AnasayfaBlogAydınlatma Tasarımcısı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Aydınlatma Tasarımcısı Nedir? Ne İş Yapar?

11 Mayıs 2021
Aydınlatma Tasarımcısı Nedir? Ne İş Yapar?

Aydınlatma Tasarımı için; efektif ışık kaynaklarının yapı üzerinde yarattığı etkiyle, bunu yaşayan kullanıcı arasında oluşan ilişkiyi tanımlayan, hem bilim hem sanatı bir arada barındıran bir dal diyebiliriz. İçinde bilim olmasının sebebi, teknik bilgiler içermesidir. Sanat olmasının ise tasarım ve estetik içermesidir. Gözü ve zihni yormayan aydınlatmanın insanı olumlu yönde etkilediği psikolojik olarak kanıtlanmıştır. Aydınlatma tasarımcısı, teknik farkındalık sahibi olan ve tasarımında rol oynadığı aydınlatma ile ortama değer katan kişidir. Aydınlatılan mekan sizi yormuyorsa, kendinizi iyi hissedersiniz ve bu durum hem çalışmalarınıza hem psikolojinize olumlu olarak yansır.

Yazımızda aydınlatma tasarımcısı Nedir? Aydınlatma tasarımcısı ne iş yapar? Aydınlatma tasarımcısı olma şartları nelerdir? Gibi sorular için kapsamlı bir araştırma yaptık.

Aydınlatma Tasarımcısı Nedir?

Aydınlatma tasarımı özellikle son yıllarda hak ettiği değere ulaşmaya başladı. Mesleğe olan ilgi arttı ve bu alanda eğitim alan kişiler ve okul diyeceğimiz firmalarda çalışma fırsatı bulmuş pek çok tasarımcı ortaya çıktı. Bu sayede hem çalışan sayısı hem de yapılan işin kalitesi bakımından ilerleme gözle görülür şekilde fark edilmeye başladı.

Aydınlatma tasarımcısı olmak isteyen kişiler, üniversitelerin iki yıllık ön lisans eğitimi veren Mimari Aydınlatma Tasarımı bölümünde eğitim almaları gerekir. Aydınlatma tasarımcısı; genel aydınlatma alanında ve mimari sektöründe faaliyet gösteren kurumların tasarım alanlarında çalışan ve aydınlatma tasarımı yapan kişilerdir. Yapılan tasarım yapıdan yapıya, mekandan mekana ve ortamdan ortama değişiklik gösterir. Tasarım asla kopya olamaz.

Tasarım, her bir çalışmada, yeni bir şeyler ortaya koymak ve farklılık yaratmaktır. Tasarım hem orijinal hem yeni olmalıdır. İlham alınabilir ancak kopyalama işi olarak değerlendirilmesi imkansızdır. Aydınlatma tasarımcısı; deneyimini, aydınlatma tasarımı yapılacak alanın sinerjisini en iyi şekilde ortaya koyacak, aydınlatma ürünleri tasarlamakla görevlidir. Tekniği, estetiği bilir, yenilikleri yakından takip eder, yakalar ve bunu harmanlayıp ortaya, inovatif bir ürün çıkarmayı amaçlar.

Aydınlatma Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Aydınlatma alanında modern ve yenilikçi tasarımlar yapması beklenen aydınlatma tasarımcısı oldukça önemli görevler üstlenir. Dünyada ve ülkemizde, süreli değişin disiplinlere sahip olan, özellikle LED aydınlatma armatürleri ile günceli düzenli takip eden, ticari amaçlı değil, mimari aydınlatma armatürleri kullanarak, son teknolojik ilerlemelere hakim olan tasarımcılar ortaya çok başarılı işler çıkarmaktadır. Çalıştığı kurumun beklentilerine göre görevleri çeşitlense de bir aydınlatma tasarımcısının temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Işık kaynaklarını doğru kullanmak kaydıyla, mekânla kullanıcı arasındaki ilişkiyi sağlamalıdır.

 • Estetik ve yaratıcılık katılan ürünler ortaya çıkarmalıdır.

 • Mekânın işlevine ve fonksiyonuna uygun ürünler tasarlamalıdır.

 • Fonksiyonun ihtiyacı olan teknik yeterlilikler doğrultusunda tasarım oluşturmalıdır

 • Tarihi yapılarda veya yeniden proje yapılması gereken binalarda araştırmalar yapılmalıdır.

 • Mekân araştırması tamamlandıktan sonra en iyi ışık elde edilebilmesi için çalışmalar hazırlamalıdır.

 • Mekâna uygun ışıklandırma için boyut tasarımı yapmalıdır.

 • Aydınlatmayı görsel bir zenginliğe kavuşturmak için deneysel amaçlı analitik mekân modelleri hazırlamalıdır.

 • Mekân ve ürün aydınlatması için aydınlık düzeyi sağlamalıdır.

 • Aydınlatma alanında öne çıkması gereken noktalara karar vermelidir.

 • Teknik yeterlilikleri araştırmalıdır.

Aydınlatma Tasarımcısı Maaşları

İyi bir aydınlatma tasarımcısı olmak için eğitim almak oldukça önemlidir. Bunun yanında bir uzmanın yanında çalışma hayatına başlamak ta kariyer yolculuğunda hızlı ilerlemek için büyük bir fırsattır. Günler aylar ve yıllarca; farklı mekanlarda, çeşitli yapılarda, farklı şehirlerde, çeşitli kültürlerde, farklı zevklere hitap edecek eserler ortaya koymaları önemlidir. Tecrübe sahibi olmak için çok iyi gözlemlemek, deneyimlemek aynı zamanda zevk sahibi olmak gerekir.

