AnasayfaOnline EğitimlerBeden Dili Eğitimleri

Beden Dili Eğitimleri

Beden dilini öğrenmeden etkili bir konuşma yapmanız mümkün değildir. Bugün öğrenin ve beden dili kullanma yeteneğinizi geliştirin.

Kelimelerin yeterli olmadığı zamanlarda kelimelere verdiğimiz tonlamaların yanı sıra beden dili ile nasıl etkileşim kurduğumuz da önemlidir. Hiçbir kelime olmadan kendimizi beden dili ile ifade ederiz. Beden dilini çeşitli şekillerde yorumlayabilirsiniz. Çünkü her hareket mesajın iletilmesine bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterir.

Beden dili, sözlü iletişimde birinin size doğruyu söylediğini iddia etse bile yalan söylediğini anlamanızı sağlar. Beden dilinizde bazı hareketleriniz bilinçaltınızda oluşan düşüncelere göre değişiklik gösterir. Beden dili hareketleriniz de buna göre farklı olur. Beden dili ile ilgili konuları bilmek, bir kişinin sizinle konuşurken güvenli hissettiğini veya rahat olmadığının da anlamanızı sağlar. Aynı zamanda birinin size karşı olan hareketlerinden size karşı olan tavrını da anlamanızda yardımcı olur.

İnsanlar bir kelime dahi kullanmadan ne düşündüklerini beden dili ile anlatabilirler. Bunun sebebi de beynimiz vücudumuzun tepkilerini kelimelerden daha hızlı işlemesidir. Biri bize bir şey söylemesine gerek kalmadan da nasıl hissettiğini beden dilinden anlayabiliyoruz. Mesela sinirli bir yüz ifadesi yaparak veya elinizle birine işaret ederek sinirli bir yüz ifadesi yaparsanız bir şey söylemeye gerek kalmadan işaret ettiğiniz kişiye karşı sinirlendiğinizi gösterebilirsiniz. Çoğu zaman beden dili sözlerden de daha etkili olabilmektedir.

Beden dili, insanların hissettiklerimiz hakkında bir şey söylemesine gerek kalmadan hareketleri hakkında çıkarım yapmamızı sağlar. Bir iş görüşmesine gittiğinizde biraz heyecanlıysanız avuçlarınızın içi terler, yüz ifadenizden bile bu anlaşılır. Siz ne kadar inkar ederseniz edin yine de beden diliniz sizi ele verecektir. 

Beden Dili Eğitimleri Nelerdir?

Beden dili eğitimleri insanların hareketlerini, jest ve mimiklerini gözlemleyerek inceleme yapmamızı sağlar. Yüz yüze iletişim bilgilerinizi geliştirmenizi sağlar. Beden dili eğitimleri aynı zamanda hem bireysel hem de sosyal hayatta kendinizi geliştirebileceğiniz eğitimlerdir.

 • Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi

 • İşaret Dili Eğitimi

 • İşaret Dili İleri Seviye Eğitimi

 • Doğru ve Etkili Konuşmanın Temelleri

 • İkna Teknikleri Eğitimi

 • Halkla İlişkiler Eğitimi

 • Liderlik Eğitimi

Etkili iletişim stratejileri ve beden dili eğitiminde karşınızdaki kişilere bir şeyi ifade ederken kullandığınız iletişim tekniklerinin yanı sıra beden dili ile desteklediğiniz ifadeleri öğreneceksiniz. Her şeyden önce beden dilinizin sizi ele verdiği durumlar hakkında bir farkındalık kazanmış olacaksınız. Etkili iletişim kurmanın yollarından biri seçtiğiniz kelimelerin yanında doğru bir beden dili ile ifade etmenizdir.

İşaret dili eğitimleri konuşarak iletişim kurmanın mümkün olmadığı durumlarda beden dilinin gelişmiş hali ile söylemek istenenlerin vücut dili ile ifade edilmesidir. İşaret dilinde eller kullanılır ve beden dili ağırlıklıdır. Jest ve mimikler etkili rol oynar. İletişim engellerinin ortadan kalktığı ve beden dilinin en gelişmiş halidir. 

Doğru ve etkili konuşmanın temelleri eğitiminde doğru konuşma ve hitabeti güçlü bir kimlik kazanmakla birlikte bunu destekleyecek bir beden dili eğitimine ihtiyaç duyacaksınız. Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi ile tam olarak bağlantılı olan doğru ve etkili konuşma ile ilgili tüm bilgileri öğrenmelisiniz.

