AnasayfaBlogEvde Yapılabilecek Hobiler
Nedir?

Evde Yapılabilecek Hobiler

21 Şubat 2020
Evde Yapılabilecek Hobiler

Hobi, kişinin yapmak zorunda olmadığı ama yaptığında zevk aldığı, pozitif duygular geliştirdiği aktivitelerin tümüne verilen isimdir. Son yıllarda giderek popülerleşen hobiler, antidepresan alımının hızla arttığı dünyada yüz güldürücü bir gelişme. Hobiler basit gibi görünse de sizi stresten arındırıp sakinleştirici ilaçlardan kurtarabilir.

Uzun vadeli hobilerin Alzheimer hastalığını önleyici ya da etkilerini azaltıcı etkiler yapabildiği saptanmıştır. Hobi aynı zamanda kişisel gelişim için de olumlu katkılar sağlamaktadır. Birçok hastalığın sebebi yani tetikleyicisi çağımız hastalığı olan stres olarak görülmektedir. Stresle başa çıkmanın en doğal yöntemi ise hobi edinmektir. Bu sebeple hobilerin değersiz, zaman kaybı uğraşlar gibi algılanıp lanse edilmesi oldukça yanlıştır.

Günümüzde belediyelerin de desteklediği halk eğitim kursları bünyesinde birçok hobi insanlara kazandırılmaktadır. Halk eğitim bünyesinde öğrenilen kursları, insanlar geri kalan hayatlarında da evde devam ettirebilme şansını yakalar. Boş vakitleri verimli değerlendirmeyi, kendi ile baş başa keyifli vakit geçirmeyi, dış dünyadan biraz el ayak çekmeyi elbette herkes ister. Burada yaş, cinsiyet ya da herhangi bir ayrım tanımaksızın insanların yardımına koşan hiç şüphesiz hobi çeşitleridir. Hobi edinmek için birçok kurs bulunmaktadır. Ama siz evde kişisel bir hobi edinmek istiyorsanız, teknoloji ve internetin nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Geniş çaplı bir araştırma yaparak kendinize uygun hobiyi internetteki videolardan destek alarak yürütmeniz de mümkün. İsterseniz de, ilk aşamada hobi uğraşınızı bir eğitmenden bire bir öğrenmek adına kursa katılabilir sonrasında hobinize kişisel olarak evinizde devam edebilirsiniz.

Erkekler İçin Evde Yapılabilecek Hobiler

Erkekler, kadınlara oranla daha az sayıda hobi çeşidine yönelmektedir. Aslında erkek için ya da kadın için hobi şeklinde bir yargıya varılması yanlıştır. Her birey kendine iyi gelecek aktivite tercihini özgürce seçebilmelidir. Burada amaç başkalarının hakkınızda ne düşüneceği değildir. Amacınız kendinizi stresten arındırarak hayattan keyif almayı sağlamak ve tüm bunların yanında kişisel gelişim için fayda sağlamaktır. Yani erkekler de yeni yemekler deneyebilir, pasta süsleyebilir hatta takı tasarlayabilir. Erkeklerin yapmayı tercih ettiği, evde yapılabilecek hobilerden en yaygın olanları ise şöyle;

Enstrüman çalmak: Hem insana mutluluk veren hem de beyin fonksiyonları çalıştıran enstrüman çalmak günümüzde oldukça popüler bir aktivitedir. Öncelikle hangi çalgı aletine daha yatkın olduğunuz belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Öncelikle bir kurumda eğitimini almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra internet yardımıyla videolardan faydalanarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Origami: Bir kâğıdın inanılmaz şekillere bürünebilmesi size heyecanlandırıcı ve rahatlatıcı gelebilir. Ayrıca yaratıcılığınızı, bakış açınızı geliştirecek olan kağıt katlama sanatı, origami, kişisel gelişim için size katkı sağlayacaktır.

Yeni bir dil öğrenmek: Evde yeni bir dil öğrenmek artık çok daha kolay. İnternet ve akıllı cihazlar sayesinde online eğitimler alarak yeni bir dil öğrenebilir ve evinizde kendinizi geliştirebilirsiniz. Hem boş zamanlarınızı değerlendirir, hem de kişisel gelişim için pozitif yatırım yapmış olursunuz.