Günümüzde bilimsel araştırmalarla; doğru ürünler ile doğru aydınlatma tasarımları ortaya çıkarılmaktadır. Özellikle, hastanelerin iyileşme süreçlerinde, eğitim kurumlarında öğrenme süreçlerinde, ofislerin verimliliğinde önemli bir role sahiptir. Mağazalarda alış veriş eğiliminden, evlerde huzurlu bir ortama, yapıların daha sık ziyaret edilme sebeplerine kadar aydınlatmanın pozitif etkileri olduğu ispatlanmıştır. Durum böyle olunca, bu iyileştirmelerde büyük bir role sahip olan, tasarımlara imza atan aydınlatma tasarımcıları, hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda başarılı çalışmalar ortaya koymaktadır.

Aydınlatma tasarımcısı maaşları bazı önemli kriterlere bağlıdır. Bunların başında çalıştıkları kurumun özellikleri, tecrübeleri, aldıkları eğitim ve kişisel gelişim için çaba göstermeleri gelmektedir. Aydınlatma tasarımcısı ne kadar kazanır, inceleyelim.

 • Çalışmaya yeni başlamış bir aydınlatma tasarımcısı en az 3.900 TL maaş kazanmaktadır.

 • Bir süre tecrübe edinmiş olan bir aydınlatma tasarımcısı ortalama 4.500 TL gelir elde eder.

 • Uzun yıllar tecrübe edinmiş bir aydınlatma tasarımcısı ise 7.500 TL maaş kazanmaktadır.

Aydınlatma Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Aydınlatma Tasarımcısı olarak kariyer planı yapacak kişiler, üniversitelerin iki yıllık mimari ve aydınlatma tasarımı bölümünden eğitim almaları gerekmektedir. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin ayrıca mimarlık, peyzaj, iç mimarlık ve elektrik mühendisliği alanındaki eğitimlerden faydalanmaları ve bilgi sahibi olmaları oldukça önemlidir. Ancak bu durum bir mecburiyet olarak değerlendirilmemelidir. Bu eğitimlerden faydalanmaları, çalışma standartlarını geliştirmeleri ve dolayısıyla kazançlarını da geliştirmeleri için önemli bir unsurdur. Aydınlatma tasarımcısı olmak isteyen kişiler eğitimlerini tamamladıktan sonra iş yaşamına atılmak için hazır olur ancak işverenler bazı önemli niteliklere de sahip olmalarını ister. Bu nitelikler, çalışmalarında daha başarılı olacaklarının birer göstergesi olarak kabul edilir. Şimdi bu nitelikleri inceleyelim.

 • Çok küçük nesneleri kavrayabilme, değiştirme ya da birleştirmek için el parmaklarını kusursuz bir şekilde kullanabilmelidir.

 • Teknik prosedür bilgisine hakim olmaları beklenir. Özellikle tasarımı oluşturma, test ve güvenlik kontrolü yapma gibi önemli bilgilere sahip olmaları önemlidir.

 • Dikkatli ve sabırlı ve titiz çalışmaları beklenir.

 • Yaratıcı olmalı ve yeni farklı tasarımlar ortaya çıkarabilmelidir.

 • Ayrıntılara dikkat etmeli, uzun süre konsantrasyon halinde kalabilmelidir.

 • Teknik bilgileri diğer çalışanlarla da paylaşmaları beklenir. İletişim sırasında net anlatmaya yönelik sözlü ve yazılı iletişim kabiliyeti göstermeleri beklenir.

 • Takım çalışması içinde uyumlu olmaları istenir.

 • Görselliğe önem vermeleri, teknolojiyi yakından takip etmeleri gerekir.

 • Kendilerinden istenen işi belirlenen tarihte ve belirlenen özelliklere göre teslim etmeleri gerekir.

Aydınlatma Tasarımcısı Kimdir?

Aydınlatma ve mimari sektöründe faaliyet gösteren kurumların tasarım alanlarında çalışan ve aydınlatma tasarımı yapan kişilere verilen addır. Aydınlatma tasarımcısı teknik farkındalık sahibi olmalıdır aynı zamanda tasarımında rol oynadığı aydınlatma ile ortama değer katmalıdır. Bu alanda kariyer planı yapacak kişiler, üniversitelerin iki yıllık mimari ve aydınlatma tasarımı bölümünde eğitimlerini tamamlamaları gerekir.

Aydınlatma Tasarımcısının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Aydınlatma tasarımcısı, mekana uygun, estetik ve yaratıcılık katılan ürünler tasarlamalıdır. Mekâna uygun ve fonksiyona göre ürünler tasarlarken, fonksiyonun ihtiyacı olan teknik yeterlilikler doğrultusunda tasarımlar ortaya çıkarmalıdır. Tarihi yapılarda ya da yeniden projelendirilen binalarda araştırmalar yaptıktan sonra yapıya uygun olan aydınlatma tasarımı ile ilgili çalışmalara başlamalıdır.

Aydınlatma Tasarımcısının Nitelikleri Nelerdir?

Bir aydınlatma tasarımcısı mutlaka ayrıntılara dikkat etmeli, uzun süre odaklanarak çalışabilmedir. Sahip olduğu teknik bilgileri diğer çalışanlarla da paylaşabilecek şekilde, sözlü iletişim kabiliyeti göstermeleri beklenir. Görselliğe önem vermeleri, teknolojiyi yakından takip etmeleri gerektiği gibi kendilerinden beklenen işi belirlenen tarihte ve belirlenen özelliklere göre teslim etmek konusunda titiz çalışmalar sergilemelidir.

aydınlatma aydınlatma tasarımcısı tasarım sanat bilim aydınlatma tasarımcısı nedir aydınlatma tasarımcısı ne iş yapar aydınlatma tasarımcısı maaşları aydınlatma tasarımcısı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.