İkna teknikleri iletişimde doğrudan bağlantılıdır. İkna tekniklerinde kullandığınız vücut dilinin de etkisi büyüktür. Kendinizden emin bir izlenim bırakmak için hem beden diline hem de sözlü iletişim yeteneklerine ihtiyacınız var. Tek başına konuşmak ve sözlerle ifade etmek yeterli olmayabilir.

Devlet adamlarının, işletme yöneticilerinin ve halkla ilişkiler departmanının halkın nabzını tuttuğu gerçeği göz önüne alındığında, sözlü iletişim becerilerinin yanı sıra beden dili konusunda da oldukça yetenekli olduklarını görürsünüz. Beden dili iletişimin olduğu her yerde olmazsa olmaz kriterlerden biridir. Bu yüzden halkla ilişkiler eğitimiyle de yakından ilişkilidir.

Liderlik eğitiminde ise yine aynı şekilde karizmatik, otokratik, demokratik veya her ne şekilde bir liderlik anlayışı benimsemiş olun kesinlikle başkalarının üzerinde bir etki bırakabilmek için beden dili eğitimi almak zorundasınız.

Beden dili her alanda kullanılır. En çok kullanıldığı ve dikkatli olması gereken alanlardan biri de elbette iletişim engellerinin ortadan kaldırılması konusudur. Eğer ön planda olduğunuz bir durum varsa veya bir topluma hitap ediyorsanız beden dili eğitimleri hakkında daha çok bilgi sahibi olmalısınız. Bunun yanı sıra sosyal hayatınızda ve iş hayatınızda ön plana çıkan özellikleriniz iletişimdir. Bu yüzden çevrenizde de etkili bir izlenim bırakmak için beden dili eğitimlerine ihtiyaç duyarsınız.

Beden Dili Eğitimlerinde Neler Öğreneceksiniz?

Beden dili eğitimlerinde öncelikle online eğitim avantajıyla katılım sağladığınız için dilediğiniz yerde öğrenmeye başlayabilirsiniz. Boş zamanlarınızdan vakit ayırabilir veya işte çalışırken kendinizi geliştirebilme imkanına sahipsiniz.

Aldığınız eğitimler uzman eğitmenler tarafından verilmektedir. Eğitmenler size bu işin tekniğini öğretmekle kalmayıp, beden dili hakkında uygulamalı bilgiler sunar. Bunun yanı sıra canlı dersler eşliğinde katılabilir ve eğitmenlere sorularınızı iletebilirsiniz. Beden dili eğitimleriyle ilgili deneme sınavları ve çeşitli kavram uygulamalarıyla entelektüel birikiminizi artırabilirsiniz. Bununla da kalmayıp kendinizi iletişim yönünden geliştirmiş olacaksınız.

Beden dili eğitimi ile ilgili öğrendiklerinizi pekiştirebilecek sınav uygulamaları bulunuyor. Bu deneme sınavlarıyla bilmediğiniz veya eksik olduğunuz konularda etkili tespitler yapabilirsiniz. Online bir sınıf ortamında olacağınız için birebir eğitim alıyormuş gibi kendinizi geliştirebileceksiniz. 

Beden dili eğitimleri iletişim yeteneklerinizi geliştirmenin yanı sıra liderlik özelliklerinizin de ortaya çıkmasını sağlar. Beden dili eğitiminin yanında çeşitli liderlik eğitimleri de alabilirsiniz. 

İşe başlayacağınız veya başvuracağınız alan insanlarla iletişimi gerektiriyorsa mutlaka konuşma yeteneklerinizin yanında beden dili konusunda da kendinizi geliştirmeniz gerekir. Beden dili eğitimleri sayesinde profesyonel iletişim becerileri edinebilirsiniz. Enstitü’den aldığınız online beden dili eğitimleri sayesinde hem etkili iletişim kurabilecek, hem bu konuda uzmanından eğitim alabilecek hem de eğitimlerden başarılı olmanız durumunda sertifikalarınızı alabileceksiniz.

Beden Dili Eğitimleri Neden Önemlidir?

Beden dili kişiler arası ilişkilerde olduğu kadar iş hayatında da çok önemli bir rol üstlenir. Çünkü iki şeyin aynı anda olmasına izin verir; ilk şey kelimelerin tek başına yeterli olmadığı durumlarda kendimizi ifade etmemizi sağlar. İkincisi ise dinleyen kişi ifade ettiğimiz duyguları aynı anda anlamış olur. Herhangi bir varsayımda bulunmak zorunda olmadan tam olarak anlamasına yardımcı olur. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek herhangi bir durum ortadan kalkmış olur.

