AnasayfaBlogE-Ticaret Sitesi Kurmak Mı İstiyorsunuz?
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Sitesi Kurmak Mı İstiyorsunuz?

20 Aralık 2019
E-Ticaret Sitesi Kurmak Mı İstiyorsunuz?

Günümüz modern dünyasının en önemli kavramlarından biri zamandır. Modern dünyada birey zamanla yarışmaktadır. Bireyin yaşamının tüm belirleyicileri zaman kavramına göre şekillenir. Zamanla yarıştığımız günümüz modern dünyasında e-ticaret yaşamlarımıza büyük avantajlar sağlar. Dünyada e-ticaret alanına her geçen gün giderek artan bir talep vardır. Bu kadar talep gören ve yararlanılan bu alandan neden geri kalınsın?

E-ticaret sistemleri internet yoluyla ürün alıp satılan bir iş modelidir. Mağaza gezip ihtiyacınız olan ürünü aramak yerine internet üzerinden alışveriş yapma modelidir aslında. Bu sisteme örnek olarak online alışveriş siteleri, internet bankacılığı, online sipariş vb. verilebilir. Bu sektör giderek büyüyen ve rekabet ortamı fazla olan bir sektördür.

Bu anlamda bu işe girmek isteyen kişiler büyük bir rekabet ortamına ayak uydurabilmeli. Giderek artan satış ihtiyaçlarına uygun site kurulumu yapılması gerekir. Bu ihtiyaçlara uygun web sitesi kurulumu yapmak artık zor değil. Gerekli olan ihtiyaçlara ve rekabet ortamına uygun e-ticaret planına ihtiyacınız vardır.

E-Ticaret Ne Demek?

E-ticaret nedir? Müşterilerin istediği yerden, istediği zamanda, genel olarak gerçek mağazalardan daha uygun fiyata mal ve hizmet alabildikleri bir platformdur. Aynı zamanda bu platformda dijital ortamdan ödeme yapılmaktadır. Bu alanda birçok firma, şirket vb. bulunmaktadır. Bu şirketlerin başarısı ulaşabildikleri müşterinin genişliğine bağlıdır. Ne kadar çok kişiye ulaşırsa başarı oranı artmaktadır. E-ticaret sitesi daha çok müşteriye, daha çok ürünü, düşük fiyatla ulaştırabilmeyi amaçlar. E-ticaretin ortaya çıkmasında, bu kadar büyümesinde ve giderek önem kazanmasında bu amaç yatar.

E-ticaret, müşterilerin zaman ve mesafe sorunu olmaksızın dijital ortam üzerinden hizmet ve mal alışverişi yapmasıdır. Bu sektör 1998-2000 yıllarında çıkış noktasını yaşadı. İnternet ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte giderek büyüyen bir sektör halini aldı. Bu sektör yeni pazarlama yollarının bulunmasını da sağladı. Bu sektörün gelişmesi biraz zaman aldı. Ama günümüzde bireylerin bu sektöre kolay alıştığı ve alışveriş, hizmet vb. birçok işlemini e-ticaret aracılığıyla yaptığı bilinmektedir.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-ticaret sitesi kurmak için bu alanda gerekli bilgi ve becerilere sahip olmanız gerekir. Aynı zamanda e-ticaret sektörü hakkında yeterlilik kazanmanız gerekir. E-ticaret eğitimi almanız gerekmektedir. Enstitü üzerinden online eğitim seçeneği ile bu eğitimi alabilirsiniz. Bu eğitimi alarak e-ticaret sistemi hakkında gerekli yetkinliklere sahip olursunuz. Ve siz de kursun sonunda E-ticaret eğitimiyle web sitesi kurmak ne kadar basit göreceksiniz. Gerekli eğitimleri aldıktan sonra bilgilerinizi pratiğe dökmek istemeniz en doğal hakkınız. Bu sektörde para kazanmak isteyenler kendi web sitelerini kurarak para kazanma şansı elde edebilirler. Peki nasıl site kurulur?

 • E-ticaret sitesi kurmak için wordpress.org alt yapısının ücretsiz olan yazılımı kullanabilir. Dünyada var olan internet sitelerinin %40 WordPress alt yapısı kullanmaktadır. WordPress  ile aklına gelen her türlü sektörle ilgili kendi sitenizi kurabilirsiniz.

 • Bu siteyi kurabilmek için karşınıza bazı maliyet tabloları çıkmaktadır. Site kurabilmek için maksimum 500 TL değerinde bir harcamanız olur. Domain ve hosting (ilk yıl) 113 TL, tema satın alma işlemi 50 $, SSL sertifikası (ilk yıl) 15 TL ödemeniz gerekir.

