AnasayfaBlogDijital Pazarlamada SEO Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlamada SEO Nedir?

10 Ocak 2021
Tablet bilgisayar ve cep telefonu kullanan bir kişi kadrajdadır. Yakın plandadırlar, bir el telefonu tutmakta ve tablet yüze doğru açılı durmaktadır. Telefonda dairesel bir logo, tablette ise yeşil zemin üzerinde beyaz bir harf vardır. Beyaz metinli bir bilgisayar ekranı da görülebiliyor. Görüntünün alt kısmında, oynat düğmesi olan beyaz ve siyah bir ekran görülebilmektedir. Görüntünün odak noktası kişi, arka planda bir kahve kupası ve telefonu tutan elin yakın çekimi.
KavramTanımÖnemi
Dijital Pazarlamaİnterneti kullanan pazarlama türlerini kapsayan ve çok geniş anlamları olan bir pazarlama yöntemi.Dijital pazarlama, markaların tüketicilere ulaşma hedeflerine hizmet eder ve çok çeşitli kanallar kullanabilir. Bu nedenle, hem büyük hem de küçük ölçekli işletmeler için son derece önemlidir.
SEOWeb sitenizin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olan bir dizi araç ve en iyi uygulamalar bütünü.SEO, dijital pazarlamanın önemli bir parçasıdır ve web sitelerinin arama motorlarında daha fazla görünürlük kazanmasını, dolayısıyla daha fazla trafik ve potansiyel olarak daha fazla iş yaratmasını sağlar.
Site İçi SEOWeb sitesi içerisinde yapılan ve organik trafik çekmeyi amaçlayan tüm çalışmalar.Web sitesinin içerik tasarımının, hem ziyaretçiler için hem de teknik anlamda arama motorları için düşünülerek yapılmış olması gerekir.
Site Dışı SEOWeb siteleri arasında organik bir ilişki kurma çalışmasına denir.Arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen siteler için önemlidir. Site dışı SEO ile değerli ve özgün içerikler oluşturularak bağlantılar kurulur.
Dijital Pazarlama MaliyetleriDijital pazarlama, konunun uzmanları için ödeme yapmak dışında daha fazla maliyetleri olan bir yöntemdir.Dijital pazarlamanın maliyeti büyük ölçüde bir markanın belirli bir hedef kitlesiyle ne kadar etkili bir şekilde iletişim kurmak istediğine bağlıdır.
SEO MaliyetleriFirmanın web sitesinde arama motorları için daha çekici hale getirecek stratejik değişiklikler yapılması sürecidir.SEO, bir seferlik bir maliyetle sınırlı olmayıp, zamanla daha fazla trafik ve iş getirme potansiyeli ile sürekli bir yatırım gerektirir.
Organik TrafikWeb sitenize ücretsiz ve doğal bir şekilde yönlendirilen trafiktir.Web sitenizin arama motorlarından alabileceği trafik miktarını artırmak, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanın en etkili yollarından biridir.
Mobil UyumlulukWeb sitenizin mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde görüntülenebilmesi ve kullanılabilmesi.Günümüzde kullanıcıların çoğu internete mobil cihazlardan eriştiği için mobil uyumluluk, bir web sitesinin başarısı için kritiktir.
Kullanıcı Deneyimi (UX)Bir kullanıcının bir ürün, sistem veya hizmet ile etkileşiminin genel deneyimi.İyi bir kullanıcı deneyimi, web sitenize daha fazla trafik çekme ve kullanıcıları müşteriye dönüştürme ihtimalini artırır.
Anahtar KelimeBir web sitesinin belirli bir konu veya konularla ilişkili olduğunu belirtmek için kullanılan kelimeler veya kelime öbekleri.Anahtar kelimeler, bir web sitesinin SEO stratejisinin önemli bir parçası olup, arama motorlarına site içeriğinin ne hakkında olduğunu belirtir.

İçinde bulunduğumuz çağda bir işletmenin dijital pazarda daha iyi bir konum elde etmesi için dijital pazarlama stratejisine sahip olmasının çok önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Markalar bugün müşteriler tarafından artık online ortamlarda bulunur hale gelmek için yarışıyorlar. Yani çevrimiçi değilseniz görünmez kalıyorsunuz.

Bu durumda şirketlerin bu alanda da yatırım yapması ve online ortamda da aktif olabilmenin yollarını araması gerekiyor. Büyük-küçük ölçekli her işletme için bu yatırımlar mümkün mü, ne kadar bütçe ayırmak gerekiyor?