Beden Dili Eğitimlerinin Avantajları Nelerdir?

Beden dilinin ne kadar güçlü olduğunu hepimiz biliyoruz. Beden dili eğitimlerini almanız durumunda size sağlayacağı birçok avantaj var.

En basit ifadeyle beden dilinin yorumlanmasını biliyor olmanız bir kişi hakkında doğru çıkarımlar yapmanızı sağlar. Sadece bununla da sınırlı değil, aynı zamanda kendimiz hakkında da birçok şeyi fark etmiş oluruz.

Küçüklükten itibaren ailemiz bize başkalarıyla iletişim kurarken kulaklarımızla değil, gözlerimizle dinlememiz konusunda tembihlerdi. Özellikle de öğretmenlerin gözüne girmek istiyorsanız onlara daha yakın mesafede olmalısınız ve gözlerinin içine bakmalısınız. Biri sizinle konuşurken beden diliniz ilgilenmiyor olarak gözükmenize sebep olabilir. Etkin dinleme konusunda beden dili eğitimleri size oldukça çok fazla şey kazandırır.

Beynimiz diğer insanların yüzündeki duyguları seslerinden daha hızlı algıladığı için onların yüz ifadelerinin ne anlatmak istediklerini anlamamız konusunda oldukça önemli olduğunu görüyoruz. Beden dili eğitimleri sayesinde bir kişinin yüz ifadesinden neler hissettiğini anlayabilirsiniz. Evrensel beden dili ve yüz ifadelerimiz var. Bu çevremizdeki herkesi anlamamıza yardımcı olur. 

Beden Dili Eğitimlerinin İş Görüşmesine Etkileri Nelerdir?

İş görüşmesine gittiğinizde beden diliniz söylediğiniz sözden önce gelir. Konuşmaya başlamadan önce kendinizi hazırladığınız konuşmada yüz ifadenizden ne hissettiğiniz anlaşılır. Karar vermek için bir saniyeden kısa bir sürenin yeterli olduğunu düşündüğümüzde beden dilinin bu karar mekanizmasında önemli bir rol oynadığını inkar edemeyiz. Beden dili eğitimleri duygularınızı profesyonel bir biçimde ifade etmenizi sağlar.

Beden Dili Eğitimlerinin Sosyal Hayata Etkileri Nelerdir?

Beden dili bize kendimiz hakkında birçok insanın düşündüğünden daha fazlasını söyler. Endişeli, korkmuş, mutlu veya üzgün olabiliriz. Stresli olduğumuz zamanlarda vücut tepkimeleri, yüzde oluşan ifadelerden daha etkilidir. Vücudumuz stresli olduğumuz zamanlarda bir kortizol hormonu üretir. Bu kadar önemli bir şeydir beden dili.

Birine yalan söylediğimizde beden dilimiz bizi ele verir. Duruşumuz dürüst davranmadığımıza dair sinyaller verir. Bunun nedeni bir şeylerin doğru gitmediğini bilinçaltımızda biliyor olmamız ve vücudumuz da buna karşı bir tepkime oluşturur. Aynı üzgün olduğumuz zamanlarda yüz ifademizin düşmesi gibi. Beden dili eğitimleri bu konuda profesyonelce tespitler yapmanızı sağlar. 

Birçok insan gibi hepimiz başkalarının davranışlarının daha iyi olması gerekliliği ile ilgileniriz. Beden dili sinyallerini anlamak konusunda bir çaba gösterir, hoşnut olmadığımız durumlarda karşı taraftan empati kurmasını bekleriz. Tüm bu çıkarımları beden dilinin bize hissettirdikleriyle yaparız.

Bazı davranış teorisyenleri beden dilinin başkalarıyla iletişimimizde %62 oranda etkilediğini, konuşulan kelimelerin %7’sinin etkili olduğunu ileri sürerler. Kalan %31’in ise jest ve mimiklerden, ses tonundan ve hızından olduğu söyleniyor. Beden dili eğitimleri iletişimle ilgili büyük bir kısmı halletmenizi sağlayacak. Bir kişinin hissettiklerini anlayabilirsiniz ya da ne söylediğini ancak beden dili ile kesin ve net bir şekilde anlamış olursunuz.

