AnasayfaBlog2021 Pantone Yılın Renkleri
Nedir?

2021 Pantone Yılın Renkleri

24 Aralık 2020
2021 Pantone Yılın Renkleri

Dünyanın önde gelen renk trendlerini belirleyen Pantone Renk Enstitüsü her yıl olduğu gibi bu yılda Aralık ayı içerisinde gelecek yıl için belirlenen yılın rengini açıkladı. Bu noktada Pantone Renk Enstitüsünü biraz yakından tanıyalım.

Pantone Renk Enstitüsü Nedir?

Pantone; dünyanın birçok ülkesinde sektörler arasında ortak bir renk iletişimi sağlamak için kurulmuş olan renk tedarikçisidir. Şirket ürünlerini renk örnekleriyle basılmış ve daha sonra küçük parçalara bölünmüş, 15*5 cm boyutunda karton tabakalı Pantone Kılavuzları sayesinde tanıtıyor. Renkler isim ve kodlarla ifade edilirken matlık U harfiyle, parlaklık C harfiyle kodlanıyor. Yıllar içerisinde kurum ve sektörler arası ortaklık gitgide o kadar benimsenmiş ki bazı ülkeler bayraklarında Pantone Renk Enstitüsü tarafından belirlenmiş özel kodları kullanmaya başlamışlar.

Geçmişten Günümüze Yılın Renkleri

Pantone Renk Enstitüsü 2000 yılından beri bizlere “Yılın Rengini” ilan ediyor. Yılın rengini belirlemek gerçekten çok zor bir iş olmalı. Bahar aylarında çeşitli ülkelerden gelen renk standart uzmanları Avrupa’nın gizli bir şehrinde toplanıyorlar. Uzun saatler süren tartışmalar sonucunda yılın rengi seçiliyor. Seçim sürecinde psikoloji, sosyoloji, ekonomi gibi pek çok bilim alanından yararlanılsa da asıl öncelikleri her zaman insanların ihtiyaçları oluyor.

Örneğin 2016 yılında kurum iki renk seçerek bir ilke imza atmıştır. Seçilen ilk renk “Rose Quartz” (soluk pembe) Pantone 13-1520 ve ikinci renk olan “Serenity” (soluk mavi) Pantone 15-3919 ile Dünya’nın en önemli sorunlarından biri olan cinsiyet eşitsizliği konusuna harika bir vurgu yapılmıştır.2020 yılının rengi olan “Classic Blue” Pantone (19-4052) sakinliğin, bağ kurmaya duyulan özlemin rengiydi. Pantone geleceği görmüş olmalıydı ki 2020 yılında yaşanan Covid-19 salgını esnasında çoğumuzun ihtiyaçları da bu yöndeydi.

2021 Yılının Rengi

Pantone Renk Enstitüsü bu yıl bizlere küçük bir sürpriz yaparak yılın rengini değil yılın renklerini açıkladı.2016 yılından sonra ikinci kez iki renk açıklayan Pantone 2021 yılına hepimizin farklı bir başlangıç yapmasını amaçlamış görünüyor. Renkler 2020 yılının Mart ayında Pandemi döneminin başlarında tasarlanmaya başlandı.

Seçilen renklerden Ultimate Gray (Pantone 17-5104) dayanıklılığı, kararlılığı, azmin önemini, sertliği, rahatlama ihtiyacını vurgularken ikinci renk olan Illuminating (Pantone 13-0647) ise aydınlık, optimizm, yumuşaklık ve iyimserlik üzerine vurgu yapıyor. Birbirinden bağımsız olarak seçilen bu iki renk ilk bakışta uyumsuz gözükse de bir araya geldiklerinde bizlere eşsiz bir harmoni sunuyor. Bu renkler sayesinde yaşadığımız ikiliklerin aslında çok güzel birlikteliklere açılabilecek kapılar olduğuna inancımız güçleniyor.

2019 yılında İsviçreli psikolog Domicale Jonavoikate tarafından 125 kişi üzerinde yapılan küçük bir araştırmanın sonuçları renklerle insan psikolojisinin bağını gözler önüne seriyor. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu sarı renkle mutluluk arasında doğrudan bir ilişki kurmuşlar. 

2021 için yılın rengi belirlenirken baz alınan Dünya’yı etkisi altına almış tek olay Covid-19 salgını değildi. Black Lives Matter (Siyahların Hayatı Değerlidir.) hareketinin 2020 yılında ABD’de siyahi bir vatandaşın polis müdahalesi sonucu yaşamını yitirmesiyle tekrar gündeme gelmesi Pantone’nin ilham kaynaklarından biri olmuştur.

Birçok global markayı etkilemeyi başaran Pantone; moda, dekorasyon, sanat gibi farklı dalları içine alan geniş bir yelpazeye sahip. Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte firmalar arasında hızlı bir yarış başladı. Renklerin kullanıldığı paylaşımlar devamlı bizlere sunuluyor. Umarım 2021 yılında bu renklerin rehberliğinde grinin metaneti ve sarının aydınlığında daha güzel günler yaşarız.

Pantone Renk Enstitüsü Nedir?

Pantone; dünyanın birçok ülkesinde sektörler arasında ortak bir renk iletişimi sağlamak için kurulmuş olan renk tedarikçisidir.

Yılın Rengi Nasıl Seçiliyor?

Pantone Renk Enstitüsü 2000 yılından beri bizlere “Yılın Rengini” ilan ediyor. Bahar aylarında çeşitli ülkelerden gelen renk standart uzmanları Avrupa’nın gizli bir şehrinde toplanıyorlar. Uzun saatler süren tartışmalar sonucunda yılın rengi seçiliyor. 

2021 Yılının Rengi Nedir?

Pantone Renk Enstitüsü bu yıl bizlere küçük bir sürpriz yaparak yılın rengini değil yılın renklerini açıkladı. Seçilen renklerden Ultimate Gray (Pantone 17-5104) dayanıklılığı, kararlılığı, azmin önemini, sertliği, rahatlama ihtiyacını vurgularken ikinci renk olan Illuminating (Pantone 13-0647)ise aydınlık, optimizm, yumuşaklık ve iyimserlik üzerine vurgu yapıyor.

Yazar: Burcu Tulumcuoğlu

pantone yılın renkleri pantone enstitüsü yılın renkleri 2021 pantone yılın renkleri 2021 yılının renkleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sarı Renk ve Anlamı
Kişisel Gelişim

Sarı Renk ve Anlamı

10 Aralık 2020
Kırmızı Renk ve Anlamı
Nedir?

Kırmızı Renk ve Anlamı

13 Kasım 2020
Mor Renk ve Anlamı Nedir?
Kişisel Gelişim

Mor Renk ve Anlamı Nedir?

23 Aralık 2020
İş Dünyasında Renklerin Dili
İş Hayatı

İş Dünyasında Renklerin Dili

24 Şubat 2021