Eskiden Koreliler Ne Giyerdi?

30 Aralık 2020 (Update: 13 Ocak 2022) - 1.774 read times.
Eskiden Koreliler Ne Giyerdi?
Eskiden Koreliler Ne Giyerdi?
If you liked this post
share it now!
Blogger
Resume

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

More
Comments(2)
Average Rating 5,0
Fikriye Nur Harmandar
Fikriye Nur Harmandar
22 Ocak 2021
5.0

Sosyal statüye göre giyim aslında her kesimde var ama dizilerde gördüğüm kadarıyla Kore de aşırı derecede böyle bir olay var sanki. Kral ve prenslerin ejderha deseni güzel bir ayrıntı bir faklılıkları tabi ki olmalı ama elit ve biraz alt kesimde bu ayrım bu kadar bariz olamasaydı keşke. Bence eski zaman kıyafetleri daha bi hoş geliyor gözüme bunlardan 미투리, 비녀, 댕기, 노리개 denemek isterdim. Özellikle 노리개 çok hoşuma gidiyor ama sanırım onlar da rütbeye göre takılıyordu her şey rütbeden oluşuyor çok ayrımcılık yapıyorlar :D

Berfin Gürbüz
22 Ocak 2021
5.0

Çok faydalı bir yazı olmuş. İnşallah devamı da gelir dört gözle bekliyorum:) Ejderha desenin mitolojik olarak anlamının öneminden kaynaklı sadece kral ve prensin kıyafetine işlendiğini düşünüyorum ama tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorum:( 한복 giymeyi ve 비녀 takmayı çok isterdim:) Özellikle tokaları çok hoşuma gitti. Bence iki dönemi de kendi içinde ayrı güzel. Yani eski zaman Kore kıyafetleri zamanına göre güzelmiş, günümüzde ki de şuana göre güzel. Özellikle şuan ki Kore tarzındaki sade ama zarif giyim tarzı çok hoşuma gidiyor:)