AnasayfaBlogDijital Pazarlamada SEO Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlamada SEO Nedir?

10 Ocak 2021
Dijital Pazarlamada SEO

İçinde bulunduğumuz çağda bir işletmenin dijital pazarda daha iyi bir konum elde etmesi için dijital pazarlama stratejisine sahip olmasının çok önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Markalar bugün müşteriler tarafından artık online ortamlarda bulunur hale gelmek için yarışıyorlar. Yani çevrimiçi değilseniz görünmez kalıyorsunuz.

Bu durumda şirketlerin bu alanda da yatırım yapması ve online ortamda da aktif olabilmenin yollarını araması gerekiyor. Büyük-küçük ölçekli her işletme için bu yatırımlar mümkün mü, ne kadar bütçe ayırmak gerekiyor?

Dijital pazarlama ve SEO hakkındaki bir çok konuya değindiğim bu yazımda dijital dünyanın kapılarını birlikte aralayalım istiyorum. 

Dijital Pazarlama ve SEO Nedir?

Dijital pazarlama; mobil cihazlar, bilgisayarlar veya nesnelerin interneti (IoT) gibi bağlı cihazlar aracılığıyla interneti kullanan pazarlama türlerini kapsayan ve çok geniş anlamları olan bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama, internet aracılığıyla bir çok yol üzerinden tüketicilere ulaşmayı amaçlar. Mobil cihazlar, uygulamalar, sosyal medya, arama motorları gibi çeşitli kanalları bünyesinde barındırır.

Dijital pazarlamayı oluşturan araçlar; Arama Motoru Pazarlaması (SEM), Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Sosyal Medya Pazarlaması (SSM), blog oluşturma, makaleler veya video oluşturma gibi içerik pazarlaması, e-posta pazarlama, çevrimiçi reklamcılık, mobil pazarlama (mobil cihazları hedefleyen reklamlar) gibi birçok yeni ve farklı araçtan oluşur.

SEO dijital pazarlamanın önemi bir parçasıdır. İngilizce açılımı "search engine optimization" olan SEO, arama motoru optimizasyonudur. Web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına, böylece sitenize daha fazla trafik ve potansiyel olarak daha fazla iş çekmesine yardımcı olan araçlar ve en iyi uygulamalardan oluşan parçalar bütünüdür. Arama motoru optimizasyonu (SEO) uygulamak için iki temel teknikten bahsedilir. Bunlar;

 • Site İçi SEO,

 • Site Dışı SEO’dur.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO, organik trafik çekmek için web sitesi içerisinde yapılan tüm çalışmalara verilen genel bir tanımlamadır. Web sitesinin içerik tasarımı, hem ziyaretçiler için hem de teknik anlamda arama motorları için tasarlanmış olmalıdır.

Bu aşamada önümüze çıkan bazı önemli kavramlar aşağıdaki gibidir.

 • URL

 • İdeal Site Tasarımı

 • Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX)

 • Başlıklarda “H” Etiketi Kullanımı

 • Anahtar Kelime

 • Site İçi Linkleme

 • Görsellerin Optimizasyonu

 • Ziyaretçi – Kullanıcı Memnuniyeti ve Yorumları

 • Dijital – Sosyal Medya Optimizasyonu

 • İçerik Kalitesi

 • Sitenin Açılış Süresi

 • Mobil Cihazlarla Uyumluluk

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO'nun önemi arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen web siteleri için oldukça fazladır. Site dışı SEO web siteleri arasında organik bir ilişki kurma çalışması şeklinde gerçekleşir. Site dışı SEO’da başarılı olabilmek için bir web sitesine bağlantı veya link oluşturabilmek önemlidir. Bunun için değerli ve özgün içerikler üretmek en önemli faktörler arasında yer alır. Site dışı SEO’nun önemli mecra ve araçları aşağıdaki gibidir.

 • Rakip ve Sektörel İlişkili Web Siteleri

 • Farklı Arama Motorları ve Reklamları

 • Sosyal Medya Platform ve Kanalları

 • Dijital Sayfa ve Grup Platformları

 • Haber, Tanıtım ve Yarışma Siteleri

 • Sözlük ve Yorum Siteleri

SEO ve Dijital Pazarlama Arasındaki Temel Farklar

SEO, Dijital Pazarlamada kullanılan araçlardan biridir. Buna rağmen dijital pazarlamadan ayrılan birkaç önemli noktası vardır.