Beden dili eğitimleri karşınızdaki kişilerle empati yapmanızı sağladığı için biri eğer stresliyse bunu anladıktan sonra karşınızdaki kişiyi telkin etmek için daha verimli bir konuşma yaparsınız. Karşınızdaki kişinin stres seviyesini bu şekilde azaltabilirsiniz.

Başkalarını anlamanın yanı sıra kendi beden dilinizi de analiz etme ve kontrol etme fırsatınız olur. İlginç bir araştırma sonucu var. Bebekler daha anne karnındayken annelerinin yüz ifadelerini taklit ediyorlar. Beden dili doğuştan gelişmeye başlıyor demek en doğru söz olacaktır. Bunun bebeklerin üzgün olduklarında ya da bir şey istediklerinde ağlamaları ile bağdaştırdıkları teziyle de desteklemişler. Yani biz doğuştan itibaren anlatmak istediklerimizi beden dili ile sağlıyoruz. Genelde dışarıdan gören insanlar bizi sinirli olarak nitelendirebiliyor. Neden? Çünkü konuşmadan önce beden dilimize dikkat ediyorlar.

Her yönden en etkili teknik olan beden dili, beden dili eğitimleri sayesinde geliştirilebilir ve daha profesyonel hale getirilebilir. Beden dili sinyalleri tam olarak iletişimi etkiler. 

Beden Dili Eğitimlerinden Aldığınız Sertifikalar Ne İşe Yarar?

İşverenler ve insan kaynakları uzmanları tarafından iletişim becerilerinizin kuvvetli olup olmadığını ölçmek için bazı testler uygulanabilir. Ancak en etkili olanlar yüz yüze görüşmelerde elde edilen verilerdir.

Bunun yanında eğer müşterilerle birebir ilişkide olduğunuz bir departman için başvuruda bulunuyorsanız sözlü iletişim tekniklerinizin yanı sıra beden dili gibi sözsüz iletişim tekniklerinize de dikkat edeceklerdir.

Bir iş başvurusunda bulunurken beden dili eğitimlerinden aldığınız sertifikaları beyan ettiğinizde kurumlar bu belgeleri dikkate alırlar. Çünkü iletişimim kuvvetlidir, beden dili iletişimim iyidir diyorsanız bunlar sözden öteye gitmeyecektir. Beden dili eğitimlerinden aldığınız sertifikalar bunların sözden de öte geliştirilmiş yetenekler olduğunu görürler.

Beden dilinin iletişimdeki önemi

İnsan, doğası gereği sosyal bir varlıktır. İnsan sosyalleşebilmek içinse iletişime ihtiyaç duyar. Her birimiz günlük yaşantımızda sürekli iletişim halindeyiz. Sosyal medyada, televizyon karşısında, bilgisayarda, yüz yüze konuşarak gün içinde her daim iletişimde kalırız. Beden dilimiz de bu iletişim sürecinde bizlere eşlik eder. Özellikle yüz yüze ilişkilerde beden dilinin önemi büyüktür. Beden dili; duygu ve düşüncelerimizi açığa vuran bir iletişim şeklidir.

İki insan birbirleriyle karşılaştıkları andan itibaren artık iletişime geçmiş bulunur. Karşımızdaki kişiyle konuşmasak dahi iletişim süreci başlar. Örneğin yolda giderken tanıdık birini gördüğümüzde konuşmak yerine birbirimize elimizle ya da başımızla selam veririz. Bu karşımızdaki kişiye onu gördüğümüz mesajını verir. Bazen konuşarak anlatamadığımız şeyleri bedenimizle anlatmaya çalışırız.

Beden dilimiz bizim duygu durumumuzu, düşüncelerimizi açığa vurur. Bazen söylediklerimizle beden dilimiz uyumlu olmaz. Üzgün hissettiğimiz zamanlar birisi bize “nasılsın” diye sorduğunda “iyiyim” diye cevap verirken aynı zamanda beden dilimizle aslında iyi olmadığımızı, kendimizi kötü hissettiğimizi açığa vururuz.

Karşımızdaki kişinin beden dilini anlamamız ya da kendi beden dilimizi kontrol edebilmemiz iletişim konusunda bizlere çok faydalı olur. Beden dili analizini yapabilmemiz bize adeta karşımızdaki kişinin düşüncelerini okuma fırsatı sunar.

Siyasetçiler, beden dilinin etkilerini bildiğinden dolayı daha etkili iletişim kurabilmek amacıyla kendilerini bu konuda geliştirirler. Anlattıkları şeyleri jestleriyle, mimikleriyle, el ve kol hareketleriyle desteklerler. Bu şekilde hitap ettikleri kişiler karşısında konuşmalarını daha güçlü hale getirirler.

