AnasayfaBlogEvde Yapılabilecek Hobiler
Nedir?

Evde Yapılabilecek Hobiler

21 Şubat 2020
Bu görüntü, çeşitli oyuncakları havada tutan birden fazla elin olduğu bir sahneyi yakalıyor. Ön planda gitar tutan bir kişi var, parmakları telleri tıngırdatıyor. Görüntünün sağ tarafında bir el kalem tutuyor ve ucu bir kitaba doğru bakıyor. Daha sağda, görüntünün merkezinde bir video oyunu kumandası tutan başka bir el var, düğmeleri ve kumanda kolları odadaki ışıkla aydınlatılmış. En sol tarafta, savunma pozisyonunda bir kılıç tutan bir kişi var. Daha uzakta, bir insan bacağının bulanık bir görüntüsü var. Son olarak, görüntünün sol alt köşesinde bir topun yakın çekimi görülüyor. Bu görüntü, insan vücudunun çeşitli duyguları göstermek ve nesnelerle etkileşime geçmek için nasıl kullanılabileceğine dair harika bir örnektir.
Hobi TürleriHobilere Sağladığı FaydalarÖneriler
Enstrüman ÇalmakMutluluk verir ve beyin fonksiyonlarını çalıştırır.Hangi çalgı aletine daha yatkın olduğunuzu belirleyin ve bir kurumda eğitim alın.
OrigamiYaratıcılık ve bakış açısını geliştirir.Kağıt katlama sanatını internetten öğrenebilirsiniz.
Yeni bir dil öğrenmekBoş zamanları değerlendirir ve kişisel gelişim sağlar.Akıllı cihazlar ve internetten online dil eğitimi alabilirsiniz.
Sebze - Çiçek yetiştirmekToprak negatif enerjiyi alır, sakinleştirici etkisi vardır.Eğer balkonunuz veya bahçeniz varsa yetiştiricilik yapabilirsiniz.
Evcil hayvan beslemeYalnızlığı giderir, psikolojik olarak motive eder.Sahiplenilmeyi bekleyen bir hayvana ev sahipliği yapabilirsiniz.
Yeni yemekler denemekYeniliklere açık olmayı sağlar ve mutfak becerilerini geliştirir.Farklı tarifler deneyerek mutfakta geçireceğiniz zamanı keyifli hale getirebilirsiniz.
Pasta süslemeYaratıcılığı geliştirir ve mutfaktaki yetenekleri ortaya çıkarır.Farklı malzemeler ve teknikler deneyerek pasta süsleme becerinizi geliştirebilirsiniz.
ÖrgüEl becerisi ve odaklanma yeteneğini geliştirir.Örgü öğrenmek için kitaplar veya online kaynaklardan yararlanabilirsiniz.
Quilling (Kağıt Kıvırma)Yaratıcılığı geliştirir ve el-göz koordinasyonunu artırır.Quilling seti alarak evde bu sanata başlayabilirsiniz.
Evcil hayvan beslemekSorumluluk duygusunu geliştirir ve stresi azaltır.Bir evcil hayvan sahiplendiğinizde, hayvana gereken bakımı sağlayabileceğinizden emin olun.

Hobi, kişinin yapmak zorunda olmadığı ama yaptığında zevk aldığı, pozitif duygular geliştirdiği aktivitelerin tümüne verilen isimdir. Son yıllarda giderek popülerleşen hobiler, antidepresan alımının hızla arttığı dünyada yüz güldürücü bir gelişme. Hobiler basit gibi görünse de sizi stresten arındırıp sakinleştirici ilaçlardan kurtarabilir.

Uzun vadeli hobilerin Alzheimer hastalığını önleyici ya da etkilerini azaltıcı etkiler yapabildiği saptanmıştır. Hobi aynı zamanda kişisel gelişim için de olumlu katkılar sağlamaktadır. Birçok hastalığın sebebi yani tetikleyicisi çağımız hastalığı olan stres olarak görülmektedir. Stresle başa çıkmanın en doğal yöntemi ise hobi edinmektir. Bu sebeple hobilerin değersiz, zaman kaybı uğraşlar gibi algılanıp lanse edilmesi oldukça yanlıştır.

