AnasayfaBlogFotoğrafçı Olmayı İstemek Gerek
Fotoğrafçılık

Fotoğrafçı Olmayı İstemek Gerek

25 Eylül 2019
Fotoğrafçı Olmayı İstemek Gerek

Fotoğraf kelimesi Yunanca ışık anlamına gelen ‘phos’ ve çizim anlamına gelen ‘graphis’ kelimelerin birleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Fotoğraf çekme merakı hızla gelişen teknoloji sayesinde daha rahat ve kullanışlı olmuştur. Örneğin cep telefonlarının da yardımıyla giderek rağbet gören bir hareketlilik kazanmıştır. 

Fotoğrafçılığın Tarihçesi

Fotoğrafçılığın başlangıç tarihi net olarak bilinmemektedir. Sekizinci yüzyılda Cabir İbni Hayyam adlı bir Arap'ın Gümüş Nitrat'ın güneş ışığı etkisiyle karardığını bulması ve 15. asırda büyük sanatçı Leonardo da Vinci'nin karanlık odada mevcut ufak bir deliğin dış dünyadaki görünümlerini aksettirmesi fotoğrafçılık tarihindeki önemli başlangıçlardır. 1813 senesinde Joseph Nicéphore Niepce kağıttaki bir görüntüyü kalay levhaya geçirerek tarihte bilinen ilk fotoğrafa imzasını atmıştır.                    

Fotoğrafçı Olabilmek 

Fotoğraf çekmek için yapılan her hareketin artık kolaylaşması ve dijitalleşmesi ve fiyatların her insanın alabileceği şekilde olması ile beraber fotoğrafçı sayısında hızlı bir artış olmuştur.  Peki deklanşöre basmak ya da iyi bir makine almak fotoğrafçı olmak için yeterli midir? Maalesef ki fotoğrafçı olmak isteyenlerin önünde kat edebileceği daha çok uzun yol vardır.

Fotoğrafçı nedir?

Fotoğrafçı yaratıcı bakış açısı ve teknik bilgileri birleştirerek o anı yakalayan ve o anı ölümsüzleştiren kişiye denir. 

Fotoğrafçı olmak kolay mıdır?

Tabi ki hayır. Doğru bilgi ve tecrübe ile birlikte teknik ekipmanları, ışığı çok iyi bilmesi gerekir. Fotoğrafçı olmak demek fotoğraf makinesini, ışığı, ekipmanlarını tanımak bununla beraber çekeceğiniz şeyle ilgili de deneyim sahibi olmanız gerekiyor. 

İyi Bir Fotoğrafçı Olmak İçin Eğitim Gerekli

Fotoğrafçı olmak için çokça fotoğraf çekmek, pratik yapmak ve tecrübe kazanıp kullandığınız ekipmanları nerde, ne zaman, nasıl kullanılmasını iyi bilmek gerekir. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de eğitim ve deneyim çok önemlidir.

Fotoğrafçılık eğitimi nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü sertifika destekli ücretsiz online eğitim programları veriyor. Alacağınız fotoğrafçılık eğitimi fotoğrafçılığın temellerini bilmenize ve daha iyi fotoğraf çekmenize sağlayacaktır.  İstanbul İşletme Enstitüsü’nde alacağınız eğitimi konusunda bilgili ve uzman kişilerce verilmektedir.

Online fotoğrafçılık kursu sonunda başarı sağladığınız takdirde sertifikaya da sahip olabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ve daha da iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız bu eğitim tam size göre. Bir an önce kaydolup eğitiminizi aldıktan sonra daha iyi fotoğraflar çekmeye ne dersiniz? 

Mükemmel Fotoğraflar Çekmek İçin Bazı Yöntemler

  • Fotoğraf çekmeye hazırlanmadan önce bir süre hangi alanda fotoğraf çekmek istiyorsanız inceleme yapın. Rahat olun. En iyi fotoğrafçılar bile zamanında kötü fotoğraflar çekmiştir. Elinizden gelenin en iyisi yapın.

  • Sürekli fotoğraf çekin. Teorik olarak bilgilenseniz de sizi yeterlilik açısından güçlendirse de tek başına bir şey ifade etmeyecektir. Önemli olan sizin bol bol kendini alıştırmanız fotoğraf çekmenizdir.

  • İlk olarak fotoğraf makinesindeki modları inceleyin ve otomatik olarak çekin. Eliniz alıştığında ise manuel çekmeye özen gösterin.

  • Nasıl bir fotoğraf çekeceğinize karar verin ve ona göre lens kullanılması önemlidir.

  • Işık. Bir fotoğrafçı tarafından bilinmesi gereken en önemli konulardan biridir. Işığı kullanmayı bilip kadraja nasıl yerleştireceğinizi bilmek size çok fayda sağlayacaktır. 

  • Fotoğrafçının karşına her türlü zorluk çıkabilir. Bu noktada önemli olan hiçbir zaman vazgeçmemektir. Işığın yetersiz olması makine ayarının istediği gibi olması gibi bir sürü kötü etken olabilir. Fotoğraflarınızı raw formatında çekmenizi tavsiye ederiz.

  • Fotoğraf düzenleme programlarını bilmek size çok büyük avantaj sağlar. İstediğiniz çoğu ayarlamaları bu programlar sayesinde yapabilirsiniz.

''En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı.'' – Ara Güler

Yazar: Mert Öcal

fotoğrafçı fotoğraf online eğitimler sertifika fotoğrafçılık eğitimi online fotoğrafçılık kursu
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Profesyonel Fotoğrafçılık İpuçları
Fotoğrafçılık

Profesyonel Fotoğrafçılık İpuçları

15 Aralık 2021
Fotoğrafta Kompozisyon Nedir?
Fotoğrafçılık

Fotoğrafta Kompozisyon Nedir?

10 Aralık 2019