AnasayfaBlogBütünsel Gelişime Neden İhtiyacımız Var?
Kişisel Gelişim

Bütünsel Gelişime Neden İhtiyacımız Var?

19 Ekim 2021
Bütünsel Gelişime Neden İhtiyacımız Var?

Kendini tam anlamıyla tanımak, olan bitenin farkında olmak, beş duyunun yansımalarını hissetmek bütünsel gelişimin sonuçlarıdır. Düşünmek soru sormakla başlar. Dolayısı ile kendinize soru sorarak bütünsel gelişim süreci başlatabilirsiniz. Nelerden hoşlanırsınız, sizi neler mutlu eder, nelerden mutsuz olursunuz, zayıf yönleriniz neler, zayıf yönleriniz nelerdir sorusuna nasıl cevap verilir, bunlarla baş edebiliyor musunuz? Gibi birçok soruya cevap aramanız gerekir. Aldığınız cevaplar karşısında kendinizi daha iyi tanıma fırsatı elde edersiniz. Böylece kişisel gelişiminiz için büyük bir adım atmış olursunuz. Peki, bütünsel gelişime neden ihtiyacımız var? Bu sorunun en net cevabı, kişisel gelişim sağlamaktır. Bütünsel gelişim eğitimi, bu süreçte sizin için önemli bir yol gösterici olacaktır. Uzaktan eğitim imkanı da sunan eğitim adım adım kendinizi tanımanız için iyi bir fırsattır. Yazımızda bütünsel gelişim ile ilgili merak edilen sorulara yanıtlar hazırladık. Birlikte inceleyelim.

Bütünsel Gelişim Nedir?

Bir insanın sınırsız ihtiyaçları içinde kişisel gelişimi önemli bir role sahiptir. Bütünsel gelişim yaklaşımı ile kişi, fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda bir bütün olarak gelişimini sürdürür. Hayat bazı şartlar sunarken, tecrübe ve yaşam kalitesi için bütünsel gelişimin yaşama entegre edilmesi gerekir. Farklılıkların algılanması için kişinin sosyal bilincinin gelişmesi gerekir. Kişi bilinçli hareket ederek, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Kişisel gelişimini tamamlayan kişiler yeteneklerinin de gelişmesini sağlar. Yeteneklerin gelişmesiyle beraber bireyin hedefleri de değişime uğrar. Bütünsel gelişim kişinin her bir gelişim aşamasında kendini tanıması için ihtiyaç duyduğu bilgileri fark etmesini sağlar. Etkileşim içinde olma, duygusal doyum ve sorunları bertaraf etme gibi tüm aşamalarda bütünsel bir gelişim ile hareket etmek yaşam kalitesini arttırır. Her bireyin sahip olduğu kendine özgü sahip özellikleri vardır. Herkes bu özellikler doğrultusunda kendisini gerçekleştirir. Bütünsel gelişimin en temel amacı bir kişinin kendi fırsatlarını yaratmasına rehberlik etmektir. Gerçekleşmeyene odaklanmak yerine gerçekleştirebileceklerini fark etmesini sağlar.

Çocuklarda Bütünsel Gelişim Ne Anlama Gelir?

Çocuklarda bütünsel gelişim çocuğun tamamına odaklanır. Fiziksel, duygusal, manevi, entelektüel ve yaratıcı öğeler de dahil çocuğa ait bütünü beslemelidir. Çocukluk ve genç bir insanın yetişkin dönemi için önemli bir gelişim sürecini ifade eder. Kişinin kişisel gelişimi sağlığını, huzurunu ve eğitimini etkileyebilir. Bütünsel gelişim üzerine yapılan çalışmalar, psikolojik ve duygusal gelişimi de içine alır. Bununla birlikte bir kişinin çeşitli ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde gelişmesine odaklanır. Geleneksel gelişim yöntemlerinin aksine, bütünsel gelişim zihin, beden ve ruh arasında kurulan bağın güçlü olmasına odaklanır. Bütünsel gelişim, yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik durum ayrımı yapmaksızın çocuğun bütününe göre yol alır. Bütünsel gelişimin hedeflerinden biri çocukların çevrelerindeki iletişimini güçlendirmektir. Çevresel olarak diğer kişilerle iletişim halinde olmaları istenir. Çocuklara bütünsel gelişim modelleri ile dünyanın insanlar, bitkiler ve hayvanlar arasındaki işbirliğiyle bağlantılı bir yaşam alanı olduğu öğretilmesi hedefleniyor.

Bütünsel Gelişim Neden Önemlidir?

Bütünsel gelişim, bireylerin zihinsel, fiziksel, sosyal, duygusal ve ruhsal gelişimini bir arada yürütmelerini sağlayan, kendini gerçekleştirme ve öğrenme sürecine verilen addır. Terim, bir başka ifade ile bir bireyin doğal dünyaya, topluluğa ve insani değerlere bağlantılar yoluyla ulaşması ve yaşamda bir amaç ve anlam bulmasıdır. Bütünsel bakış açısı, bir hareket belirleme sürecidir. Bütünlük ifade eder. Bir gelişme yöntemi olarak düşünüldüğünde bir bireyin potansiyeline ve olanaklarına dar bir bakıştan ziyade, çok sayıda deneyim ve anlamı bütünleştirme ve kapsamaya çalışmasıdır. Öğrenmeye bütünsel yaklaşım ise iletim ve işleme dayalı bir sistemden daha çok bir kişinin referans çerçevelerinin bir dönüşümü halidir. Bağlantılar, öğrenmeye ait bileşenlere ve konu alanlarına bölünmesine alternatif olarak düşünülür. Bütünsel Gelişim eğitimleri sayesinde kişi, yaşamında kendini tanıyarak daha sağlam adımlar atabilir. Peki, Bütünsel Gelişim Eğitimi Nedir?

