Close
Mobil Menu Bars

Dijitalleşme Ve Eğitim Sistemi

10 Haziran 2019, 1754 defa okundu.
Dijitalleşme Ve Eğitim Sistemi
eğitim, teknoloji, dijitalleşme, eğitim ve teknoloji, eğitim sistemi, online eğitimler

Günümüzün en temel ihtiyacı eğitim olsa da teknolojiye hep daha fazla istek  duyarız. Eskiden eğitim sistemi günümüze göre çok daha kadar farklı değil miydi? Şu an içinde bulunduğumuz modern eğitim sistemi ile kıyaslayın. 

Kara tahta yerine akıllı tahtalar, defter/kitap yerine tabletler geçti. Artık eğitim ve teknoloji çok sıkı dostlar. Peki eğitim için teknolojiye nasıl ihtiyaç duyuldu? 

Geçmişe Bakalım

Öncelikli olarak eğitim alanında yazının bulunması en büyük gelişmelerden biriydi. Fakat iletişim ve eğitim için gerekli olan yazının çoğaltılma durumu çok zahmetli bir işti ve bir çözüm yolu bulunması  gerekiyordu.

Sonraki yıllarda matbaanın bulunması daha da büyük bir gelişmeydi. 

Böylece insanlar artık sınırlı kaynaklardan edindiği bilgileri daha kolay elde etme imkanı buldu.

Peki o dönemde yaşayan insanlar için bu şaşkınlık verici büyük bir olayken, şu an her gün eklenen teknolojik gelişmelere neden fazla şaşırmıyoruz? 

Mektuplaşarak günler sonra  haberleşebilen insanlar artık birbirlerine saniyeler içinde ulaşabiliyor. Telefon gibi bir icadı hayal bile edemezken şimdi mektubun varlığı bile unutuldu.

Teknolojik Gelişme

Teknolojinin her geçen gün daha da fazla büyümesi hayalini kurduğumuz şeylerin gerçekleşmesi içinde bulunduğumuz dijitalleşmenin büyüklüğünü görmemizi engelliyor. 

Günümüzde  insanlar arasında da bir teknoloji farkı var. Şu an bizim için son teknoloji, Iphone olsun. Türkiye'ye geldiğinde elimize alıp baktığımızda çok yadırgamayıp sadece beğenmemiz mümkün.

Ama herhangi eski model bir telefonu Afrika ülkesinde bir kabileye götürüp verdiğimizde onlar buna daha fazla şaşırıp tepki gösterebilir. Peki bu farkın olmasında eğitimin de katkısı var mıdır? 

Günümüzde yemek bile bulmalarının zor olduğunu bildiğimiz Afrika ülkesinde maalesef eğitim yok denecek kadar az. Şanslı olan Avrupa ülkelerinde ise, bu durum çok daha fazla gelişmekte.

Eğitim sayesinde öğrendiğimiz teknolojik gelişmeler belki de bizi daha fazla teknolojiye itiyor. Ne dersiniz? 

Eğitim İle Birlikte Dijitalleşme  

Teknolojinin eğitime sağladığı kolaylıklar herkes tarafından biliniyor.

Günümüzde uzaktan eğitimler, her konu hakkında anında bulabileceğimiz bilgiler, ders videoları, dil veya işaret dili öğrenebilme gibi aklınıza gelebilecek her türlü ihtiyacımızı gideren bir internet gerçeği var.

Bunun tam tersini düşünürsek acaba teknoloji mi bizi eğitimleştiriyor?  Aslında teknolojinin kolay elde edilmesi ve kaynakların kolay bulunması bizi daha fazla bilgi edinmeye götürür.

Eski zamanların bilgi edinme kaynağı ansiklopediler ağırlığından dolayı her yere götürülemiyor ve istenildiği anda bulunmasına zorluk yaşanıyordu. Şimdi ise bilgiye ulaşmak elimizdeki bir telefonla bile çok basit. 

Eğitim İçin Teknoloji Bir İhtiyaç

Günümüzde ebeveynlerde çocuklarına konuşmaya başladıklarından anaokuluna kadar olan bir süreçte hep bir şeyleri erken öğretme isteği var. Çocuklar anaokuluna başlamadan renkleri ve sayıları öğrensin, ilkokula başlamadan da okumayı çözsün.

Oysaki bu eğitimlerin amaçları da budur zaten. Anneler ve babalar genellikle çocukları hem uslu dursun hem de öğrensin diye telefonlarından öğretici çizgi filmler açmakta. Ama bu durum ortaokul da biraz değişir tabi ki. 

Yavaş yavaş büyüme çağına yaklaştıkları için çocuklar çizgi film izleme alışkanlıklarını azaltır. Eğitimi dahi çizgi film sayesinde kazanan çocuklar bunu televizyonla sınırlandırmayıp dışarıda da kitle iletişim araçları sayesinde izlemeye devam ettirirler. 

Dijitalleşen çocuk bu sefer bilgisayar oyunu alanına yönelir. Bu oyunlar genellikle savaş içerikli oyunlardır. Her ne kadar ebeveynler çocuklarına bir şeyler öğretmek istese de çocuklar evlerindeki bilgisayarlar ve tabletlerini oyun amaçlı kullanmaya daha yatkındır. 

Teknolojinin bize sunduğu bu kadar imkan varken eğlenirken eğitime de bir pay çıkarmalıyız. Daha fazla merak etmeli ve keşfetmeliyiz. Bunlar için maddi durumuzun iyi olma gibi bir şartı da yok artık.

Bize İstanbul İşletme Enstistüsü tarafından sunulan ücretsiz online eğitimler sayesinde çok farklı eğitim programlarına sahip olmak mümkün. Teknolojinin her alanda bize katkısı ve faydası olsa da eğitim için yeri hep farklı olacaktır.

Yazar: Cansu Atalay
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!