Dijital pazarlama ve SEO hakkındaki bir çok konuya değindiğim bu yazımda dijital dünyanın kapılarını birlikte aralayalım istiyorum. 

Dijital Pazarlama ve SEO Nedir?

Dijital pazarlama; mobil cihazlar, bilgisayarlar veya nesnelerin interneti (IoT) gibi bağlı cihazlar aracılığıyla interneti kullanan pazarlama türlerini kapsayan ve çok geniş anlamları olan bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama, internet aracılığıyla bir çok yol üzerinden tüketicilere ulaşmayı amaçlar. Mobil cihazlar, uygulamalar, sosyal medya, arama motorları gibi çeşitli kanalları bünyesinde barındırır.

Dijital pazarlamayı oluşturan araçlar; Arama Motoru Pazarlaması (SEM), Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Sosyal Medya Pazarlaması (SSM), blog oluşturma, makaleler veya video oluşturma gibi içerik pazarlaması, e-posta pazarlama, çevrimiçi reklamcılık, mobil pazarlama (mobil cihazları hedefleyen reklamlar) gibi birçok yeni ve farklı araçtan oluşur.

SEO dijital pazarlamanın önemi bir parçasıdır. İngilizce açılımı "search engine optimization" olan SEO, arama motoru optimizasyonudur. Web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına, böylece sitenize daha fazla trafik ve potansiyel olarak daha fazla iş çekmesine yardımcı olan araçlar ve en iyi uygulamalardan oluşan parçalar bütünüdür. Arama motoru optimizasyonu (SEO) uygulamak için iki temel teknikten bahsedilir. Bunlar;

 • Site İçi SEO,

 • Site Dışı SEO’dur.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO, organik trafik çekmek için web sitesi içerisinde yapılan tüm çalışmalara verilen genel bir tanımlamadır. Web sitesinin içerik tasarımı, hem ziyaretçiler için hem de teknik anlamda arama motorları için tasarlanmış olmalıdır.

Bu aşamada önümüze çıkan bazı önemli kavramlar aşağıdaki gibidir.

 • URL

 • İdeal Site Tasarımı

 • Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX)

 • Başlıklarda “H” Etiketi Kullanımı

 • Anahtar Kelime

 • Site İçi Linkleme

 • Görsellerin Optimizasyonu

 • Ziyaretçi – Kullanıcı Memnuniyeti ve Yorumları

 • Dijital – Sosyal Medya Optimizasyonu

 • İçerik Kalitesi

 • Sitenin Açılış Süresi

 • Mobil Cihazlarla Uyumluluk

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO'nun önemi arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen web siteleri için oldukça fazladır. Site dışı SEO web siteleri arasında organik bir ilişki kurma çalışması şeklinde gerçekleşir. Site dışı SEO’da başarılı olabilmek için bir web sitesine bağlantı veya link oluşturabilmek önemlidir. Bunun için değerli ve özgün içerikler üretmek en önemli faktörler arasında yer alır. Site dışı SEO’nun önemli mecra ve araçları aşağıdaki gibidir.

 • Rakip ve Sektörel İlişkili Web Siteleri

 • Farklı Arama Motorları ve Reklamları

 • Sosyal Medya Platform ve Kanalları

 • Dijital Sayfa ve Grup Platformları

 • Haber, Tanıtım ve Yarışma Siteleri

 • Sözlük ve Yorum Siteleri

SEO ve Dijital Pazarlama Arasındaki Temel Farklar

SEO, Dijital Pazarlamada kullanılan araçlardan biridir. Buna rağmen dijital pazarlamadan ayrılan birkaç önemli noktası vardır.

Web siteniz için pazarlamaya başlamak istiyorsanız, önce SEO ile başlamalısınız. Arama motorları için uygun şekilde optimize edilmiş bir site, diğer tüm pazarlama faaliyetleri için iyi bir temel sağlayacaktır.

 1. SEO, belirli anahtar kelimeler için sitenin Google gibi tarayıcılarda en üst sıralarda görünmesini sağlamaya çalışır. Arama motoru sonuçlarında sayfa ne kadar yukarıda gösteriliyorsa o kadar başarılı ücretsiz organik trafik sağlanmış demektir.

