AnasayfaBlogAutoCAD Nedir? Ne İşe Yarar?
Yazılımlar

AutoCAD Nedir? Ne İşe Yarar?

18 Şubat 2020
AutoCAD Nedir? Ne İşe Yarar?

AutoCAD Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Autodesk firması tarafından geliştirilen bilgisayar destekli teknik çizim programıdır. İlk kez 1980’li yıllarda piyasaya sunulan ve ilk vektör tabanlı çizim programı olma özelliğine sahip olan AutoCAD günümüze kadar geçirdiği pek çok değişimle özelleştirilmiş araç setleri eklenerek özellikle mimarlar, tasarımcılar ve mühendisler için özgür bir çalışma alanı sunmaktadır. Genel bir ifadeyle AutoCAD nedir dediğimizde iki boyutlu ve üç boyutlu olarak teknik çizim yapılabilme olanağı sağlayan vektörel bir bilgisayar programı şeklinde tanımlayabiliriz. Açılımı “Computer Aided Design” olan CAD programı Microsoft Windows, MAC OS X, iOS ve Android işletim sistemlerinde çalışmasının yanı sıra AutoLISP ve VisualBasic programlama dillerini de destekleyen ve kullanıcıya göre özelleştirilebilme avantajı da sunan bir programdır.

Çözünürlükten bağımsız olması sebebiyle çizim boyutları ve görüntü kalitesi açısından özgürlük sunan AutoCAD programının dosya formatı DGW’dir. Drawing (çizim) kelimesinin kısaltması olan bu dosya uzantısı haricinde bu dosya biçiminin diğer CAD programlarınca açılabilmesi amacıyla Autodesk firması tarafından oluşturulan DXF uzantısı olarak da CAD dosyalarının ikinci bir format şekli bulunur.

Kullanıcılar için özelleştirilen bir vektörel çizim programı olan AutoCAD tasarımın haricinde analiz ve simülasyonlar yapılabilmesine de imkan tanır. Sektörler için oluşturulan araç setlerini bir arada kullanma avantajı da sunan AutoCAD programı 2B ve 3B çizimlere tablo, metin, boyut, açıklama gibi ekstra alanlar ekleyerek bir projeyi A’dan Z’ye tek bir program üzerinde planlayabilmenizi sağlar. Ayrıca mobil uygulama ve web uygulama seçenekleri ile bulunduğunuz herhangi bir yerden mobil cihazınız ya da direk internet bağlantınız ile çizimlerinize ulaşarak her ortamda çalışmanızı kolaylaştıran bir programdır.

AutoCAD Öğrenci Sürümü Nasıl Edinilir?

Mimarlık, mühendislik, grafik tasarım gibi bölümlerde okuyan öğrenciler için AutoCAD öğrenci sürümü nasıl edinilir biraz da onu inceleyelim.

Öncelikle https://www.autodesk.com/education/free-software/autocad sitesine giriyorsunuz. AutoCAD öğrenci sürümünü edinebilmek için üye olmanız gerekiyor. Bunun için hemen aşağı kısımda iki seçenekten “Bir hesap oluştur” kısmını seçiyorsunuz. Açılan sayfada “Country” bölümünden ülkenizi, “Educational Role” bölümünden eğitimci, öğrenci ya da tasarımcı seçenekleri arasından “Student” yani öğrenci kısmını seçip, “Institution Type” bölümünden yüksekokul ya da üniversite seçeneklerinden birini tercih edip, “Date of Birth” seçeneğine doğum tarihinizi yazıp Next seçeneğine tıklayarak bir sonraki adıma geçiyorsunuz. Akabinde önünüze hesap oluştur kısmı geliyor ve gerekli bilgileri doldurduktan sonra “Hesap Oluştur” butonuna tıklıyorsunuz. E-mail adresinize gelen maildeki aktivasyon linkinden hesabınızı doğrulayarak yönlendirilen sayfadan hangi üniversitede okuduğunuzu, çalışma alanınızı, kayıt tarihinizi ve tahmini mezuniyet tarihinizi yazarak bir sonraki aşamaya geçiyorsunuz. Girdiğiniz siteye girişiniz yapıldıktan sonra versiyon kısmından AutoCAD’in istediğiniz versiyonunu, işletim sistemi kısmından bilgisayarınızın işletim sistemi özelliklerine göre seçeneklerden birini tıklayıp istediğiniz dili seçtikten sonra önünüze seri numarası, ürün anahtarı, dosya boyutu geliyor. En aşağıdaki “Şimdi İndirin” ya da “Download Now” yazan kısmı seçtikten sonra AutoCAD’i indirmeniz için 488 KB boyutunda bir dosya inmiş oluyor bilgisayarınıza. Ardından o dosyaya tıklayarak AutoCAD’i indirip bilgisayarınızın istediğiniz kısmına kuruyorsunuz. Daha sonra açılan ekranda ürünün seri numarasını, ürün anahtarını girerek AutoCAD’i indirdiğiniz sürümü etkinleştirmiş oluyorsunuz. Geriye kalan ise AutoCAD’de harikalar yaratmak oluyor :) İşte AutoCAD öğrenci sürümü edinmek bu kadar kolay.

