AnasayfaBlogE- Ticaret Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
Dijital Pazarlama

E- Ticaret Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

04 Aralık 2019
E- Ticaret Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

E- Ticaret, tarafların fiziki olarak karşı karşıya gelme durumu olmadan, dijital ortamda online olarak gerçekleştirilen ticari ve iktisadi her türlü faaliyete verilen isimdir. Herhangi bir ürün veya hizmet için, çeşitli online ödeme sistemleriyle yapılan ticaret şeklidir. Aynı şekilde dijital ortamda tüketicilerin sipariş verebilmesine de olanak verir. Ürünlerin satış, reklam, ödeme ve dağıtım süreçlerinin yapılması için online sistemleri kullanır. Eski zamanlardan beri kullanılan geleneksel ticaret şeklinin, günümüzde değişen ve gelişen koşulların etkisiyle dijital ortama aktarılmasını ve bu şekilde sürdürülmesini ifade eder.

Geleneksel ticaret yöntemlerini kullanan kuruluşlar, ticaret yöntemlerine çevrimiçi özellikleri ekleyerek daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmayı başarmışlardır. Özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler e- ticaret yöntemlerini uygulayarak gelişim gösterme, ticaret hacmini arttırma ve büyüme eğilimi göstermektedir.

E- Ticaret, ürün çeşitliliğinin artmasını, ürünlerin kalitesinin yükselmesini sağlamaktadır. Ödeme yöntemlerinin de hızlanmasıyla hem satıcı hem de müşteri açısından avantaj sağlamaktadır. Müşteriler sadece kendi yaşadıkları bölge ile sınırlı kalmadan tüm ülke çapında ya da dünya çapında ürün ve hizmetlerle ilgili bilgi sahibi olup tercihlerini bu bilgilere göre yapabilmektedir. Ticaret ağının bu şekilde genişlemesi ile birlikte dünyanın her bölgesindeki işletmecilerin ticaret ağına katılabilmesine olanak sağlanmaktadır.

Daha düşük fiyatlı ürünlerin piyasaya sunulmasıyla birlikte tüketiciler de daha kaliteli ürünlere daha uygun fiyatlarla ulaşabilmeye başlamıştır. Böylece, üreticiler arasında oluşan rekabet tüketiciler için bir avantaja dönüşmüştür. E- ticaretin avantajlarını yazımızın gelecek bölümlerinde daha detaylı inceleyeceğiz.

E- Ticaret Türleri Nelerdir?

Kullanılan en yaygın e- ticaret türü

B2C (business to customer)

Firmadan müşteriye sistemidir. Bu sistemde şirketler ürünlerini dijital ortamda doğrudan müşterilerine sunarlar. Müşteriler sunulan ürünlere ulaşarak sipariş verme ve ödeme işlemlerini gerçekleştirirler. Şirketler tarafından bildirilen süre içinde ürünler müşterilere gönderilir ve ticaret tamamlanır.

B2B (business to business)

Firmadan firmaya sistemidir. Bu sistemde firmalar son kullanıcıya ürün satışı gerçekleştirmezler. Bir firmanın kendi içinde veya farklı firmaların kendi aralarında ticaret yaptıkları e- ticaret türüdür. Talepte bulunan firmalar ile satış yapan firmalar aynı online sistemde bir arada bulunurlar.

C2C (customer to customer)

Tüketicilerin tüketicilerle yaptığı ticareti ifade eder. Tüketicilerin kullanmadıkları ürünleri ya da gelir elde etmek için ürettikleri el yapımı ürünleri şirketlere bağlı kalmadan diğer müşterilere sunabildikleri ticaret şeklidir. Günümüzde çok büyük pazarlar haline gelen “sahibinden”, “gittigidiyor”, “letgo” gibi dijital satış platformları bu e-ticaret türünün kullanılmasında temel olmaktadır.