Günümüzde belediyelerin de desteklediği halk eğitim kursları bünyesinde birçok hobi insanlara kazandırılmaktadır. Halk eğitim bünyesinde öğrenilen kursları, insanlar geri kalan hayatlarında da evde devam ettirebilme şansını yakalar. Boş vakitleri verimli değerlendirmeyi, kendi ile baş başa keyifli vakit geçirmeyi, dış dünyadan biraz el ayak çekmeyi elbette herkes ister. Burada yaş, cinsiyet ya da herhangi bir ayrım tanımaksızın insanların yardımına koşan hiç şüphesiz hobi çeşitleridir. Hobi edinmek için birçok kurs bulunmaktadır. Ama siz evde kişisel bir hobi edinmek istiyorsanız, teknoloji ve internetin nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Geniş çaplı bir araştırma yaparak kendinize uygun hobiyi internetteki videolardan destek alarak yürütmeniz de mümkün. İsterseniz de, ilk aşamada hobi uğraşınızı bir eğitmenden bire bir öğrenmek adına kursa katılabilir sonrasında hobinize kişisel olarak evinizde devam edebilirsiniz.

Erkekler İçin Evde Yapılabilecek Hobiler

Erkekler, kadınlara oranla daha az sayıda hobi çeşidine yönelmektedir. Aslında erkek için ya da kadın için hobi şeklinde bir yargıya varılması yanlıştır. Her birey kendine iyi gelecek aktivite tercihini özgürce seçebilmelidir. Burada amaç başkalarının hakkınızda ne düşüneceği değildir. Amacınız kendinizi stresten arındırarak hayattan keyif almayı sağlamak ve tüm bunların yanında kişisel gelişim için fayda sağlamaktır. Yani erkekler de yeni yemekler deneyebilir, pasta süsleyebilir hatta takı tasarlayabilir. Erkeklerin yapmayı tercih ettiği, evde yapılabilecek hobilerden en yaygın olanları ise şöyle;

Enstrüman çalmak: Hem insana mutluluk veren hem de beyin fonksiyonları çalıştıran enstrüman çalmak günümüzde oldukça popüler bir aktivitedir. Öncelikle hangi çalgı aletine daha yatkın olduğunuz belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Öncelikle bir kurumda eğitimini almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra internet yardımıyla videolardan faydalanarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Origami: Bir kâğıdın inanılmaz şekillere bürünebilmesi size heyecanlandırıcı ve rahatlatıcı gelebilir. Ayrıca yaratıcılığınızı, bakış açınızı geliştirecek olan kağıt katlama sanatı, origami, kişisel gelişim için size katkı sağlayacaktır.

Yeni bir dil öğrenmek: Evde yeni bir dil öğrenmek artık çok daha kolay. İnternet ve akıllı cihazlar sayesinde online eğitimler alarak yeni bir dil öğrenebilir ve evinizde kendinizi geliştirebilirsiniz. Hem boş zamanlarınızı değerlendirir, hem de kişisel gelişim için pozitif yatırım yapmış olursunuz.

Sebze- çiçek yetiştirmek: Toprağın insan üzerindeki negatif enerjiyi aldığı artık kanıtlanmış bir gerçektir. Eğer bir bahçeniz varsa dilediğiniz şekilde bahçede ekim yapabilirsiniz. fakat çok katlı bir binada yaşıyorsanız balkonda çiçek yetiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Evcil hayvan besleme: Evde evcil hayvan besleme de bir hobi dalı olarak değerlendirilmektedir. Evcil hayvanlar insanın yalnızlığını azaltarak psikolojik olarak insanı motive eden bir etkiye sahiptir. Sahiplenilmeyi bekleyen yüzlerce hayvandan birine evinizin kapılarını açarken strese kapılarınızı kapatabilirsiniz.

Kadınlar İçin Evde Yapılabilecek Hobiler

Kadınların hobi edinmek konusunda daha şanslı olduğu söylenebilir. Çünkü bu aktivitelere erkeklerden daha sıcak bakıyorlar. Toplumsal yapının yerleştirdiği yapıyla, erkek dışarıda çalışırken kadın evi çekip çevirme görevini yüklenmiştir. Ancak bu durum yer yer kadını, üretkenliğini ve kendini keşfetmesini kısıtlamıştır. Belki de bu nedenle kadınlar hobi etkinliklerine erkeklerden daha çok eğilim göstermektedir.