AutoCAD Komutları Nelerdir?

AutoCAD nedir ne işe yarar biraz ona göz attıktan sonra AutoCAD komutları nelerdir onu inceleyelim. AutoCAD’de yaklaşık 150 civarında komut yer alıyor. AutoCAD’in kullanımında her kullanıcının elbette bilmesi gereken bazı kurallar bulunuyor. AutoCAD’deki tüm komutların tek tek incelenmesi mümkün olmuyor. Ancak AutoCAD’i kullanan her kullanıcının temel komutları bilmesi gerekiyor. İşte o temel komutlar…

 • Line: AutoCAD’de çizgi çizmenize yarayan komuttur.

 • Circle: Bu komut ile bir çember ya da daire çizebilirsiniz.

 • Rectangle: Bu komut sayesinde AutoCAD’de dikdörtgen çizmeniz mümkün.

 • Polyline: Çizim yaparken sürekli çizgiler çizmek için Polyline komutunu kullanırsınız.

 • POL: Bu komut ile minimum 3, maksimum 1024 kenarlı çokgen çizebilirsiniz.

 • Trim: Çizim sırasında istemediğiniz kısımları ya da nesneleri kesmenize yarar.

 • Scale: Çiziminizdeki bir bölgenin ölçeğini değiştirmenizi sağlar.

 • OSnap (Object Snap): Çizilen nesnelerin uç, orta, merkez, kesişim noktalarını seçerek nesneyi daha kolay çizmemizi sağlayan komuttur.

 • Grid: Bu komutu etkinleştirdiğinizde AutoCAD ekranı ölçekli boyuta gelir ve çizimlerinizi rahat bir şekilde yapmanızı sağlar.

 • Snap: Çizim yaparken Mouse imleciyle istenilen noktanın kolaylıkla tutulmasını sağlayan bir komuttur.

 • Isodraft (İzometrik Çizim): Teknik resimde izometrik perspektif çizimlerinin AutoCAD’le kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.

 • Transparency (Şeffaflık): Objelere saydam görüntüsü verilmesini sağlar. Bu komut genelde 3d çizimlerinde kullanılır. Saydamlığın verileceği objelere özel bir katman oluşturularak saydamlık değeri girilir ve o değer ölçüde nesneye saydamlık verilir.

 • TXTEXP: Bu komut ile tek ya da çok satırlı yazıları çiziminize ekleyebilirsiniz.

 • OOPS: Bu komut sayesinde AutoCAD’de çizim yaparken son sildiğiniz kısmı geri yükleyebilirsiniz.

 • DWGPREFIX: AutoCAD’de çiziminizi yaptınız ve bir yere kaydettiniz. Ancak kaydettiğiniz kısma dikkat etmediniz ya da unuttunuz. AutoCAD’in komut satırına bu komutu yazdığınızda tasarım dosyanızın nereye kaydedildiğini görebilmeniz mümkün.

