AnasayfaBlogFotoğrafçılık Öğren - Yeteneğini Geliştir
Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık Öğren - Yeteneğini Geliştir

07 Şubat 2022
Fotoğrafçılık Öğren - Yeteneğini Geliştir

Fotoğraf çekmeyi hep çok sevdim. Benim için her zaman bir tutku oldu. Bir fotoğrafın zamanda bir anı yakalayabilmesini ve onu sonsuza kadar koruyabilmesini seviyorum. Binlerce hikayeyi barındırıyor ve bu sonsuza kadar varlığını koruyor.

İşim fotoğraf çekmek ve gerçekten inanılmaz insanlarla karşılaştım. Her insanın anlatacak hikayesi var ve ben bu hikayeleri fotoğraf yoluyla anlatmaya bayılıyorum.

Eskiden; insanların fotoğrafa neden sanat dediklerini düşünüyordum. Eğer basit düşünürsen bu bir makine. Tüm işi makine yapıyor. Bunun neresi sanat? diye düşünüyordum ama fotoğraf yaratıcılıktır.

Örneğin su. yaratıcılığın mimarı. Her fotoğrafçı kendine bir obje seçer ve onunla yaratıcılığını; onunla sanatını ortaya koyar.  

Lens seçimi; perspektif; ışık; bunları hepsi bir sanat eserini ortaya çıkarıyor.

Ve sadece fotoğraf çekmiyorsunuz. özel bir şey arıyorsunuz. Yaşadığınız o anı en iyi anlatabilecek kareyi yakalamaya çalışıyorsunuz. Öyle bir fotoğraf çekiyorsunuz ki; orada bulunan kimsenin anlatamayacağı bir hikayeyi yansıtıyor. 

Ben fotoğrafçılık eğitimleri için ekran karşısına her geçtiğimde bunu anlatıyorum. Bunu derken; o harika fotoğrafın arka planında ne olduğunu anlatıyorum. O fotoğrafçı o harika fotoğrafı nasıl çekebildi?

Doğru lensi seçti; açıyı doğru ayarladı. Işığı iyi ayarladı ve doğru zamanda deklanşöre bastı. Eğer bir fotoğrafta her şey doğru ayarlanmışsa nadiren kötü bir eser ortaya çıkar.

Fotoğrafçılık Öğrenmek İsteyenler İçin Tasarlandı

Ben Anadolu üniversitesi güzel sanatlar fakültesini bitirdim. Gazete ve dergilerde sanat yönetmenliği yaptım. Yaratıcı yönetmenlik görevleri aldım. 

En sonunda da eğitmenlik yapmaya başladım. 

Eğitmenlikten de kopamadım çünkü öğrencilerimin çalışmalarını gördükçe harika bir yolda yürüdüğümü hissediyorum. Hiç tanımadığım insanlara bir şeyler öğretmek bu yolda attığım en güzel adım.

Bir şeyler anlatıyorsun; gösteriyorsun ve anladıklarında; nasıl yapmaları gerektiğini öğrendiklerinde yüzlerinde inanılmaz bir duygu oluşuyor. Sanki kafalarında bir ampul yanıyor ve bir zamanlar korktukları şeyi yapabileceklerini anlıyorlar. Diyafram veya deklanşör hızının nasıl çalıştığını anlayan ve ilk fotoğraf çekimini yapan birinin gözlerinin ışıldadığını görmek mükemmel bir şey. İşte bu başka hiçbir yerde edinemeyeceğim bir tatmin duygusu.

Öğrencilerime güzel anları nasıl yakalayabileceklerini göstermeye çalışıyorum. Her fotoğrafın bir hikaye anlatma potansiyeli var ve bunu öğrencilerime aşılamaya çalışıyorum.

Eğitime başladıklarında ellerinde bir fotoğraf makinası ve kullanma kılavuzu olur. Ancak eğitimin sonunda harika fotoğraflar çekecek seviyeye gelirler.

Enstitüde fotoğrafçılık yeteneğini geliştirmek isteyen herkes için bir kursum var. Eğer neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız kayıt olun ve başlayın.

fotoğrafçılık
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.