AnasayfaBlogE-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?
Dijital Pazarlama

E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

18 Şubat 2020
E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

E-posta pazarlaması, ticari mesajlar vermek ve satış potansiyeli oluşturmak için e-postayı bir araç olarak kullanan pazarlama stratejisidir. E-posta pazarlama, e-ticaret pazarlama stratejisinin belkemiğidir. E-posta pazarlama, reklam mesajlarını potansiyel müşterilere vermek için e-posta araçlarını kullanmaktır. İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu, neredeyse sınırsız sayıda mesajı anında almalarına olanak sağlayan e-posta hesaplarına sahiptir. Pew Research Center isimli araştırma şirketi tarafından yapılan bir ankete göre, ABD'li yetişkinlerin %82'si internet kullanmaktadır. Bu nedenle e-posta pazarlama, pazarlamacıların interneti kullanarak müşterilerle bağlantı kurmasının en hızlı, en ucuz ve en kolay yollarından biridir.

E-posta, çok çeşitli iletileri barındırabilen oldukça esnek bir araçtır. E-posta ile gönderilecek reklamın estetiği şirkete veya satılan ürünün niteliğine bağlı olacaktır. E-posta ile gönderilen bazı reklamlar yalnızca metin ya da resim, bazıları ise video ve uzun bağlantı listeleri içerebilir. E-posta, bir pazarlamacının göndermek istediği neredeyse tüm mesajları içerecek kapasiteye sahiptir.

E-posta pazarlamasının en büyük avantajlarından biri, pazarlamacıların hedefli mesajlar göndermesine izin vermesidir. Basılı reklamlar, radyo ve televizyon reklamları gelişigüzel yayınlanır ve sıklıkla sunulan ürünle ilgisi olmayan tüketicilere ulaşır. Ancak e-posta pazarlaması şirketlerin reklamlarını hedefledikleri müşterilere uyarlamasına olanak tanır. Örneğin; bir müşteri geçmişte fotoğraf makinesi ekipmanı satın almışsa, şirketler zaten ilgi duyduğunu bilerek o müşteriye, fotoğrafçılık ekipmanlarına yönelik hazırlayacakları indirim kuponlarını e-posta ile gönderebilir.

E-Posta Pazarlamanın Avantajları

E-posta pazarlamanın avantajları var mıdır? Şirketiniz veya işletmeniz e-posta pazarlaması yapmıyorsa, e-posta pazarlamasını bir satış stratejisi olarak kullanması gerekir mi? Her iki sorunun da cevabı muhtemelen evettir, çünkü e-posta sürekli olarak en yüksek yatırım getirisini sağlayan pazarlama kanalı olmasa da bunlardan birisi olarak kabul edilir.

E-posta pazarlaması, dünyanın her yerindeki binlerce işletme tarafından kullanılmaktadır. Bu pazarlama yöntemine aşina olmayanlar, bu pazarlama türünün neden bu kadar popüler olduğunu hemen anlamayabilirler. Bu nedenle, e-posta pazarlamanın avantajları nelerdir sırayla inceleyelim.

Düşük maliyet: E-posta pazarlamanın avantajları arasında en belirgin olanı, genel pazarlama kanallarına kıyasla daha düşük maliyetli oluşudur. Belirli bir reklam panosunda, dergide veya televizyon kanalında verilen reklamların maliyeti gibi baskı, posta ücreti vb. herhangi bir ücret ödenmez. E-posta pazarlamacıları, e-postalarını otomatikleştirmek, izlemek ve değerlendirmek için uzman yazılımlara yatırım yapmayı düşünebilir. Örneğin, bir seferde binlerce e-posta göndermek için yeni bir yazılımı satın aldınız ve bu da küçük bir ek maliyet getirdi. Sonuçta bu maliyet, diğer pazarlama kanallarını kullanarak yapılacak reklamın maliyetinden çok daha düşük olacaktır.

