AnasayfaBlogEtkili Konuşma Örnekleri
Etkili İletişim

Etkili Konuşma Örnekleri

04 Eylül 2021
Etkili Konuşma Örnekleri

Bilgiyi, duygu ve düşüncelerle etkili davranış biçimi kapsamında, ayrıca cümleleri en doğru vurgulama ile gün yüzüne çıkartarak karşı tarafa aktarmak genel çerçevede doğru bir iletişim olarak ön plana çıkmaktadır. Bilgi üretildikten sonra anlama ve doğru bir biçimde aktarmak çok hassas bir konudur ve özen ister. Kişinin kendi nitelikleri ile birlikte konuşma kapsamında önemli bir etkileşim söz konusudur. Burada samimi, dürüst ve gerçekçi bir anlatım ile birlikte doğru konuşma yapmak, karşı tarafa aktarımın en iyi şekilde gerçekleşmesine imkan verebilir.

Aksi takdirde eğer etkili konuşma inandırıcılığı olmayan, iki yüzlü ve yalancı bir konuşma üslubu karşı tarafa hiçbir şekilde geçmez ve bütün iletişim boşa gider. O yüzden bu işin içine bu samimiyetin yanı sıra doğru diksiyon da yine katılmalıdır. Bunu gerçekleştirebilmek için profesyonel bir kurs eğitimi almak da alternatif seçenekler arasında önemli bir yer tutar. Doğru bir eğitim ile aynı zamanda insan kendi kişiliğini katarak karşı tarafa anlatmak istediğini en iyi biçimde aktarabilir.

Doğru ve Etkili Konuşma Nedir?

Etkili bir ses tonu ile birlikte aynı zamanda el ve yüz hareketleri uyumlu şekilde kullanılabildiği zaman doğru konuşma ortaya çıkarılabilir. Sözcüklerin anlamı duygu ve düşüncelerini doğru tonlama ile birlikte el ve yüz hareketleriyle pekiştirildiği zaman etkili konuşma yapılabilir. Elbette bunun için de alınabilecek bir diksiyon eğitimi de önemlidir. Doğru bir kurs çerçevesinde cümleler etkileri şekilde karşı tarafa aktarılabilir. İnsan sesinin farklı biçimlerde boyut kazandırarak etkileyici bir noktaya gelebilmesi adına eğitim büyük bir önem arz eder. Bu şekilde sözler karşı taraftaki göz ve kulaklara doğru konuşma etkinliği altında tam olarak geçebilir.

O yüzden mutlaka etkili konuşma için uygulanması gerekenler mutlaka bilinmelidir. Bu bağlamda başta diksiyon öncelikle düzeltilmelidir. Daha sonra etkili bir konuşma adına alınacak olan eğitim devreye girer. Sonunda ise sertifika sahibi bile olunurken, bu kurs kapsamında tüm düşünceler ve duygular en iyi şekilde aktarılabilir.

Etkili Bir Konuşma İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Özellikle bu bağlamda verilmesi gereken mesajların tek seferde değil birkaç cümleye dağıtılarak aktarılması doğru konuşma adına ön plana çıkar. Ayrıca kişi anlatmak istediği duygu ve düşüncelere kendisi de tamamen inanmalıdır. Aksi halde etkili konuşma gerçekleştirilemez ve karşı tarafa hiçbir duygu ve düşünce aktarımı yapılamaz. Öncelikle anlatılmak istenen düşüncelere mutlaka içten bir biçimde inanılmalıdır. Tabii bu durum hiç şüphesiz profesyonel bir hizmet kapsamında alınacak olan doğru bir diksiyon eğitimi ile de pekiştirilmelidir.

Diğer yandan konuşmanın süresine bağlı olarak diyalogları belirlemek ve yerine göre uzun veya kısa tutmak da önemlidir. Tüm bunlar da doğru şekilde yapabilmek adına mutlaka profesyonel anlamda kurs eğitimine katılmak gerekir. Alınacak olan eğitim ile birlikte kişi bu konuda daha birçok değişik yapılması gerekeni en iyi şekilde öğrenebilir.

Etkili Konuşma Çeşitleri Neler?

Bu konuda geçmişten günümüze kadar birçok değişik etkili konuşma örnekleri bulmak mümkündür. Bunlar içerisinde örneğin büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün farklı noktalardaki doğru konuşma üslubunu internet üzerinden bulmak mümkündür. Özellikle de Kurtuluş Savaşı gibi bölgesi zorlu bir mücadeleye insanları motive edebilmesi, onun tamamen doğru bir diksiyon kapsamında bütünüyle bu konuda bir duayen olduğunu gösteriyor.

Bunun gibi daha Mustafa Kemal Atatürk'ün birçok değişik konuşma örnekleri incelenebilir ve en doğru fikirler alınabilir. Tabi bunu doğru bir biçimde yapabilmek için ise mutlaka önceden bir kurs eğitimi almak büyük önem arz eder. Elde edilecek olan profesyonel eğitim kapsamında ve konuşma örneklerinin incelenmesi başarının sırrı olarak ön plana çıkar.

Ücretsiz Doğru ve Etkili Konuşma Eğitimine Katılmak İçin Tıklayınız.

Etkili Konuşma Örneklerietkili iletişimdiksiyon iletişim
Serem Gökler
Serem Gökler
Sosyolog, Yazar

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezundur. Başarılı bir üniversite süreci geçirmiştir, birçok projede yer almıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Etkili Konuşma Sanatı
Etkili İletişim

Etkili Konuşma Sanatı

09 Ocak 2020
İş Hayatında Etkili Konuşma Teknikleri
Etkili İletişim

İş Hayatında Etkili Konuşma Teknikleri

11 Haziran 2020