 • Kurulum için domain ve hosting almanız şart. İkisi birbirine bağlıdır. Biri olmadan diğeri işinize yaramaz. Domain, sitenizin internetteki adresidir. Hosting ise sitenizin internette 7/24 açık kalmasını sağlar. Site ile ilgili dosyaları ve veri tabanını barındıran server hizmetidir. Domain satın alırken “.com” uzantılı alan adı seçmelisiniz. Anlaşılır bir isim bulmalısınız. Türkçe karakter kullanmamanız gerekir. Satın alırken üyelik kurmanız istenir. E-posta ve şifre ile üyelik oluşturabilirsiniz.

 • Hosting ve domain satın aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey bunları birleştirmektir. Birleştirip, bir Cpanel kurmanız gerekmektedir. Cpanel server yönlü yönetim sistemidir. Hesabınıza tekrar giriş yaparak Cpanel sistemini kurulum tuşuna basarak kurabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz alan adı ve veri merkezlerini doldurmanız gerekir. Ardından Cpanel için kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız gerekir. Ardından kurulum için biraz beklenmesi gerekir.

 • Online alışveriş siteleri ve arama motorlarının zorunluğu kıldığı SSL sertifikasına sıra geldi. Bu sertifika diğer siteleri kurmak için zorunlu değildir. E-ticaret, alışveriş siteleri kurmak için zorunluluk taşır. Alacağınız SSL sertifikası, aldığınız domain ve hosting zaman aralığı ile aynı olması gerekir.

 • Sıra WordPress alt yapısı oluşturmaya geldi. E-ticaret sitesi için WordPress nedir ve kurulum aşamaları nasıl yapılır? Site için en önemli ve işlemi tamamlayan aşamadır. WordPress kurduğunuz e-ticaret sitesini yönetebileceğiniz alt yapı sisteminizdir. Kurabilmek için gerekli olan aşamaları yukarıda bahsettim. Cpanele girmeniz ardından WordPress ibaresine tıklamanız gerekir. Ardından uygulamayı kur butonuna basarak uygulamayı kurabilirsiniz. Daha sonra domain kısmına http: uzantısını seçmeniz gerekecek. Dizin seçimine geldiğinde o kısmı boş bırakmanız gerekir. Ardından versiyon ayarlarını (versiyon, dil, güncelleme, yedekleme vb.) yapmanız gerekir. Bir sonraki aşama ise ayarlar sekmesinden e-ticaret sitesinin yönetici bilgilerini belirmelisiniz. Daha sonra gelişmiş ayarlardan yedekleme seçeneğine tıklamanız gerekir. En son sağ alt köşede bulunan kur butonuna tıklamalısınız.

Yukarıda verilen maddeler e-ticaret sitesi kurmak için gerekli olan WordPress alt yapısı kurma işlemlerini anlatır. Bu maddeler bu kurma işlemi için gereken işlemlerin genel olarak belirtilmiş halidir. Yukarıdaki maddeler genel olarak neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgi verir. Normalde bu maddeler içerik olarak daha detaylı ve karışık özellikler gösterir. Bu maddeler ise e- ticaret sitesi kurmak için gerekli olan WordPress kurma işleminin en genel hali olarak belirtilebilir.

E-Ticaret Sitesinin Faydaları

 • Mağazalar sadece belirli bir saat diliminde açıktır. Sanal mağazada saat dilimi bulunmaz. 7/24 hizmet verir. Bu bakımdan yüksek bir avantaj elde etmiş olur.

 • Mağazalar bulundukları konum itibari ile sadece belirli bir müşteri kitlesine hitap eder. Sanal mağaza ise dünyanın her yerinden müşteri elde edebilir. Sınırsız sayıda müşteriyi çekebilir.

 • Mağazalarda gösterebileceğiniz ürünler mağaza metrekaresine bağlıdır. Sanal mağazada ise böyle problemler yoktur. Sınırsız sayıda ürün gösterilebilir.

 • Mağazalarda kira masrafı, mağaza giderleri, ayrı ofis ihtiyacı, depolama yeri, çalışanlarının ödemeleri vb. ihtiyaç duyulur. Sanal mağazada bu sorunların hepsi ortadan kalkar.

 • E-ticaret sitesinde bir ürün hakkında detaylı bilgilere yer verilir. Kullanıcılar bu detaylı bilgileri öğrendiklerinde yüksek satış yaşanır.

 • E-ticaret platformlarında sunulan kargo gönderim sürelerinin kısa olması büyük bir avantajdır.

 • E-ticaret sitelerinin ödeme kolaylıkları sunması da büyük bir fayda olarak görülür.

 • Giriş kısmında da belirtildiği gibi zaman tasarrufu sağlanır. Müşteriler saatlerini alışveriş yaparak harcamaz.

