AnasayfaBlogBeden Eğitimi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Beden Eğitimi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

25 Mayıs 2021
Beden Eğitimi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Son yıllarda televizyon, internet ve gazetelerde en sık rastladığımız konulardan biri sağlıklı yaşam tavsiyeleri. Birçok doktor, psikolog, diyetisyen ve hatta sosyal yaşam koçları sağlıklı yaşamın nasıl olacağına dair çeşitli tavsiyeler veriyor. Uzmanların bu konuya yaklaşım tarzı kendi uzmanlık alanlarına göre değişkenlik gösteriyor. Sağlıklı yaşam hakkında doktorlar ve diyetisyenler genelde dengeli beslenme ve uzak durulması gereken yiyecekler-içecekler konusunda tavsiye verirken; psikologlar ise stresten uzak kalmayı, hayata pozitif bakmayı tavsiye ediyor. Tüm uzmanların sağlıklı yaşam için ortak tavsiye ettiği faaliyet ise spor yapmak. Evet, uzmanlar her yaştan, her guruptan insana sağlıklı yaşam için kendi yapabileceği şekilde spor yapmayı öneriyor.

Spor yapmak vücut direncini arttırıyor. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlıyor. Çünkü spor yaparken metabolizma çalışıyor, vücut kalori yakıyor. Spor yapmak ruh halinin iyileşmesine sebep oluyor. Öfke, saldırganlık, kıskançlık ve utangaçlık gibi duygular spor yaparak vücuttan boşalıyor. Bu negatif duygular kontrol altına alınıyor. Spor yapmak, vücuttaki toksinlerden arınmayı sağlıyor. Konsantrasyonu geliştiriyor. Denge, güç, sürat ve dayanıklılık spor yaparak kazanılıyor. Spor yapmak aynı zamanda iradeyi güçlendiriyor. İnsanın özgüvenini geliştiriyor, kişiyi olgunlaştırıyor. Fiziksel yönü güçlenen bireyin kendine olan güveni arttığı için ruhsal olgunluğu da artıyor.

Spor yapmanın zihinsel, duygusal, sosyal ve fiziksel daha birçok faydaları bulunuyor. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde spor yapmanın insana zihinsel ve fiziksel yararları var. Çünkü o dönemlerde boy uzar, kilo artar ve yüz yapısı şekillenir. Kas ve kemik yapısı güçlenir. Çocuklara ve gençlere spor yapmayı öğretmenin, sporu sevdirmenin en iyi yolu sporu eğitim hayatının içine katmak olmuştur. Matematik, Türkçe, sosyal ve kimya gibi derslerle gün boyu zihinsel aktivite yapan öğrenciler beden eğitimi dersiyle spor yaparak bedenlerindeki fazla enerjiyi atarlar. 

Beden Eğitimi Öğretmeni Nedir?

Beden eğitimi öğretmeni, devlet okulunda veya özel eğitim kurumlarında beden eğitimi dersine giren kişidir. Beden eğitimi dersi ana okul, ilkokul, ortaokul ve liselerin tüm sınıflarında vardır. Beden eğitimi öğretmeni her sınıfa haftada 2 ders saati girer. Ayrıca öğrencilere seçmeli olarak okutulan spor ve sosyal etkinlik derslerine de girer. O seçmeli dersler şunlardır:

 • Beden Eğitimi ve Spor ( zorunlu ders)

 • Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü

 • Halk Oyunları 

 • Beden Eğitimi ve Sporla İlgili Diğer Dersler

 • Spor ve Fiziki Etkinlikler

 • Oyun ve Fiziki Etkinlikler

Beden eğitimi öğretmeninin en yoğun çalıştığı okul, spor liseleridir. Ülkemizde ilk spor lisesi 2004-05 eğitim-öğretim yılında İstanbul’da açıldı. Spor liselerinin temel amacı beden eğitimi ve spor alanında nitelikli bireyler yetiştirilmesine kaynaklık etmektir. Spor liselerine olan ilgi günden güne artmış 2018-19 öğretim yılında ülkemizdeki spor lisesi sayısı 74’e ulaşmıştır. Beden eğitimi öğretmeni spor lisesinde şu derslere girer:

 • Temel Spor Eğitimi

 • Spor Anatomisi ve Fizyolojisi

 • Beden Eğitimi ve Spor Tarihi

 • Antrenman Bilgisi

 • Sporcu Sağlığı

 • Spor Yönetimi ve Organizasyonu

 • Spor Psikolojisi ve Sosyolojisi

 • Spor ve Beslenme

 • Eğitsel Oyunlar

 • Genel Jimnastik

 • Ritim Eğitimi ve halk Dansları

 • Atletizm

 • Artistik Jimnastik

 • Takım Sporları

 • Bireysel Sporlar

 • Spor Uygulamaları

Milli Eğitim Bakanlığı beden eğitimi dersiyle öğrencilere şu kazanımları vermeyi amaçlamaktadır:

 • Sağlıklı hayatla ilgili fiziksel etkinliklere katılarak öğrencilerin hareket, bilgi ve becerilerini geliştirmek ve bunları alışkanlık haline getirmek

 • Öğrencilerin spor kültürü edinmesini sağlamak

 • Türkiye ve Dünya’daki sporun tarihi gelişimi hakkında bilgi vermek

 • Beden eğitimi ile özyönetim becerilerini geliştirmek

 • Beden eğitimi dersiyle takım halinde spor yaparak adil oyun, sosyal sorumluluk, işbirliği, liderlik ve farklılıklara saygı özelliklerini kazandırmak

Beden Eğitimi Öğretmeni Ne İş Yapar?

