AnasayfaBlogAndroid Ne Demek? Ne İşe Yarar?
Ne Demek?

Android Ne Demek? Ne İşe Yarar?

24 Temmuz 2021
Android Nedir

21. yüzyıl teknoloji çağı olarak adlandırılmıştır. Bu çağda birçok teknolojik alet ve bu aletlerin işlevleri ile karşılaştık. En basit örneği ise 20. yüzyıldan 21.yüzyıla gelindiğinde en büyük gelişimi yakalayan telefon. Telefon ilk önce kısa mesafeler arasındaki iletişim ağını sağlıyordu. Aynı zamanda sadece evlerde olan bir iletişim aracıydı. 21.yüzyıla doğru gelindiğinde cep telefonu olarak adlandırılan ama ellerimizden düşmeyen telefon modelleri ile tanışmaya başladık. Cep telefonları günümüzde en çok kullanılan iletişim araçlarından biri haline geldi. Hemen hemen herkeste olan hatta çoğu kişide bir ikincisi olan bir araç haline dönüştü.

Cep telefonlarının geçmişten günümüze evrimci bir perspektiften bakıldığında çok büyük işlevler kazanarak ilerlediğini görürüz. İletişim ve haberleşme gereksinimini karşılamanın yanında internet, sosyal medya, zamanlayıcı, saat, takvim, alarm, hesap makinası, e-posta, video üretme, fotoğraf çekme vb. sayamayacağımız birçok özellik kazanarak ilerleme kaydetti. Hepimizin elinden düşürmediği bu cep telefonlarının bu işlevlerini kullanmamızı sağlayan bir işletim sistemi bulunmaktadır. Bu işletim sistemi android olarak adlandırılır

Peki, günlük yaşamda tüm işlerimizi halletmemizi sağlayan ve birçok işlevi kullanmamızı sağlayan android ne demektir? Android, kelime kökeni olarak eski Yunanca bir kelimedir. İnsan kelimesinden türetilmiştir. İnsan kelimesinden türetilen insansı demektir. Bu kelime insansı, insan şeklinde, insansı robot demektir. İngilizce bu kelime insana benzeyen yaratık anlamına gelmektedir. İngiliz dili bu kelimeyi Geç Latince döneminde kullanılan androides sözcüğünden alıntılamıştır. Bu sözcükte eski Yunancada adam ve şekil sözcüklerinin birleşik halidir. Kelimenin ne demek olduğunu öğrendikten sonra detaylı olarak incelemeye ne dersiniz? Hazırsanız başlayalım!

Android Nedir?

Android, Google tarafından geliştirilen ve dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden biridir. Bu işletim sistemi cep telefonu ve tabletlerde kullanılmaktadır. Linux işletim sistemi çekirdeğini kullanmaktadır. Bu özelliği sayesinde cep telefonu ve tabletlerin birçok açıdan kullanılmasını sağlamaktadır. Android, Google ve Open Handset Allience tarafından yaratılan bir işletim sistemidir. Mobil cihazlar için geliştirilmiştir. Açık kaynak kodlu işletim sistemine sahiptir. Kodların bazı kısımları Google tarafından kapalı tutulmaktadır. Aygıtların, işlevselliğini geliştiren uygulamalar yazan büyük bir geliştirici grubuna sahiptir. İçerisinde hali hazırda 200.000’den fazla uygulama bulunmaktadır.

Android, “.apk” uygulama uzantısını desteklemektedir. Bu işletim sistemini geliştiren kişiler bu sistemi Java web programlama dili kullanarak yazmışlardır. Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiştir. Bu yüzden ara katman yazılım dili, API ve kütüphaneler C programlama dili ile yazılmıştır. Uygulama yazılımları da Java uyumlu kütüphaneleri içine alan uygulama iskeleti üzerinden çalışmaktadır. Bu işletim sistemi, cihazların işlevselliğini arttıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş program geliştiricisine sahiptir.

