AnasayfaBlogBlog Yazarı Olmak İster Misiniz?
Blog Yazmak

Blog Yazarı Olmak İster Misiniz?

05 Kasım 2018
Her ikisi de dizüstü bilgisayar kullanan iki kişi bir masada oturmaktadır. Soldaki adamın yanında siyah ekranlı beyaz bir cep telefonu duruyor. Sağdaki kadın ise dizüstü bilgisayarının klavyesinde dikkatle bir şeyler yazıyor. Arkalarında, siyah bir yüzey üzerinde beyaz bir ekran görülüyor. Önlerinde, üzerinde kırmızı bir daire olan kırmızı bir kase görülüyor. Hem kadın hem de erkek dikkatlerini dizüstü bilgisayarlarına vermiş, etraflarındaki dünyadan habersiz görünmektedirler. Sahne, tamamlamakta oldukları işi sergileyen bir dizüstü bilgisayar ekranının yakın çekimidir. Bu görüntü, üretken bir ortamda dizüstü bilgisayar kullanan bir erkek ve kadının mükemmel bir örneğidir.
KonularİçerikEk Bilgi
Blog Yazarlığı Eğitimi Almakİstanbul İşletme Enstitüsü'nde online eğitim alabilirsiniz.Eğitim bir hafta sürer ve canlı dersler şeklinde gerçekleşir.
SertifikaEğitim sonunda en az 70 alırsanız sertifika almaya hak kazanırsınız.Sınavlar ve ödevlerle artı puanlar kazanabilirsiniz.
Blog Sitesi AçmakBlogspot, WordPress vb. ücretsiz sitelerden blogunuzu oluşturabilirsiniz.Siteden maddi kazançlar da sağlayabilirsiniz.
Blog Yazarlığına BaşvuruBlog yazarlığı içeın İstanbul İşletme Enstitüsü'ne başvuru yapmanız gerekmektedir.Enstitü blog yazarlarının yazılarını kendi sayfasında paylaşıyor.
Başlık Seçimiİlgi çekici bir başlık yazarınızın dikkatini çekecektir.Geri bildirimleri olumlu etkileyecektir.
İlk Paragrafİlk paragraf yazınızın özetini vermelidir.Okuyucunun dikkatini çekecek ve merakını uyandıracaktır.
Yazım DiliYazılarınızı sade ve basit bir dille yazması herkesin anlayabilmesini sağlar.Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir.
Blog GüncelliğiBlogunuzun sürekli güncel olması gerekmektedir.Haftada en az bir kez yeni bir yazı eklenmesi önerilir.
ÖzgünlükYazılarınız ve görsellerinizin özgün olması gerekir.Kopya içerik yerine kendi çizimlerinizi veya fotoğraflarınızı kullanabilirsiniz.
Yazı Uzunluğuİdeal yazı uzunluğunun 300 kelime üzeri olması gerekmektedir.Her ne kadar uzmanlar farklı düşünse de, yazınızın bu sınırı aşması önerilir.

öğrendiklerimizi, deneyimlerimizi ve bilgilerimizi diğer insanlarla paylaşmak ve onlara katkıda bulunmak sizce de müthiş değil mi? eğer siz de insanların bilgilerinizden faydalanmasını istiyorsanız blog yazarlığı bu konuda çok doğru bir tercih olacaktır. son zamanlarda en çok duyduğum cümle "blog yazarı olmak istiyorum ama ne yapacağım, nerden başlayacağımi bilmiyorum." ben de değerli okuyucularıma bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Blog Yazarlığı İçin Herhangi Bir Eğitim Almak Gerekiyor Mu?

Blog yazarı olmak için bu konuda uzmanlardan bir eğitim alınması gerektiği kanaatindeyim. Bu konuda eğitim almak için İstanbul İşletme Enstitüsü oldukça müthiş bir kurum. İstanbul İşletme Enstitüsü blog yazarlığı eğitimine kaydolarak blog yazma ile ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz. Online eğitimler bir hafta sürüyor ve canlı dersler oluyor. İstanbul İşletme Enstitüsü canlı ders saatlerini size mail olarak gönderiyor ve sizin için harika bir jest daha yaparak kaçırdığınız derslerin tekrarını izlemenize olanak sağlıyor. Eğitim süresince deneme sınavlarına katılabilir, eğitmeninizin verdiği ödevleri yaparak artı puanlar kazanabilirsiniz. Eğitim sonunda sertifika sınavından en az 70 alırsanız sertifika almaya hak kazanırsınız.

Eğitimi aldıktan sonra kendinize ait bir blog sitesi açabilirsiniz. Blogspot, wordpress gibi birçok ücretsiz siteler bulunuyor. Sitenizi açtıktan sonra deneyimlerinizi diğer insanlarla paylaşabilirsiniz hatta maddi kazançlar sağlayabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü yine müthiş bir işe imza atarak blog yazarlarının yazılarını kurumun sayfasında paylaşıyor. Kurumda blog yazarı olmak için başvuru yapmanız gerkiyor.

Blog Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Başlık blog yazınız için çok önemli. İlgi çekici başlık her zaman daha çok ilgi görmüş ve geri bildirimleri de yine olumlu olmuştur.

  • İlk paragraf da çok önemli. İlk paragraf yazınızın özeti şeklinde olmalı.

