Close
Mobil Menu Bars

Blog Yazarı Olmak İster Misiniz?

05 Kasım 2018, 3141 defa okundu.
Blog Yazarı Olmak İster Misiniz?
Blog Yazarı Olmak İster Misiniz?

Öğrendiklerimizi, deneyimlerimizi ve bilgilerimizi diğer insanlarla paylaşmak ve onlara katkıda bulunmak sizce de müthiş değil mi? Eğer siz de insanların bilgilerinizden faydalanmasını istiyorsanız blog yazarlığı bu konuda çok doğru bir tercih olacaktır. Son zamanlarda en çok duyduğum cümle "Blog yazarı olmak istiyorum ama ne yapacağım, nerden başlayacağımi bilmiyorum." Ben de değerli okuyucularıma bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Blog Yazarlığı İçin Herhangi Bir Eğitim Almak Gerekiyor Mu?

laptop, bilgisayar, yazı, blogger, içerik

Blog yazarı olmak için bu konuda uzmanlardan bir eğitim alınması gerektiği kanaatindeyim. Bu konuda eğitim almak için İstanbul İşletme Enstitüsü oldukça müthiş bir kurum. İstanbul İşletme Enstitüsü blog yazarlığı eğitimine kaydolarak blog yazma ile ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz. Online eğitimler bir hafta sürüyor ve canlı dersler oluyor. İstanbul İşletme Enstitüsü canlı ders saatlerini size mail olarak gönderiyor ve sizin için harika bir jest daha yaparak kaçırdığınız derslerin tekrarını izlemenize olanak sağlıyor. Eğitim süresince deneme sınavlarına katılabilir, eğitmeninizin verdiği ödevleri yaparak artı puanlar kazanabilirsiniz. Eğitim sonunda sertifika sınavından en az 70 alırsanız sertifika almaya hak kazanırsınız.

Eğitimi aldıktan sonra kendinize ait bir blog sitesi açabilirsiniz. Blogspot, wordpress gibi birçok ücretsiz siteler bulunuyor. Sitenizi açtıktan sonra deneyimlerinizi diğer insanlarla paylaşabilirsiniz hatta maddi kazançlar sağlayabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü yine müthiş bir işe imza atarak blog yazarlarının yazılarını kurumun sayfasında paylaşıyor. Kurumda blog yazarı olmak için başvuru yapmanız gerkiyor.

Blog Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Başlık blog yazınız için çok önemli. İlgi çekici başlık her zaman daha çok ilgi görmüş ve geri bildirimleri de yine olumlu olmuştur.
  • İlk paragraf da çok önemli. İlk paragraf yazınızın özeti şeklinde olmalı.
  • Yazılarınızı herkesin anlayabileceği sade ve basit bir dille yazmayı tercih edin.
  • Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat edin.
  • Blog sayfanız sürekli güncel olsun. Sürekli yeni yazılar ekleyin. En azından haftada bir blog yazısı yazmaya çalışın.
  • Yazılarınız her zaman size özgün olsun. Asla herhangi bir siteden kopyala-yapıştır yapmayın. Hatta gerekirse paylaşacağınız resimler bile özgün olsun. Resimleri siz çizin ya da fotoğraf çekin.
  • Blog yazılarınızı görsellerle zenginleştirin.
  • Yazı uzunluğuna dikkat edin. Bir çok uzman ideal kelime sayısı hakkında farklı düşünüyor. Ama yazınızın 300 kelime üzerinde olmasını sağlayın.
  • Yazınızda herhangi bir alıntı kullandıysanız mutlaka kaynağı belirtiniz.
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Bitlis Eren Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığı birçok sertifikası bulunmakta.

Devamı
Yorumlar(6)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Efe Ergün
03 Şubat 2020
5.0

Blog yazarı nedir sorusuna oldukça güzel yanıtlar vermişsiniz. Blog yazarı olmak isteyenlere çok faydalı bir içerik olacağını düşünüyorum

Ayhan Yiğit
29 Kasım 2018
5.0

blog yazarlığı eğitimiyle beraber bu yazılar çok yararlı oluyor

Gülşah abir
07 Kasım 2018
5.0

Çok bilgilendirici ve guzel bir yazı olmuş.teşekkür ederim.

Rüya Naz
05 Kasım 2018
5.0

Teşekkür ederim. Ruh sağlığı notları var:)

Derya Derya
05 Kasım 2018
5.0

Harika bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

Ömer Faruk Yaytaşlı
05 Kasım 2018
5.0

Ruh sağlığı notları var mı??

Tüm Yorumlar