Hobi aktivitelerinde yaş sınırı olmaması insanların yıllar sonra bile gizli kalan yeteneklerini keşfetmesini sağlamaktadır. Halk eğitim sergilerini ziyaret edince göreceksiniz ki,müthiş yağlı boya yapan anneanneler babaanneler var.  Yani hobiler içinizdeki cevheri dışarı çıkarmanın ve üretkenliğin keyfine varmanın en cazip yolu. Kadınlar için evde yapılabilecek hobiler; yeni yemekler denemek, pasta süslemek, örgü,  origami, quilling (kağıt kıvırma), enstrüman çalmak, evcil hayvan beslemek, sebze- çiçek yetiştiriciliği şeklinde oldukça uzatılabilen bir listedir. Ancak kadınlar evde birçok hobi ile iç içedir aslında. Yemek yapmak ve örgü onlar için fazla alışılmış hobiler olduğundan gerekli zihin boşaltma gerçekleşmeyebilir. Bu sebeple kadınlara cazip gelen farklı evde yapılabilecek hobileri şu şekilde sıralayabiliriz.

İlgili yazı: Yeni Hobiler Edinmek Neden Önemli?

Yağlı boya resim yapmak: Bayanların son dönemlerde ilgi gösterdiği hobilerin başını çeken bu etkinlikle ruhunuzu tazeleyebilirsiniz.

Ahşap boyama: Evindeki ahşap mobilyalar da dahil ahşap obje boyamak son zamanlarda kadınların evde yaptığı hobiler arasında çok yaygın. Hem mobilyalarını yenileyen hem de stres atan bayanlar bu hobiyi bir geri dönüşüm projesi şeklinde uygulamaktalar.

Amigurimi: Örgü oyuncak anlamına gelen bu hobi klasik örgü işlerinden bunalan bayanlar için yeni nesil bir örgü dalı diyebiliriz. Çocuklar içinde sağlıklı iplerden örülen bu oyuncaklar rağbet gördüğünden dilerseniz bu hobiden oyuncak üretip satarak para da kazanabilirsiniz.

Kendin yap projeleri ile ilgilenmek: İnternette bir akım haline gelen kendin yap projeler gerçekten müthiş geri dönüşümler ortaya çıkarıyor.  Sizde sosyal medyadan takip ederek hoşunuza giden tasarımları deneyebilirsiniz. Elinizde var olan objelerle yapılan bu hobi diğerlerine nazaran daha az masraflı olmaktadır. Hayal gücünü destekleyen bu projelerden uygun olanlarını çocuklarınızla birlikte de yapmanız mümkün. Böylece hem çocuğunuzla vakit geçirip hem de hobinize zaman ayırabilirsiniz.

Çocuklar İçin Evde Yapılabilecek Hobiler

Çocuklar için hobi olur mu demeyin. Hobi için yaş sınırlaması olmadığından bahsetmiştik. Hobiler sayesinde çocukların dikkat yeteneği, el-göz konsantrasyonu, ince-kaba motor becerileri, yaratıcılığı, estetik anlayışı, soyut düşünme becerisi gelişmektedir. Çocuklar hobiler ile birlikte sabırlı olmayı, grup içi uyumu, düzenli çalışmayı ve emek vermenin önemini daha çabuk kavrarlar.

Hobiler kişisel yapılsa bile sosyal becerileri iyileştirme üzerine etkileri vardır. Hobiler sayesinde gerçek potansiyelini ve yaratıcılığını gören çocuklardaki özgüven yükselmiş olur. Bu da çocuğun ilerideki hayat başarısına katkı sağlayacaktır. Hiç kuşkusuz çocuklar için en popüler hobi zaten oyundur. Ama eskisi gibi oyun ortamlarına artık çocuklar erişemiyor. Teknoloji bağımlısı oluyor ve daha kıstı alanlarda daha kısıtlı sürelerde aktif oyunlar oynayabiliyorlar. Bu nedenle çocuğunuzu hobi edinme konusunda desteklemeli yönlendirmelisiniz. Ne kadar farklı hobi ile tanışırsa kendi yeteneğini keşfedip istediği hobiye yönelecektir. Ve bu seçimler çocuğunuzun hayatına yön verecek kritik basamakları keşfetmenize yardımcı olabilir. Peki, evde çocukların yapabileceği hobiler nelerdir? Aslında büyüklerin yaptığı çoğu hobiyi çocuklarda yapabilir. Tabi ki seviyelerine uygun hale getirilerek. Ve bazı güvenlik önlemleri neticesinde kesinlikle bir büyüğü gözetiminde yapılması gerekebilir.

Hobilerin Faydaları

Hobilerin stresi azaltmak için iyi bir yol olduğu genel kabul gören bir gerçektir. Ancak hobilerin başka faydaları da olabileceği daha az bilinmektedir.