Web siteniz için pazarlamaya başlamak istiyorsanız, önce SEO ile başlamalısınız. Arama motorları için uygun şekilde optimize edilmiş bir site, diğer tüm pazarlama faaliyetleri için iyi bir temel sağlayacaktır.

 1. SEO, belirli anahtar kelimeler için sitenin Google gibi tarayıcılarda en üst sıralarda görünmesini sağlamaya çalışır. Arama motoru sonuçlarında sayfa ne kadar yukarıda gösteriliyorsa o kadar başarılı ücretsiz organik trafik sağlanmış demektir.

 2. Dijital Pazarlama ise çoğunlukla ücretli trafiğe odaklanır ve (Google Ads veya Facebook Reklamları) ve şirketin bütçesine bağlı diğer pazarlama araçlarını kullanır. Bu sebeple dijital pazarlamada bütçenin önemli olduğu durumlarda SEO’nun iyileştirilmesi çok büyük önem taşır.

Dijital Pazarlama ve SEO Maliyetleri Nelerdir? 

Dijital pazarlama, konunun uzmanları için ödeme yapmak dışında ayrıca maliyetleri olan bir yöntemdir. Dijital pazarlamanın maliyeti ayda birkaç bine kadar çıkabilmektedir. Örneğin, aramalarda ilk sıraya çıkan bir restoran veya bir firmanın facebook reklamlarının tümü ücretli reklamlardır ve bu kampanyaların giderlerini şirket karşılar. Şirketin bütçesi tükendiğinde veya artık ödeme yapmadığında reklam verme durur ve şirket Google'ın ilk sayfasında olmanın avantajlarını kaybetmiş olur. Sadece bütçeye bağlı bu çalışmalar firmaların çevrimiçi ortamda geçici yükselmelerine olanak sağlar. 

Arama motoru optimizasyonu süreci, firma web sitesinde arama motorları için daha çekici hale getirecek stratejik değişiklikler yapmayı içerir. Bu web sitesi düzenlemeleri firmaya sadece zaman ve iş gücü olarak mal olmuş olur. Sektörde uzun soluklu varolmak ve hayatta kalmak için SEO’ya yatırım yapmak ve iyileştirmeleri düzenli yapmak büyük avantaj sağlar. Bu iyileştimelerin firmaya tek masrafı SEO uzmanına yapacakları ödemedir.

SEO için çalışmalara başladınız ve günden güne üst sıralara yerleştiniz diyelim. Bütçenizin zora düşmesi durumunda SEO ücretli reklamlar gibi sizi yarı yolda bırakmaz. Ancak sizin de onu sürekli iyileştirmenizi bekler.

Küçük Çapta Bütçeler İçin SEO Yöntemleri Nelerdir?

SEO kampanyanızın değerini en üst düzeye çıkarmak için çalışabileceğiniz birçok yol vardır. Çok büyük bir bütçe gerektirmez, sadece doğru yaklaşımı yakalamak önemlidir. Başlangıçta bilginiz olmayan bir konu olabilir ancak bu konuda Google’ın ücretsiz ve çok iyi rehberlik eden SEO araçları mevcuttur.

Google Analytics, Search Console ve Google My Business gibi araçlar başlangıç ve fikir sahibi olmak kendi arama motoru optimizasyonunuz için idealdır. Tutarlı bir şekilde kendi içeriğinizi oluşturmak için zaman bulmak önemlidir. Kaliteli içerik de planladığınız SEO stratejisinin en önemli unsurlarından biridir. Bu içeriği kendi başınıza yazmak için harcayacağınız zamanı ve gerçek çabayı göstermeyi göze alırsanız, çok daha ileriye gidebilirsiniz. Sonuçlara ulaşmanız zaman alsa bile SEO ile kalıcılığı garanti edebilirsiniz. 

dijital pazarlama seo dijital pazarlamada seo nedir
Aysun Şahin Besci
Aysun Şahin Besci
Blog Yazarı

Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek adına Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Marka İletişimi bölümlerini bitirdikten sonra tasarım bilgisiyle yeteneklerini buluşturduğu Noipaper Art&Craft'ı kurdu. 2009'dan bu yana çeşitli ürün tasarımı projelerine danışmanlık yapmakta bir yandan da Noipaper ile el yapımı ürünlerin değerini artırmak adına yetişkin ve çocuklara özel kağıt atölyeleri düzenlemektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359