AnasayfaBlogEtkili Bir Konuşmacı Olmanın Sırları
Video

Etkili Bir Konuşmacı Olmanın Sırları

23 Nisan 2021
Etkili Bir Konuşmacı Olmanın Sırları

Fransız oyun yazarı Moliere ‘’Sizi anlamışlarsa, bu iyi konuştuğunuzun kanıtıdır.’’ demiş. Etkiliyici konuşmanın sırlarını Sibel Curciali’den dinledik. Oyuncu-Eğitmen Sibel Curciali’den konuşma yaparken dinleyicilerin dikkatini canlı tutma ve etki bırakıcı hikayeleştirme yöntemleri üzerine bilgi aldık.

Sibel Curciali kimdir?

On yılla aşkın süredir oyunculuk ve eğitmenlik yapıyorum. Çocuklarla drama atölyeleri yaptım. Oyunculuğun yanında yan uğraş olarak devam ediyordu eğitmenlik. Pandemi ile birlikte online eğitimlere taşıdım. Sonrasında Enstitü ile kesişti yollarımız. Doğru ve Etkili Konuşmanın Temelleri, Yaratıcı Drama Eğitimi, Bir Atölye Yaratmak Eğitimi, Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi, Oyunculuk Eğitimi ve Konuşma Koçluğu derslerimiz var. 

Münevver Birol: İlk olarak diksiyon, güzel konuşma vb. eğitimlere katılan çok fazla oluyor. Ancak konuşma konusunda daha fazlasına ihtiyacımız var gibi sanki. Burada sizin fikrinizi öğrenmek istiyorum.

Konuşma yüzyıllardır önemli. Dil kullanımımızın 100 bin yıllık bir geçmişi var. Ancak 400 bin yıl öncesine ait kafa taslarıyla konuşmayla ilgili dinlemeyle ilgili izler buluyorlar. Dilin gramerin gelişmesi yakın bir zamana tekabül ediyor ancak iletişim 400 bin yıla dayanıyor. Kendinizi nasıl ifade ettiğiniz nasıl cümleler kurduğunuz, karşı tarafı direkt etkileyen ve sizin kim olduğunuzu söyleyen şey konuşma. Konuşma, kendini ifade etme, dinleyende doğru vizyonları yaratma çok önemli noktalar. Konuşmak aslında hikaye anlatmaktır. 

Etkili bir konuşmacı olma ile storytell arasında bir bağ var mı? Varsa tüyolar verebilir misiniz?

Hikaye satar diye bir cümle vardır. Eskiden sporcular oynamış sigara reklamlarında. Kötü bir alışkanlık hikayeleştirme ile bağımlılığa dönüşmüş. Pek çok marka bunu yapıyor. Akıllı telefonlar mesela, insanlara hikaye satıyorlar. Diksiyon ve konuşmak eğitimi çok fazla talep görüyor neden? Herkes görünür olmak istiyor ve bun yaparken de en etkili haliyle yapma arzusu var. Hikaye her zaman sattı ve her zaman da satacak. 

Peki toplum içerisinde çok fazla söylenen “bana hikaye anlatma” durumu var. Bunu duymamak için izlenmesi gereken yol nedir?

Hikayeyi kısa yoldan anlatmak. Böyle diyen insan lafı uzatma demeye çalışıyordur. Hikayeyi doğru bir döngüyle en kısa haliyle anlatmak önemli. Kısa anlatmak, cümleciklere bölmek, ustalık kısaca anlatmaktır.

Bir başka açıdan bakacak olursak; Ted konuşmalarında konular ağırlıklı kişilerin hikayeleri üzerinden anlatıldığı için mi izlenir hale geliyor?

Kesinlikle öyle. Beynimiz hikaye döngüsünü tanıyor. Ve hoşumuza giden bir konuda ise, iyice odaklanıp takip ediyoruz. Bizi bir şey ateşliyor. Bir kişi ben bu olumsuz sureci yaşadım ve o engeli böyle aştım diye anlatıyor. Hikaye olunca kayıtlar da daha fazla oluyor zihinde. Ted konuşmalarında da bir başka paradigma var. Birçok Tedx konuşmacısı onun üzerine konuşmasını yapıyor. 

Etkili bir konuşmacı olabilmek için birkaç sihirli kelime veya cümle paylaşabilir misiniz?

İlk önce herkese verebileceğimiz sihirli kelime yok. İnsanlar kelimeleri kendi deneyimleri doğrultusunda algılıyorlar. Şu an en çok satan şey; “size özel tasarım, kişiye özel ürün.” Dönüşüm yaşamak istiyorsak mentora ihtiyaç oluyor. İş hayatında verim, kazanç, güç çok etkili kelimeler.

