AnasayfaBlog4 Köşeli Sağlıkla Kalın
Kişisel Gelişim

4 Köşeli Sağlıkla Kalın

06 Ocak 2021
4 Köşeli Sağlıkla Kalın

Son günlerde tüm dünyada popülerliği ile gündemde olan bir kelimedir, sağlık. Karşı karşıya kaldığımız Covid-19 sürecinde, sağlık için yoğun endişe ve stres içerisindeyiz. Endişelerden nasıl uzaklaşmamız gerektiği ise çoğu zaman bilinmez.

Stresi yönetmek önemli olduğu gibi, stresin farkına varmak ve stresi kabul etmekte bir o kadar önemlidir. Peki, bu yönetimi nasıl sağlayabiliriz? Gelin sizi 4 köşeli sağlığınız ile tanıştırayım.

4 Köşeli Sağlık Nedir?

Sağlık; mental ve fiziksel dengeyi koruyan, iyi tutma durumudur. Birbirine bağlı bu iki alanın stresten etkilendiği önemli 4 köşesi vardır. Stresle başa çıkma becerisi, stres tepkileri üzerinde ki etkilerini değiştirir. Stres zorluğunu değerlendirme sürecinde, önemi olan 4 köşeli sağlık hakkında biraz konuşalım;

Beyin

Beyin; düşünce, algı ve cevap verme mekanizmalarında %80’lik yönetim hakkına sahiptir. Siz ne düşünürseniz, beyin cevap hazırlar ve ya siz ne hissederseniz, beyin kendini savunur. Stres, beyini etkileyen en büyük negatif uyarandır. Bu sebep ile stresi yönetebilmek sinir sistemi için son derece önemlidir.

Doğru nefes almak ve vermek, işte tüm sırrı burada.. Bilinçli nefes almak, beyin zarında daha fazla kan ve oksijen dolaşmasını sağlar. Sinirsel kasılmalar ve stres uyaranını dengede tutar. Bu sayede stresi yönetebilmiş, mental ve fiziksel sağlığınızı korumuş olursunuz.

Egzersiz

Egzersiz, stres ile başa çıkmada bilimsel kanıtlara dayanan en etkili ikinci merkez köşedir. İnsanın strese verdiği tepkileri yorgunluk, uykudan verim alamama ve kas gerginliği olarak sıralamak mümkün. Uygulayabileceğiniz disiplinli yoga ve gevşeme egzersizlerini hayatınızın bir parçası haline getirmek, yaşam kalitenizde artış sağlayacaktır.

Günlük yapacağınız 40 dakikalık yürüyüşler; yorgunluk giderici, kaslarda esneklik, zinde kalan zihin ve iyi bir uykuya geçiş olarak olumlu geri dönüşler ile size destek sağlayacaktır.

Beslenme

Beslenme, bireyin yaşamında ki en temel ihtiyaçtır. Günde en az 1,5 litre su tüketimi stresin vücutta biriktirdiği toksinleri azaltır. Bunun yanı sıra, günlük çay ve kafein tüketimine de önem gösterilmelidir. Kafein, adrenalin hormonu üstünde direkt etki kurar.

Konuşma ve düşünme hızında dengesizlik, kekemelik, odaklanmada güçlük gibi sorunlara neden olur. Aynı zamanda günlük alacağımız öğünlerin fazla şeker ve yağdan arınması gerekir. Kaliteli bir yaşam için sinir, sindirim ve bağışıklık sistemlerini destekleyici besinler tüketilmelidir.

Motivasyon

İyi bir psikoloji, iyi bir ruh hali, güçlü bir motivasyon demektir. Hayata karşı bakış açınızda pozitif düşüncelere yer verin, alternatif öneriler ve çözümler arayın. Kendinizi yoğun stres altında hissettiğinizde, gözlerinizi kapatarak rahatlamanızı sağlayacak bir yerde hayal edin. Bu sayede motivasyonu taze tutmuş, stresi kontrol altına almış olursunuz.

Sinirlendiğiniz durumlara maruz kaldığınızda, içinizden en az 10 a kadar sayın ve 3 derin nefes alıp verin. Daha sakin, daha yapıcı ruh hali içinde kalmanızı sağlar. Aynı zamanda hobilerinize yönelmek, sizi yine iyi bir ruh hali içine hapsedecektir. Hobileriniz ile kendinizi tazeler, odak alanınızı değiştirir, zihninizi dinç tutarsınız. Bir ve ya birden fazla hobiler edinebilirsiniz.

Günlük, haftalık veyahut aylık yapacağınız ajanda planı ile hem tutarlı hem de düzenli yaşam sistemi kurabilirsiniz. Günlük yaşam programı oluşturmak, yaşamınızı düzene sokar ve bu sayede atacağınız adımları sıraya sokar.

4 köşeli sağlık, yaşamın her alanında ayakta duran birer domino taşları gibidir. Bir taşın düşmesi, diğer taşları da düşürür ve sonucu bir yıkım olur. Taşların dengesini korumak, yerini sağlamlaştırmak ve taşları parlak tutmak tamamen sizin elinizde.

sağlık
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tıbbi Sekreterlik kursumuz ile tıp kariyerinize başlayın!
4.7
(239)

Tıbbi Sekreterlik Kursu

10 Konu5 Saat
Göksel YılmazGöksel Yılmaz
855259
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259