AnasayfaBlogAntrepo Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Antrepo Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

23 Mayıs 2021
Koyu renkli bir arka planla birlikte bir kişinin kafasının yakın çekimi görülüyor. Kişinin kısa kahverengi saçları, küçük bir burnu ve yuvarlak, kahverengi gözleri vardır. Gülümsüyor ve başparmağını onaylar gibi yukarı kaldırmış. Ön planda, ekranda mavi ve beyaz bir pasta grafiği görüntülenen bir tablet tutan bir el görülüyor. Tabletin alt kısmında siyah zemin üzerinde beyaz bir 'O' harfi var. Tabletin sağında bir elin cep telefonu tuttuğu görülüyor. Arka planda raflarında kutular olan bir depo görülüyor.

Antrepo, gümrüklere giriş yapan ticari malların konulduğu, korunduğu ve ulaştırılması gereken yerlere sevkiyatının yapıldığı bölgeye verilen addır. Antrepo müdürü ise gelen ticari malları muhafaza eden ve ilgili düzenleme, tecil, sevkiyat gibi işlemleri yürütmekten sorumlu kişidir. Antrepo müdürü gümrüğe giriş yapan ticari ürünlerin depolanmasını ve muhafaza edilmesini Gümrük Kanunlarına göre düzenlemek zorundadır.

Aynı zamanda personelin uyum içinde çalışmasından da sorumludur. Gelen ürünün alıcısı ile iletişime geçer ve ürünün ilgili yere sevkiyatını gerçekleştirmekle ilgilenir. Bu meslek uzun yıllardır tercih edilen meslek grupları arasında yer alır. Bu alanda çalışma içinde olacak kişilerin, sektörel gelişmeleri yakından takip etmesi gerekir.

Antrepo müdürü nedir? Antrepo müdürü ne iş yapar? Antrepo müdürü olmak için hangi şartlar aranır? Gibi sorularınız için kapsamlı bir araştırma yaptık.

Antrepo Müdürü Nedir?

Gümrüğe yeni girmiş olan ticari özellikteki eşyaların muhafaza edilmekte olduğu yer antrepodur. Bu ticari özellikteki malların muhafaza edilmesinden sorumlu olan birimin başındaki meslek çalışanına antrepo müdürü adı verilmektedir. Antrepo müdürü, gümrüğe teslim edilen ürünlerin depolanmasını ve muhafazasını Gümrük Kanunları kapsamında yapmakla sorumludur. Antrepo müdürünün temel olarak görevi ticari malları muhafaza etmektir. Ancak antrepo müdürü, personelin koordineli biçimde çalışmasında da rol oynar. Ticari eşyanın sahibi ile iletişim içinde olur ve eşyanın kısa sürede gümrükten gideceği yere sevk edilmesi için gerekli şartları sağlar.

Antrepo müdürü olmak isteyen kişilerin lisans eğitimini tamamlaması şartı aranır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olmanız gerekmektedir. Bu fakültede yer alan; Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, İktisat ve Maliye gibi bölümlerden birinden mezun olursanız antrepo müdürü olarak çalışmalara başlayabilirsiniz. Eğitimin tamamlanması tek başına yeterli olmayabilir. Bazı mesleki niteliklere de sahip olmak gerekir. Bu nitelikler başarınızda da önemli bir role sahiptir. Ayrıca işverenler tarafından bu nitelikler oldukça dikkate alınır. Nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Detaylara odaklanacak şekilde dikkatli ve titiz çalışmaları gerekir.

 • Gümrük kanunu esaslarına hakim olmalıdır.

 • İş yeri çalışanlarını detaylı olarak bilgilendirebilecek ve raporlama yapabilecek düzeyde yüksek sözlü ve yazılı dil hâkimiyeti becerisi göstermelidir.

 • Problemler karşısında hızlı ve etkili çözümler üretebilmelidir. Yaşanabilecek problemlerle karşı önceden önlem alabilmelidir.

 • Yabancı dil bilgisine sahip olmalıdır. Özellikler iyi derecede İngilizce bilmesi beklenir.

 • Öz disipline sahip olmalı, zaman yönetimi yapabilmelidir.

 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğü tamamlamış olmak; tecil ettirmiş veya muaf olmak şartı aranır.

Antrepo Müdürü Ne İş Yapar?

Antrepo müdürü gümrüğe gelen ticari ürünlerin depolanmasını ve muhafaza edilmesini sağlar. Bu işlemleri Gümrük Kanunu’na göre düzenler. Aynı zamanda personelin uyum içinde çalışması için gerekli kontrolleri de yapar. Gelen ticari ürünün sahibiyle iletişime geçer ve ürünün ulaşması gereken yere sevkiyatını gerçekleştirir. Antrepo müdürünün gümrükte kendisinden beklenen önemli görevleri zamanında yerine getirmesi gerekir. Bu görevler ise genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Ticari eşyanın mevzuatlara uygun bir biçimde antrepoda kalıp kalmadığını belirler.