 • Müşteriler talep ettikleri ürünü, farklı siteler ile kıyaslayarak en ucuzunu alabilirler.

 • Müşteriler alacakları ürün hakkında e-ticaret sitesi içinde yer alan yorumları okuyabilir. Bu sayede alacağı ürün hakkında fikir edinmiş olur.

Bu maddeler e-ticaretin faydaları göstermektedir. Giderek artan kullanıcıları ile büyüyen bir sektör halini aldı. Günümüzde e-ticaret sistemi için mobil uyumlu siteler, mobil uygulamalar vb. üretilmektedir. Aynı zamanda bu siteler ve uygulamalar çok yüksek kullanıcılara sahiptir. Bu da e-ticaret sitelerinin bireylerin yaşamlarına kolaylık ve fayda sağladığının bir göstergesidir.

WordPress ve E-Ticaret

WordPress, sadece kurulum için gerekli tıklamaları yaparak yazılım kodlarıyla uğraşmadan sitenizi kurabileceğiniz harika bir platform. Karmaşık kodları bilmenize gerek olmadan WordPress eğitimi ile bu platform üzerinden istediğiniz sektör ve alanda web sitesi oluşturabilmenizi sağlar. Bu eğitim sayesinde bireylerin kendi sitelerini kolayca nasıl oluşturabileceklerini kavramaları sağlanır. WordPress yazılımının hedefi; bireylere kolay, güvenli ve yüksek performans özelliklerine sahip özgür paylaşım yapılabilen web sitesi oluşturabilmesidir.

WordPress üzerinden e-ticaret yapmak mümkün. E-ticaret ile ilgili modüllerden birini sisteme yükleyerek online mağazanızı kurabilirsiniz. E-ticaret eklentisi, internet üzerinden satış yapmanızı sağlayacak gerekli kodları sizin için hazır hale getiren program olarak tanımlayabiliriz. WordPress alt yapısı ile kurulmuş kişisel web siteleri, blog siteleri vb. e-ticaret sitesine dönüşmesi mümkün.

Ürün yönetimi, sipariş takibi, ürün ve sayfa düzenlemesi vb. işlerinizi sorunsuz bir şekilde ve teknik bilgi gerektirmeden halledebilirsiniz. Raporlama özelliği sayesinde yönetici paneliniz üzerinden yapmış olduğunuz satışlar hakkında verileri görebilirsiniz. Yeni eklentiler ekleyip sitenizin kapsamını ve hizmet kalitesini geliştirebilirsiniz.

Sahip olduğu birçok ücretsiz temayı sitenize ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz eklentilere de sahiptir. Ücretsiz olma özelliklerini kullanabilirsiniz. Daha işlevi yüksek eklenti ve temaları istiyorsanız bunları satın alarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret demektir. Bireylerin istediği yerde, istediği zamanda ürün ve hizmet alabildikleri platformdur. Daha çok müşteriye, daha çok ürünü, daha ucuz fiyatla ulaştırabilmeyi amaçlar.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-ticaret sitesi kurmak için WordPress alt yapısının ücretsiz olan yazılımını seçmeniz gerek. Daha sonra kurulum maliyetini karşılamak, kurulum için domain ve hosting alma ardından Cpanel kurma işlemlerini gerçekleştirmek gerekir. Bunların ardından SSL sertifikası alma ve kurma işlemleri, WordPress kurma ve en son tema seçme işlemleri ile kurulur.

E-Ticaret Sitesinin Faydaları Nelerdir?

7/24 hizmet verir. Sanal mağaza olarak dünyanın her yerinden müşteri çekebilir. Zaman tasarrufu, ürün hakkında detaylı bilgi, ürün yorumları vb. birçok konuda fayda sağlar.

e-ticaret e-ticaret sitesi e-ticaret sitesi kurmak wordpress e-ticaret eğitimi e-ticaret sistemi
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E ticaret fikirlerinizin önemli olan noktası sunuş şeklidir. Fiyatta yapılacak ufak dokunuşlarla filtrelemeler de en üst sıralamalarda çıkabilirsiniz.
Satış - Pazarlama

Yaratıcı E-Ticaret Fikirleri

06 Aralık 2019
E ticaret ile birlikte alışveriş yeni bir anlam kazandı. Ticaretin dijital ortama geçmesiyle şirketlerin yeni rekabet savaşı başlamış oldu. Peki e ticaret nedir? Ne anlama geliyor
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Yapmak Nedir?

05 Aralık 2019
E- Ticaret Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
Dijital Pazarlama

E- Ticaret Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

04 Aralık 2019
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler
Satış - Pazarlama

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

03 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat