AnasayfaOnline Eğitimlerİç Denetçi Eğitimleri

İç Denetçi Eğitimleri

Nitelikli bir iç denetçi olmak isteyenler için hazırlandı. İç denetim dinamiklerini öğrenin ve problem çözme yeteneklerinizi geliştirin.

Mesleğiniz ne olursa olsun daha iyi bir hayata sahip olmayı herkes ister. Hemen hemen her insan kariyer hayatında başarıya ulaşmak için elinden geleni yapar. Hayalinde de başarılı bir kayeriye vardır. Çoğu zaman bu hayallerden uzaklaşırız. Eğer hayalinizde kendi şirketinizi kurmak varsa bir iç denetim şirketi kurmak hayallerinizi gerçekleştirmede size yardımcı olabilir. İç denetçi eğitimleri de bu konuda size yardımcı olabilir. Kendi işini kurmak ve profesyonel denetim alanında uzmanlaşmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir. 

İç denetim eğitimlerine katılmanın en güzel yanı teorik bilgiden ziyade pratik bilgiye odaklanılmasıdır. Eğitmen, örnek olaylarla birlikte nasıl yapılacağına dair size harika bilgiler verir. Bu da başarı oranınızı arttırır. Çünkü iç denetim alanında başarılı olabilmek için o konudaki fırsatları ve tehditleri bilmelisiniz. 

İç denetim eğitimine katılmak için herhangi bir şart yoktur. İsteyen herkes iç denetim eğitimine katılabilir. Laptop bilgisayar veya akıllı telefonunuzla eğitime katılabilirsiniz.

İç denetim eğitimleri son zamanlarda çok fazla talep görüyor. Çünkü insanlara bu sektörde başarılı olabilmeleri için gereken her şeyi sağlıyor. Eğer kariyer hedefiniz iç denetim alanında çalışmaksa bu eğitimlere katılmak sizin için çok faydalı olacaktır.

İç denetçi eğitimleri şirketin nasıl çalıştığı hakkında ayrıntılı bilgi edinmenin harika bir yoludur. Finansal tablolardan, beyanların doğru verilişine kadar çeşitli konular ele alınmaktadır.

İşin pratikte nasıl yapıldığına dair derinlemesine bir bilgilendirme sağlar. İç denetim araçlarının neler olduğunu uygulamalı bir şekilde öğreneceksiniz. İç denetim eğitimleri sıfırdan başlayanlar için uygundur. 

İç Denetim Eğitimlerinde Neler Öğreneceksiniz?

Denetçiler finansal tabloların gerçeğe uygun bir şekilde ifade edildiğinden emin olmak için özen gösteriler ve buna göre eğitim alırlar. Bir şirketin görevi ise gelecekte bir getiri elde etmek konusunda veya mevcut durumunu göstermek için tablolarla gelirlerini beyan etmektedir. Denetçiler bu tabloları derinlemesine inceler ve rapor sunarlar.

Gerekli özenin gösterilmesi konusunda yeterli ve uygun denetim planlama, test etme, değerlendirme süreçleri yoluyla denetçinin sahip olması gereken özellikleri ve süreçleri öğreneceksiniz. 

Yatırımcılar paralarını şirkete yatırdıklarında yatırım yaptıkları firmaların verdiği bilgilerin doğruluğunu öğrenmek isterler. Denetçiler ise bu doğruluğun teyidini sağlarlar. Genel kabul görmüş denetim standarlarının gerektirdiği şekilde, ekonomik olayları açık bir şekilde temsil etmek için finansal tabloların oluşturulması konusunda gerekli donanıma sahiptirler. İç denetçi eğitimlerinde bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi edineceksiniz.

İç Denetçilerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Denetçiler, denetimleri ile bağlantılı olarak tespit edilen tüm önemli yanlışlıklar için ilgili gerekçeye uygun olan, çalışma şekline ilişkin prosedürleri uygulama görevi vardır. Buradaki temel gerekçe çok önemlidir çünkü seçilen prosedürlerin yanlışlık riski ile önemli bir bağlantısı vardır.

Denetçilerin görevine uygunluğunu sürdürebilmesi için devam ettirmesi gereken birkaç adım vardır. İlk adım denetçinin şirketi değerlendirirken hangi prosedürleri uygulayacağını planlamasıdır. Diğer aşaması da bu plan uygulandıktan sonra işlemlerin veya olayların uygun şekilde tamamlandığını gösteren belgeleri hazırladıkları teste geçmektedir. Son olarak denetçiler finansal tabloların gerçeğe uygun bir şekilde ifade edilip edilmediği konusunda bir sonuca varmak için toplanan diğer tüm kanıtlarla birlikte bu sonuçları değerlendirirler.