  • Hobiler stres için etkili bir çözüm olur.

  • Bireylerin öğrenme isteğine doyurucu katkı sağlar.

  • Yeni deneyimler kazanmanıza ve yeni şeyler keşfetmenize olanak tanır.

  • Hobi sahibi olarak stresten uzaklaşır ve işinizde daha fazla motivasyona ulaşırsınız. Bu da kariyerinize olumlu yansır.

  • Hobiler, size ek gelir kazandırabilir. Üstelik sosyal medya sayesinde reklam yaparak birçok kişiye kısa sürede ulaşmanız da mümkün.

  • Hobi gibi faydalı uğraşlarla ilgilenmek bireyleri kötü alışkanlıklardan ve depresyondan korur. Bu nedenle gençleri, hobilere yönlendirme çalışmaları doğru bir adım olacaktır.

  • Hobi aktiviteleri ruh sağlığı için etkilidir. Kimilerine göre ruhun besin kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir.

  • Hobilerin sağladığı pozitif etki sayesinde daha rahat uykuya dalabilir ve daha zinde uyandığınızı fark edebilirsiniz.

  • Hobiler kişilerin sabır sürelerini uzatmaya yardımcıdır. Çünkü birçok hobi dalı uzun emek ve uzun zaman ister. Yani hobiniz sayesinde daha sabırlı daha sakin bir insana dönüşmeniz mümkün.

Enstrüman Çalmak, Mutluluk verir ve beyin fonksiyonlarını çalıştırır, Hangi çalgı aletine daha yatkın olduğunuzu belirleyin ve bir kurumda eğitim alın, Origami, Yaratıcılık ve bakış açısını geliştirir, Kağıt katlama sanatını internetten öğrenebilirsiniz, Yeni bir dil öğrenmek, Boş zamanları değerlendirir ve kişisel gelişim sağlar, Akıllı cihazlar ve internetten online dil eğitimi alabilirsiniz, Sebze - Çiçek yetiştirmek, Toprak negatif enerjiyi alır, sakinleştirici etkisi vardır, Eğer balkonunuz veya bahçeniz varsa yetiştiricilik yapabilirsiniz, Evcil hayvan besleme, Yalnızlığı giderir, psikolojik olarak motive eder, Sahiplenilmeyi bekleyen bir hayvana ev sahipliği yapabilirsiniz, Yeni yemekler denemek, Yeniliklere açık olmayı sağlar ve mutfak becerilerini geliştirir, Farklı tarifler deneyerek mutfakta geçireceğiniz zamanı keyifli hale getirebilirsiniz, Pasta süsleme, Yaratıcılığı geliştirir ve mutfaktaki yetenekleri ortaya çıkarır, Farklı malzemeler ve teknikler deneyerek pasta süsleme becerinizi geliştirebilirsiniz, Örgü, El becerisi ve odaklanma yeteneğini geliştirir, Örgü öğrenmek için kitaplar veya online kaynaklardan yararlanabilirsiniz, Quilling (Kağıt Kıvırma), Yaratıcılığı geliştirir ve el-göz koordinasyonunu artırır, Quilling seti alarak evde bu sanata başlayabilirsiniz, Evcil hayvan beslemek, Sorumluluk duygusunu geliştirir ve stresi azaltır, Bir evcil hayvan sahiplendiğinizde, hayvana gereken bakımı sağlayabileceğinizden emin olun
evde yapılabilecek hobiler hobi hobi edinmek kişisel gelişim aktivite
Sağ elini başının üzerine koymuş mutlu bir kadın. Yüzünde parlak, içten bir gülümseme var ve gözleri kapalı, bu da rahatlamış olduğunu gösteriyor. Açık kahverengi saçları alnından geriye doğru taranmış ve beyaz bir bluz giymiş. Başı hafifçe sola eğik ve duruşu kendinden emin. Anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor, yüzünden neşe yayılıyor. İfadesi memnuniyet ve mutluluktan ibaret.
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Görüntüde kırmızı flanel gömlek giyen ve gözlük takan bir kadın yer alıyor. Yüzünde ciddi bir ifade var ve doğrudan kameraya bakıyor. Bir kolye takıyor ve saçlarını topuz yapmış. Arka planda yeşil ve siyah bir işaret, siyah zemin üzerinde beyaz bir harf ve bulanık bir saat görüntüsü var. Resmin renkleri ağırlıklı olarak kırmızı, siyah ve beyazdır. Kadın görüntünün ana odağıdır ve merkezde ve biraz sağda yer almaktadır.
Özgeçmiş Bölümleri

İlgi Alanları ve Hobiler CV'de Nasıl Yazılmalı?