 • AREA: AutoCAD çizimindeki kapalı veya açık şekillerin alanını bulmanıza yarayan komuttur.

AutoCAD’de kullanılan bazı komutlar bu şekilde. Bu komutlar, AutoCAD programının kullanılmasını basite indirgeyen önemli etkenlerdir ve çiziminizi yaparken büyük kolaylık ve pratiklik sağlar. AutoCAD komutları 2D, 3D çizimlerde farklılık gösterir. 3D çizimlerde “3DALIGN”, “HELIX”, “SURFTRIM”, “SOLIDFIST” gibi komutlar yer almaktadır.

AutoCAD’in Kullanımı Nasıldır? Hangi Sektörlerde Kullanılır?

AutoCAD mimarlık ve farklı mühendislik dalları için geliştirilmiş yazılımları ile geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bunun yanı sıra medya ve eğlence sektöründe yapılan çizim ve tasarımlar için de AutoCAD kullanılır. Özel araç setleri içerisinden mesleğinize uygun olanları seçebilme ve bir arada kullanabilme avantajı ise çalışma alanı konusunda esneklik ve özgürlük sunar. Bu özel setler ve kullanım alanları ise şu şekildedir.

 • AutoCAD Architecture: Mimari çizimler, belgeler için tasarlanmış bir programdır. Kat planları, kesitler üzerinde kapsamlı ve ölçekli çalışma imkanı tanır.

 • AutoCAD Map 3D: Özellikle çevre ve harita mühendisleri tarafından kullanılan programdır. Şehir planlamasında, doğal gaz, su, atık su gibi alt yapı planlarının çizilmesi ve ölçeklendirilmesi, arazi modellemesi gibi işlemler yapılmasını sağlar.

 • AutoCAD MEP: Mekanik, elektrik ve tesisat işlerinde gerekli çizim ve projelendirmelerin yapılması için mühendis ve teknik ressamların kullandığı bir programdır.

 • AutoCAD Plant 3D: Fabrika gibi tesislerin tasarımlarında 3B teknik çizimler için kullanılır.

 • AutoCAD Civil 3D: İnşaat mühendisliği alanında kullanılır. Ağızlık analizlerinden, yağmur suyu analizlerine kadar farklı veriler ile hesaplamalara göre tasarımlar yapılmasını sağlayan program inşaat alt yapılarının yanı sıra demiryolu projelendirmelerinde de kullanılır.

 • AutoCAD Electrical: Elektrik ve elektronik mühendisleri ile teknikerler tarafından kullanılan program ile devre çizimleri, şematik diyagramlar tasarlanır.

 • AutoCAD Mechanical: Makine mühendisleri ve teknikerlerin rahatça tasarım yapabilmesine yönelik hazırlanan bu program ile montajlama, üretim için mekanik çizimler, makine bileşenleri projelendirme gibi işlemler yapılır.

 • AutoCAD Raster Design: Ağırlıklı olarak haritacılıkta kullanılır. Ancak tek kullanım alanı bu değildir. Taranmış çizimler de dahil olmak üzere her türlü görüntüde rötuşlama ve düzeltme yapma esnekliği sağlar.

AutoCAD programı mimarlar, tasarımcılar, mühendisler, teknikerler, haritacılar ve teknik ressamlar tarafından uzman oldukları alanlara göre özel olarak hazırlanmış bu programların yanı sıra iş akışında ihtiyaç duyduğunuzda web üzerinden ya da mobil olarak çizimlerinize ulaşabileceğiniz ek programlarla da sizi destekler. 1980’li yıllardaki başlangıç noktasında bilgisayar destekli vektörel bir çizim programı olarak yola çıkan bu program için bugün AutoCAD nedir dediğimizde sektörel araçlarla donatılmış esnek çalışma alanı sunan ve özelleştirme imkanı ile her iş sahasında sınırları ortadan kaldıran bir tasarım programı olarak tanımlamak çok daha doğru olur.

AutoCAD AutoCAD nedir AutoCAD ne işe yarar
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
500209
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
500209