İstekli müşteriler: E-posta pazarlamanın avantajları arasında dikkati çeken özelliklerden birisi de yapmak istediğiniz reklamı kendi arzusuyla almak isteyen tüketicileri bulabileceğiniz yegâne kanallardan biri olmasıdır. E-posta pazarlama yapan işletmelerin çoğu, yalnızca bunları almak için kaydolmuş müşterilerine mesaj gönderir. Bir işletme, özellikle kendi marka ve ürünleriyle zaten ilgilenenleri hedeflediğinden, e-posta pazarlama sayesinde çok daha yüksek dönüşüm oranları elde edebilir.

Elbette müşterilere istenmeyen e-posta pazarlama mesajları göndermek de mümkündür. Ancak bu tutum, tüketicileri rahatsız eder ve marka imajının zarar görmesine hatta müşteri kaybedilmesine neden olabilir. Eğer e-posta listenizi büyütmek istiyorsanız, bunu organik bir şekilde yaparak güçlü sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hedeflenmiş mesajları iletme: Genel olarak pazarlama uzmanları, yalnızca markalarıyla ilgilenen kitleye ulaşmak için oluşacak reklam maliyetlerinden kaçınmazlar. O müşterilere ulaşabildikleri anda satış yapacaklarına inanırlar. E-posta pazarlamacıları ise bu durumu bir adım daha ileriye götürerek, yalnızca belirli ölçütleri karşılayan ve kendisine ulaşıldığı anda satışın büyük olasılıkla gerçekleşeceği müşterileri bulabilirler yani yalnızca hedefledikleri kitleye e-posta gönderebilirler. Örneğin satışa sunulan spor ürünlerini tanıtıcı e-postalar, tüm müşterilere değil yalnızca sporla ilgilenen müşteriler hedeflenerek gönderilebilir.

E-posta listeleri, müşterileri hakkında bilgi toplayabilen markalar için fevkalade bir şekilde çalışır. İstatistikler, hedeflenmiş e-posta gönderilen müşterilerin dönüşüm oranlarının diğer yöntemlere nazaran daha yüksek seviyede olduğunu göstermektedir. Artık, her müşteriye aynı e-postanın gönderilmesi yöntemi eskidi ve işe yaramıyor.

E-posta pazarlama kullanmanın avantajları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. E-posta pazarlaması gelirinizi artırmak için muhteşem bir araçtır. Bununla birlikte e-posta pazarlama; başlaması, ölçmesi, paylaşması kolay bir pazarlama yöntemidir ve e-postalarınız anında etki gösterir. E-posta pazarlama sayesinde küresel bir kitleye ulaşmak mümkündür.

E-Posta Pazarlama Türleri

Potansiyel müşterilerinize yalnızca e-posta göndererek pazarlama yapmış sayılmazsanız. E-posta pazarlama türleri vardır ve gönderdiğiniz e-postanın içeriği yaptığınız pazarlamanın amacını yansıtır. Bu amaca göre sınıflandırılan e-posta pazarlama türleri aşağıda kısaca açıklanmıştır.

E-Posta Haber Bültenleri: E-posta pazarlama türleri arasında bulunan ve müşteri ile işletme arasında güçlü bir bağ kurmayı hedefleyen e-posta haber bültenleri, bir işletmeden güncel gelişmelere yönelik bilgileri almayı tercih eden, bunun için kendi rızasıyla haber bültenine abone olan müşterilere düzenli olarak gönderilen normal e-postalardır. E-posta haber bültenleri, genellikle satış mesajları yerine müşteri ve marka arasında ilişki kurmaya çalışan mesajlar içerir. Bültenlerde, müşterinin ilgisini çekecek güncel haber ve bilgiler gönderilir. Amaç, bir müşterinin hiçbir şey satın almasa bile şirkete bağlı kalmasını sağlamaktır.

İşlemsel E-postalar: İşlemsel e-postalar, belirli işlemler tarafından tetiklendikten sonra müşteriye gönderilen e-postalardır. Müşteri bir ürün satın aldığında veya rezervasyon yaptığında, bu işlemi onaylayan e-postalar gönderilir. İşlemsel e-postalar, müşterilerin internet ortamında bir şey satın aldıklarını kanıtlamalarına olanak sağlayarak çevrimiçi ticareti meşrulaştırır. İşlemsel e-postalar genellikle yeni satış mesajları da içerir. İstatistikler işlemsel e-postaların %51.3 oranında, bültenlerin ise yalnızca %36.6 oranında açıldığını göstermiştir. Sabit bir kitleye sahip olduklarını bilen pazarlamacılar, genellikle işlemsel e-postalara ilave satış mesajları eklemeye çalışırlar. Örneğin, havayolu rezervasyon bilginizin bulunduğu işlemsel e-postanın içerisinde genellikle ücretli olarak sunulan yemek hizmetinden faydalanmak isteyip istemediğiniz sorulur.

Hedeflenmiş E-postalar: Hedeflenmiş e-postalar; yeni ürünler, satışlar ve özel teklifler hakkında müşterileri bilgilendirmek maksadıyla kullanılır. Bu tür e-postalar, müşterilere ürünler hakkında doğrudan bilgi sağlarlar. Genellikle içeriğinde, müşterilerin ürüne erişmelerini kolaylaştırmak için bir bağlantı bulunur. Hedeflenmiş e-postalar, doğrudan satışa yönelik olarak broşür ve kataloglara benzer şekilde müşterilere gönderilir.

E-Posta Pazarlamasını Kimler Kullanabilir?

E-posta pazarlaması müşterilerle etkileşim kurmanın ve bir şirketi farklılaştırmanın kanıtlanmış bir yoludur. Bu nedenle, internette varlıkları olan güçlü kuruluşlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle, e-ticaret siteleri arasındaki rekabet şiddetli geçtiğinden çevrimiçi işletmeler öncelikli olarak e-posta pazarlamasını tercih etmektedirler. Çünkü e-postalar sayesinde müşteriler, satışı hedeflenen bir ürün sayfasına doğrudan ve kolaylıkla yönlendirilebilirler.

E-posta pazarlaması yalnızca çevrimiçi ürün satmak için kullanılmaz. Örneğin, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar da kendilerine destek olacak veya bağış yapacak kitlelerle bağlantı kurmak için e-posta kullanırlar. E-posta pazarlamasından herkes kadar faydalanabilir. Günümüzde bireylerle iletişim kurmak maksadıyla ikametgâh adresinden ziyade bireyin e-posta adresi kayıt altına alınmaktadır.

Bir e-posta pazarlama kampanyası yürütmenin düşük maliyeti ve göreceli kolaylığı, kampanyanın neredeyse tüm işletmeler için erişilebilir bir araç olduğu anlamına gelmektedir. Küçük bir araba tamircisi bir e-posta listesi oluşturabilir ve daha sonra yağ değişimi veya fren bakımı için müşterilerine indirim kuponu gönderebilir. Belki bu kampanyalar, büyük işletmelerin sunduğu kadar geniş kapsamlı olmayabilir. Ancak bu durum, araba tamircisi tarafından yürütülecek e-posta pazarlamasının etkili olmayacağı anlamına da gelmez.

Özetle e-posta pazarlaması, müşterilerle bağlantı kurmanın ucuz ve kolay bir yoludur, ancak kampanyalar rastgele değil sistematik olarak yürütülmelidir. Kötü planlanmış bir e-posta kampanyası, hızlı bir şekilde rahatsız olan müşterilere ve hayal kırıklığı yaratan satışlara yol açabilir. Bununla birlikte, yalnızca onları almak isteyen müşterilere e-posta göndermek çok önemlidir. Çünkü birçok ülke tarafından, spam dediğimiz istenmeyen postalara karşı ciddi yaptırımları olan yasalar çıkartılmıştır. Bu nedenle, istenmeyen e-posta gönderenler önemli para cezaları ve yaptırımlarla karşılaşabilirler. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına e-postalarınıza abonelikten çıkma bağlantısı eklemeyi unutmayın.

eposta pazarlama eposta pazarlamanın avantajları eposta pazarlaması eposta pazarlama türleri
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Posta Pazarlama Nedir?
Nedir?

E-Posta Pazarlama Nedir?

13 Kasım 2020
İş Aramak E-posta Kampanyası Hazırlamak Gibidir
İş Arama Teknikleri

İş Aramak E-posta Kampanyası Hazırlamak Gibidir

13 Temmuz 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259