Denetçilerin en önemli görevi ise bağımsız görüş sunmasıdır. Bağımsız görüş verirken denetçinin görevleri şunları içerir: 

  • Denetim sırasında yeterli prosedürleri içeren gerekli özeni gösterme,

  • Yeterli ve uygun kanıt toplama,

  • Mesleki şüphecilik uygulama,

  • Finansal tabloların önemli yanlışlık içerip içermediğinin teyidini sağlama.

Doğruluk ve dürüstlük kurali denetçilerin mali bilgilerin kasıtlı veya kasıtsız olarak yanlış beyan edilmediğinden emin olmasını ifade etmesini sağlar.

Denetçinin aynı zamanda objektiflik ve tarafsızlığa sahip olması gerekir. Tarafsızlığa ulaşmanın en iyi yolu denetim sürecinde önyargısız olmalarıdır. Hem itibarlarını korumak hem de kamuoyunun güvenini kazanmak için denetim sırasında tamamen tarafsız olmalılar ve herhangi bir etkiden uzak kalmaları gerekir.

Denetçilerin etik sorumlulukları da bulunmaktadır. Etik sorumlulukları ise; mesleki şüphecilik, tarafsızlık, durum tespiti ve bağımsızlığı içerir. Denetçiler, kendilerine verilen bilgilerin doğruluğunu belirlemek için deneyim ve becerilerini özenle geliştirmeleri gerekir.

Denetçiler bir şirketin mali kayıtlarını kontrol eder. İş süreçleri, hesaplar ve operasyonlar üzerindeki yönetim kontrollerinin etkinliğini değerlendirmek için ilgili kuruluşların muhasebe kayıtlarından ve fiziksel varlıklarından gelen verileri kullanırlar.

İç denetçiler; bankalar, hastaneler, kamu hizmetleri, şirketler veya devlet kurumları gibi çeşitli kurumları denetleyebilir. Denetçilerin işini kısaca tanımlamak gerekirse, muhasebe ile dedektiflik işinin birleşimidir denebilir. Sayılarla ilgilenmelerinin ve güvenilir kişi olmalarının yanı sıra güçlü bir iletişim becerisine sahip olmaları gerekir. Detaylara titizlikle dikkat ederler, bağımsız, sabırlı, etkili iletişim becerilerine sahip, meraklı, organizasyon yeteneğine sahip, zaman yönetimine hakim, kişisel itibarına önem veren kişilerdir.

Denetçiler bazı kayıtları gözden geçirir ve süreçleri kontrol ederler;

  • Kanun ve yönetmelikleri inceleme,

  • Kaynakların tespiti,

  • Varlıklar ve yükümlülüklerin muhasebeleştirilmesi.

Aynı zamanda bir kuruluş içerisindeki de denetimleri çok iyi bir şekilde planlayabilmesi gerekir. İç denetçiler, genellikle firmaların performanslarını tanınmış en iyi uygulamalar veya sektör oranlarıyla karşılaştırır. 

Özel sektörde denetimden sorumlu olan kişiler, operasyonel verimliliğin ve etkinliğin nasıl iyileştirilmesi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunabilirler. Bunları raporlarında beyan ederler. Bulguları yönetirken sorun çıkarsa, değişiklik ve düzeltme konusunda objektif davranmaları gerekir. Önemli finansal hatalar oluşmadan düzeltici önlemler bu şekilde alınabilir. İç denetçi eğitimlerinde bir denetçinin sahip olması gereken bütün bilgi ve becerileri uzmanından öğreneceksiniz.

İç Denetçi Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?

İç denetimin rolü bir kuruluşun içinde nesnel ve bağımsız bir değerlendirme işlevi sağlamaktır. Bu sebeple alınan belgeler, bir denetçi adayının sınava hazırlanması için gereken süreci yansıtır. Denetçinin sahip olması gereken süreçleri öğrenmenin en kolay ve etkili yolu denetçi eğitimlerine katılmak ve belgenizi almaktır. Aynı zamanda iç denetçi eğitimlerinde öğrendiğiniz bilgileri denetçi sınavlarına hazırlık maksadıyla da değerlendirebilirsiniz. İç denetçilik alanında uzman bilgiler edinmek ve sınava hazırlanmak istiyorsanız iç denetçi eğitimleri tam size göre.

Denetçi sınavlarına hazırlanmak için kolay bir yol arıyorsanız iç denetçi eğitimlerine katılabilirsiniz. Gerçek iç denetim sınavlarının içerdiği konular hakkında ayrıntılı ve uygulamaya yönelik bilgileri uzmanından öğrenebilirsiniz ve güvenilir kaynaklara erişebilirsiniz.

Devamını göster

İç Denetçi Eğitimleri Hakkında Sık Sorulanlar