AnasayfaBlogCari Hesap Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Cari Hesap Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

26 Temmuz 2021
Cari Hesap Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Bir firmanın tedarikçi ve müşterileri ile arasındaki mevcut tüm işlemlerin yer aldığı hesaba cari hesap adı verilir. Ticaret Kanunu’ndaki tanıma göre “cari hesap, iki kişinin para, mal, hizmet ve diğer hususlardan dolayı birbirlerinden alacaklarını istemekten karşılıklı olarak vazgeçip, bunları hesap kesim tarihinde ödemek amacıyla kaydettikleri hesaptır.” açıklanmaktadır. Birbirleri ile sürekli olarak mal ya da hizmet ilişkisi içinde olan kişiler tüm bu işlemleri takip edebilmek amacıyla cari hesap kullanmaları gerekir.

Cari hesap sayesinde işletmenin borç ve alacakları ayrıntılı bir şekilde görülür ve takip edilir. Cari hesabın, düzenli ve güncel olması kurum için oldukça önemlidir. Tüm işlemleri yapan kişiye ise cari hesap uzmanı denir. Cari hesap uzmanı, anlık olarak istenilen raporları söz konusu bilgiler doğrultusunda hazırlar.

Yazımızda cari hesap uzmanı ile ilgili kapsamlı bir araştırma sunuyoruz. Cari hesap uzmanı nedir? Cari hesap uzmanı ne iş yapar? Gibi merak edilen sorulara yanıtlar bulabilirsiniz.

Cari Hesap Uzmanı Nedir?

Cari hesap uzmanı, ön muhasebe uzmanı olarak tanımlanabilmektedir. Cari hesap uzmanlığı, çalışılan kurumun muhasebe kayıtlarını tutma ve ödemeleri takip etme ve kontrol sürecini ifade eder. Cari hesap uzmanı görev aldığı kuruma ait hesapları ayrıntılı olarak inceleyen kişiye verilen addır. Fatura ve ödemelerin takibini yapmaktan sorumludur. Kurumun temel faaliyetlerine ve amaçlarına uygun olarak genel muhasebe kayıtları tutulması gerekir.

Cari hesap uzmanı olan kişiler, kurumun tüm alacak ve tahsilat işlemlerini de kayıt altına alır ve takibini sağlar. Cari hesap uzmanı olmak isteyen kişiler, üniversitelerin 2 yıllık ön lisans eğitimi veren; Bankacılık, Finans ve Muhasebe ya da 4 yıllık lisans eğitimi veren; Ekonomi, Maliye, İktisat, İşletme bölümlerinin herhangi birinden mezun olmaları gerekir. Muhasebe alanında staj yapmak, mesleki tecrübe kazanılması açısından oldukça önemlidir.

Aynı zamanda mesleğin gerektirdiği bazı niteliklere de sahip olmak gerekir. Bu niteliklere sahip olmak için kişilerin kendisini geliştirmesi gerekir. Cari hesap uzmanının alması gereken eğitimler vardır. Cari hesap uzmanı olacak kişiler, üniversitelerde ya da meslek yüksekokullarında Muhasebe, İktisat, İşletme, Ticaret Hukuku, Maliyet Muhasebesi, Matematik, Bilgisayarlı Muhasebe, Dış Ticaret Mevzuatı gibi derslerle ilgili eğitim alırlar. Muhasebe işleyişinde kullanılan bilgisayar programları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, online kurslardan destek alabilir. Edindikleri her yeni bilgi ufkunu açılmasına ve başarısına katkı sağlar. Tecrübe sahibi olmak için stajyer olarak belirli bir süre yetkili kişilerle birlikte çalışabilirler.

Cari Hesap Uzmanı Ne İş Yapar?

Cari hesap uzmanı kurumların tüm yurt içi ve yurt dışı müşteri hesapları takibinin sorumluluğunu üstlenen kişidir. Bu amaçla oldukça önemli bir muhasebe işleyiş üstlenir. Özel sektörde ve kamu alanında istihdam edilen, cari hesap uzmanının başlıca görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Ödeme tabloları oluşturur.

 • Ayrıntılı olarak cari hesap ayrıntılarını inceler.