Bütünsel Gelişim Eğitimi Nedir?

Kendini geliştirmek ve daha mutlu bir yaşam sürmek isteyen kişiler için en uygun seçeneklerden biri Enstitü tarafından sunulan Bütünsel Gelişim Eğitimi imkanından yararlanmaktır. Kişisel farkındalığın ve kişisel gelişimin gücüne inanan herkes kendi için adım atmak ister. Siz de bu farkındalığı kazanmak için yardım arıyorsanız bu eğitim tam size göre! Nelerle motive olduğunuz, sizi mutlu eden şeylerin neler olduğu, güçlü yönlerinizi nerelerde kullanabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak bu eğitimle hayatınızda daha iyi yerlere gelebilme fırsatı yakalayabilirsiniz. Kendini iyi tanıyan bir birey kendi ile ilgili kararları daha kolay alır.

Bütünsel gelişim eğitimi tam anlamı ile bütünsel bir bakış açısı ile hazırlanmıştır. Bu eğitim sayesinde kendinizi keşfederek yaşamınızdaki amaçlarınızın neler olduğunu bulmak kolaylaşacak. Bir kararın sizin için ne kadar doğru olup olmadığını gösteren işaretleri tanıyabileceksiniz. Değerlerinizi ve hedeflerinizi belirlerken vaktinizi boşa harcamamış olacaksınız. Sevdiğiniz şeyleri yapmak için daha fazla zaman ayıracaksınız. Hayallerini gerçekleştirmek için hedeflerinize her geçen gün biraz daha yaklaşacaksınız. Bu yolda kendiniz için bir rehber edinmiş olacaksınız. Yapmanız gereken tek şey eğitime kayıt olmak için küçük bir zaman ayırmak. Bir insanda kişisel gelişimin temelleri 0-14 yaş aralığında atılır. Bu yaştaki kişiler karşı karşıya kaldıkları dış etkenlere savunma geliştiremezler. Yaşadıkları bazı durumlar telafisi zor olan sonuçlar doğurabilir. Bu aşamada ebeveynler, diğer aile bireyleri ve öğretmenler rol sahibidir. Eğitim bu aşamada devreye girer.

Kendini bütünsel olarak geliştiren bir bitey çevresine de yararlı olur. Bütünsel gelişim, kendini gerçekleştirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken bir bilgidir. Artış gösteren bir bilgi ve beceri seviyesi ile farklı olgunluk düzeyine gelerek yaşam boyu bir öğrenme sürecini ortaya çıkar. İnsanlar kendini gerçekleştirme sürecinde çeşitli evrelerden geçerler. Bu evreler davranış kalıplarına ve karar süreçlerine de etki eder. Zamanla değişime uğrayan entelektüel kapasite ile farklı yönlerle karakterize olurlar. Sosyal davranışları ve dil becerileri de sürekli gelişim gösterir. Bütünsel gelişimin her aşamasında kendinize dair yeni bir şeyler öğrenirsiniz. Yeteneklerini keşfeder aynı zamanda geliştirebilirsiniz. Bu öğrenme süreci bilişsel gelişimde ve psikomotor sürecinde de etkili olur. Kendinizi keşfetmek, yeteneklerinizi doğru yönlendirmek istiyorsanız bu eğitimden yararlanmalısınız.

Bütünsel Gelişim Eğitimine Kimler Katılmalı?

Bütünsel gelişim eğitimi gelişmeye yönelik çalışmalar ve etkinlikler içermesi sayesinde psikolojik, öğrenme yeteneklerini keşfetme ve çevrenizle etkileşim açısından büyük bir değişim sağlamanıza yardımcı olur. Gelişimin genetik yönlerinin olmasının yanında geliştirilebilir yönleri de bulunmakta. Genler ya da hücreler yoluyla aktarılan genetik mirasın yanında bir kişinin yaşamı boyunca edindiği özellikler ve yetenekler de bulunmaktadır. Bu özellikler ve yeteneklerin neler ifade ettikleri konusu da bütünsel gelişim bilgisinin önemi büyüktür. Bu konuda bazı araştırmalar yapan kişiler, eğitimlerden kimlerin yararlanabileceğini de merak eder. Bütünsel gelişim eğitiminden kimler yararlanabilir, inceleyelim.

  • Kendini kişisel gelişim alanında geliştirmek isteyen herkes için uygun bir eğitimdir.

  • Kendini gerçekleştirmeyi hedefleyen ve bu alanda araştırma yapan herkes için uygundur.

  • Kısa sürede bütünsel gelişimde gelişim göstermek isteyenler için oldukça uygundur.

  • Yaşamda kendisi için belirlediği hedeflerine ulaşmak isteyenler için uygundur.

  • Bütünsel gelişim hakkında bilgi edinmek isteyen herkes için uygundur.

bütünsel gelişim bütünsel gelişim eğitimi bütünsel gelişim kursu
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bütünsel Gelişim Nedir?
Kişisel Gelişim

Bütünsel Gelişim Nedir?

24 Kasım 2021
Kendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı
Kişisel Gelişim

Kendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı

26 Ekim 2021