 2. Dijital Pazarlama ise çoğunlukla ücretli trafiğe odaklanır ve (Google Ads veya Facebook Reklamları) ve şirketin bütçesine bağlı diğer pazarlama araçlarını kullanır. Bu sebeple dijital pazarlamada bütçenin önemli olduğu durumlarda SEO’nun iyileştirilmesi çok büyük önem taşır.

Dijital Pazarlama ve SEO Maliyetleri Nelerdir? 

Dijital pazarlama, konunun uzmanları için ödeme yapmak dışında ayrıca maliyetleri olan bir yöntemdir. Dijital pazarlamanın maliyeti ayda birkaç bine kadar çıkabilmektedir. Örneğin, aramalarda ilk sıraya çıkan bir restoran veya bir firmanın facebook reklamlarının tümü ücretli reklamlardır ve bu kampanyaların giderlerini şirket karşılar. Şirketin bütçesi tükendiğinde veya artık ödeme yapmadığında reklam verme durur ve şirket Google'ın ilk sayfasında olmanın avantajlarını kaybetmiş olur. Sadece bütçeye bağlı bu çalışmalar firmaların çevrimiçi ortamda geçici yükselmelerine olanak sağlar. 

Arama motoru optimizasyonu süreci, firma web sitesinde arama motorları için daha çekici hale getirecek stratejik değişiklikler yapmayı içerir. Bu web sitesi düzenlemeleri firmaya sadece zaman ve iş gücü olarak mal olmuş olur. Sektörde uzun soluklu varolmak ve hayatta kalmak için SEO’ya yatırım yapmak ve iyileştirmeleri düzenli yapmak büyük avantaj sağlar. Bu iyileştimelerin firmaya tek masrafı SEO uzmanına yapacakları ödemedir.

SEO için çalışmalara başladınız ve günden güne üst sıralara yerleştiniz diyelim. Bütçenizin zora düşmesi durumunda SEO ücretli reklamlar gibi sizi yarı yolda bırakmaz. Ancak sizin de onu sürekli iyileştirmenizi bekler.

Küçük Çapta Bütçeler İçin SEO Yöntemleri Nelerdir?

SEO kampanyanızın değerini en üst düzeye çıkarmak için çalışabileceğiniz birçok yol vardır. Çok büyük bir bütçe gerektirmez, sadece doğru yaklaşımı yakalamak önemlidir. Başlangıçta bilginiz olmayan bir konu olabilir ancak bu konuda Google’ın ücretsiz ve çok iyi rehberlik eden SEO araçları mevcuttur.

Google Analytics, Search Console ve Google My Business gibi araçlar başlangıç ve fikir sahibi olmak kendi arama motoru optimizasyonunuz için idealdır. Tutarlı bir şekilde kendi içeriğinizi oluşturmak için zaman bulmak önemlidir. Kaliteli içerik de planladığınız SEO stratejisinin en önemli unsurlarından biridir. Bu içeriği kendi başınıza yazmak için harcayacağınız zamanı ve gerçek çabayı göstermeyi göze alırsanız, çok daha ileriye gidebilirsiniz. Sonuçlara ulaşmanız zaman alsa bile SEO ile kalıcılığı garanti edebilirsiniz. 