 • Mevzuata uygun olan ticari eşyanın gümrük vergisini belirlemekle görevlidir.

 • Antrepoda bulunan ticari eşyanın antrepo beyannamesine uygun düzenlenmesini sağlar.

 • Beyannamesi düzenlenen eşyayı tescil ettirir.

 • Beyannamenin doldurulup tescil edilmesi ile beraber eşyanın sayımını yaptırır.

 • Muayene memurunun kontrolleri esnasında ticari eşyanın antrepoya taşınması için personeli görevlendirir.

 • Ticari eşyanın başka bir antrepoya taşınması gerekiyorsa sevk işlemlerini başlatmak için Gümrük İdaresi'ne başvuru yapar.

Antrepo Müdürü Maaşları

Antrepo müdürü, gümrük antreposundaki faaliyetleri sırasında gelen ticari ürünlerin gümrük gözetimi altında bulunmasını sağlar. Gümrük antrepo prosedürleri kapsamında eşyanın muhafaza edilmesiyle ilgili yükümlülükleri yerine getirir. Bu süreç içerinde birlikte çalıştığı kadro ile iyi bir iletişim içinde olmalıdır. Çalışmaları yakından takip etmeli, çalışanların kendi aralarında da uyum içinde çalışmasını sağlamalıdır. Eğitimlerini tamamlayan antrepo müdürü adayları, mesleki olarak gerekli olan niteliklerini de geliştirmelidir. Bunun için kişisel gelişim eğitimi, yabancı dil eğitimleri gibi online eğitim seçeneklerinden faydalanabilirler. Edindikleri sertifikalar, iş yaşamlarında oldukça önemli bir yere sahip olur. Antrepo müdürü maaşları, çalışılan kurumun özelliklerine göre değişiklik gösterir. Kişin kendini geliştirmesi, tecrübesi de aldığı maaşı doğru orantıda etkiler. Antrepo müdürü ne kadar kazanır, inceleyelim.

 • Yeni iş başlamış bir antrepo müdürü en düşük 3.400 TL maaş kazanır.

 • Bir süre tecrübe edindikten sonra ortalama 5.000 TL gelir elde ederler.

 • Uzun süre tecrübe sahibi olan bir antrepo müdürü ise en yüksek 9.000 TL maaş kazanmaktadır.

Antrepo Müdürü Nasıl Olunur?

Antrepo müdürü olmak isteyen kişiler ilk olarak nasıl bir eğitim almaları gerektiğini araştırır. Aldıkları eğitim neticesinde nasıl bir kariyer yolu ile karşılaşacakları diğer merak ettikleri konular arasındadır. Antrepo müdürü olmak isteyen kişiler öncelikle kişilik olarak iş disiplinine sahip olan kişiler olmalıdır. Çalıştığı ekibi iyi bir şekilde koordine edebilmeli, ekip içerisinde motivasyonu sağlayabilmelidir. Yaptığı işle ilgili tüm yasal düzenlemeleri güncel olarak takip etmeli ve mevzuat bilgilerine hakim olmalıdır. Kişilerin kendini geliştirmeye devam etmesi önemlidir. Sektörel gelişmeleri takip etmesi gerektiği gibi mevzuatları da yakından takip ederek, yetkilileri bilgilendirmeli ve yeni uygulamaları yaşama geçirmelidir.

Antrepo müdürü olmak isteyen adayların üniversitelerde yer alan 4 yıllık lisans fakültesi olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezunu olma şartı aranır. Antrepo Müdürlüğü bölümü ya da eğitimi bulunmamaktadır. Ancak fakülte bölümlerinde verilen eğitimlerde mevzuata yönelik dersler verilmektedir. Bunlar; Sosyoloji, İş Hukuku, Gümrük Hukuku, Temel Hukuk Kavramları, Siyaset Bilimine Giriş, İktisat gibi dersler olarak sıralanabilir. Antrepo müdürü olmak isteyen kişilere, üniversitede eğitim görürken isteğe bağlı olarak sahada staj yapma hakkı da verilir. Böylece uygulamalı olarak görecekleri eğitim sayesinde hem mesleği daha yakından tanıma fırsatı elde ederler hem de az da olsa bir tecrübe kazanmış olurlar. Bu alanda yaptıkları her çalışma gelişimlerine önemli katkı sağlar.

antrepo müdürü antrepo gümrük ticari mal eğitim antrepo müdürü nedir antrepo müdürü ne iş yapar antrepo müdürü maaşları antrepo müdürü nasıl olunur
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.