B2G (business to government)

Firmalar ve devlet arasında yapılan ticaret şeklidir. Devletin ihtiyacı olan ürün veya hizmetlerle ilgili dijital ortamda açtığı ihalelere firmaların dahil olarak ürün ve hizmet sundukları sistemi kapsar. Devlet kurumlarının web sitelerini takip eden firmalar kendi hizmet alanlarındaki fırsatları değerlendirerek ticaret yaparlar. E- ihale sistemi bu ticaret türü için önemlidir.

Gelecekte daha da gelişerek karşımıza çıkması muhtemel bir diğer ticaret türü ise M2M (machine to machine) ismi verilen türdür. Özellikle endüstri 4.0 teknolojilerinin ortaya çıkması ile gelişen akıllı makineler yardımıyla bu türün gelişimi ön görülmektedir. Bir buzdolabının, içinde bulunan hangi ürünlerin azaldığını tespit ederek o ürünleri sizin yerinize internet ortamında sipariş etmesi bu türün anlaşılması için örnek olarak verilebilir.

E- Ticaret Altyapısının İhtiyaçları Nelerdir?

E- ticaret yapabilmek için belirli bir altyapıyı hazırlamak ve kullanmak gerekir. Bir web sitesi üzerinden ticaret yapmak için bu siteyi oluştururken izlenmesi gereken stratejileri bilmek önemlidir. Öncelikle e-ticaret sitesi yapmak için hatırlaması kolay, akılda kalıcı ve kolay okunabilen bir domain seçimi yapmak gerekir. Domain, geleneksel ticaret yönteminde kullanılan mağaza tabelası olarak düşünülebilir. Sektörle ilgili ya da şirket ismi ile ilgili kelimeleri domain adı olarak kullanabilirsiniz. İnsanlar firma adınızı öğrendiklerinde ve hizmetlerinizden memnun kaldıklarında isminizin kalıcılığı da artacaktır.

E- ticaret yapısı oluştururken sunucu seçimi de son derece önemlidir.

Bunun için güçlü ve hızlı bir sunucuya sahip olmalısınız. Web sitenize yükleyeceğiniz her türlü ürün fotoğrafı, ürün bilgileri, fiyat bilgileri gibi veriler sunucunuzda saklanır ve kullanıcılara iletilir. Sunucunuzun hızlı olması siteyi ziyaret eden kişilerin aradıkları ürünlere hızlıca ulaşarak satın alma motivasyonlarını kaybetmeden alışveriş yapmalarına olanak sağlar. Sisteminizde farklı ödeme yöntemlerini kullanılabilir olarak sunmanız müşteri ağınızı geliştirmeniz için önemlidir. Kendi ödeme yöntemini sitede bulamayan kullanıcılar farklı siteleri tercih edebilirler. Bunun önüne geçebilmek ve tercih edilebilirliği arttırmak için kredi/banka kartıyla ödeme, mobil ödeme, kapıda ödeme gibi farklı ödeme türleri sitenizde bulunmalıdır.

E- ticaret sitenizin tasarımı da müşteriler için kullanımı kolay, şirketinizi tam olarak yansıtan bir yapıda olmalıdır.

Satışını yaptığınız ürünlerin web sitenizin tasarımı sayesinde kolay bulunabilir ve kategorize edilmiş bir şekilde sunulması gerekir. Son gelişmelere uygun ve güncel tasarımlar tercih edilmelidir. Müşteriler, güvenlik sertifikası bulunan siteleri daha çok tercih etmektedir. Web sitesinin müşteriler tarafından güvenilir bulunması ticaret hacminizin artması için oldukça önemlidir. Bunun için mutlaka sitenizde güvenlik sertifikası (SLL) bulunmalıdır.

E- Ticaretin Avantajları Nelerdir?

E-Ticaret, bir şeyler satın almanın yeni yoludur ve birçok avantajı vardır. Örneğin, fiziksel olarak mağazalara gitmeden fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Bu da benzinden veya zamandan tasarruf etmek anlamına gelir! Ayrıca, bunun nasıl çalıştığına dair önceden herhangi bir bilgiye ihtiyacınız yok çünkü her şey baştan sona online olarak yapılacak. Bu yüzden pasta yapmak kadar kolay. Ve son olarak, siparişinizle ilgili bir şeyler ters giderse, her zaman mutlu bir şekilde yardımcı olan müşteri desteğiyle iletişime geçin 😃

E- ticaret, müşterilerin hızlı bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlar.