 • Günlük muhasebe kayıtlarını tek düzen hesap planına uygun olacak şekilde işlemesi gerekir.

 • Satış faturalarını düzenler ve takibini sağlar.

 • BA/BS Mutabakatlarını yapar.

 • Kurum personellerin iş avansı kontrollerini yapar.

 • Kurum kasası, banka, çek ve senet işlemlerin günlük takibini yapar.

 • Haftalık olarak yapılan tüm işlemlerle ilgili rapor hazırlar.

Cari Hesap Uzmanı Maaşları 

Bir firmanın muhasebe kayıtlarıyla ilgilenen, ödemelerin takibini üstlenen ve süreçleri kontrol eden kişilere cari hesap uzmanı adı verilir. Diğer bir ismi ise ön muhasebe uzmanı olarak bilinir. Firmanın tüm faturalarını ve ödemelerini kontrol eder ve zamanında yapılması için faaliyette olan bu kişiler, muhasebe departmanında önemli bir rol üstlenir. Yapılacak ya da alınacak olan ödemeler için tablolar hazırlar, cari hesap ayrıntılarını kontrol eder. Muhasebe işlemlerini gündelik olarak uygun bir şekilde E hazırlar. Muhasebe bölümü için önemli bir rol üstlenen cari hesap uzmanı, özel ve kamu alanında çalışmalarını sürdürebilir. İş bulma konusunda sıkıntı yaşamayan meslek mensupları içinde yer alır. Çalıştıkları kurumun özelliklerine göre maaşları da değişiklik gösterir. Kişinin eğitimi, tecrübesi maaşını etkileyen diğer faktörlerdendir. Aynı zamanda yaşam boyu gelişime açık olmaları gelirlerini de pozitif yönde etkiler. Bir cari hesap uzmanı ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Yeni çalışmaya başlayan bir cari hesap uzmanı en az 3.700 TL maaş kazanır.

 • Tecrübe edinmiş bir cari hesap uzmanı ortalama 5.000 TL maaş elde eder.

 • Bu alanda tecrübe sahibi olan bir cari hesap uzmanın ise 6.500 TL’ye kadar gelir elde ettikleri görülmektedir.

Cari Hesap Uzmanı Nasıl Olunur?

Cari hesap uzmanı olarak çalışmayı düşünen kişiler öncelikle eğitim için neler gerekli olduğunu ve kariyer yaşamını araştırır. Cari hesap uzmanı olmak isteyen kişilerin, üniversitelerin 2 yıllık eğitim veren Bankacılık, Finans ve Muhasebe gibi bölümlerinden mezun olmaları gerekir. Bunun dışında 4 yıllık lisans eğitimi veren Ekonomi, Maliye, İktisat, İşletme bölümlerinin birinden mezun olan kişilerde bu alanda çalışabilir. Muhasebe alanında staj yapan kişiler, mesleki deneyim kazanma konusunda diğer adaylara göre bir adım önde olur. Ayrıca başarılı olmak için eğitim tek başına yeterli değildir. Kişinin tecrübeye ve mesleki niteliklere sahip olması gerekir. Bu niteliklere sahip olan kişiler işverenler tarafından daha fazla ilgi görür. Bir cari hesap uzmanının sahip olması gereken mesleki nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Muhasebe ile ilgili mevcut mevzuat hakkında bilgi sahibi olmaları oldukça önemlidir.

 • Matematiksel derslere ilgili olmaları ve analitik düşünme yönünün kuvvetli olması gerekir.

 • Problemler karşısında etkili çözümler getirebilmeleri beklenir.

 • İş teslim tarihlerine riayet etmeleri, kendilerinden beklenen tüm sorumlulukları yerine getirmeleri gerekir.

 • Ekip çalışmasına uyum göstermeleri oldukça önemli olduğu gibi bireysel çalışmalarında da özenli olmaları gerekir.

 • Raporlama ve sunum yapabilme becerisi göstermeleri gerekir.

 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğü bulunmaması gerekir.

 • Kendini geliştirmeye açık olmalı güncel mevzuatları takip etmelidir.

Cari Hesap Uzmanı Cari Hesap Uzmanı nedir Cari Hesap Uzmanı ne iş yapar Cari Hesap Uzmanı maaşları Cari Hesap Uzmanı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.