Close
Mobil Menu Bars

Dijital Pazarlamada İlk Adımlar

20 Ağustos 2019, 1511 defa okundu.
Dijital Pazarlamada İlk Adımlar
dijital pazarlama, pazarlama, piyasa, online eğitimler, sertifika, teknoloji, sosyal medya,

Dijital pazarlama bir firmanın veya markanın dijital ortamdaki pazarlama sürecinde piyasada açılma sürecine denir.  

Pazarlama Yöntemleri Bilinmeli

Teknoloji geliştikçe işiniz ile ilgili piyasadan uzak kalmamak için ve daha fazla müşteri çekmek için pazarlama yöntemlerini iyi belirlemek ve bilmek gerekiyor. Bu sayede sizde dijital pazarlama dünyasında yerinizi alın. Bir iş yeri ya da iş kurma fikriniz var ise bu piyasa da uzmanlık veren kişilerden yardım alarak da pazarlama sürecini daha karlı ve sağlıklı bir yol izleyerek gerçekleştirebilirsiniz. 

Dijital pazarlama nasıl işler?

Dijital pazarlama ürünlerimizi pazarlayarak daha aktif bir şekil de kullanıcıya ulaşmasını sağlar. Ürünü pazarlarken müşterinin talep ettiklerine ve memnuniyetine bakmak gerek. Ayrıca aktif şekilde işleyen web sitenizde veya mağazanızda ürün satabilmek ve istihdam sağlayabilmek için teknolojinin gerisinde durmamanız gerekiyor. Daha fazla kullanıcıya ulaşmak için satış gücünüz ve dijital pazarlama teknikleri ile kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. 

Her yaşta insanın elinde telefon ve tablet gibi teknolojik araçlar mevcut. Bunları doğru kullanan bireyler bir ürün pazarlamak istiyorsa sosyal medyanın gücünü kullanmalı. Bu sayede iş pazarınızı oldukça geniş bir kitleye ulaştırabilirsiniz.

Gelenekselden Günümüze Uzanan Dijital Dünya

Dijital pazarlama teknolojinin gelişmesiyle birlikte geçirdiği evrimleşme sürecin de geçmiş kanallarda kullanılan basılı medya radyo televizyon gibi hizmetler aracığıyla kullanıcıya ulaşmaktaydı. Gelişim sağlayan bu süreçte insanlar bu araçları kullanarak pazarlama sahasına yaklaşımı marka önceliği ile kendisine yer açmaya çalışıyor.

Stratejiler geliştirerek ürüne karşı tüketim sağlayabilmeleri için çeşitli reklam modelleri belirleyerek faaliyette bulunuyorlar. Telefon müşteri ilişkili sunumlar ve birçok firmaya aynı anda ulaşmalarının en kolay yollarından birisi e- posta kanallarıdır. Bu yöntemler ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte pazarlama süreçleri de gelişiyor. 

Dijital pazarlama yöntemleri neler?

İnternet servisi, sosyal medya ve mobil uygulamalar ile ücretli reklam vererek videolar üzerinde veya web sitelerinde yayınlatmak gibi yöntemler pazarlama süresinde yer alır. Bu süreçler tamamen müşteri odaklı olmalıdır.

Dijital Pazarlamada Kullanılan Teknikler 

Google Adwords yeni adı ile ads reklam modellemesi işletmenin büyümesini sağlar. Hedef kitleyi belirlemeniz ve potansiyel ürün/hizmet/müşteri gibi kişileri göstermesi sayesinde ilgiyi üzerinize çekecektir. Gmail reklam modeli ürün hakkında reklam içerikli mesajlar iletir ve sizi kaynağa yönlendirir. Günümüzde herkesin çoğunlukla kullandığı mail tanıtımı ise, halen oldukça etkili bir servis aracı olarak görülüyor.

Dijital pazarlama adı altında pazarlanacak ürünün kampanya türü oldukça önemlidir. Hangi hedef kitleye hitap edeceğimizi belirlemek de yardımcı olur. Kampanya için aylık ve günlük bütçe belirlenir ürün için kategori seçilir. Ürün tanıtım metni için anahtar kelimeler iyi seçilmeli. Bu sayede arama motorlarında müşterinin size ulaşması daha kolay ve etkili olacaktır.

Piyasada yer etmek ve ürün tanıtımı yaparken bu yolları izlerseniz size çok katkı sağlar. Rakip firmalardan geri kalmamak için kendinizi sürekli geliştirmek zorundasınız. Dijital pazarlama sayesinde daha çok kitleye hitap etmek mümkün.

Dijital Pazarlamada Eğitim

Dijital pazarlama konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız bu konular da online eğitimler veren kurumlar var. 

Dijital pazarlama eğitimi nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz eğitimler veriyor. Dijital pazarlama eğitimi alıp ücretsiz online eğitimler ve sertifika programları sayesinde hem işinizde etkili rol oynayabilir hem de kendinizi geliştirerek başka iş sahalarına yönelebilirsiniz. 

Dijital pazarlama üzerine de birçok kitap var. Boş zamanlarınız da okuyarak daha çok bilgi edinebilirsiniz. Bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız bilginize bilgi katın ve tecrübe edinerek iş dünyasında kendinize yer edinin. Teknolojiden geri kalmamanız ve dijital dünyaya merhaba demeniz ümidiyle.

Yazar: Aysel Özkısa
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!