Fiyat araştırmasını kolayca yaparak zaman ve maliyet açısından kendilerine avantaj sağlayabilirler. Firmalar dijital ortamda ürünlerini satabilecekleri bir şubeyi her zaman açık tutabilirler. Ürünleri hakkındaki bilgileri detaylı bir şekilde paylaşabilirler. Böylece müşteriler birden fazla ürünü detaylıca inceleyerek seçecekleri ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler. Firmalar depo sıkıntısı olmadan daha fazla çeşitte ürünü müşterilerine sunabilirler. Ürün çeşitliliği fazla olduğu için müşterilerin tercih yapma imkanları geniştir. Satılan ürünleri satın alan diğer müşterilerin kullanıcı yorumları sayesinde ürünler hakkında doğru bilgilere ulaşmak ve fikir edinmek kolaylaşır. Bu durumda müşterilerin alışveriş sonrasında bir sürprizle karşılaşma riskleri azalır.

E- ticaret yapan firmalar ürünlerinin reklamlarını daha az maliyetle dijital ortamda yapabilirler.

Yeni müşterilere ulaşmak konusunda daha avantajlı bir konuma sahip olabilirler. Müşterilerle aralarındaki iletişimi online olarak sağlayabildikleri için iletişim maliyetlerinde önemli tasarruflar sağlayabilirler. Müşterilerine sundukları kampanyaları ve indirimleri daha kolay duyurabilirler. Müşteriler açısından da bu indirimlerden yararlanma şansı artmış olur. Takip ettikleri ürünler için indirim zamanlarını bekleyerek maddi tasarruf yapabilirler. Firmalar fiziksel mağazalarda ticaret yaparak ödeyecekleri kira bedellerini ödemek zorunda kalmazlar. Çok daha ucuz maliyetlerle sanal mağazalarını oluşturabilirler. Maliyetteki bu düşüşü ürün fiyatlarına yansıtarak daha fazla satışa ulaşabilirler. Bu durum, hem firmalar hem de müşteriler açısından avantajlar sağlamaktadır.

E- Ticaret Eğitimi Gerekli Midir?

E- ticaret yapma fikri aklınızda varsa, bu ticaret şeklini doğru ve etkili bir şekilde uygulayabilmek için uzmanlar tarafından eğitim almanız önemlidir. Sistemle ilgili temel bilgileri edinme, yazılım modellerini kavrama, uygun yöntemleri belirleme ve kullanma konularında kendinizi geliştirebilmeniz için eğitim gereklidir. E-ticaret kursu almak isterseniz Enstitü sayfasında bulunan eğitime kayıt olabilirsiniz. Eğitim sonunda alacağınız sertifika sayesinde sadece kendi işinizi yaparken değil büyük firmalarda iş imkanları bulurken de avantajlı olabilirsiniz.

e-ticaret e-ticaret avantajları e-ticaret eğitimi eticaret ihtiyaçları eticaret türleri
Cem Taşdöğen
Cem Taşdöğen
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E ticaret fikirlerinizin önemli olan noktası sunuş şeklidir. Fiyatta yapılacak ufak dokunuşlarla filtrelemeler de en üst sıralamalarda çıkabilirsiniz.
Satış - Pazarlama

Yaratıcı E-Ticaret Fikirleri

06 Aralık 2019
E ticaret ile birlikte alışveriş yeni bir anlam kazandı. Ticaretin dijital ortama geçmesiyle şirketlerin yeni rekabet savaşı başlamış oldu. Peki e ticaret nedir? Ne anlama geliyor
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Yapmak Nedir?

05 Aralık 2019
E- Ticaret Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
Dijital Pazarlama

E- Ticaret Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

04 Aralık 2019
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler
Satış - Pazarlama

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

03 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat