AnasayfaBlogDoğru Web Tasarımcısını İşe Almanın Püf Noktaları
İşe Alım

Doğru Web Tasarımcısını İşe Almanın Püf Noktaları

01 Ekim 2021
Doğru Web Tasarımcısını İşe Almanın Püf Noktaları

İnternet sektörünün en hızlı gelişmekte olduğu bu dönemlerde markaların çevrimiçi mağaza kurması oldukça önemlidir. Müşterilerin markaya kolay ulaşması, marka hakkında kolay bilgi alması ve ürüne uzaklık ne olursa olsun hızlıca sahip olması sektörde o markanın yerini bir adım öne taşır. Bu talebe ayak uydurmak için de iyi bir web sitesi altyapısıyla iyi bir yönetici ekibin mevcut olması gerekir. Anlayacağınız özellikle pandemi döneminde web sitesi ve e-ticaret üzerine iş arayışları diğer meslek gruplarına göre daha da artmıştır. Bu anlamda donanımlı ve hedefe doğru ulaşacak bir Web Tasarımcısı seçmek de önem kazanmıştır. Bu yazımda ilk olarak Web Tasarımcısının ne iş yaptığını öğrenip ardından iyi bir Web Tasarımcısı seçmek konusundaki püf noktaları sizlerle paylaşıyor olacağım. Her yazımda olduğu gibi bu meslek grubu için de üzerine basarak belirtmek istediğim bir konu var. Unutmayalım ki, internet dünyasını marka adına iyi kullanabilmek bir ekip işidir.

Web Tasarımcısı da bu ekibin parçalarından biridir. O yüzden birden fazla mesleğin içerdiği bir iş ilanında bulunmak aklınızdan geçiyor ise başarılı olmak ve gelecekte markanıza yer edinmek için bir kez daha düşünmenizi öneririm. O zaman iyi bir Web Tasarımcısı bulmak için yazımıza başlıklarla başlayalım. 

Web Tasarımcısı Ne İş Yapar? 

Web Tasarımcısı, markanın web sayfasını açtığımızda gördüğümüz ilk görüntüleri tasarlayan kişidir. Bir Web Tasarımcısı, web sitelerinin görsel yönlerini oluşturmakla birlikte, karşı tarafa aktarılması gereken mesajları net bir şekilde tasarımına yansıtması gerekir. Estetik bakış açısına sahip olmalıdır. Tasarım içerisindeki yazı tipi, görsel ve içerik bölümlerinin düzeninin doğru yerlerde kullanması, satışa ya da kurumsala uygun analizlerle göre tasarlar. Basit ve anlaşılır tasarımlar oluşturur.

Web Tasarım konusunda karışıklık yaratacak bir konuda kullanıcı deneyimi (UX) ve kullanıcı ara yüzü (UI) detayıdır. Bu durum yine UI-UX Tasarımlarının sektörde yeni bir bölüm olmasından kaynaklıdır. Tanıtımının ve mesleki olarak ayrımının doğru yapılması gerekir. 

Çalışma koşulları olarak, diğer masa başı işlerden daha farklıdır. Serbest veya evden çalışabilirler. Giyim olarak da ortama uygun giyim tarzından biraz daha rahat kıyafetleri olur. Bilgisayar sistemleri donanımlıdır ve kullanım tarzlarına uygun araçlar sağlanmalıdır. Eğer evden çalışıyorsa müşterilerle iletişim halinde olması gerekir ise seyahat gibi durumlara hazırlıklı olmalıdır. Şirketler içerisinde de rapor sonuçlarını sunmak ve toplantılar için de yine haftalık planlarının olması gerekir. Ofis ortamında çalışanlar için de çalışma koşullarına uygun olarak iş planını ayarlamaktadır. Peki, kısa bir tanıtımdan sonra gelelim iyi bir Web Tasarım Uzmanı bulmanın adımlarına.

  1. Adım Kuracağınız Web Tasarım Sayfasının Özeti 

Öncelikle Web Tasarımcıları ile görüşmeden önce neye ihtiyacınız var? Ne tür bir web sitesi istiyorsunuz? Kaç sayfa? Hangi sayfalarda ne içerikler olmalı? Nasıl bir tarz olacak? Videolar ve paylaşılacak görseller nelerden oluşacak?... Bu sorular size ilkten tuhaf gelmiş olabilir ya da bunları zaten kendisi belirlesin diye işe alıyorum diyebilirsiniz ama öyle değil. Bu sorularla sizin nasıl bir Web Tasarımcısı aradığınızı bulmanızı kolaylaştıracak bir detaydır aslında. 

  1. Adım: Ne Tür Bir Tasarımcıya İhtiyacınız Var? 

Birinci adımda bahsettiğimiz detay sorulara cevap bulduğunuzda elinizdeki Web Tasarımcılarına ait CV’lerde, cevaplarınıza uygun tarzda portfolyoya sahip olmayan Web Tasarımcılarını eleyebilirsiniz. Böylelikle elinizde kalan CV’lerle yapacağınız görüşmelerde yakın frekanslarda konuşabilirsiniz. 