Dijital Pazarlama, İnterneti kullanan pazarlama türlerini kapsayan ve çok geniş anlamları olan bir pazarlama yöntemi, Dijital pazarlama, markaların tüketicilere ulaşma hedeflerine hizmet eder ve çok çeşitli kanallar kullanabilir Bu nedenle, hem büyük hem de küçük ölçekli işletmeler için son derece önemlidir, SEO, Web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olan bir dizi araç ve en iyi uygulamalar bütünü, SEO, dijital pazarlamanın önemli bir parçasıdır ve web sitelerinin arama motorlarında daha fazla görünürlük kazanmasını, dolayısıyla daha fazla trafik ve potansiyel olarak daha fazla iş yaratmasını sağlar , Site İçi SEO, Web sitesi içerisinde yapılan ve organik trafik çekmeyi amaçlayan tüm çalışmalar, Web sitesinin içerik tasarımının, hem ziyaretçiler için hem de teknik anlamda arama motorları için düşünülerek yapılmış olması gerekir, Site Dışı SEO, Web siteleri arasında organik bir ilişki kurma çalışmasına denir, Arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen siteler için önemlidir Site dışı SEO ile değerli ve özgün içerikler oluşturularak bağlantılar kurulur, Dijital Pazarlama Maliyetleri, Dijital pazarlama, konunun uzmanları için ödeme yapmak dışında daha fazla maliyetleri olan bir yöntemdir, Dijital pazarlamanın maliyeti büyük ölçüde bir markanın belirli bir hedef kitlesiyle ne kadar etkili bir şekilde iletişim kurmak istediğine bağlıdır, SEO Maliyetleri, Firmanın web sitesinde arama motorları için daha çekici hale getirecek stratejik değişiklikler yapılması sürecidir, SEO, bir seferlik bir maliyetle sınırlı olmayıp, zamanla daha fazla trafik ve iş getirme potansiyeli ile sürekli bir yatırım gerektirir, Organik Trafik, Web sitenize ücretsiz ve doğal bir şekilde yönlendirilen trafiktir, Web sitenizin arama motorlarından alabileceği trafik miktarını artırmak, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanın en etkili yollarından biridir, Mobil Uyumluluk, Web sitenizin mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde görüntülenebilmesi ve kullanılabilmesi, Günümüzde kullanıcıların çoğu internete mobil cihazlardan eriştiği için mobil uyumluluk, bir web sitesinin başarısı için kritiktir, Kullanıcı Deneyimi (UX), Bir kullanıcının bir ürün, sistem veya hizmet ile etkileşiminin genel deneyimi, İyi bir kullanıcı deneyimi, web sitenize daha fazla trafik çekme ve kullanıcıları müşteriye dönüştürme ihtimalini artırır, Anahtar Kelime, Bir web sitesinin belirli bir konu veya konularla ilişkili olduğunu belirtmek için kullanılan kelimeler veya kelime öbekleri, Anahtar kelimeler, bir web sitesinin SEO stratejisinin önemli bir parçası olup, arama motorlarına site içeriğinin ne hakkında olduğunu belirtir
dijital pazarlama seo dijital pazarlamada seo nedir
Bu, elini çenesine doğru kaldırmış, düşünceli bir ifadeyle uzaklara bakan bir kadının görüntüsüdür. Uzun, koyu renk saçları yüzünden geriye doğru toplanmış. Gözleri odaklanmış ve dudakları derin düşüncelere dalmış gibi hafifçe ayrılmış. Üzerinde beyaz bir bluz, siyah bir hırka ve ince altın bir kolye var. Beden dili rahat ve duruşu kendinden emin. Dikkatli ve düşünceli bir şekilde bir şeyler düşünüyor gibi görünüyor. Bakışları mesafeli ve yüzü sıcak, doğal bir ışıkla aydınlatılmış.
Aysun Şahin Besci
Blog Yazarı

Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek adına Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Marka İletişimi bölümlerini bitirdikten sonra tasarım bilgisiyle yeteneklerini buluşturduğu Noipaper Art&Craft'ı kurdu. 2009'dan bu yana çeşitli ürün tasarımı projelerine danışmanlık yapmakta bir yandan da Noipaper ile el yapımı ürünlerin değerini artırmak adına yetişkin ve çocuklara özel kağıt atölyeleri düzenlemektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Şık, koyu renk bir takım elbise giymiş bir adam bir konferans salonunun ortasında durmaktadır. Gözlük takmış ve ciddi bir ifadeyle dosdoğru önüne bakıyor. Elleri iki yanındadır. Görüntünün odağında o var ve arka plan hafifçe bulanık. Bir iş adamı gibi görünüyor ve arkasındaki siyah yazılı dikdörtgen beyaz tabela bunu gösteriyor olabilir. Sağ üst köşede bir sandalye ve sol alt köşede bir masa var, her ikisi de odak dışı.
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
14030
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Takım elbise giymiş bir adam dizüstü bilgisayarının önünde oturuyor. Elleri klavyenin üzerindedir ve gözleri ekrana odaklanmıştır. Kısa, koyu renk saçları vardır ve dizüstü bilgisayarın üzerinde mavi beyaz bir logo görülmektedir. Ellerinden birinin yakın çekimi ve siyah bir gömleğin başka bir yakın çekimi var. Arka planda bir fotoğraf görülmektedir. Adam dikkatle bir şeyler yazmakta, bakışları dizüstü bilgisayar ekranından hiç ayrılmamaktadır. İfadesi ciddi ve odaklanmış, önemli bir işle meşgul olduğunu gösteriyor. Görüntü, adam dizüstü bilgisayarında özenle çalışırken bir konsantrasyon anını yakalıyor.
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat