Close
Mobil Menu Bars

3 Önemli Zaman Yönetimi Tekniği

08 Ekim 2019, 3141 defa okundu.
3 Önemli Zaman Yönetimi Tekniği
3 Önemli Zaman Yönetimi Tekniği

Günümüz insanının en büyük problemlerinden biri zaman yönetimi. Hepimiz bir şeyleri yetiştiremediğimizden dert yanarız. Bazen de abartıp yirmi dört saatin bile yetmediğinden yakınırız. Üst üste yığılmış işler, bizi bekleyen dosyalar, ödevler. Bazen bu kadar işle nasıl baş edeceğimizi düşünürüz. 

İşte burada devreye zaman yönetimi teknikleri giriyor. İşleri planlamak, öncelik sırasına koymak ve elbette zamanı doğru kullanmak için bu tekniklerden faydalanabiliriz. Bunlardan birkaçı Pomodora Tekniği, Eisenhower Matrisi ve Kanban Tekniği.

Pomodora Tekniği

Üstesinden gelmeniz gereken yoğun bir işiniz veya çalışmanız gereken bir dersiniz varsa bu zaman yönetim tekniğinden kolayca faydalanabilirsiniz. 90’lı yılların başında yazar Francesco Cirillo tarafından bulunan Pomodora Tekniği oldukça kolay bir yöntemdir. Tekniğin adı yazarın o dönem kullandığı domatese benzeyen zamanlayıcıdan gelmektedir. Bu zaman yönetim tekniğini kullanmak oldukça basit.

Pomodora tekniği nasıl kullanılır?

Zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarladıktan sonra çalışmaya başlıyorsunuz. 25 dakikanın sona ermesinin ardından 5 dakikalık kısa bir mola yer alıyor. Toplamda bu 30 dakikalık süreye 1 Pomodora deniliyor. İşinizin miktarına göre arka arkaya 4 Pomodora yapabilirsiniz. Her 4 Pomodora ise 20-30 dakikalık daha uzun molalar vermenizi öneriyor. 

Devam eden Pomodoraların hiçbir şekilde bölünmemesi gerekiyor. Bu zaman yönetim tekniğiyle, parçalara ayrılan işler parçalara ayrılan zaman dilimlerinde kolaylıkla halledilir. Bu şekilde, zor olan işlerin üstesinden bile kolaylıkla gelinebilir.

Eisenhower Matrisi Nedir?

ABD eski başkanı Dwigh David Eisenhower’ın geliştirdiği bir matristir. Bu zaman yönetim matrisi, yapılması gereken işleri “Acil”, “Acil değil” ve “Önemli”, “Önemli değil” şeklinde 4 çeyreğe böler. Bu şekilde, yapılması gereken işleri önceliklerine göre ayırır.

  • Acil ve Önemli (Hemen Yap!): Öncelikli yapmanız gereken iştir. Asla erteleme olmamalıdır.
  • Acil Değil ve Önemli (Ne zaman yapılacağına karar ver): Uzun vadeli planlarınızın yer aldığı ve kendi öncelikleriniz doğrultusunda hazırladığınız kısımdır.
  • Acil ama Önemsiz (Yapabilecek bir başkası varsa ona devret): Sizin belirlemediğiniz ancak sizi bulan işler bu kategoriye girer. Gelen e-mailler, telefonlar vs.
  • Acil Değil ve Önemsiz (Daha sonra yaparsın): Yaparsanız aradan çıkacak, yapmazsanız da bir şey kaybettirmeyecek işler bu kısımda yer alır.

Bu zaman yönetim tekniği de işlerinizi önem sırasına göre ayarlayıp halletmenize yardımcı olacaktır. Kolaylıkla halledilen işler bir yenisi için size fırsat yaratacaktır.

Kanban Tekniği 

Kanban, Japonların kullandığı bir zaman yönetimi tekniğidir. 1940’larda Toyota fabrikasında çalışan bir mühendis tarafından geliştirilmiştir. Amacı, fabrikadaki iş akışını daha kolay hale getirmektir. Japoncada Kanba kelimesi “Tabela” ve “Tahta” anlamlarına geliyor. Bu zaman yönetim tekniği 3 aşama olarak karşımıza çıkıyor.

  • 1.Aşama: Yapacaklarınızı, işlerinizi görselleştirerek zihin kalabalıklığından kurtulmak. Bilgisayar ya da bir kağıt üzerinde 3 bölüm oluşturulduktan sonra ilk bölüme “Yapılacaklar” başlık olarak verilir ve altı doldurulur.
  • 2.Aşama: Bu kısımda ikinci bölümümüz yer alır. “Yapıyor Olduklarım” başlığı altına “Yapılacaklar” biriminde, yapmaya başladığınız işler kaydırılır. Bu kısma en fazla 3 iş kaydırabilirsiniz. Fazlası kafa karışıklığına yol açacaktır.
  • 3. Aşama: Son bölüm yer alır. “Yapıyor Olduklarım” başlığı altındaki işler, bitirildiyse bu başlık altına yazılır. 3. Aşamayı diğer aşamalardan ayıran en büyük fark, bitirmiş olduğunuz işleri görmenizi sağlamasıdır. Yapılacak diğer işler için bizi fazlasıyla motive eder.

Bu zaman yönetim tekniklerinden kendinize en uygun olanı seçip işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Yapılması gereken işler halledildikçe bir yenisi için size fırsat sunacaktır. Kullanacağınız zaman yönetimi teknikleri zamanla hayatınızın bir parçası olacaktır.

Yazar: Meltem Yıldırım
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!