile akşam 6 arasında tam zamanlı editörlük görevi yapabilir. Tam zamanlı çalışanların maaşları da en az asgari ücretten başlar. İşin yoğunluğu ve harcanan efora göre değişir. 3 – 4 bin fiyat bandına kadar çıkar.

Haber Editörü Olmanın Şartları

Haber editörü olabilmek için belli başlı şartlara uymak gerekiyor. Bu şartları genellikle şirketler belirliyor. Ancak ortak aranılan özellikleri sıralamak gerekirse şu şekildedir;

 • Dil bilgisi kurallarını iyi derecede bilen,

 • Edebiyat, Radyo ve Televizyon bölümlerinden mezun olan (tercihen),

 • Temel düzeyde grafik tasarım (photoshop) becerisine sahip,

 • En az 1 – 2 yıl iş tecrübesine sahip bireyler,

 • Video editörlüğü veya montajı (isteğe bağlı),

 • İyi derecede İngilizce bilen (isteğe bağlı),

Standart olarak bu özellikte editör adayları aranır. İlanlarda özel belirtilen durumlarda yer alabilir. Başvuruda bulunurken tüm detayları incelemekte yarar vardır.

Haber Editörünün Dikkat Etmesi Gerektiği Kurallar

Haber editörlüğü yapan kişinin belli başlı kuralları bilmesi ve uygulaması gerekir. Editörlüğün genel prensibinde kurallar hemen hemen aynıdır. Belli bir düzene göre sıraladığınızda işler çorap söküğü gibi gelir. Yani oyunu kuralına göre oynadıktan sonra oldukça kolay ve basittir. Kurallara dikkat ettiğiniz de hem daha başarılı hem de kariyerde daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Editörler olarak genel kural ve sorumlulukları sıralayalım.

 • Dilbilgisi, noktalama ve sözlerin doğru kullanılması

 • İçeriğin tamamen hatasız olduğuna kanaat etmesi

 • Yazmadan önce içeriği doğru şekilde kurgulaması

 • Okuyucu tarafından kolay ve anlaşılır bir dil kullanması

 • Telif hakkına azami derecede dikkat edilmesi

 • Görsellerin içerikle alakalı olması

 • Ekip ile çalışan kişilerin, diğer kişilerle uyum göstermesi

 • Kullanılan kaynakların ve analizlerin doğru şekilde yapılması

Enstitü ile İnternet Haberciliği Eğitimi Alın

Haber editörlüğü yapmak için bazen belirlenen şartları yerine getirmek yetmez. Sizi öne geçirecek ufak ve ince detaylara ihtiyaç olur. Katıldığınız eğitimler ve kurslarla kendinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Başvuru yaptığınız iş ilanlarında eğitimler sayesinde bir adım önde olabilirsiniz. Enstitü, editörlük konusunda farklı eğitimler vermektedir. Bu konuda eğitime açık olan kullanıcılar oldukça şanslılar. Verdiği eğitimlerden biri de internet haberciliği. Eğitim sayesinde editörlük görevi yapmak isteyen veya fikri olmayanlara büyük bir fırsat doğuyor. Üniversite mezunu olmadan da kendini iyi şekilde geliştiren kişi, editörlük görevi yapabilir.

Dijital çağda habercilik, internet haber yazım teknikleri, özel haber nedir, dünyada internet haberciliği, Google news nedir ve daha birçok konu başlıkları internet haberciliği eğitimin içinde yer alır. Eğitim sonrası yapılan sınava göre sizlere  sertifika verilmektedir. Sertifikanın katılım sertifikası olmadığını belirtelim. Başarıya endeksli bir sertifikadır.

haber editörü haber editörü ne iş yapar editörlük haber editörlüğü haber editörü maaşları internet haberciliği
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Editör Ne Demek? Editör Ne İş Yapar?
İçerik Yazarlığı

Editör Ne Demek? Editör Ne İş Yapar?

16 Ocak 2020
Gazetecilik Bölümü Nedir?
Bölümler

Gazetecilik Bölümü Nedir?

11 Haziran 2020