  • Yazılarınızı herkesin anlayabileceği sade ve basit bir dille yazmayı tercih edin.

  • Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat edin.

  • Blog sayfanız sürekli güncel olsun. Sürekli yeni yazılar ekleyin. En azından haftada bir blog yazısı yazmaya çalışın.

  • Yazılarınız her zaman size özgün olsun. Asla herhangi bir siteden kopyala-yapıştır yapmayın. Hatta gerekirse paylaşacağınız resimler bile özgün olsun. Resimleri siz çizin ya da fotoğraf çekin.

  • Blog yazılarınızı görsellerle zenginleştirin.

  • Yazı uzunluğuna dikkat edin. Bir çok uzman ideal kelime sayısı hakkında farklı düşünüyor. Ama yazınızın 300 kelime üzerinde olmasını sağlayın.

  • Yazınızda herhangi bir alıntı kullandıysanız mutlaka kaynağı belirtiniz.

Blog Yazarlığı Eğitimi Almak, İstanbul İşletme Enstitüsü'nde online eğitim alabilirsiniz, Eğitim bir hafta sürer ve canlı dersler şeklinde gerçekleşir, Sertifika, Eğitim sonunda en az 70 alırsanız sertifika almaya hak kazanırsınız, Sınavlar ve ödevlerle artı puanlar kazanabilirsiniz, Blog Sitesi Açmak, Blogspot, WordPress vb ücretsiz sitelerden blogunuzu oluşturabilirsiniz, Siteden maddi kazançlar da sağlayabilirsiniz, Blog Yazarlığına Başvuru, Blog yazarlığı içeın İstanbul İşletme Enstitüsü'ne başvuru yapmanız gerekmektedir, Enstitü blog yazarlarının yazılarını kendi sayfasında paylaşıyor, Başlık Seçimi, İlgi çekici bir başlık yazarınızın dikkatini çekecektir, Geri bildirimleri olumlu etkileyecektir, İlk Paragraf, İlk paragraf yazınızın özetini vermelidir, Okuyucunun dikkatini çekecek ve merakını uyandıracaktır, Yazım Dili, Yazılarınızı sade ve basit bir dille yazması herkesin anlayabilmesini sağlar, Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir, Blog Güncelliği, Blogunuzun sürekli güncel olması gerekmektedir, Haftada en az bir kez yeni bir yazı eklenmesi önerilir, Özgünlük, Yazılarınız ve görsellerinizin özgün olması gerekir, Kopya içerik yerine kendi çizimlerinizi veya fotoğraflarınızı kullanabilirsiniz, Yazı Uzunluğu, İdeal yazı uzunluğunun 300 kelime üzeri olması gerekmektedir, Her ne kadar uzmanlar farklı düşünse de, yazınızın bu sınırı aşması önerilir
Blog Yazarı Olmak İster Misiniz?blog blog yazmak blog yazarlığı blog yazarı içerik içerik yazarlığı
Rüya Naz
Rüya Naz
Blog Yazarı

Bitlis Eren Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığı birçok sertifikası bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Parlak sarı kazaklı bir kadın yumrukları havada duruyor. Yüzü kameraya dönük, doğrudan kameraya bakıyor. Kolları dirseklerinden bükülmüş, yumrukları kararlı bir duruşla sıkılmış. Yüz ifadesi sert ve duruşu kendinden emin. Saçları kısa ve koyu renktir ve siyah pantolon giymektedir. Beton bir zemin üzerinde, loş bir alanda duruyor gibi görünüyor. Sarı kazağı karanlık arka planla keskin bir kontrast oluşturuyor ve varlığı hükmedici ve güçlü. Güçlü ve kararlı görünüyor, önündeki her türlü zorluğun üstesinden gelmeye hazır.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Blog

01 Mayıs 2018
Yakın planda, siyah beyaz bir klaket tahtasının yanında siyah gümüş bir kalem tutan bir el görülüyor. Klaket açık ve elde tutulmakta, kalem ise önündeki defterin hemen üzerinde durmaktadır. Defterin birkaç sayfası el yazısıyla doldurulmuştur. Resmin sağ tarafında vidalı metal bir plaka görülüyor. Görüntü hafif koyu ve sessiz bir tona sahip ve görüntüdeki el ve nesneler keskin odakta.
Nasıl Yapılır?

Senaryo Yazımına Dair

29 Ocak 2021
Bir grup insan bir odada toplanmış, duvardaki çeşitli posterlere bakmaktadır. Posterlerin üzerinde, odaya bir mesaj veren metinler basılıdır. Odanın ortasında, beyaz paltolu bir adam elleri cebinde durmaktadır. Onun iki yanında kırmızı eşofmanlı bir kişi ve siyah pantolonlu bir başka kişi duruyor. Odanın ön tarafında kırmızı gömlekli bir adam bir masada oturmaktadır. Arka planda bir grup insanın posteri vardır. Ön planda bir grup insan bir bankta oturmaktadır. Alt köşede, üzerinde desen olan bir eteğin yakın çekimi var. Son olarak, üzerinde metin bulunan bir poster var. Tüm bu unsurlar bir araya gelerek büyüleyici bir görüntü oluşturuyor.
Kişisel Gelişim

Dünyadaki Uyarlama Senaryolar

19 Şubat 2021