AnasayfaBlogEndüstriyel Otomasyon Teknikeri Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Endüstriyel Otomasyon Teknikeri Nedir? Ne İş Yapar?

22 Haziran 2021
Endüstriyel Otomasyon Teknikeri

İleri teknoloji ile faaliyette bulunan üretim ve hizmet sektörlerinde; üretim ve bilişim cihazlarının montajı, devreye alınması, işletilmesi, bakım ve onarımlarının yapılması, geliştirilmesi, programlanması ve işletme şartlarına uygun otomasyon sistemlerinin tasarımı, kurulması ve uygulanması işlerinde çalışan kişilere endüstriyel otomasyon teknikeri denir. Endüstriyel üretim yapan ve otomasyon teknolojilerinin kullanıldığı işletmelerde mühendis, teknik öğretmen ve teknikerlerin gözetiminde çalışmalarını yürütür. Otomatik kontrol, endüstriyel tasarım ve üretim ile işletim sistemlerinin kurulması, bakımı ve işletmeye alınması aşamalarında önemli görevler üstlenir.

Bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişiler tarafından oldukça araştırılan meslekler arasında yer alır. Bu alan ilgi duyan kişiler tarafından tercih edilir. Yazımızda tüm aranan sorulara yanıt vermek üzere, Endüstriyel otomasyon teknikeri nedir? Endüstriyel otomasyon teknikeri ne iş yapar? Endüstriyel otomasyon teknikeri maaşları nedir? Araştırma yaptık.

Endüstriyel Otomasyon Teknikeri Nedir?

Sanayi sektöründe üretim sırasında kullanılan son teknolojik ürünlerle talaşlı makine üretiminin birleştiği, mühendis ile teknisyen arasında görev alan kişilere endüstriyel otomasyon teknikeri unvanı verilir. Genel olarak endüstri sektöründe kullanılan makine ya da diğer ekipmanların sorunsuz bir biçimde çalışması ve bu cihazların bakım ve onarımının yapılmasından sorumlu olan kişilerdir. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin Teknik ve meslek liselerinin Elektrik, Elektronik, Endüstriyel Mekanik ya da Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümlerinden mezun olmaları gerekir.

Ardından üniversitelerin meslek yüksekokullarında Endüstriyel Otomasyon, Elektrik Elektronik ya da Kontrol ve Otomasyon ön lisans programlarını tamamlayanlar "Endüstriyel Otomasyon Teknikeri" unvanı alarak çalışmalarına başlayabilir. Meslek liselerinde eğitimini tamamlamış olan adaylar, sınavsız geçiş hakkını kullanarak üniversite ön lisans başvurularını gerçekleştirebilir. Meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkı bulunan bölümleri dışında kalan bölümlerde öğrenimini tamamlamış olan kişiler ise üniversite giriş sınavından yeterli puanı alarak bu bölümü tercih etme hakkı elde edebilir.

Endüstriyel otomasyon teknikeri olarak çalışmak isteyen kişilerin kendilerini geliştirmeleri de oldukça önemlidir. İşverenler aday seçimleri sırasında mesleki niteliklere önem verir. Bu nitelikler hem işe seçilme sırasında hem de çalışırken başarılı olma konusunda önemli bir unsurdur. Meslek adaylarının teknolojiyi yakından takip etmesi ve güncel olması gerekir.

Endüstriyel Otomasyon Teknikeri Ne İş Yapar?

Endüstriyel otomasyon teknikeri bilgisayar ve ilgili yazılımlar, programlanabilir kontrol aletleri ve elektropnömatik ve elektrohidrolik devre elemanları ile çalışmalarını yürütür. Ayrıca Her çeşit sensörler (algılamahissedici sensörler, basınç sensörü, seviye sensörü, sıcaklık sensörleri, nem sensörü, ışık sensörü) ölçüm cihazları (takometre, manometre, ampermetre, voltmetre, watmetre), Elektrik ve elektronik devre elemanları çeşitli kablolar, entegre devreler, diot, transistör, felt ve her türlü dijital ölçüm aletleri ile uzman bir çalışma sergilerler. Endüstri ve işletmelerde istihdam imkanı bulan endüstriyel otomasyon teknikerlerinin, çalıştıkları sektöre ya da alt birimlere göre görev tanımları değişiklik gösterse de genel olarak görev kapsamları aşağıdaki şekildedir. 

  • Teknisyen ile işçiler arasındaki iletişimi ve koordinasyonu sağlamakla sorumludur.

