AnasayfaBlogEn Çok Kullanılan 4 Sosyal Medya ve Kuruluş Hikayeleri
Sosyal Medya

En Çok Kullanılan 4 Sosyal Medya ve Kuruluş Hikayeleri

05 Haziran 2021
En Çok Kullanılan 4 Sosyal Medya ve Kuruluş Hikayeleri

Sosyal medya; geleneksel medya kanallarını çoktan geride bıraktı ve hayatımızın ayrılmaz parçası oldu. Sosyal medyanın popülerliği raporlara da yansıdı. Bu raporlardan biri de We Are Social Digital 2021 raporu. Bu yılın ilk çeyreğinde açıklanan rapora göre ülkemizdeki sosyal medya hesabı bulunan kişilerin sayısı 60 milyonu buldu. Sosyal medyada geçirilen zaman ise 2 saat 25 dakika.

Markalara sağladığı avantajlarla birlikte sosyal hayatın yanı sıra kurumlar için de önemini artırdı. Bu avantajlardan biri markaların müşterilerine ulaşmasını kolaylaştırması idi. Bağlı olarak; içerik editörlüğü, içerik yazarlığı, dijital pazarlama, dijital reklamcılık ve soyal medya uzmanlığı gibi yeni sektörlerin ve istihdam alanlarının oluşmasına aracılık etti.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformlarıyla ilgili bilgileri de paylaşalım. Yine Digital 2021 raporuna göre ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformu Youtube. Youtube sırasıyla Instagram, WhatsApp, Facebook ve Twitter takip ediyor.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformlarının Kuruluş Hikayeleri

Sosyal medya, kullanıcılar tarafından paylaşılan bilgilerin basit bir şekilde, anlık ve güncellenebilir şekilde diğer kullanıcılarla paylaşılmasını ve iletilmesini sağlayan yeni nesil medya. Günümüzde en çok kullanılan 4 sosyal medya uygulamasının kuruluş hikayeleri girişimcilere ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Bu hikayeleri bir kez daha hatırlayalım. Sosyal medyanın öncüsünden başlayalım. 

  • Facebook

Sosyal medyanın öncüsü Facebook ülkemizdeki eski popülerliğini kaybetmiş olsa da dünyada en çok kullanılan platform. Kuruluş hikayesi 16 yıl öncesine dayanıyor. 4 Şubat 2004 tarihinde Boston-Harvard Üniversitesi’nde öğrenci olan Mark Zuckerberg tarafından hayata geçirilmiş bir internet sitesi. İlk olarak Harvard Üniversitesi öğrencileri tarafından kapalı devre olarak kullanıldı. Sorasında Boston’daki diğer üniversitelerinde ilgi odağı haline geldi. 

Bu ilgiyle birlikte Mark Zuckerberg, platformda yenilik yaptı. Sadece üniversite öğrencilerinin e-posta adresleriyle giriş yapabildiği sistemi serbest e-posta sistemine dönüştürdü. Facebook’un tüm dünyaya hitap edebilecek bir platform olabileceğini anlamıştı.

Facebook için dönüm noktası 11 Eylül 2006 tarihinde yaşandı. Tüm e-posta adreslerinin ulaşımına açılan site bütün dünya ülkelerinde ilgiyle karşılandı. Alexa verilerine göre 1 yılda dünyanın en çok ziyaret edilen yedinci sitesi olmayı başardı. Yaptığı güncellemeler ve sağladığı olanaklar popülaritesini arttırmaya devam etti.2009 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen 3 sitesinden biri oldu.

Bu gelişme ve ilerleme sürecinde Mark Zuckerberg’e siteyi satması için birçok teklif geldi fakat hiçbirini kabul etmedi. Facebook 2012 yılında firmanın değerinin 50 milyar dolar olduğunu açıkladı. Günümüze gelindiğinde ise Zuckerberg, sadece sosyal medya alanında değil sanal gerçeklik ve yapay zeka üzerine de çalışıyor. Dünyanın en zenginleri arasındaki yerini de koruyor.

  • Twitter

Twitter, dünyada çok popüler olmasa da ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarında. Bu kadar popüler olmasının sebebi haber kaynağı olarak kullanılması. Twitterın kuruluş hikayesi ise biraz karmaşık. Eski Google çalışanı Evan Williams Odeo ismiyle bir startup firması kurdu. Podcast platformu oluşturmak istediği şirket için Google’da birlikte çalıştığı arkadaşlarından bir ekip oluşturdu. 2005 yılında Odeo podcast platformu olarak hizmete sunuldu. Fakat aynı yılın sonunda Apple ,iTunes’u kurdu ve podcast hizmeti vermeye başladı. Podcast işine yeterince ilgi duymadığını anlayan Williams, vazgeçti. Çalışanlarından yeni fikirler üretmesini istedi.

