AnasayfaBlogDijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?

21 Mayıs 2019
Bu görüntü, elleri bir dizüstü bilgisayarın üzerinde olan bir kişiye aittir. Kişi arka planda bir kitap bulunan bir masada oturmaktadır. Kişi siyah bir gömlek giyiyor ve dizüstü bilgisayar ekranına odaklanmış görünüyor. Dizüstü bilgisayarın gümüş rengi bir dış yüzeyi vardır ve kişinin elleri bir kalem tutmaktadır. El dizüstü bilgisayarın klavyesinin üzerinde durmaktadır ve dizüstü bilgisayarın kendisi açıktır. Kişinin sağ eli hafif bulanıktır ve görüntü kişinin ellerinin ve dizüstü bilgisayarının yakın çekimidir. Arka plandaki bir direğin ışığı sahneye zayıf bir ışık veriyor. Dizüstü bilgisayar ekranı görüntüde görünmüyor, ancak kişinin elleri tarafından aydınlatılıyor.
Dijital Pazarlama TeknikleriKullanım AmacıFaydaları
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)Sitenin organik bir şekilde arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi.Organik tıklamaların sayısını artırma ve daha fazla web sitesi trafiği oluşturma.
Arama Motoru Pazarlaması (SEM)Reklam vererek sitenin arama motorlarında üst sıralarda gösterilmesi.Anında trafik ve görünürlük sağlar, belirli anahtar kelime terimlerinde sıralamayı artırır.
İçerik PazarlamasıPotansiyel müşterilerin ilgisini çekmek ve geri dönüşüm oranlarını artırmak.Müşteri sadakatini artırma ve markanın değerini yükseltme.
E-Posta PazarlamasıPotansiyel müşterilere bilgilendirme mailleri göndererek onları alışverişe teşvik etme veya yeni ürünleri tanıtma.Müşteri etkileşimini ve satışları artırma.
Sosyal Medya PazarlamasıMarka bilinirliğini artırmak ve hedef kitleyle daha fazla etkileşime geçmek.Müşteri ilişkilerini geliştirme ve hedef kitleye ulaşma.
Görüntülü ReklamcılıkMarka ve ürünlerin görsel olarak tanıtılması.Görsel hafızanın gücünü kullanarak markanın bilinirliğini ve hatırlanmasını artırma.
Influencer PazarlamaÖnemli bir sosyal medya takipçisi olan kişilerin gücünü kullanarak ürün veya hizmetin tanıtılması.Hedef kitleden daha yüksek etkileşim ve güvenilirlik.
Mobil PazarlamaMobil cihazlar üzerinden reklam ve promosyonlar aracılığıyla müşterilere ulaşma.Mobil araştırmaların artması ve alışveriş yapanların oranı göz önünde bulundurulduğunda, büyük bir pazarın kapısını açma.
Affiliate PazarlamaBaşkalarının ürünlerini veya hizmetlerini tanıtarak satışlardan bir yüzde almak.Pazarlama ve satış çabalarının geniş bir ağ tarafından desteklenmesi.
Viral PazarlamaHızla ve geniş çapta paylaşılan içerik aracılığıyla marka farkındalığı oluşturma.Yüksek miktarda paylaşımlar sayesinde hızlı ve geniş kitleye ulaşma.

Tarih boyunca insanlar yaşamlarını sürdürebilmek için ticaret yaparak para kazanmaya çalışmıştır. Gelişen dünya karşısında yapılan ticaret, satılan ürünler ve verilen hizmetler sürekli olarak değişim göstermiştir. 

İnsanlar ürettikleri ürünleri veya geliştirdikleri hizmetleri satabilmek için çeşitli tanıtım yollarına başvurmuşlardır. Böylece günümüzde herkes tarafından çok iyi bilinen pazarlama ortaya çıkmıştır. 

Her geçen gün artan rekabetle birlikte pazarlama modelleri de çeşitlenmeye başlamıştır. Özellikle son zamanlarda teknoloji alanındaki hızlı yükselişle birlikte geleneksel pazarlama teknikleri de ciddi anlamda değişime uğramıştır.

Geleneksel Pazarlamadan Dijital Pazarlamaya

Eskiden geleneksel pazarlama için basılı medya, radyo, televizyon ve tele pazarlama gibi araçlar kullanılırdı. Fiziksel temas noktalarıyla doğrudan markaları ön plana çıkarmak için çalışılırdı. Şimdi ise, teknolojinin hızlı gelişmesi ve internetin hayatımızın neredeyse tamamını kaplaması dijital pazarlama kavramını yarattı.

