AnasayfaBlogDaha İyi Geri Bildirim sağlamak İçin 5 İpucu
Geri Bildirim

Daha İyi Geri Bildirim sağlamak İçin 5 İpucu

02 Ekim 2015
Daha İyi Geri Bildirim sağlamak İçin 5 İpucu

Eğer bir takım yönetir veya liderlik ederseniz veya kendi işinizi yürütürseniz; çalıştığınız insanlara yapıcı ve doğru zamanlı geri bildirim sağlarsanız elde ettiğiniz sonuçların kalitesini son derece farklı olacaktır. Yapıcı geri bildirim konuşmasının nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmamak günümüzde büyük bir sorun haline gelmiştir. Hatta geri bilidirimin nasıl yapılacağı ile ilgili emin olamamak yaygın bir şeydir ve birçok yönetici basit bir şekilde bundan kaçınır! Büyük ihtimal takım üyeleri alınırlar diye veya gereksiz çatışma yaratmaktan kaçınıyorlar.

Geri bildirim nedir?

Geri bildirim, bir iletişim ve liderlik aracıdır. Geri bildirimin rolünü anladığınız zaman inanıyorum ki takımınızı güçlendirmek ve teşvik etmek için gereken yönetim becerileri kullanabilecek potansiyel mevcut olacaktır. Eğer çatışmadan kaçınmaya eğilimliyseniz ve geri bildirim vermekte pek iyi değilseniz, işte bu kritik liderlik yeteneğini geliştirmek için size bazı önerilerim:

Olumlu Geri Bildirim İçin Önemli Noktalar Neler?

  1. Hem pozitif hem de yapıcı geri bildirim sağlamayı unutmayın.

  2. Geri bildiriminizin doğru zamanda ve profesyonel olduğundan emin olun.

  3. Gerçeklere dayanın.

  4. Ne demek istediğinizi açıklamak için gözlemlerinizden örnekler verin.

  5. Geri bildirimi insana ve onların tercihlerine uyarlayın.

Pozitif geri bildirim ile başlayın

Eğer geri bildirim vermekte iyi değilseniz size daha kolay bir geri bildirim tipi ile başlamanızı öneririm. İstediğiniz performansı övün. Pozitif geri bildirim dediğimde "harikasın" veya "yaptığın mükemmeldi" tarzı geri bildirimden bahsetmediğimi biliyorsunuz! Ben anlamlı ve pratik olan geri bildirim türünden bahsediyorum; ANINDA!. Örneğin: Eğer birisi girişimci özelliklerini kullanarak harika işler yapıyorsa ve problemi çözüyorsa veya müşteriye yardımcı oluyorsa veya iş süreçlerine zaman kazandırıyorsa o zaman teşekkür edin. Bunu olabildiğince hızlı yapın ve ona işe büyük katkısı olduğunu ve bunun değerini bildiğinizi, takdir ettiğinizi bildirin. Başka bir örnek: Eğer birisi işimde ulaşmaya çalıştığım amaçlara yönelik  fikrini paylaşıyorsa veya fikri varsa ona her zaman "düşünce tarzını seviyorum" derim. Bu onların düşüncelerine değer vermek, düşüncelerini teşvik etmek için her zaman  basit ve etkili bir yoldur.

Yapıcı geri bildirim vermek her zaman kritik bir süreçtir.

Bir yönetici ve lider olarak insanlara yanlış bir şey yaptıklarında bunu bildirmek tabii ki sizin sorumluluğunuzdur. İletişim ve geri bildirim alışverişi neredeyse her zaman göz ardı edilir. Müşterilerimden biri ile çalışmaya başladığımda, iş sahibi 8 ay boyunca takım üyelerinden birinin performansından memnun değildi ve bunu geri bildirim yoluyla çözmeye çalışmadı. Bu çok ekstreme bir örnek ve o zamandan beri işler değişti. Hızlı gelişme kaydeden aile şirketleri için de insan kaynakları yönetimi, liderler için odaklanacak en son nokta olabilir.

Doğru Zamanda Geri Bildirim sağlamak

Birisine bir  hafta önceden olmuş bir olay hakkında geri bildirim vermek olayın olduğu anda veya devamındaki 24 saat içerisinde verildiği gibi etkili olmaz. Zamanında yapılmayan övgülerde pek bir işe yaramayacaktır. Bu aynı zamanda konuşmanız ve dikkat edilmesi gereken konular için de geçerlidir. Evet bazen rahatsız edici olabilir ama ne kadar çok pratik yaparsanız bu konuda o kadar çok iyi olursunuz.

Topla oynayın, insanla değil

İlk insan kaynakları yöneticiliğimde ve liderlik yaptığım zamanda nasıl geri bildirim verilmesi gerektiğine dair harika tavsiyeler aldım. Bu, konuya ve gerçeklere odaklanmak anlamına geliyor! Kişiye değil! Eğer geri bildirim sağlamaktan ne gibi bir iş sonucu beklediğiniz konusunda net bir fikre vardıysanız sağladığınız geri bildirim daha az duygusal olur ve geri bildirim verdiğiniz kişiye daha çok anlam ifade eder.

Yaklaşımınızı uyarlayın & Kanıt Sağlayın

Geri bildirim almada herkesin deneyimi ve konforu farklıdır. Bu sizin takımınıza teşekkür etmek ve onları ödüllendirmek, aynı zamanda edindiğiniz yaklaşımla motive olduklarından emin olmak için gidebileceğiniz en iyi ve en kolay yoldur. Geri bildirim verirken olabildiğince çok örnek verin. Eğer birisinin işe olan yaklaşımları hakkında genel konuşursanız bu ne anladığınızı anlamaları konusunda işi zorlaştıracaktır. İşte bir örnek: Bazı insanlar halk tarafından tanınma konseptini severken bazı insanlar da bunu utanç verici ve rahatsız bulurlar ve özel bir konuşma yapmayı, kişisel olarak bilgilendirilmeyi ve katkıları için teşekkür edilmeyi tercih ederler. Eğer takımınızın ne tercih ettiğinden emin değilsiniz, onlara mutlaka bunu sorun! Şunu kesinlikle yapmayın! Çalışanların düşünce okuyuculuğunu yapmayın! "ben olsaydım şöyle düşünürdüm" demeyin!

Daha İyi Geri Bildirim sağlamak İçin 5 İpucugeri bildirimgeri bildirim formu geri bildirim nedir geri bildirim yöntemlerigeri bildirim örnekleri iyi geri bildirim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.