AnasayfaBlogCanlı Ders Sistemi Ne Kazandırır?
Online Eğitim

Canlı Ders Sistemi Ne Kazandırır?

25 Ekim 2019
Canlı Ders Sistemi Ne Kazandırır?

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte eğitim anlayışımız da değişti. Artık bazı üniversiteler ve kurslar sanal ortamda online eğitim verebilmekte. Böylece ulaşım sorunu olmadan evinizden eğitim alıp yeni sertifikalara sahip olabilirsiniz. Ayrıca güncel videolar ve farklı konulardaki bloglar internette sonsuz bir bilgi kaynağı oluşturmakta. 

Bu videoları izleyerek dershaneye gitmeden üniversite sınavına çalışabilir ya da bir yabancı dili kursa gitmeden öğrenebilirsiniz. Ayrıca benim gibi yıllarca öğrenmek isteyip fırsat bulamadığınız iğne oyasını bile video derslerden öğrenebilirsiniz. 

Video Dersler Bitiyor

Öncelikle video derslerde dinleyici pasif alıcı konumundadır. Görsel materyallerin sunumu ve sesli anlatımla ders teorik bilgi aktarımı halinde işlenir. Aktif katılım ve soru sorma şansı yoktur. Ders herhangi bir zaman diliminde yüklenir. Öğrencilerde farklı zamanlarda bu dersleri izler. 

Ayrıca ders notu, deneme sınavı ve diğer eğitim etkinlikleri yer almaz. Bu günümüzde insanların alışık olmadığı bir şey ve verimlilik konusunda soru işaretleri bırakıyor. Ama bunun yerine canlı akış yani eğitmenle öğrencinin anlık olarak bir derste bulunması öğrencilerin öğrenme sürecini daha çok hızlandırıyor. Video derslerin yanı sıra canlı dersler artık online eğitim dünyasında giderek yaygınlaşıyor.

Canlı Ders Nedir?

Canlı ders eğitimin internet üzerinden yapılmasıdır. Eğitimci ders anlatırken sanal sınıf ortamında derse interaktif olarak katılmanız demektir. Canlı derslerde online eğitim ortamlarında bireylerin kendilerini yalnız hissetmeleri öğretmen ve diğer öğrencilerle aynı ortamı eşzamanlı olarak paylaşamamanın oluşturabileceği problemlerin ortadan kaldırılması mümkündür. Bu ortamlarda öğrenciler eşzamanlı bir şekilde öğretmene sorular yönlendirip tartışma ortamlarında öğrenmelerini etkili hale getirebilmektedir. 

Canlı Derslerin Farkı Nedir?

Online eğitim sırasında canlı derslerde katılımcılar aynı saatte bilgisayar başına geçer. Öğrenciler soru sorma ve yorum yapma şansına sahip olur. Konunun akışı öğrencilerin katılımıyla gelişir ve içerik artar. Sınıf ortamında dahi bütün öğrenciler kendini ifade etme şansı bulamazken canlı derslerde her öğrencinin derse katılımı mümkündür. 

Öğrencilerin sözleri yazılı metin olarak görüldüğü için eğitmen tarafından her cümlenin görülmesi mümkündür. Sınıfta öğrenciler aynı anda konuşamazlar ve konuşmak için uygun anı yakalamak zorundadır. Canlı dersler bir moderatör olmaksızın herkesin aynı anda konuşabilmesine imkan yaratmaktadır. Böylece herkesin katılımı da görünür olmaktadır.

Canlı derslere nereden katılabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler kapsamında birbirinden farklı canlı dersler bulunuyor. Kişisel gelişim eğitimleri veya İş Hayatı eğitimleri başta olmak üzere farklı pek çok konuda eğitim almanız mümkün. Ayrıca online eğitim aldığınızda bir sınava girersiniz ve başarılı olursanız size bir sertifika verirler.

Canlı Dersler Herkese Hitap Eder

Sınıflarda ders işlenirken çoğunlukla birkaç öğrenci aktif olur ve diğer öğrenciler pasif izleyici haline gelir. Çekingen olan ya da sosyal fobisi olan kişiler katılım gösteremez. Bu durum da sorunun büyümesine yol açar. Sosyal fobisi olduğu için eğitim hayatını yarım bırakan kişilere dahi rastlanmakta. Canlı derslere katılım çok daha kolay olduğundan bu kişiler kendini ifade etme şansını yakalayacak ve sorunlarını çözme şansına sahip olacaklar.

Online Eğitim Farkı

Engelli öğrenciler için bir eğitim kurumuna gitmek ulaşım açısından büyük bir probleme dönüşmekte. Online eğitimlerde evinin rahatlığı içinde trafik çilesine katlanmadan canlı derslerden istifade etmek mümkün. Aynı şekilde hastalık, bebek sahibi olmak ya da emeklilik gibi nedenlerle evde geçirilen süre de bir eğitim kazancına dönüşmektedir.

Online verilen iienstitu canlı ders sistemi herkesin istifade edebileceği, strese girmeden kendi alanının rahatlığı içinde sadece internet ve bilgisayarla katılabileceği ve sadece bir kayıt olmak dışında ön koşul istemeyen muazzam bir kaynaktır. Daha donanımlı olmak ve bilgi birikiminizi arttırmak ve yeni alanlar açmak için bu kaynak sizleri bekliyor.

Yazar: Deniz Bekdemir

canlı ders iienstituiş hayatı kişisel gelişimonline eğitim sertifika
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Önemi
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Önemi

29 Kasım 2019
Güncellenen Uzem'de Neler Var?
Uzaktan Eğitim

Güncellenen Uzem'de Neler Var?

28 Ocak 2019
Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim

Online Eğitim Nedir?

16 Mart 2018