Beden Dilinde Gözler:

Beden dilinde gözler önemli mesajlar verir. İletişim kurduğumuz kişiyle göz teması halinde bulunmalıyız. Gözlerimizi karşımızdaki kişiden kaçırmak, çevreye bakmak, saate bakmak gibi eylemler karşımızdaki kişiye onu dinlemediğimiz mesajı verir. Ayrıca gözlerimizi kaçırmamız kendimize güvenimiz olmadığı mesajını da verebilir. Özellikle iş mülakatları gibi daha resmi ortamlarda gözümüzü karşımızdaki kişiden kaçırmamız olumsuz bir izlenim bırakabilir.

Beden Dilinde Eller:

Beden dilimizde ellerimiz bizden bağımsız olarak hareket edebilir. Genelde bir şeyler anlatırken ellerimizi ve kollarımızı kullanırız. Doğru bir şekilde kullanılan bu el ve kol hareketleri anlatmak istediğimiz şeyin kuvvetini daha güçlü yapar.

Ellerimizi özellikle karşımızdaki kişiyle selamlaşırken ya da tokalaşırken kullanırız. Eğer tokalaşırken karşımızdaki kişinin elini çok sıkı bir şekilde sıkıyorsak ya da elimizi onun elinin üstüne koyuyorsak bu karşımızdaki kişiye “ben senden üstünüm” izlenimi verebilir. Tokalaşırken karşımızdaki kişinin elini gerektiği kuvvette ve belirli bir süre sıkmalıyız. Bazı insanlar karşısındaki kişinin elini konuşma boyunca sıkar. Bu karşıdaki insanın rahatsızlık duymasına neden olabilir.

Beden Dilinde Ayaklar:

Beden dilinde ayaklarımız çok önemlidir. Genelde duygu ve düşüncelerimizi en doğru bir şekilde karşımızdakine anlatan ayaklarımızın duruşudur. Eğer biriyle konuşurken ayaklarımız çıkışa doğru bakıyorsa gitmek istediğimiz anlamına gelir. İletişim kurduğumuz kişiyle karşılıklı bir şekilde ve ayaklarımız ona bakacak şekilde oturmalıyız.

Beden Dilinde Aksesuar ve Giyimin Önemi:

Beden dilinde bir diğer önemli konu ise giyimimiz ve taktığımız aksesuarlardır. İnsanlar sosyal kimliklerini yansıtmak amacıyla giyim ve aksesuarlara çok dikkat ederler. Her birimiz sosyal çevremizde iyi bir izlenim bırakabilmek amacıyla giyimimize çok dikkat ederiz. Çevremizdeki insanlara her zaman en iyi halimizle çıkmak isteriz.

Bazı insanlar statü göstergesi olarak telefonlarını, arabalarını, cüzdanların, saatlerini kullanırlar. Bir yerde otururken masanın üstüne araba anahtarı, cüzdanı bırakmak karşımızdaki kişiye maddi açıdan iyi bir durumda olduğumuz mesajını verir. Özellikle pahalı marka saatler zenginlik göstergesi olarak üst sınıf arasında sıkça kullanılmaktadır.

Görüldüğü üzere beden dili, iletişim konusunda çok büyük bir öneme sahip. Çoğu zaman farkında olmadan yapılan bu beden dili hareketleri, jest ve mimiklerimiz bizim gerçek duygularımızı ve düşüncelerimizi ortaya koyar. Daha iyi bir iletişim kurmak istiyorsak beden dili konusunda daha dikkatli davranmalıyız. Karşımızdaki kişinin beden dilini analiz etmek, kendi beden dilimizi kontrol altında tutmak iletişimin altın kurallarından biridir.

Beden Dili Nedir?

Beden dili diğer bir deyişle vücut dili nedir? Neden önemlidir? Ve beden dili ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Beden dili; sözel olmayan, jest ve mimiklerle yapılan iletişim şeklidir. Beden duruşu, göz teması, mimikler, oturmak için seçilen yer, oturma biçimi, ayakların kullanımı, mesafe, bakım ve makyaj, kullanılan aksesuarlar ve jestler. Bütün bu saydıklarımızın hepsi beden dilimizi ifade eder. Beden dili insanlar arasındaki en eski ve en önemli iletişim yöntemidir. Kişiler arası iletişimde beden dilinin önemi %60'tır. Kelimeler %10, ses tonu ise %30 önemlidir.

