AnasayfaBlog3 Önemli Zaman Yönetimi Tekniği
Zaman Yönetimi

3 Önemli Zaman Yönetimi Tekniği

08 Ekim 2019
zaman yönetimi tekniği

Günümüz insanının en büyük problemlerinden biri zaman yönetimi. Hepimiz bir şeyleri yetiştiremediğimizden dert yanarız. Bazen de abartıp yirmi dört saatin bile yetmediğinden yakınırız. Üst üste yığılmış işler, bizi bekleyen dosyalar, ödevler. Bazen bu kadar işle nasıl baş edeceğimizi düşünürüz. 

İşte burada devreye zaman yönetimi teknikleri giriyor. İşleri planlamak, öncelik sırasına koymak ve elbette zamanı doğru kullanmak için bu tekniklerden faydalanabiliriz. Bunlardan birkaçı Pomodoro Tekniği, Eisenhower Matrisi ve Kanban Tekniği.

Pomodoro Tekniği

Üstesinden gelmeniz gereken yoğun bir işiniz veya çalışmanız gereken bir dersiniz varsa bu zaman yönetim tekniğinden kolayca faydalanabilirsiniz. 90’lı yılların başında yazar Francesco Cirillo tarafından bulunan Pomodoro Tekniği oldukça kolay bir yöntemdir. Tekniğin adı yazarın o dönem kullandığı domatese benzeyen zamanlayıcıdan gelmektedir. Bu zaman yönetim tekniğini kullanmak oldukça basit.

Pomodoro tekniği nasıl kullanılır?

Pomodoro tekniği, görevleri daha yönetilebilir parçalara ayırmak için kullanılabilecek bir iş veya çalışma için zaman yönetimi stratejisidir. Temel fikir 25 dakika çalışmak ve ardından 5 dakika ara vermektir. 4 Pomodorodan (veya 2 saatten) sonra 15-20 dakikalık daha uzun bir mola verebilirsiniz.

Pomodoro tekniği farklı görev türlerine ve programlara uyarlanabilir, ancak anahtar nokta, aralarında düzenli molalar vererek kısa aralıklarla çalışmaktır. Bunu yapmak odaklanmanıza ve tükenmişlikten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Pomodoro tekniğini kullanırken, akılda net bir hedef ve tamamlanması gereken görevlerin bir listesi ile başlamak önemlidir. Zamanlayıcı başlatıldığında, süre dolana kadar bir görev üzerinde çalışın. Erken bitirirseniz, fazladan zamanı beyin fırtınası yapmak veya bir sonraki görev için bir plan yapmak için kullanabilirsiniz. Eğer bitiremezseniz, sorun değil - sadece görev için ne kadar zaman harcadığınızı not ettiğinizden emin olun, böylece programınızı buna göre ayarlayabilirsiniz.

Mola sırasında, işinizden tamamen uzaklaşmanız ve rahatlamak için biraz zaman ayırmanız önemlidir. Bu, ayağa kalkıp esnemeyi, bir şeyler atıştırmayı veya blok etrafında hızlı bir yürüyüş yapmayı içerebilir.

Pomodoro tekniği üretkenliği ve odaklanmayı artırmak için etkili bir yol olabilir, ancak sizin ve programınız için en uygun olanı bulmak önemlidir. Farklı zamanlamalar ve görevlerle denemeler yapın ve gerektiğinde ayarlayın.

Eisenhower Matrisi Nedir?

ABD eski başkanı Dwigh David Eisenhower’ın geliştirdiği bir matristir. Bu zaman yönetim matrisi, yapılması gereken işleri “Acil”, “Acil değil” ve “Önemli”, “Önemli değil” şeklinde 4 çeyreğe böler. Bu şekilde, yapılması gereken işleri önceliklerine göre ayırır.

  • Acil ve Önemli (Hemen Yap!): Öncelikli yapmanız gereken iştir. Asla erteleme olmamalıdır.

  • Acil Değil ve Önemli (Ne zaman yapılacağına karar ver): Uzun vadeli planlarınızın yer aldığı ve kendi öncelikleriniz doğrultusunda hazırladığınız kısımdır.

  • Acil ama Önemsiz (Yapabilecek bir başkası varsa ona devret): Sizin belirlemediğiniz ancak sizi bulan işler bu kategoriye girer. Gelen e-mailler, telefonlar vs.

  • Acil Değil ve Önemsiz (Daha sonra yaparsın): Yaparsanız aradan çıkacak, yapmazsanız da bir şey kaybettirmeyecek işler bu kısımda yer alır.

Bu zaman yönetim tekniği de işlerinizi önem sırasına göre ayarlayıp halletmenize yardımcı olacaktır. Kolaylıkla halledilen işler bir yenisi için size fırsat yaratacaktır.

Kanban Tekniği 

Kanban, Japonların kullandığı bir zaman yönetimi tekniğidir. 1940’larda Toyota fabrikasında çalışan bir mühendis tarafından geliştirilmiştir. Amacı, fabrikadaki iş akışını daha kolay hale getirmektir. Japoncada Kanba kelimesi “Tabela” ve “Tahta” anlamlarına geliyor. Bu zaman yönetim tekniği 3 aşama olarak karşımıza çıkıyor.

  • 1.Aşama: Yapacaklarınızı, işlerinizi görselleştirerek zihin kalabalıklığından kurtulmak. Bilgisayar ya da bir kağıt üzerinde 3 bölüm oluşturulduktan sonra ilk bölüme “Yapılacaklar” başlık olarak verilir ve altı doldurulur.

  • 2.Aşama: Bu kısımda ikinci bölümümüz yer alır. “Yapıyor Olduklarım” başlığı altına “Yapılacaklar” biriminde, yapmaya başladığınız işler kaydırılır. Bu kısma en fazla 3 iş kaydırabilirsiniz. Fazlası kafa karışıklığına yol açacaktır.

  • 3. Aşama: Son bölüm yer alır. “Yapıyor Olduklarım” başlığı altındaki işler, bitirildiyse bu başlık altına yazılır. 3. Aşamayı diğer aşamalardan ayıran en büyük fark, bitirmiş olduğunuz işleri görmenizi sağlamasıdır. Yapılacak diğer işler için bizi fazlasıyla motive eder.

Bu zaman yönetim tekniklerinden kendinize en uygun olanı seçip işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Yapılması gereken işler halledildikçe bir yenisi için size fırsat sunacaktır. Kullanacağınız zaman yönetimi teknikleri zamanla hayatınızın bir parçası olacaktır.

zaman yönetimi pomodoro kanban
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
Aktif Dinleme Nedir?
İletişim

Aktif Dinleme Nedir?

15 Nisan 2021
10 Günde NLP Öğrenmek Mümkün Mü?
Kişisel Gelişim

10 Günde NLP Öğrenmek Mümkün Mü?

13 Aralık 2021
5N1K Nedir? Bu Yöntem Nasıl Kullanılır?
Kişisel Gelişim

5N1K Nedir? Bu Yöntem Nasıl Kullanılır?

03 Aralık 2019