Close
Mobil Menu Bars

Beden Dili Eğitimi ve Etkili İletişime Katkısı

24 Eylül 2019, 2792 defa okundu.
Beden Dili Eğitimi ve Etkili İletişime Katkısı
etkili iletişim stratejileri, beden dili, iletişim, etkili iletişim, online eğitim, sertifika

İletişim dinamik bir süreçtir ve iletişim kurma biçimimiz, işimizi ve yaşamımızı etkileyen önemli bir unsurdur. İletişim, bilgi alışverişinden çok daha fazlasıdır. Karşılıklı konuşmak iletişim olabilir ancak etkili iletişim, söylenenin arkasındaki duyguları, hisleri anlamak ile ilgilidir. Mesajı alıcınıza doğru biçimde iletmenizin yanı sıra karşınızdaki insanı da etkin şekilde dinlediğinizi, onu anladığınızı hissettirmelisiniz. 

Etkili iletişim kurmak önemlidir çünkü iletişim kurduğunuz insanlar ile aranızda bir güven inşa etmenize olanak tanır. Etkili ve doğru bir iletişim süreci sayesinde yanlış anlaşılmaların önüne geçersiniz. Bu bağlamda, konuşurken açık ve net olmakta fayda var. İletişimi etkili yapan en önemli noktalardan biri şüphesiz beden dilidir. Beden dili eğitimi sayesinde bu alanda kendinizi geliştirebileceğinizi unutmayın.

etkili iletişim stratejileri, beden dili, iletişim, etkili iletişim, online eğitim, sertifika

Beden Dili Eğitimi Ne Fayda Sağlar?

Sözcükler, bireyin tek iletişim aracı değildir. Yüz ifadesi, vücudun duruşu, ses tonlaması ve daha pek çok etken iletişim sürecinde belirleyicidir. Beden dili eğitimi, tüm bunları öğrenmenizin yanı sıra stratejik iletişim sürecinizi de büyük ölçüde destekler. 

Peki bu dil aslında neleri ifade eder, neden hayatımızda bu kadar önemlidir? Beden Dili Eğitimi sayesinde, etkili iletişimin yanı sıra sözsüz iletişimde beden dilini öğrenebilirsiniz.

Beden dili, dil öğrenmek kadar karmaşık ancak öğrenmesi bir o kadar keyiflidir. Beden diline hakim olabilen ve onu etkin yönetebilen kişiler, çevresindekilerce daha yetkin, daha etkin ve saygın bulunurlar. 

Princeton Üniversitesi, beden dilinin insanların farkında olmadığı pek çok bilgi ve mesajı barındırdığını söyler. 

Etkili Beden Dili Nasıl Olur?

Duruşunuz dik olsun

Etkin bir beden dilinin temelinde duruşumuz yatar. İç dünyamız hakkında dış dünyaya fikir veren duruş pozisyonumuz, ne kadar dinç ve kendine güvenli durursa emin olun ruh haliniz de bundan olumlu etkilenir. 

Göz teması önemli

Göz temasında bulunmak zannettiğinizden çok daha etkili bir yöntem. Etkin bir göz teması sayesinde karşınızdaki insanda onu iyi şekilde dinlediğiniz imajı oluşur. Bu olumlu bir izlenim bırakmanızı sağlar.

Ayna yöntemini kullanın

Karşınızdaki insanın yaptığı hareketleri yapmak, taklit edermiş gibi değil de yakınlığınızı hissettirecek şekilde yapmanız etkili bir iletişim bağı kurmanızda etkilidir. Ses tonunuzu karşınızdaki kişinin seviyesinde ayarlamak da olumlu bir durumdur.

Kişisel bakımınıza ve kıyafetlerinize önem verin

Kendinizi özgüvenli hissettiğinizde duruşunuz dahi değişir. Kendinizi daha çok göstermenize, daha çok alanda var olmak istemenize neden olur. Çünkü kendinize güveniyorsunuzdur. Bunu besleyen en önemli kriterlerden biri de kişisel bakımız ve giydiklerinizdir. İlla pahalı ve markalı kıyafetlerden bahsetmiyorum. Özenilmiş, temiz ve ütüsü düzgün, beden ölçünüze uyumlu kıyafetler iyi bir seçenektir.

İçten bir tebessümü ihmal etmeyin

Karşınızdaki insanı dinlerken ya da bir şeyler anlatırken yüzünde sevimli bir tebessüm olursa bu karşı tarafa hem olumlu enerji gönderecek hem de psikolojik açıdan rahatlamanızı sağlayacak.

etkili iletişim stratejileri, beden dili, iletişim, etkili iletişim, online eğitim, sertifika

Beden Dili Eğitimi Alabilir miyim?

Burada değindiklerim beden dilinin yalnızca yüzeysel kısmı. Daha pek çok detayı ve beden dilini etkili öğrenebilmeniz için eğitim almanız çok daha faydalı olacaktır. 

Ücretsiz ve online faydalanabileceğiniz eğitimde;

  • Etkili iletişim nedir?
  • Beden dili iletişimimizi nasıl etkiler?
  • Göz iletişimini ne şekilde kurmalıyız?
  • Hitap ederken nelere dikkat etmeliyiz?
  • Konuşmamızın uzunluğu ne olmalıdır?
  • İş hayatı ve sosyal hayatta kullanılan iletişim şeklinin farkı nedir?
  • Konuşmalarımız, beden dilimiz ve mimiklerimizin tutarlı olması için neler yapabiliriz?

Gibi konuları öğrenerek, gerek sosyal hayatta gerek iş hayatınızda daha sağlıklı ve etkili iletişim kurmayı öğreneceksiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!