Artık insanlar pazarlama aracı olarak interneti ve sosyal medyayı kullanmayı tercih ediyor. Geleneksel pazarlamanın aksine marka önceliğinden çok müşteri odaklı bir yaklaşım sergiliyorlar.

E-ticaret hacminin her geçen arttığı günümüzde dijital pazarlama çok daha önemli bir rol oynamaya başladı.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Her firmanın ve her markanın koydukları hedeflere ulaşabilmesi için titizlikle hazırlanmış pazarlama stratejileri olmalı. Bu stratejileri geliştirmeden önce günümüzde yaygın olarak kullanılan dijital pazarlama tekniklerini iyi biliyor olmalıyız. Günümüzde en sık kullanılan teknikler aşağıda yer almakta.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO yayınlayacağınız site için olmazsa olmazlardan birisi. Araştırmalar hala organik tıklamaların reklam tıklamalarına nazaran daha fazla olduğunu göstermekte. Bu nedenle sitenizin organik bir şekilde Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi için SEO kurallarına uygun tasarımlar yapılmalı. 

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

SEO’nun yanında SEM ile para vererek sitenizi arama motorlarında üst sıralarda gösterebilirsiniz. Reklam verirken sistemde belirlediğiniz anahtar kelimeler arandığında tanımladığınız ücret karşılığında siteniz arayan kişilere gösterilir. 

İçerik Pazarlaması

Kurumsal web sitelerinde, e-ticaret sitelerinde müşterilere ulaşılacak her yerde içerik pazarlaması tekniğini kullanılır. Kaliteli hazırlanmış içerikler sayesinde potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilir, müşterilerinizin markanıza daha sadık olmasını sağlayabilir ve geri dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz.

Bu yöntem ile SEM kadar hızlı sonuçlar alınmasa da kaliteli bir içerik, dijital pazarlama çalışmalarında mutlaka uygulanması gereken bir tekniktir. 

E-Posta Pazarlaması

E-mail pazarlaması olarak bilinen bu yöntem git gide geleneksel pazarlamada kullandığımız broşürlerin yerini almaya başlıyor. Günümüzde neredeyse herkesin bir mail hesabı var ve yapılan çoğu işlemde bu mail adreslerimizi kullanıyoruz.

Potansiyel müşterilerinize göndereceğiniz bilgilendirme mailleri ile onları alışveriş yapmaya teşvik edebilir veya yeni ürünlerinizi detaylı bir şekilde tanıtabilirsiniz. 

Sosyal Medya Pazarlaması

dijital pazarlama stratejileri

Dijital Pazarlamayı Önemli Kılan Nedir?

Geleneksel pazarlamayı dijital pazarlamadan ayıran en büyük fark ölçülebilir olmasıdır. Kullandığınız bütün dijital pazarlama teknikleri farklı araçlarla çok kapsamlı şekillerde analiz edilebilir. 
Dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya nazaran çok daha düşük maliyetlerle yapılabilir.

Geleneksel pazarlamada harcayacağınız paranın çok daha azı ile bu alanda daha yüksek verimliliğe ulaşabilirsiniz.

Diğer önemli olan bir faktör de, hedefleme özgürlüğüdür. Bu sayede dijital pazarlama stratejilerinizi potansiyel müşterilerinizin yaşlarına, cinsiyetlerine, oturdukları semtlere, ilgilendikleri konulara göre oluşturabilir ve istediğiniz zaman dilimlerinde yayınlayabilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsünün düzenlediği online eğitimler arasında yer alan Dijital Pazarlama Eğitimi bu konu ile ilgili oldukça başarılı bir eğitim.