Bu sistemi tanıtan ve bu kadar yaygın kullanılmasını sağlayan unsur mobil cihazların neler yapabileceğini değiştiren bir platform olmasıdır. Telefon, tablet, otomobil, saat, televizyonu desteklemektedir. Basit olarak çalışmanın ötesine geçip yaşamları daha kolay hale getiren iletişim ve teknolojik cihazların arkasında bu sistem vardır. Google Asistan sorulara cevap vermesi, saatin mesaj gönderebilmesi ve daha fazlası bu sistem sayesinde gerçekleşmektedir. Günümüzde bu işletim sistemi 2.5 milyardan fazla cihazın içinde bulunmaktadır.

Diller arasında çeviri yapmayı, kamerayı kullanarak internette arama yapmayı,canlı altyazı ile rahat şekilde kullanılmasına kadar kullanıcılarına avantajlar sunmaktadır. Sunduğu yerleşik güvenlik özellikleri ile mobil cihazınızın güvende kalmasını da sağlamaktadır. Bu sistem, mobil cihazını ilk açtığınız andan itibaren güvenlik önlemlerinden yararlanabilirsiniz. Android, verilerinizin kontrolünü sizin elinizde olmasını sağlayan bir sistemdir. Verilerinizin hangi durumlarda paylaşılacağına ya da paylaşılmayacağına sizin karar vermenizi sağlamaktadır.

Herkes için faydalı bir teknoloji kullanımı sunmaktadır. Herkesin mobil cihazlarını kullanma biçimi farklılık gösterir. Bu nedenle, bireyler yaşadıkları hayatı nasıl deneyimlemek isterlerse ona uygun erişilebilir özellikler geliştiren bir işletim sistemidir. Bu sistemin geliştiricilerine göre teknoloji mevzu bahis olduğunda herkese uyan bir yaklaşımdan söz etmek mümkün değildir. Bu felsefe ile çalışmalarını yürüten bir sistemdir. Konu başlığı ile ilgili bilgi sahibi olduktan sonra androidin gelişimi hakkında bilgi sahibi olalım.

Androidin Gelişimi

Androidin gelişimi başlığını tarihsel süreç içerisinde aşama aşama incelemeye ne dersiniz?

 • Android 1.0 ile mobil cihazlara merhaba demiştir. Bu sürümü kamera desteği, bluetooth, web tarayıcısı, alarmlı saat, galeri, Wi-Fi, galeri vb. özellikleri tanımlamıştır.

 • Androidin gelişimi devam etmiş 9 Şubat 2009 yılında 1.1 sürümünü yayınlamıştır. Bu, bir önceki sürümdeki sistem hatalarını düzeltme amacı ile ortaya çıkmıştır.

 • Androidin gelişimi devam etmiş ve aynı yılın 30 Nisanında 1.5 sürümü yayınlanmıştır. Bluetooh desteği, kamera kaydı, yazı tahmin edebilen klavye vb. özellikleri mobil cihazlara kazandırmıştır.

 • Aynı yıl Eylül ayında 1.6 sürümü yayınlanarak Androidin gelişimi devam etmiştir. Bu sürüm ekran çözünürlüğünü yükseltmiş, doğru çeviriler yapmaya başlamış ve galeride çoklu silme vb. özellikler gelmiştir.

 • Ekim 2009 tarihinde 2.0 ve 2.1 sürümü çıkmıştır. Hareketli duvar kağıtları, sanal klavye ve yüksek ekran çözünürlükleri gelmiştir.

 • 2010 yılında 2.2 sürüm yayınlanarak androidin gelişimi devam etmiştir. Bu sürüm 720p ekran çözünürlüğü desteği ve USB bağlantı desteğini getirmiştir.

 • Şubat 2011 yılında 2.3 sürümü yayınlanmış ve çoklu dokunmatik desteği piyasa sürülmüştür.

