AnasayfaBlogBüro Memuru Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Büro Memuru Nedir? Ne İş Yapar?

07 Haziran 2021
Büro Memuru Nedir? Ne İş Yapar?

Daha çok kamu personel alımlarında karşımıza çıkan bir kavram, büro memurluğu. Bununla birlikte ofis ve büro işleri için özel sektör dahilinde de karşılığı olan bir iş alanı. Peki büro memuru tam olarak nasıl bir meslek? Büro memuru, adından da anlaşılacağı üzere büro ortamında belirli görevleri yerine getirenlere verilen bir meslek adı. Büro memuru alımları, en çok İşkur aracılığıyla yapılmaktadır. Bundan dolayı bu tür bir mesleği yerine getirmek istiyorsanız başta İşkur olmak üzere özel sektörün iş ilanlarını takip etmeniz gerekir.

Peki büro memuru çalıştığı kurumda ne iş yapar ve büro memuru nasıl olunur? Bu soruları yazımızın ileriki bölümlerinde yanıtlayacağız. 

Büro Memuru Nedir?

Büro memuru, tanım itibariyle büro personeli yerine kullanabilen bir meslektir. Büro işlerinin çeşitliliğine göre görevler edinen büro memuru; kamu ve özel sektör kurumlarında aranan bir meslektir. Özellikle belediye ve bakanlıklar, büro memuru alımlarını son yıllarda arttırmış durumda. Büro içinde tanımlanan görevlere uygun olarak iş yapan büro memuru, ofis düzenini sağlamaya yönelik işlerle ilgilenir. Ülkemizdeki büro memuru ilanlarında, iş tanımı dışında iş tanımının getirdiği istenen niteliklere de bakılır. Örneğin büro memurluğu çoğunlukla bilgisayar başı bir iştir. Bundan ötürü de en az orta düzey bilgisayar kullanımı çok önemli görülmektedir. Ayrıca büro memurluğu, engelli vatandaşlara da açık bir meslektir. İşkur sitesi üzerinden arama yapıldığı taktirde engelli vatandaşlara yönelik de iş ilanlarının çoğaldığı görülmektedir. 

Yine büro memurundan istenebilecek niteliklerinden biri ofis programlarını kullanabilmektir. Ofis programları, hemen hemen her iş ilanında belirtilen zorunlu bir iş niteliğidir. Bunun yanında bazı iş ilanlarında ön muhasebe, muhasebe deneyimi, müşteri ilişkiler yönetimi hakkında bilgi, ön büro ve danışma personeli deneyimi istenebiliyor. Tabii ki iş alanının niteliğine ve görevlere göre istenen niteliklerde de farklılık olabiliyor. Genel olarak büro memurluğu, ofis içinde değişebilen görevlere sahip olsa işin büyük kısmı bilgisayar aracılığıyla yapılan görevlerle meşguldür. 

Büro Memuru Ne İş Yapar?

Büro memurunun işleri, ofis veya büro içinde gerçekleşen işlerdir. Büro memurunun iş tanımı ve görevleri, işletmenin işleri ve ihtiyaçlarına göre değişir. Ayrıca büro memurunun belli işlerdeki tecrübesi de iş yerinin hizmet verdiği alanla uyumlu olduğu durumda, iş görevleri artabilmektedir. Büro memurunun temel görevi ise ofis düzeni için gerekli görülen işleri yapmaktır. Yazışma, raporlama, dosya sınıflandırma, veri girişi gibi işler, büro memurunun genel işleri arasındadır. Görevleri belirlemedeki en büyük etken, çalışılan alandır. Alana göre artıp azabilen iş görevleri, büro memurundan deneyim ve ileri düzey nitelikler de isteyebilmektedir. Genel olarak ise büro memurundan beklenen işler aşağıdadır:

 • Alanın ihtiyaçları doğrultusunda gerekli yazışmaları yürütür ve raporlar. 

 • Arşiv yönetimi, belgeleri tasnif etme ve bilgisayarda raporlama gibi görevleri yerine getirir. 

 • Ön muhasebe ve mali işlerle ilgili analiz ve takipleri yerine getirir. 

 • Yüz yüze ya da telefon aracılığıyla gelen çağrı ve görüşmeleri yürütür. 