Sebze- çiçek yetiştirmek: Toprağın insan üzerindeki negatif enerjiyi aldığı artık kanıtlanmış bir gerçektir. Eğer bir bahçeniz varsa dilediğiniz şekilde bahçede ekim yapabilirsiniz. fakat çok katlı bir binada yaşıyorsanız balkonda çiçek yetiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Evcil hayvan besleme: Evde evcil hayvan besleme de bir hobi dalı olarak değerlendirilmektedir. Evcil hayvanlar insanın yalnızlığını azaltarak psikolojik olarak insanı motive eden bir etkiye sahiptir. Sahiplenilmeyi bekleyen yüzlerce hayvandan birine evinizin kapılarını açarken strese kapılarınızı kapatabilirsiniz.

Kadınlar İçin Evde Yapılabilecek Hobiler

Kadınların hobi edinmek konusunda daha şanslı olduğu söylenebilir. Çünkü bu aktivitelere erkeklerden daha sıcak bakıyorlar. Toplumsal yapının yerleştirdiği yapıyla, erkek dışarıda çalışırken kadın evi çekip çevirme görevini yüklenmiştir. Ancak bu durum yer yer kadını, üretkenliğini ve kendini keşfetmesini kısıtlamıştır. Belki de bu nedenle kadınlar hobi etkinliklerine erkeklerden daha çok eğilim göstermektedir.

Hobi aktivitelerinde yaş sınırı olmaması insanların yıllar sonra bile gizli kalan yeteneklerini keşfetmesini sağlamaktadır. Halk eğitim sergilerini ziyaret edince göreceksiniz ki,müthiş yağlı boya yapan anneanneler babaanneler var.  Yani hobiler içinizdeki cevheri dışarı çıkarmanın ve üretkenliğin keyfine varmanın en cazip yolu. Kadınlar için evde yapılabilecek hobiler; yeni yemekler denemek, pasta süslemek, örgü,  origami, quilling (kağıt kıvırma), enstrüman çalmak, evcil hayvan beslemek, sebze- çiçek yetiştiriciliği şeklinde oldukça uzatılabilen bir listedir. Ancak kadınlar evde birçok hobi ile iç içedir aslında. Yemek yapmak ve örgü onlar için fazla alışılmış hobiler olduğundan gerekli zihin boşaltma gerçekleşmeyebilir. Bu sebeple kadınlara cazip gelen farklı evde yapılabilecek hobileri şu şekilde sıralayabiliriz.

İlgili yazı: Yeni Hobiler Edinmek Neden Önemli?

Yağlı boya resim yapmak: Bayanların son dönemlerde ilgi gösterdiği hobilerin başını çeken bu etkinlikle ruhunuzu tazeleyebilirsiniz.

Ahşap boyama: Evindeki ahşap mobilyalar da dahil ahşap obje boyamak son zamanlarda kadınların evde yaptığı hobiler arasında çok yaygın. Hem mobilyalarını yenileyen hem de stres atan bayanlar bu hobiyi bir geri dönüşüm projesi şeklinde uygulamaktalar.

Amigurimi: Örgü oyuncak anlamına gelen bu hobi klasik örgü işlerinden bunalan bayanlar için yeni nesil bir örgü dalı diyebiliriz. Çocuklar içinde sağlıklı iplerden örülen bu oyuncaklar rağbet gördüğünden dilerseniz bu hobiden oyuncak üretip satarak para da kazanabilirsiniz.

Kendin yap projeleri ile ilgilenmek: İnternette bir akım haline gelen kendin yap projeler gerçekten müthiş geri dönüşümler ortaya çıkarıyor.  Sizde sosyal medyadan takip ederek hoşunuza giden tasarımları deneyebilirsiniz. Elinizde var olan objelerle yapılan bu hobi diğerlerine nazaran daha az masraflı olmaktadır. Hayal gücünü destekleyen bu projelerden uygun olanlarını çocuklarınızla birlikte de yapmanız mümkün. Böylece hem çocuğunuzla vakit geçirip hem de hobinize zaman ayırabilirsiniz.