Yaptığınız görüşmelerde Web Tasarımcısını, dijital stratejisi yapabilen, pazar araştırmasına hakim olabilen, bütçe ve zamanı iyi kullanabilen, site haritası oluşturabilen gibi aşamalara hakim olup olmadığını anlayabilecek ihtiyaç listenizi çıkarabilirsiniz.  Logo ve marka bilincine sahip olup olmadığı önemlidir. Stilleri markanızla uyuşuyor mu? Deneyimi e-ticaret üzerine mi yoksa standart tanıtım siteleri üzerine mi? Freelancer, ofis içi veya profesyonel şirket üzerinden mi çalışılacağı, kullanılacak yazılım dili ne olabilir? Wordpress gibi Hazır şablon mu olacak yoksa baştan mı oluşturulacak?... İşte tüm bunların ayrımını yapmanıza yardımcı olacak ilk adım, yukarıda belirttiğimiz ihtiyaçlarınızı belirlediğiniz maddeler olacaktır.

Bu kısımda önemli olacak bir diğer detay ise, web geliştirme ve web tasarımı ayrı disiplinlere sahiptir. Mobil tasarım açısından çoğu Web Tasarımcısı, görsel tutarlılığı korumakla birlikte sitenin mobil ve masaüstü sürümlerine uygun olarak hazırlaması önemlidir. Bu şekilde bir çalışmaya ihtiyacınız varsa UX tasarımcısına ihtiyacınız olabilir. 

  1. Potansiyel Web Tasarımcılarının Listesini Belirleme

İkinci adımdan sonra elimizde kalan Web Tasarımcılarının CV’leri artık görüşmeye uygun olabilecek adaylardan oluşmaktadır. Bu adaylarla belirlediğiniz çalışma şekline göre görüşmelere başlayabilirsiniz. 

  1.  Şartlar Ve Fiyat İçin Pazarlık

Artık size uygun Web Tasarımcısından emin oldunuz ve iş fiyat ile şartlara geldi. Bu noktada Web Tasarımcılarının uyguladıkları bazı durumlar mevcut. Tam zamanlı Web Tasarımcıları maaş ile çalışırken freelancer olarak çalışan Web Tasarımcılar sayfa başına, saat başına, revize başına, alacağı iş miktarı başına gibi belli ücretlendirme uygulamaları bulunabilir. Bu noktada her şeyin net bir şekilde konuşulması ve anlaşılması ile birlikte yazılı olarak da sözleşme üzerinden ilerlenmesi taraflar için, ileride olabilecek sıkıntılara karşı iyi olacaktır.

Web Tasarımcı Maaşları

İşverenin en merak ettiği konulardan biri olabilir. Firmalar bütçelerine uygun çalışma koşullarını belirledikten sonra istedikleri Web Tasarımcısı ile çalışma şartlarını ve fiyat tekliflerini konuşurlar. Anlaşma doğrultusunda verilen ya da anlaşılan ücretler uzmanlık derecesine göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak araştırmalar sonrası ortaya çıkan sonuçlarla birlikte belli başlı bir ücretlendirme uygulanmaktadır tabi. O zaman bir web tasarımı yaptıracağım ya da şirketime bir Web Tasarımcı dahil etmek istiyorum diye düşünenler için bu merakı giderelim. Bakalım Web Tasarımcılar ne kadar ücret alıyorlar? 

Freelancer ile çalışmayı düşünürseniz eğer bir tasarım için ortalama 4500 – 8000 TL civarı ücretler tutabilir. Bu ana fiyatın yanında sayfa başına da ücretlendirme yapanlar da mevcut. Tam kapasiteli yüksek donanımlı siteler için 8 bin TL üzeri olarak düşünebiliriz.  Firmalar ile çalışacak olursanız bunun için belirlediğiniz firmalardan teklif alabilirsiniz. Ama tam zamanlı olarak işe dahil edecek iseniz de maaş olarak Web Tasarım Uzmanı maaşları ortalama 5 – 8 bin TL arasındadır.  

Ve tüm bunların sonunda mutlu son! Markanıza ait işleyen ve gelişen bir internet siteniz oluşmaya başladı. Bundan sonraki süreçte verimli bir iletişim ile hedeflenen başarıya ulaşmak var. Peki web tasarımına çok ilginiz varsa ve bu konuda ilgili olduğunuz mesleğinizi geliştirmek istiyorsanız neler yapabilirsiniz? Biraz da ondan bahsedelim. 

Web Tasarımı Üzerine Gelişim

Mesleği Grafik Tasarım, Web Tasarım ve Kodlama Bölümü ya da Görsel İletişim Tasarımı ise, web tasarımına da ilgi duyuyor ve kariyerinizi bu yönde geliştirmek ya da ek olarak öğrenmek istiyorsanız, çeşitli eğitim veren kurumlardan veya online olarak da verilen eğitimler alabilirsiniz. Enstitü'de yer alan Wordpress Eğitimi'ne katılabilirsiniz. Ek olarak temel olarak HTML5 ve CSS3 Eğitimi'ne katılabilir bir web sitesinin nasıl oluşturulduğuna ve tasarımına dair birçok eğitim programını Enstitü'de bulabilirsiniz.

Wordpress Eğitimi HTML5 ve CSS3 Eğitimi Web Tasarımcısı Doğru Web Tasarımcısını İşe Almanın Püf Noktaları
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bootstrap Eğitimi
5
(3)

Bootstrap Eğitimi

40 Konu10 Saat
Volkan AsildeveciVolkan Asildeveci
247134
HTML5 ve CSS3 Eğitimi
4.9
(62)

HTML5 ve CSS3 Eğitimi

35 Konu5 Saat
Beytullah AnıBeytullah Anı
245100
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
C# ile programlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecek kapsamlı bir C# Eğitimi arıyorsanız, bu kurs tam size göre!
5
(51)

C# Eğitimi

10 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
219134