 • Büroya gelen ziyaretçileri ilgili birimlere yönlendirir. 

 • Resmi ya da özel kurumlarla bağlantılar kurar ve kurum iletişimini etkinleştirir. 

 • Ofis programlarını kullanarak gerekli raporlama, yazışma ve kaydetme aşamalarını yerine getirir. 

 • Posta ve iletişim araçları yoluyla gelen evrakları inceler ve ilgili birime teslim eder.

 •  İlgili kişilerle görüşerek randevu oluşturur.

 • İlgili birim ya da kişilere, müşterinin sorularını ve isteklerini yöneltir. 

 • Satış, fatura, makbuz gibi işlem gerektiren evrakların hazırlanmasına yardımcı olur. 

Büro Memuru Maaşları

Büro memuru maaşları, kamu ve özel sektör içinde değişmektedir. Kamu sektöründe göreve başlayan bir büro memuru, çalışılan bakanlık ya da belediyenin maaş kriterlerine göre maaş alır. Genel olarak ise 2.900 TL ila 4.000 TL arasında değişen bir maaş almaktadır. Özel sektörde ise durum biraz daha karmaşıktır. Genellikle göreve başlayan bir büro memuru, asgari ücret düzeyinde maaş almaktadır.

Deneyim ve iş yerinin hizmet verdiği alanın büyüklüğüne göre ise maaşta bir artış olabilmektedir. Yine de büro memurunun sabit işlerinden dolayı maaşın artış göstermemesi de bilenen bir durumdur. Kısacası büro memuru maaşları asgari ücret ile başlamakta ve nadiren de olsa 4.000 TL'nin üzerine çıkabilmektedir. 

Büro Memuru Nasıl Olunur?

Büro memuru olmak için lise mezunu olmak çoğu durumda yeterlidir. Fakat daha önce de belirttiğimiz üzere iş alanları ve görevler, kimi durumda daha yüksek nitelikler isteyebilmektedir. Üniversite bölümü nezdinde konuşacak olursak büro yönetimi ve yönetici asistanlığı, insan kaynakları yönetimi, işletme ve pazarlama gibi bölümlerden mezun olmak da istenen nitelikler arasında olabilmektedir. Ön lisans ya da lisans düzeyinde üniversiteden mezun olmak, iş ilanlarında istenen ama zorunlu tutulmayan bir niteliktir. 

Bir başka nitelik ise deneyimdir. Deneyim şartı da zorunlu olmamakla birlikte iş alanına göre istenen bir nitelik göstergesidir. Genellikle pazarlama, iletişim, yazılım, emlak ve sigorta işleri için deneyim şartı öne çıkmaktadır. Fakat deneyim şartını, alanın eğitimini alarak da kapatma imkânınız vardır. Bir başka önemli işe alım unsuru ise kamu sektörü ve İşkur'un kurum dışı ilanları için geçerlidir. Tabii ki KPSS. İstenen KPSS ön lisans ya da lisans puanını almak, bakanlık ve belediye personel alımları için gereklidir. Bazı kurumlar 60 puanı bazısı ise en az 70 puanı istemektedir. Fakat bazı belediye ilanlarında KPSS'siz alımlar da yapılmaktadır. Bu ilanlara ulaşmak için İşkur'un kurum dışı kamu personeli ilanlarını takip edebilirsiniz. 

Özel sektörde ise ön plana çıkan niteliklerden biri bilgisayar kullanımı ve ofis programlarına aşina olmaktır. Özellikle Excel gibi raporlama gerektiren uygulamaları bilmek, işe alım için önemli bir niteliktir. İşe alım için öne çıkmak adına bilgisayar işletmenliği gibi eğitimlere yönelebilirsiniz. Hem bilgisayar kullanımına hem de ofis programlarının kullanımına yönelik olarak eğitim almak, kendini kanıtlamak için gerekli olmaktadır. Büro memuru olabilmek için gerekli diğer alan şartlarını ise iş ilanlarını inceleyerek takip edebilir ve kendinizi ilgili konularda geliştirebilirsiniz.

Büro Memuru Büro Memuru nedir Büro Memuru ne iş yapar Büro Memuru nasıl olunur Büro Memuru maaşları
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.