AnasayfaBlogDijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?

21 Mayıs 2019
Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?

Tarih boyunca insanlar yaşamlarını sürdürebilmek için ticaret yaparak para kazanmaya çalışmıştır. Gelişen dünya karşısında yapılan ticaret, satılan ürünler ve verilen hizmetler sürekli olarak değişim göstermiştir. 

İnsanlar ürettikleri ürünleri veya geliştirdikleri hizmetleri satabilmek için çeşitli tanıtım yollarına başvurmuşlardır. Böylece günümüzde herkes tarafından çok iyi bilinen pazarlama ortaya çıkmıştır. 

Her geçen gün artan rekabetle birlikte pazarlama modelleri de çeşitlenmeye başlamıştır. Özellikle son zamanlarda teknoloji alanındaki hızlı yükselişle birlikte geleneksel pazarlama teknikleri de ciddi anlamda değişime uğramıştır.

Geleneksel Pazarlamadan Dijital Pazarlamaya

Eskiden geleneksel pazarlama için basılı medya, radyo, televizyon ve tele pazarlama gibi araçlar kullanılırdı. Fiziksel temas noktalarıyla doğrudan markaları ön plana çıkarmak için çalışılırdı. Şimdi ise, teknolojinin hızlı gelişmesi ve internetin hayatımızın neredeyse tamamını kaplaması dijital pazarlama kavramını yarattı.

Artık insanlar pazarlama aracı olarak interneti ve sosyal medyayı kullanmayı tercih ediyor. Geleneksel pazarlamanın aksine marka önceliğinden çok müşteri odaklı bir yaklaşım sergiliyorlar.

E-ticaret hacminin her geçen arttığı günümüzde dijital pazarlama çok daha önemli bir rol oynamaya başladı.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Her firmanın ve her markanın koydukları hedeflere ulaşabilmesi için titizlikle hazırlanmış pazarlama stratejileri olmalı. Bu stratejileri geliştirmeden önce günümüzde yaygın olarak kullanılan dijital pazarlama tekniklerini iyi biliyor olmalıyız. Günümüzde en sık kullanılan teknikler aşağıda yer almakta.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO yayınlayacağınız site için olmazsa olmazlardan birisi. Araştırmalar hala organik tıklamaların reklam tıklamalarına nazaran daha fazla olduğunu göstermekte. Bu nedenle sitenizin organik bir şekilde Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi için SEO kurallarına uygun tasarımlar yapılmalı. 

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

SEO’nun yanında SEM ile para vererek sitenizi arama motorlarında üst sıralarda gösterebilirsiniz. Reklam verirken sistemde belirlediğiniz anahtar kelimeler arandığında tanımladığınız ücret karşılığında siteniz arayan kişilere gösterilir. 

İçerik Pazarlaması

Kurumsal web sitelerinde, e-ticaret sitelerinde müşterilere ulaşılacak her yerde içerik pazarlaması tekniğini kullanılır. Kaliteli hazırlanmış içerikler sayesinde potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilir, müşterilerinizin markanıza daha sadık olmasını sağlayabilir ve geri dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz.

Bu yöntem ile SEM kadar hızlı sonuçlar alınmasa da kaliteli bir içerik, dijital pazarlama çalışmalarında mutlaka uygulanması gereken bir tekniktir. 

E-Posta Pazarlaması

E-mail pazarlaması olarak bilinen bu yöntem git gide geleneksel pazarlamada kullandığımız broşürlerin yerini almaya başlıyor. Günümüzde neredeyse herkesin bir mail hesabı var ve yapılan çoğu işlemde bu mail adreslerimizi kullanıyoruz.

Potansiyel müşterilerinize göndereceğiniz bilgilendirme mailleri ile onları alışveriş yapmaya teşvik edebilir veya yeni ürünlerinizi detaylı bir şekilde tanıtabilirsiniz. 

Sosyal Medya Pazarlaması

Hedef kitlenize kısa yoldan ulaşabilmenin bir diğer yolu da sosyal medya pazarlamasıdır. Sosyal medya kanallarının kullanımının artmasıyla bu mecralarda kullanıcıların ilgi alanlarına göre hem organik hem de ücretli olarak dijital pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz.

Dijital Pazarlamayı Önemli Kılan Nedir?

Geleneksel pazarlamayı dijital pazarlamadan ayıran en büyük fark ölçülebilir olmasıdır. Kullandığınız bütün dijital pazarlama teknikleri farklı araçlarla çok kapsamlı şekillerde analiz edilebilir. 
Dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya nazaran çok daha düşük maliyetlerle yapılabilir.

Geleneksel pazarlamada harcayacağınız paranın çok daha azı ile bu alanda daha yüksek verimliliğe ulaşabilirsiniz.

Diğer önemli olan bir faktör de, hedefleme özgürlüğüdür. Bu sayede dijital pazarlama stratejilerinizi potansiyel müşterilerinizin yaşlarına, cinsiyetlerine, oturdukları semtlere, ilgilendikleri konulara göre oluşturabilir ve istediğiniz zaman dilimlerinde yayınlayabilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsünün düzenlediği online eğitimler arasında yer alan Dijital Pazarlama Eğitimi bu konu ile ilgili oldukça başarılı bir eğitim.

Yazar: Uğur Aydın

dijital pazarlama pazarlama dijital online eğitimler sosyal medya
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020
Dijital pazarlama, pazarlama yöntemlerinin dijitale taşındığı ve dijitale özgü hedef kitle pazarlamasına olanak sağlayan bir pazarlama türüdür. İşletme ve markaların, sosyal medya ve web siteleri aracılığıyla hedef kitleye ulaştığını biliyoruz. Fakat her işletmenin bu konuda başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Kimi işletmeler ise hâlâ dijital pazarlamaya ve sosyal medyaya bulaşmamakta kararlı ve bu kararlılık hedef kitleye kolaylıkla ulaşma olasılığını bile ortadan kaldırıyor. Neyse ki konumuz bu tür işletmeler değil, dijital pazarlama hizmetinden bir şekilde yararlanmak isteyenlere yönelik.
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

14 Ağustos 2021
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205