04 Aralık 2019
Bu görüntü, çeşitli oyuncakları havada tutan birden fazla elin olduğu bir sahneyi yakalıyor. Ön planda gitar tutan bir kişi var, parmakları telleri tıngırdatıyor. Görüntünün sağ tarafında bir el kalem tutuyor ve ucu bir kitaba doğru bakıyor. Daha sağda, görüntünün merkezinde bir video oyunu kumandası tutan başka bir el var, düğmeleri ve kumanda kolları odadaki ışıkla aydınlatılmış. En sol tarafta, savunma pozisyonunda bir kılıç tutan bir kişi var. Daha uzakta, bir insan bacağının bulanık bir görüntüsü var. Son olarak, görüntünün sol alt köşesinde bir topun yakın çekimi görülüyor. Bu görüntü, insan vücudunun çeşitli duyguları göstermek ve nesnelerle etkileşime geçmek için nasıl kullanılabileceğine dair harika bir örnektir.
Nedir?

Evde Yapılabilecek Hobiler

21 Şubat 2020
Genç bir adam, ekranı beyaz bir parıltıyla aydınlatılmış bir dizüstü bilgisayarın önünde oturuyor. Üzerinde beyaz bir tişört ve siyah bir pantolon var ve önündeki masanın üzerinde bir fincan kahve görünüyor. Elleri klavyenin üzerinde, parmakları yazma pozisyonunda. Yüzü, hafifçe odak dışında kalan koyu renk saçları tarafından kısmen gizlenmiştir. Çevresinden habersiz bir şekilde elindeki işe odaklanmış durumda. İfadesi bir konsantrasyon ifadesi ve düşüncelere dalmış gibi görünüyor.
Online Eğitim

Online Eğitimlerle Edinilecek 5 Hobi

09 Nisan 2021
Elinde boya fırçası ve boya tutan bir kişi görülüyor. Fırça sarı renktedir ve boya kırmızı, yeşil ve sarı karışımıdır. El yakından görülüyor ve boyanın fırçadan elin üzerine damladığı görülüyor. Boya kalın, parlak bir yeşil ve üzerinde sarı ve kırmızı lekeler var. Arka planda, içinde sarı bir sıvı bulunan bir şişe yakından görülüyor. Kişi boya yaparken işine odaklanmıştır ve gözleri aşağıya, eline doğru bakmaktadır.
Kişisel Gelişim

Yeni Hobiler Edinmek Neden Önemli?

26 Eylül 2019
Resimde muhtemelen bir CV görüşmesine hazırlanan takım elbiseli bir adam görülüyor. Gözlüklü, sakallı ve düğmeli gömleğiyle kendinden emin ve iyi giyimli görünüyor. Arka planda metal bir kutunun yakın çekimi, bir saat ve bir kol görülebiliyor. Bu görüntü, bir CV görüşmesine nasıl hazırlanılması gerektiğine dair mükemmel bir örnektir.
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bu çevrimiçi kurs görüntüsü uzun saçlı, mutlu bir şekilde gülümseyen bir kadını gösteriyor. İtalyanca kursundan (A1) keyif alıyor gibi görünüyor. Saçları uzun ve dalgalanıyor ve yüzünde parlak, neşeli bir ifade var. Görünüşe göre bir süredir İtalyanca öğreniyor ve artık becerilerini sergileyecek kadar kendine güveniyor. Kendini dil öğrenme yolculuğuna adamış biri için harika bir örnek. Bunu yaparak başarısını hak etti ve İtalyanca A1 kursunun mükemmel bir temsili.
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Uzun siyah saçlı güzel bir kadın, beyaz bir bluz giymiş ve yüzünde parlak bir gülümsemeyle kameranın önünde duruyor. Gözleri sevinçle parlıyor ve dudakları hafifçe ayrılmış, neşeli ve memnun görünüyor. Ellerini vücudundan hafifçe uzakta tutarak ayakta duruyor ve ince vücudunu sergiliyor. Bakışları davetkâr ve kendinden emin, ifadesi ise hayat ve enerji dolu. Bu resim onun mutlu ve kaygısız tavrını yansıtıyor ve neşeli ifadesinin ona bakan herkesi gülümseteceği kesin.Duygu Çetin
11750