 • Aynı tarihte androidin gelişimi devam etmiş 3.0 sürümü piyasaya çıkmıştır. Bu işletim sistemi tabletlerle uyumlu hale getirilmiştir.

 • Ekim 2011 yılında 4.0 sürüm yayınlanmıştır. Yüz tanıma işlevleri eklenmiştir.

 • Temmuz 2012 tarihinde 4.1 sürümü piyasadadır. Enerji verimliliği ve aynı anda iki uygulama açma özelliği ile tanışılmıştır.

 • Aynı yılın Ekim ayında 4.2 sürümü çıkmıştır. 360 derece panoramik fotoğraf özelliği kazandırılmıştır.

 • Temmuz 2013 yılında 4.3 sürümü çıkmıştır. Ebeveyn kontrolü, otomatik Wi-Fi teknolojisi, diğer teknolojik aletlere bağlanabilen akıllı bluetooth teknolojisi eklenmiştir.

 • Ekim 2013 yılında androidin gelişimi devam etmektedir. 4.4 sürümü piyasa çıkmıştır. Görsel ara yüzde birçok değişiklik yapılmıştır.

 • Kasım 2014 yılında 5.0 sürümü yayınlandı.

 • Aralık 2014 yılında Google, 5.0.1 güncellemesi yayınladı.

 • Ağustos 2015 tarihinde Google, 6.0 sürümünü yayınladı.

 • 2017 yılında 7.0 sürümü yayınladı.

 • Ağustos 2018 tarihinde androidin gelişimi devam etti. Google, bu tarihte 9.0 sürümünü bizlerle tanıştırdı.

 • Son olarak 2019 yılında 10 Q ve ardından 2020 yılında 11 R sürümleri yayınlandı.

Androidin gelişimi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra andoid işletim sisteminin avantajları hakkında bilgi sahibi olalım.

Android İşletim Sisteminin Avantajları Nelerdir?

 • Çoklu görev, çoklu dokunuş ve Flash desteği sağlaması android işletim sisteminin avantajları arasında yer almasını sağlar.

 • Android işletim sisteminin avantajları arasında handset çizimlere sahip olması yer alır. VGA, 2D grafik arşivler, Open GL ES 1.0 tabanlı 3D grafik arşivlerine uyum sağlar.

 • Bağlanabilirlik açısından kolaylıklar sağlamaktadır. Wi-Fi, Bluetooth, GSM, 4.5G gibi bağlantıları destekler.

 • Android işletim sisteminin avantajları arasında web tarayıcısı hizmeti sunması yer alır.

 • Android işletim sisteminin avantajları arasında medya desteği sağlaması yer alır. MP4, AMR, JPEG, GIF vb. formatları destekler.

 • Ek donanımları ile yaşamı kolaylaştırması android işletim sisteminin avantajları arasında yer alır. Titretmeden video ya da fotoğraf çekimi, pusula, GPS özellikleri son derece yetenekli ve etkilidir.

 • Cihaz denetimlerini tek bir cihaz üzerinden yapılmasını sağlamak android işletim sisteminin avantajları arasında yer alır. Mobil cihazınızdaki tek bir noktadan diğer cihazlarınızı kontrol etmenizi sağlar.

 • Görüşmeleri yönetme özelliği android işletim sisteminin avantajları arasında yer alır. Birden çok mesajlaşma uygulamasındaki görüşmeleri tek bir yerden yönetebilmeyi sunar. Aynı zamanda tek bir yerden mesajlarınıza cevap vermenizi de sağlamaktadır.

android ne demek android ne işe yarar android nedir android ne demektir
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mobil Uygulama Nedir?
Teknoloji

Mobil Uygulama Nedir?

17 Ocak 2020
Mobil uygulamaları anlatırken para kazandıran mobil uygulamaları sizlerle paylaştık. Tek tek incelediğimiz uygulamaların güvenilirliğini sorgulayarak yazımızı sonlandırdık.
Bilişim

Para Kazandıran Mobil Uygulamalar

21 Haziran 2021