AnasayfaBlogDoğru Fotoğraf Nasıl Çekilir?
Fotoğrafçılık

Doğru Fotoğraf Nasıl Çekilir?

28 Nisan 2021
Doğru Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Gelişen teknoloji ve akıllı telefonlar sayesinde artık hepimiz fotoğrafçıyız. Son dönemlerde sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte fotoğraf sanatına olan ilgi de artmış durumda. Her gün fotoğraflamaya değer bir şeyler bulabiliyoruz. Çektiğimiz fotoğrafları sosyal medyaya yüklemek ise yeni hobimiz denilebilecek düzeyde. Her yaş kesiminden kullanıcısı olan sosyal medya için fotoğraf önemli bir içerik kaynağı. Peki doğru fotoğraf nasıl çekebiliriz?

Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı temel kurallar var. Bu kurallar sayesinde daha başarılı çekimler yapabilirsiniz. Fotoğraf çekmek emek isteyen bir işlem. Öncelikle yapmanız gereken göz estetiğinizi geliştirmek. Bunun için alanında yetkin sanatçıların fotoğraflarını incelemelisiniz. Daha sonra bazı basit kurallarla uygulamaya başlayabilirsiniz.

Fotoğrafta Işık

Fotoğrafta ışık en önemli kurallardan biridir. Fotoğrafın kalitesini belirler. Doğru açıdan gelmeyen ışık fotoğrafınızı sorunlu hale getirir. Ayrıca fazla aydınlıkta ya da karanlıkta çekilen fotoğraflar renk açısından sıkıntılı olur. Işığı doğru kullanmadığınızı gösterir. Işık kalitesi fotoğrafın renklerinde etkili bir unsurdur. Işığın yeterli olmadığı durumlardaysa en uygun koşullar sağlanmalıdır. Bunun için fotoğraf çekerken doğal ışık ya da yapay ışıktan yararlanabilirsiniz. Doğal ışık kaynağımız güneştir. Güneşin doğru geldiği zamanı ayarlayarak fotoğraf çekmelisiniz. Örneğin gün doğumları ve gün batımları doğru ışık için en verimli zamanlardır. Yapay ışıkta çekeceğiniz fotoğraflar için de ışık miktarını iyi ayarlamalısınız. Fazla gelen ışık fotoğrafın kontrast dengesini bozacaktır. Işık miktarı iyi ayarlanmış bir çekim doğru fotoğraf için gereklidir. 

Fotoğrafta Doğru Açı

Fotoğrafta doğru açıyı yakalamak tüm havayı değiştirir. Bu nedenle önemli kurallar arasında yer alır. Etkileyiciliği sağlamak için önemli bir kriterdir. Altın orana göre çekilmiş fotoğraflar estetik açıdan doğrudur. Bu kurala uygun çekilmiş fotoğrafları inceleyerek kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz. Estetik algınızı geliştirmede yardımcı olacaktır. Fotoğraf makinesini çapraz ve yamuk tutmak sizi başarılı olmaktan uzaklaştırır. Doğru orantı kurabilmek için tripod kullanabilirsiniz. Doğru fotoğraf çekimi için perspektif kurallarını öğrenmek işinizi her zaman kolaylaştırır.

Fotoğrafta Kompozisyon

Fotoğrafta kompozisyon oluşturmak ışık ve açı kadar önemlidir. Burada sizin bakış açınız devreye girer. Fotoğrafa anlam katabilmek için belirli bir kompozisyon yaratmanız gerekir. Fotoğraf sanatında bazı kompozisyon kuralları vardır. Denge, uyum, ritim, derinlik gibi faktörleri fotoğraflarınıza uygulayarak kompozisyon kurabilirsiniz. Fotoğrafta doğal ve yapay çizgileri kullanarak kompozisyon oluşturabilirsiniz. Caddeleri ve rayları fotoğrafta çizgisel kompozisyon için örnek olarak verebiliriz. Aynı zamanda fotoğrafta sadelik gerekli bir unsurdur. Fazladan nesne kullanımı sadeliğini bozar. Karmaşık görüntüler kompozisyon açısından kafa karışıklığına yol açar. Gereksiz detaylar kullanmadan çekim yapmalısınız. Deniz ve gökyüzü sade fotoğraflar  için iyi birer örnektir. Farklı renkler kullanmak fotoğrafa bir dinamik katar. Zıt renklerin uyumuyla kompozisyon oluşturabilirsiniz. Dikkat çekici olmak her zaman fark yaratır. 

Fotoğraf görsel sanatların en popüler ögesidir. Hem kuralları olan hem de kural tanımayan sanat dallarından biridir. Anlatmak istediğiniz düşüncelerinizi kuralsız bir şekilde yansıtmanız için özgür bir alandır. Ancak kural tanımayan özelliğinin yanı sıra belli başlı kuralları da mevcuttur. Bu kurallara uyduğunuz zaman gelişiminizi fark edeceksiniz. Kendinizi geliştirmeniz için ilk olarak sanatçıların işlerini detaylı incelemelisiniz. Bu bakış açınızı genişletir. İlham almanızı kolaylaştırır. Doğru çekilmiş fotoğrafları incelemek kurallara göz aşinalığı yaratır. Kısaca doğru fotoğraf için dikkat etmeniz gereken ilk nokta fotoğrafın ışığıdır. Doğru ışığı ayarladıktan sonra doğru açıyla fotoğrafınızın temelini oluşturmuş olursunuz. Son olarak fotoğrafta bir kompozisyon belirleyerek anlatmak istediğiniz duygu ya da durumu vurgulayabilirsiniz. İşte bu basit ama önemli kurallara dikkat ederek daha doğru fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz.

YAZAR: SEVTAP GÜNCAN

fotoğraf doğru fotoğraf Doğru Fotoğraf Nasıl Çekilir fotoğraf çekmek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Profesyonel Fotoğrafçılık İpuçları
Fotoğrafçılık

Profesyonel Fotoğrafçılık İpuçları

15 Aralık 2021
Fotoğrafçılık Hakkında Her Şey
Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık Hakkında Her Şey

19 Haziran 2020