Yeni tanıştığımız insanların bizimle ilgili fikirleri ilk 30 saniye içinde oluşur. Bu yüzden beden dili ilk tanışmalarda çok daha önemlidir. İletişim becerileri yüksek kişiler beden dilini daha etkin ve doğru kullanır ve bu kişiler daha içten ve güvenilir olarak kabul edilir.

Görüldüğü gibi beden dili kullanımı oldukça önemlidir. Ancak beden dili kullanırken yapılmaması gereken bazı hususlar vardır:

 • Konuşulan insanı rahatsız edebilecek sesler çıkartmak,

 • Göz devirmek,

 • Kolları çapraz bir şekilde tutmak,

 • Karşıdaki kişiyi rahatsız edecek kadar sabit bir şekilde kalmak,

 • Konuştuğumuz kişinin rahatsız olabileceği davranışlar yapmak,

 • Uzun süre gözünün içine bakmak,

Bu ve bu gibi davranışlar karşıdaki kişiyi rahatsız eder ve kişinin sizinle ilgili olumsuz düşüncelere kapılmasına sebep olur.

Konuşurken kullandığımız kelimeleri seçmek bize bağlıdır. Fakat beden dili o anki duygu ve düşüncelerimize bağlı olarak ortaya çıkar. Kontrol etmek daha zordur.

Peki beden dili nasıl öğrenilir?

Az öncede dediğimiz gibi beden dilini kontrol etmek zordur. İşte beden dili eğitimi de bunu içerir. Yani hareket ve davranışları kontrol etmeyi ve fark etmeyi içerir. Bu yüzden işe önce kendimizden başlamalıyız. Hareket ve davranışlarımızı, jest ve mimiklerimizi, bir olay anındaki tepkilerimizi fark etmemiz gerekir. Bunun için mutlaka her gün pratik yapmalıyız. Daha sonra ise kalabalık ortamları inceleyebiliriz. Mesela o ortamdaki bir insanın tepkilerine bakarak mutlu mu, üzgün mü, kızgın mı anlayabiliriz.

Bunların dışında beden dili eğitimlerine katılarak kendimizi bu konuda geliştirebiliriz. Bir videoyu önce sessiz izleyip görüntülere bakarak neler olduğunu anlamaya çalışabiliriz. Arada sesi açıp doğru anlayıp anlamadığımızı da kontrol edebiliriz. Bu ilk başta zor gibi gelse de kısa bir süre sonra anlaşılabildiği görülecektir.

Bu çalışmaların dışında belli başlı beden dili hareketlerinin anlamlarını öğrenmek de bu konuda gelişmemize yardımcı olacaktır.

Bunlar;

 • Karşımızdaki kişinin samimi gülüp gülmediğini göz kenarlarından anlayabiliriz. Eğer göz kenarlarında kırışıklık oluyorsa o kişi samimi gülüyordur.

 • Peki yanınızdaki kişinin sizinle rahat hissedip hissetmediğini nasıl anlarsınız? Uzmanlara göre bir kişi sizin hareketlerinize benzer hareketler sergiliyorsa sizin yanınızda rahat hissediyordur.

 • Eğer bir kişi bacak bacak üstüne atmışsa işler yolunda değil demektir.  Bu kişi fiziksel ve psikolojik açıdan kapalı demektir.

 • Kambur bir şekilde durursanız o ortamdan sıkıldığınızı gösterir.

 • Saati kontrol etmek de son derece olumsuz bir davranıştır. Konuşmadan sıkıldığınızı ve ortamdan ayrılmak için sabırsızlandığınızı ifade eder.

 • Konuşulan kişiye değil de başka tarafa dönmek rahatsız edici davranışlardan bir tanesidir. Bunun yerine konuşulan kişiye doğru dönmek sizi başarıya götürecektir.

 • Göz göze gelmemeye çalışmak öz güvensizlik belirtisidir. Ayrıca bir şeyler sakladığınız ya da şüphelendiğiniz anlamları da çıkartılabilir.

 • Tam tersi şekilde fazla göz teması kurmak da sizi baskın ve sinirli biri gibi gösterebilir.

Bunlar gibi verilebilecek birçok örnek vardır. Bu örneklerle ve anlattığımız pratiklerle beden dilini öğrenmek çok kolay olsa bile beden dili kullanımındaki en önemli nokta hareket ve davranışları içinde bulunulan zamana göre değerlendirebilmektir.

Devamını göster

Beden dili eğitimleriyle ilgili sık sorulan sorular