Çocuklar İçin Evde Yapılabilecek Hobiler

Çocuklar için hobi olur mu demeyin. Hobi için yaş sınırlaması olmadığından bahsetmiştik. Hobiler sayesinde çocukların dikkat yeteneği, el-göz konsantrasyonu, ince-kaba motor becerileri, yaratıcılığı, estetik anlayışı, soyut düşünme becerisi gelişmektedir. Çocuklar hobiler ile birlikte sabırlı olmayı, grup içi uyumu, düzenli çalışmayı ve emek vermenin önemini daha çabuk kavrarlar.

Hobiler kişisel yapılsa bile sosyal becerileri iyileştirme üzerine etkileri vardır. Hobiler sayesinde gerçek potansiyelini ve yaratıcılığını gören çocuklardaki özgüven yükselmiş olur. Bu da çocuğun ilerideki hayat başarısına katkı sağlayacaktır. Hiç kuşkusuz çocuklar için en popüler hobi zaten oyundur. Ama eskisi gibi oyun ortamlarına artık çocuklar erişemiyor. Teknoloji bağımlısı oluyor ve daha kıstı alanlarda daha kısıtlı sürelerde aktif oyunlar oynayabiliyorlar. Bu nedenle çocuğunuzu hobi edinme konusunda desteklemeli yönlendirmelisiniz. Ne kadar farklı hobi ile tanışırsa kendi yeteneğini keşfedip istediği hobiye yönelecektir. Ve bu seçimler çocuğunuzun hayatına yön verecek kritik basamakları keşfetmenize yardımcı olabilir. Peki, evde çocukların yapabileceği hobiler nelerdir? Aslında büyüklerin yaptığı çoğu hobiyi çocuklarda yapabilir. Tabi ki seviyelerine uygun hale getirilerek. Ve bazı güvenlik önlemleri neticesinde kesinlikle bir büyüğü gözetiminde yapılması gerekebilir.

Hobilerin Faydaları

Hobilerin stresi azaltmak için iyi bir yol olduğu genel kabul gören bir gerçektir. Ancak hobilerin başka faydaları da olabileceği daha az bilinmektedir.

  • Hobiler stres için etkili bir çözüm olur.

  • Bireylerin öğrenme isteğine doyurucu katkı sağlar.

  • Yeni deneyimler kazanmanıza ve yeni şeyler keşfetmenize olanak tanır.

  • Hobi sahibi olarak stresten uzaklaşır ve işinizde daha fazla motivasyona ulaşırsınız. Bu da kariyerinize olumlu yansır.

  • Hobiler, size ek gelir kazandırabilir. Üstelik sosyal medya sayesinde reklam yaparak birçok kişiye kısa sürede ulaşmanız da mümkün.

  • Hobi gibi faydalı uğraşlarla ilgilenmek bireyleri kötü alışkanlıklardan ve depresyondan korur. Bu nedenle gençleri, hobilere yönlendirme çalışmaları doğru bir adım olacaktır.

  • Hobi aktiviteleri ruh sağlığı için etkilidir. Kimilerine göre ruhun besin kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir.

  • Hobilerin sağladığı pozitif etki sayesinde daha rahat uykuya dalabilir ve daha zinde uyandığınızı fark edebilirsiniz.

  • Hobiler kişilerin sabır sürelerini uzatmaya yardımcıdır. Çünkü birçok hobi dalı uzun emek ve uzun zaman ister. Yani hobiniz sayesinde daha sabırlı daha sakin bir insana dönüşmeniz mümkün.

evde yapılabilecek hobiler hobi hobi edinmek kişisel gelişim aktivite
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Evden Ne İş Yapabilirim?
İş Arama

Evden Ne İş Yapabilirim?

03 Haziran 2021
Evden Para Kazanma Yolları Nelerdir?
İş Hayatı

Evden Para Kazanma Yolları Nelerdir?

10 Aralık 2019
Oyun terapisi eğitimiyle oyunların iyileştirici ve tedavi edici yönünü keşfedin. Uzman psikolog ve eğitmen eşliğinde harika bir online program.
5
(16)

Oyun Terapisi Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
340210
Oyunculuk Eğitimi
4.9
(12)

Oyunculuk Eğitimi

12 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
312169
Masal terapisi eğitimi psikologlar için yeni beceriler edinmesini sağlar. MAsal terapisi sertifikanızla bireysel, grup veya diğer seanslarınızda fark yaratın.
4.3
(3)

Masal Terapisi Eğitimi

16 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
290169