Yazar: Uğur Aydın

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Sitenin organik bir şekilde arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi, Organik tıklamaların sayısını artırma ve daha fazla web sitesi trafiği oluşturma, Arama Motoru Pazarlaması (SEM), Reklam vererek sitenin arama motorlarında üst sıralarda gösterilmesi, Anında trafik ve görünürlük sağlar, belirli anahtar kelime terimlerinde sıralamayı artırır, İçerik Pazarlaması, Potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek ve geri dönüşüm oranlarını artırmak, Müşteri sadakatini artırma ve markanın değerini yükseltme, E-Posta Pazarlaması, Potansiyel müşterilere bilgilendirme mailleri göndererek onları alışverişe teşvik etme veya yeni ürünleri tanıtma, Müşteri etkileşimini ve satışları artırma, Sosyal Medya Pazarlaması, Marka bilinirliğini artırmak ve hedef kitleyle daha fazla etkileşime geçmek, Müşteri ilişkilerini geliştirme ve hedef kitleye ulaşma, Görüntülü Reklamcılık, Marka ve ürünlerin görsel olarak tanıtılması, Görsel hafızanın gücünü kullanarak markanın bilinirliğini ve hatırlanmasını artırma, Influencer Pazarlama, Önemli bir sosyal medya takipçisi olan kişilerin gücünü kullanarak ürün veya hizmetin tanıtılması, Hedef kitleden daha yüksek etkileşim ve güvenilirlik, Mobil Pazarlama, Mobil cihazlar üzerinden reklam ve promosyonlar aracılığıyla müşterilere ulaşma, Mobil araştırmaların artması ve alışveriş yapanların oranı göz önünde bulundurulduğunda, büyük bir pazarın kapısını açma, Affiliate Pazarlama, Başkalarının ürünlerini veya hizmetlerini tanıtarak satışlardan bir yüzde almak, Pazarlama ve satış çabalarının geniş bir ağ tarafından desteklenmesi, Viral Pazarlama, Hızla ve geniş çapta paylaşılan içerik aracılığıyla marka farkındalığı oluşturma, Yüksek miktarda paylaşımlar sayesinde hızlı ve geniş kitleye ulaşma
dijital pazarlama pazarlama dijital online eğitimler sosyal medya
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir kadın masa başında dizüstü bilgisayarının önünde oturuyor. Gözlük ve kulaklık takıyor ve elleri dizüstü bilgisayar klavyesinin üzerinde duruyor. Arka planda bir saksı bitkisi, tripod üzerinde bir kamera ve bir kanepe var. Ön planda, elinde bitki olan bir kişinin bulanık bir görüntüsü ve siyah bir nesnenin bulanık bir görüntüsü var. Sahne hep birlikte, kadın dizüstü bilgisayarında çalışırken odaklanma ve konsantrasyon hissi uyandırıyor.
Dijital Pazarlama

Yeni Medya ve Dijital Pazarlama

30 Nisan 2019
Bu görüntüde beyaz gömlek giymiş, gülümseyen ve doğrudan kameraya bakan bir kadın yer alıyor. Kadın kapalı bir ortamda durmakta ve ön planda göğsü görünmektedir. Görüntünün arka planında siyah ve mor bir logo gösteren bir bilgisayar ekranının yanı sıra beyaz bir kare ve siyah bir sembol içeren bir cep telefonu ekranı yer alıyor. Kadın aynı zamanda mavi bir elbise giyiyor ve yüz ifadesi neşeli. Kolları yanında ve saçları uzun ve koyu renk. Görüntüdeki ışık parlaktır ve kadının kıyafetinin rengini ve gülümsemesini vurgulamaktadır.
Dijital Pazarlama

Popüler Dijital Pazarlama Örnekleri

13 Aralık 2019
Uzun siyah saçlı bir kadın kameranın önünde ışıl ışıl gülümsüyor. Üzerinde siyah desenli beyaz bir bluz var ve başını hafifçe yana eğmiş. Gözleri neşeli bir ifadeyle kapalı ve dudakları neşeli bir gülümsemeyle hafifçe ayrılmış. Arkasında, bir tabelanın bulanık görüntüsü görülebiliyor. Sağ tarafta, bulanık bir saat görüntüsünün yanı sıra ortasında bir kare bulunan siyah beyaz bir işaret görülüyor. Daha sağda, ortasında bir kare olan siyah bir sembol ve solda bir bitkinin bulanık görüntüsü görülüyor. Tüm bu unsurlar izleyici için sıcak ve davetkar bir atmosfer sağlıyor.
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

03 Eylül 2021
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519
Kızıl saçlı, sakallı ve beyaz gömlekli bir adam başparmağını kaldırıyor. Yüzü görüntünün odak noktasıdır, arka planda bulanık bir bilezik vardır. Sağında beyaz zemin üzerinde siyah bir yazı ve üstünde içinde beyaz bir tik olan yeşil bir daire var. Adamın geniş bir gülümsemesi var ve yaptığı işten çok memnun görünüyor. Sanki neşesini vurgulamak istercesine etrafı güneşli bir atmosferle çevrili. Gözleri kapalı ve başparmağıyla onay ve pozitiflik ifade eden bir işaret yapıyor. Coşkusu bulaşıcı ve bu resme bakarken iyimserlik hissetmemek mümkün değil.
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
1287524
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860