  • Üretilen ürünün kalite kontrolünü yapan kişilerdir.

  • Üretim planını uygulamakla sorumludur.

  • Bilgisayar destekli teknik çizimler yapan kişilerdir.

  • İşçi ve teknisyen çalışmalarını kontrol etmekle sorumludur.

Endüstriyel Otomasyon Teknikeri Maaşları

Endüstriyel otomasyon teknisyeni, endüstriyel üretim yapan, modern teknolojiye sahip fabrika ve laboratuar ortamlarında çalışmalarını yürütür. Meslek çalışanları genellikle işlerini oturarak yürütürler. Bulundukları faaliyetler genellikle diğer çalışanlarla işbirliği içinde çalışmayı gerektirir. Çalışma ortamı bol ışıklı, sıcak ya da soğuk, gürültülü ve kirli olabilmektedir. Çalışma sırasında elektrik çarpması ya da makine kazası gibi tehlikelere maruz kalınabilir. Endüstriyel otomasyon teknisyeni çalışmaları sırasında meslektaşlarıyla, işçilerle, makine mühendisleri, elektrik mühendisleri, elektronik mühendisleri, sistem mühendisleri ve kontrol mühendisleri ile işbirliği içinde çalışır. Endüstriyel otomasyon teknisyeni çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı ve şef olma ihtimaline sahiptir. Çalıştıkları işletmede hizmet içi eğitim programlarıyla fabrika otomasyonu, bilgisayar programcılığı, makine tasarımı, bakım ve onarım gibi bölümlerde uzmanlaşma şansına sahiptirler. Anadolu Teknik Liselerinin

Endüstriyel otomasyon teknolojileri bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri durumda Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik ve Elektronik, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santraller, Mekatronik, Otomotiv ön lisans programlarına sınavsız geçiş yapma hakkına sahiptir. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde bu bölümlere yerleşebilirler. Mezun olduktan sonra özel sektörde ve kamu alanında oldukça geniş iş imkanına sahip olurlar. Maaşları da çalışma seçenekleri gibi çeşitlidir. Eğitimlerine, tecrübelerine göre gelirleri de değişiklik gösterir. Bir endüstriyel otomasyon teknisyeni ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

  • Bir endüstriyel otomasyon teknisyeni en düşük 3.500 TL maaş ile işe başlar.

  • Zamanla tecrübe sahibi olan bir endüstriyel otomasyon teknisyeninin ortalama 5.500 TL maaş kazandığı görülmektedir.

  • En yüksek kazanan bir endüstriyel otomasyon teknisyeni ise 8.000 TL maaş elde eder.

Endüstriyel Otomasyon Teknikeri Nasıl Olunur?

Endüstriyel otomasyon teknikeri olmak isteyen kişiler, eğitim koşullarını araştırır. Mesleğin eğitimi Anadolu teknik liselerinin Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümlerinde alınmaktadır. Mesleğin eğitimini alabilmek için İlköğretim okulu mezunu olmak, Merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında bu bölümü tercih ederek başarılı olmak ile mümkündür. Ardından üniversitelerin meslek yüksek okullarında Endüstriyel Otomasyon, Elektrik Elektronik ya da Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi ön lisans programlarını başarıyla tamamlayanlar "Endüstriyel Otomasyon Teknikeri" olarak faaliyet göstermeye başlar. Meslek liselerinde eğitimini tamamlayan kişiler, sınavsız geçiş hakkını kullanarak üniversite ön lisans başvurularını yapabilir.

Endüstriyel otomasyon teknikerliği bölümünden ön lisans ya da lise düzeyinde mezun olma şartı aranan bu meslekte, teknik çizimler de yapılabileceği için bu tür becerilerin geliştirilmesi de gerekir. PLC programlama bilgisine ve tecrübesine sahip olmak da bu alanda faaliyette bulunmak isteyen kişilerde aranan mesleki beceriler arasında sıralanır. Bunların yanı sıra ETS yazılımını kullanabilmelidir. Dali sistemleri konusunda bilgi sahibi olmaları da mesleki gelişim açısından oldukça önemlidir. Bu niteliklere sahip olan adaylar çalıştıkları kurumda daha hızlı yükselme şansına sahip olur.

Endüstriyel Otomasyon Teknikeri Endüstriyel Otomasyon Teknikeri nedir Endüstriyel Otomasyon Teknikeri ne iş yapar Endüstriyel Otomasyon Teknikeri maaşları Endüstriyel Otomasyon Teknikeri nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
349179
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
260169