Beden eğitimi dersi ilköğretim ve ortaöğretimin her kademesinde olduğu için beden eğitimi öğretmeninin her sınıf düzeyindeki görevleri değişiklik gösterir. Genel olarak beden eğitimi öğretmeninin görevleri şunlardır:

 • Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı beden eğitimi öğretim programını uygular.

 • Beden eğitimi öğretmeni öğrencilerin bilişsel ve psikomotor gelişimlerini bir bütün halinde göz önünde bulundurarak oyun ve spor yoluyla fiziksel etkinlikleri öğretir.

 • Uygulamalar esnasında öğrencilerin kendilerini fiziksel ve duygusal manada güvende hissetmelerini sağlar.

 • Beden eğitimi öğretmeni eğlenerek öğretir.

 • Her sınıf düzeyinde çeşitli spor branşları seçerek öğrenciye uygun olan spor koluna öğrencilerini yönlendirir. Atletizm, basketbol, futbol, badminton, masa tenisi, halter, okçuluk, satranç, su sporları, voleybol, yüzme, hentbol gibi.

 • Öğrencilerine spor faaliyetleri yaptırırken iş sağlığı ve güvenliği kurallarına dikkat eder. Okulla iş birliği yaparak gerekli önlemleri alır.

 • Beden eğitimi öğretmeninin bir diğer alanı ritim eğitimi ve halk dansları olduğu için öğrencilerin yeteneklerine, sosyal ve kültürel durumlarına göre onlara halk dansları ve modern dansları öğretir.

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşları

Özel eğitim kurumlarında çalışan bir beden eğitimi öğretmeninin ortalama maaşı 2500-5000 TL arasında değişir. Devlet okulunda çalışan bir beden eğitimi öğretmeninin maaşı çalıştığı yıllara göre şu şekilde değişir:

Kıdem Yılı  Derece  Maaş9/2 1 4.792.96 TL7/1 3 4.811.59 TL6/1  6  4.861.43 TL5/2 10  4.895.66 TL4/2 13  5.074.91 TL3/3  17  5.161.41 TL1/1  21  5.430.91 TL1/4  24 5.457.33 TL

Beden eğitimi öğretmeni eğitim kurumları dışında aerobik ve fitness salonlarında çalışabilir. Salonlara spor yapmak için gelen kişilere özel ders verebilir. Son zamanlarda sağlıklı yaşam için kişisel antrenör ya da kişisel spor eğitmeniyle spor yapmak çok trend haline geldi. Çünkü spor yapmak insanın kendi iradesine bırakıldığı zaman insan bunu hep erteliyor. Özel hocayla çalışırken kişiler hem daha bilinçli spor yapıyor hem de parası boşuna gitmesin diye çabalıyor. Özel spor eğitmenliği yapan bir beden eğitimi öğretmeni saati 80-300 TL arası ücret alabiliyor. Tabi bu rakam çok genel bir rakam. Spor hocasının kişiye uyguladığı spor programına göre fiyatlar değişebilir.

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Beden eğitimi öğretmeni olmak istiyorsanız herhangi bir liseden mezun olduktan sonra eşit ağırlık puanıyla üniversite sınavında ilk 800 bin sıralamasına girmeniz gerekir. Daha sonra üniversitelerin özel yetenek sınavlarına girerek oradan da yeterli puanı almanız lazım. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Tebliğler dergisine göre beden eğitimi öğretmeni olabilmek için şu bölümlerin birini bitirmelisiniz:

Eğer spor lisesi veya spor meslek lisesi mezunuysanız bu bölümler için üniversite sınavında ek puan alırsınız. Beden eğitimi öğretmenliği KPSS atamalarında ise 2020 yılında 1521 kişi atanmış. Atama puanları 75-80 arasındadır. 

Beden Eğitimi Öğretmeni Nedir?

Beden eğitimi öğretmeni, devlet okulunda veya özel eğitim kurumlarında beden eğitimi dersine giren kişidir. Beden eğitimi dersi ana okul, ilkokul ortaokul ve liselerin tüm sınıflarında vardır. Beden eğitimi öğretmeni her sınıfa haftada 2 ders saati girer.

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşları Nedir?

Özel eğitim kurumlarında çalışan bir beden eğitimi öğretmeninin ortalama maaşı 2500-5000 TL arasında değişir. Özel spor eğitmenliği yapan bir beden eğitimi öğretmeni saati 80-300 TL arası ücret alabiliyor. Tabi bu rakam çok genel bir rakam. Spor hocasının kişiye uyguladığı spor programına göre fiyatlar değişebilir. Devlet okulunda yeni çalışmaya başlayan bir beden eğitimi öğretmeni ilk yıl 2021 yılı itibariyle 4.792.96 TL maaş alır.

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Beden eğitimi öğretmeni olmak istiyorsanız herhangi bir liseden mezun olduktan sonra eşit ağırlık puanıyla üniversite sınavında ilk 800 bin sıralamasına girmeniz gerekir. Daha sonra üniversitelerin beden eğitimiyle ilgili fakültelerinin özel yetenek sınavlarına girerek oradan da yeterli puanı almanız halinde beden eğitimi öğretmenliğini kazanmış olursunuz.

Beden Eğitimi Öğretmeni Beden Eğitimi Spor Yapmak Beden Eğitimi Öğretmeni nedir Beden Eğitimi Öğretmeni ne iş yapar Beden Eğitimi Öğretmeni maaşları Beden Eğitimi Öğretmeni nasıl olunur
Nurcan Büyükelyas
Nurcan Büyükelyas
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Amerika’da bulunduğu dönemde ‘’Tesol’’ ve ‘’Child Psychology’’ sertifikalarını aldı. Anaokullarında çalıştı. Türkiye’de ise çeşitli kurslarda Arapça öğreticiliği yaptı. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.