Topluluğa karşı konuşmacı olarak giriş gelişme ve sonuç nasıl yapılmalı?

Anın gerçekliğinden yola çıkılarak olmalı. Kime göre, neye göre konuşma yapacağız. Kutlama konuşması mı? Bilgilendirme mi? Bunları bilince seçimler bekliyor beni. Görsel araçları, sesimi güzel kullanıyorum. O kitleyi nasıl hikayeme dahil ederim? Giriş, gelişme ve sonuç klişe. Sizin nasılınız önemli.

Doğru ve etkili konuşmanın temelleri dersinize kimler katılmalı, neden katılmalı, neler öğrenecekler?

Herkes katılabilir. Öğrenciler ve iş hayatına katılan insanlar katılıyor. Herkes için bu eğitim. Anlatı ve konuşma hepimizin hayatında var olan bir şey. Sosyal hayatınızda daha iyi anlatıcı olmak içinde kullanabilirsiniz. Bizim orada anlattığımız tüyolar ve belli hileler. Ben bu yola baş koydum devam etmek istiyorum diyenler masal ve hikaye anlatıcılığı ile devam ediyorlar.

Doğru ve etkili konuşmanın temelleri ile diğer eğitiminize katılanlar bu sertifikayı aldıktan sonra hangi alanlarda kullanabilirler?

Sertifika ya da diploma sizi öne geçirmez. Eğitim almışlığınız ve aldığınız eğitimi de kullanabiliyor olmanız sizi öne geçirir. Kişinin sertifikası varsa, iş hayatında öne geçirmek istiyor diye algılarım. Herkes üniversite mezunu. Sertifika kapı açmaz, sertifikayı alan siz o başarı sayesinde kapıyı açarsanız. Yatırım yapmıyorsa aldığı sertifika sertifika olarak kalır. 

Münevver Birol: Masal ve hikaye anlatıcılığı ile konuşma koçluğu dersleriniz de var. Özellikle Pazar günü öğrencilerle yaptığınız masal anlatma etkinliğiniz fevkalade. Öğrenciler katılınca hayatlarında ne gibi farklılıklar yaşıyorlar?

Görünür olmayı deneyimliyorlar. Buradaki amacımız zaten anlatıcı olmak. Bu yol bir anlatıcılık yolu. Tercih eden isteyen öğrencilerle bir masal gecesi düzenliyoruz. İsteyenler masal ya da hikaye anlatıyor. Herkes kendi tadında anlatıyor.

Konuşma koçluğu nedir? Bu hizmeti kimler alabilir?

Konuşma koçluğunu herkes alabilir. Diksiyon temelli çalışmalar yapıyoruz. Diksiyonu inşa ediyoruz. Sonrasında da belli metinlerle öğrendiklerimizi pekiştiriyoruz. Kendini aşmak isteyen insanlar da gelebiliyor. Hikaye döngüsünü doğru şekilde kullanmak ve pratikle bunu yapmak önemli.

İş hayatına ya da oyunculuğa yeni atılacak olanlar için önerileriniz nelerdir?

Oyunculuğun ilk 30 yılı zor. Düzenli çalışma istiyor istisnasız her gün. İş hayatına atılacak gençlere kendilerini tanımak yönünde çalışmalar yapmalarını tavsiye ederim. Eksik yönlerinde eğitim almalarını tavsiye ederim. Kendini tanımak; en önemli şey bu.

Etkili bir konuşmacı olma ile storytell arasın bir bağ var mı?

Hikaye satar diye bir cümle vardır. Pek çok marka bunu yapıyor. Akıllı telefonlar mesela, insanlara hikaye satıyorlar.

Etkili bir konuşmacı olabilmek için birkaç sihirli kelime veya cümle paylaşabilir misiniz?

İlk önce herkese verebileceğimiz sihirli kelime yok. İnsanlar kelimeleri kendi deneyimleri doğrultusunda algılıyorlar. Şu an en çok satan şey; “size özel tasarım, kişiye özel ürün.”

Topluluğa karşı konuşmacı olarak giriş gelişme ve sonuç nasıl yapılmalı?

Anın gerçekliğinden yola çıkılarak olmalı. Kime göre, neye göre konuşma yapacağız. Kutlama konuşması mı? Bilgilendirme mi? Bunları bilince seçimler bekliyor beni.

konuşmacı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.