AnasayfaBlogDijital Pazarlama Stratejileri
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Stratejileri

26 Ağustos 2019
Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama bir ürün veya hizmetin bilinirliğini ve satışını arttırmak amacıyla internetin ve teknolojik araçların kullanılmasıyla yapılan pazarlama şeklidir. Özellikle mobil cihazların kullanımının artışıyla erişim sağlanabilecek kitle büyümüştür. Böylelikle geleneksel pazarlama yoluyla yapılan reklam ve tanıtımlar sınırlı sayıda kişiye ulaşırken dijital pazarlama ile ürün satışı sürecinde daha fazla insana dokunmak mümkün hale gelmiştir.

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

Dijital pazarlama araçları, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Pazarlaması (SEM), Sosyal Medya Pazarlaması ve E-Mail Pazarlaması olacak şekilde 4 temel başlıkta toplanabilir.
Google, Yandex, Bing gibi arama motorları ile aranılan her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşılabilir. Burada fark yaratan durum, sabırsız kullanıcıya en hızlı şekilde aradığını gösterebilmektir. Bu da sitelerin arama motoru sonuç sayfalarında ilk sıralarda çıkmasıyla sağlanır. 

Organik sıralama nedir? 

Arama motorlarının en üst sıralarını ücretli reklam alanları alırken reklamların hemen altında organik sıralama olarak adlandırılan bölüm bulunur. Rekabetin yüksek olduğu reklamlar Arama Motoru Pazarlaması (SEM) ile yürütülürken organik sıralama bölümünde web sitelerin üst sırada çıkmak için yarıştığı dijital pazarlama kanalı olan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) kullanılır.

Dijital pazarlama ve mobil uygulamalar müşterilerinize ulaşmak için neredeyse en kolay yoldur. Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin gibi sosyal medya platformları ise kullanıcı ile interaktif etkileşim kurmaya olanak sağlayan ve sadece bilinirliği değil satışları da arttırmaya yardımcı olan dijital pazarlama platformlarıdır. Sosyal medyanın önlenemez yükselişi bu alanlarda da reklam ve organik yayınlar yapmaya yöneltmektedir. Sosyal medya üzerinden gerçek kullanıcıların yaptığı yorumlar ve paylaşımlar güvenilir bir referans algısı yaratmaktadır.

E-Mail pazarlaması nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere mail yoluyla iletişim kurma yoludur. Mail gruplarına sadece kampanya ve reklam değil tanıtım ya da ilgi alanına göre özel içerikli maillerin gönderilmesi ile müşteri bağlılığı sağlanabilir.  
Dijital pazarlama sırasında stratejiler belirlenirken üç kurala dikkat edilmelidir.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Dijital pazarlama için birinci öncelik hedef kitlenin çıkarılmasıdır. Demografik, ilgi alanları, alışkanlıklar, kullanılan cihazlar gibi birçok kırılma sahip olan hedef kitleler, ne kadar detaylandırılabilirse o kadar kaliteli veriler elde edilir. Geniş bir kitlenin karşısına çıkarılan reklam veya organik paylaşımlardan düşük geri dönüşler alınırken, özel gruplara ayrılmış kullanıcılardan daha verimli sonuçlar sağlanır.

Doğru İçeriğin Yayınlanması

Birinci aşama olan hedef kitlenin belirlenmesinden sonra, her kitleye uygun özel içeriklerin hazırlanması gereklidir. Burada parçalara ayrılmış olan gruplara göre gösterilecek görüntülü ve/veya metin yayınlar fark yaratacaktır. Örneğin, e-ticaret sitesi olan bir firma, babalar günü dolayısıyla erkek ayakkabılarında indirim yapıyor. Kampanya reklamı, tüm kullanıcılara gösterildiğinde satın alma oranı düşük kalırken, sadece erkek müşterilere gösterildiğinde, satış oranı artacaktır. Böylece, hem reklam bütçesinin doğru yerde kullanılması, hem de satış gelirlerinin artması sağlanmış olur. Tüm dijital pazarlama kanalları için geçerli olan bu strateji büyük önem taşımaktadır.

Raporlama

Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama arasında pek çok fark bulunmakta olup, en önemlisi verilen emeğin sonuçlarının ölçülebildiği raporlama sistemidir. Böylelikle nerede kayıp ya da nerede kazanç sağlandığı görülür ve optimizasyon (iyileştirme) olanağı sağlanır. Raporlama sayesinde, esas hedef kitle belirlenebilir, yapılan A/B testleri ile etkileşim sağlayan içerikler tespit edilebilir.

Dijital pazarlama konusu çok geniş olmakla beraber gerek bu konuda yazılan makaleler gerek dijital pazarlama eğitimi ile bilgi kazanmak mümkündür. İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz online eğitimler veriyor. Teknoloji gelişmeye devam ettiği sürece yapılabileceklerin arkası gelecektir. En iyi öğrenim deneyimdir ancak yenilikleri yakından takip etmek bu yarışın içinde bir adım önde olmaya yardımcı olacaktır.

Yazar: Esra Akman

dijital pazarlama pazarlama online eğitimler dijital pazarlama eğitimleri raporlama e mail pazarlaması organik sıralama
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205