Şirket çalışanlarından Jack Dorsey; “insanların durumlarını ve fikirlerini anında paylaşabileceği bir web sitesi” fikrini sundu. Bu fikir modernize edilmemiş Twitter’ın tanımıydı. Odeo’daki durumlardan pek memnun olmayan kurucu ortaklardan Noah Glass ilk başlarda fikri orijinal bulmadı ancak masa da Dorsey’in fikre olan inancı onu ikna etti. Bu fikir geliştirildi ve Temmuz 2006’da Twitter ortaya çıktı. İlk kullanımı basitti. 

Whatsapp grup konuşmalarına benziyordu, belirlenen gruplara SMS yoluyla iletim gerçekleştiriyordu. Bu durum Twitter için çok fazla SMS kullanmasına ve yüklü telefon faturalarının gelmesine yol açıyordu. Sistem internet ortamına göre entegre edildi, Ağustos 2006 yılında tüm dünyaya yayılmaya başlandı. 2011 yılında gelen Türkçe dil desteği ve akıllı telefonların kullanımının artışıyla beraber ülkemizde çok kullanılan bir sosyal medya uygulaması oldu. Günümüzde milyar dolarları bulan piyasa değeriyle sosyal medyadaki büyümeyi de gözler önüne seriyor.

  • Instagram

Instagram Kevin Systorm ve Mike Krieger tarafından piyasaya sürüldü. İOS için ücretsiz bir fotoğraf düzenleme ve paylaşma uygulamasıydı. Piyasaya sürülme tarihi 5 Ekim 2010. Uygulama kısa sürede çok fazla insana ulaştı. Instagramın bu kadar kısa sürede yayılmasının ilk nedeni alışılagelmiş dışında olan filtre sistemiydi. Bu filtreler fotoğrafları daha estetik hale getiriyordu. Popüler olmasının bir diğer nedeni ise Instagramda düzenlenen fotoğrafların diğer sosyal medya uygulamalarında paylaşımının kolay ve hızlı olmasıydı.

2012 yılına gelindiğinde birçok ünlü ve siyasetçi de Instagram kullanmaya başladı. Dünyaca ünlü isimlerin kullanması uygulamanın popülerliğini daha çok artırdı. Android pazarına 2012 yılının Nisan ayında girdi. Böylece kullanıcı sayısı da bir o kadar arttı. 1 milyar dolar karşılığında Facebook’a satıldı. Günümüzde 1 milyardan fazla kullanıcıya ulaştı. Instagram; dijital reklamcılık alanında da bir numaraya çıktı. 2020 yılı itibariyle piyasa değerinin 100 milyar doları aştığı bildirildi. 2023 yılında toplamda 2 milyar kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

  • Youtube

Youtube 3 PAYPAL çalışanı Chad Hurley,Steve Chen ve Jawed Karim tarafından kuruldu. Girşimci üçlünün ilk kurduğu çöpçatanlık sitesi idi. Sitenin amacı üyelerin videolar yükleyip birbirleriyle tanışmasını sağlamaktı. Fakat site ilgi çekmedi. Sitenin ilgi çekmemesi 3 girişimcinin yeni fikirler üretmesinin önünü açtı ve Youtube’un temellerini atıldı.

Bu projeyi hayata geçirme nedenleri 2004’te yayınlanmış bir futbol maçı, Hint Okyanusu’nda gerçekleşen tsunami görüntüleri gibi video kayıtlarını kaybetmeleri oldu. Tüm önemli anılarını paylaşabilecek olmalarının yanı sıra internet ortamında hiçbir şeyin kaybolma riskinin olmaması bu fikri hızlandıran etkenlerdi.

14 Şubat 2005 tarihinde kurdukları çöpçatanlık sitesini Youtube’a dönüştürdüler. İlk videolarını ise 23 Nisan 2005 tarihinde yayınladılar. İlk video kuruculardan Karim’in hayvanat bahçesinde çekilen “Me at the Zoo” isimli videosu. Bu video hala Youtube’da. Kasım 2006’da 1.65 milyar dolara Google’a satıldı. Günümüzde Youtube’un piyasa değeri 672 milyar dolardır ve yıllık yaklaşık olarak 20 milyar dolar getiri sağladığı söyleniyor.

Sosyal medya devlerinin kuruluş hikayelerinden sonra gelelim yazının özeti soru ve cevaplarımıza:

En Çok Kullanılan 4 Sosyal Medya ve Kuruluş Hikayeleri En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformlarının Kuruluş Hikayeleri sosyal medya kuruluş hikayesi facebook kuruluş hikayesi instagram kuruluş hikayesi youtube kuruluş hikayesi twitter kuruluş hikayesi
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349