Beden Dili Eğitimleri

Eğitimler

Kelimelerin yeterli olmadığı zamanlarda kelimelere verdiğimiz tonlamaların yanı sıra beden dili ile nasıl etkileşim kurduğumuz da önemlidir. Hiçbir kelime olmadan kendimizi beden dili ile ifade ederiz. Beden dilini çeşitli şekillerde yorumlayabilirsiniz. Çünkü her hareket mesajın iletilmesine bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterir.

Beden dili, sözlü iletişimde birinin size doğruyu söylediğini iddia etse bile yalan söylediğini anlamanızı sağlar. Beden dilinizde bazı hareketleriniz bilinçaltınızda oluşan düşüncelere göre değişiklik gösterir. Beden dili hareketleriniz de buna göre farklı olur. Beden dili ile ilgili konuları bilmek, bir kişinin sizinle konuşurken güvenli hissettiğini veya rahat olmadığının da anlamanızı sağlar. Aynı zamanda birinin size karşı olan hareketlerinden size karşı olan tavrını da anlamanızda yardımcı olur.

İnsanlar bir kelime dahi kullanmadan ne düşündüklerini beden dili ile anlatabilirler. Bunun sebebi de beynimiz vücudumuzun tepkilerini kelimelerden daha hızlı işlemesidir. Biri bize bir şey söylemesine gerek kalmadan da nasıl hissettiğini beden dilinden anlayabiliyoruz. Mesela sinirli bir yüz ifadesi yaparak veya elinizle birine işaret ederek sinirli bir yüz ifadesi yaparsanız bir şey söylemeye gerek kalmadan işaret ettiğiniz kişiye karşı sinirlendiğinizi gösterebilirsiniz. Çoğu zaman beden dili sözlerden de daha etkili olabilmektedir.

Beden dili, insanların hissettiklerimiz hakkında bir şey söylemesine gerek kalmadan hareketleri hakkında çıkarım yapmamızı sağlar. Bir iş görüşmesine gittiğinizde biraz heyecanlıysanız avuçlarınızın içi terler, yüz ifadenizden bile bu anlaşılır. Siz ne kadar inkar ederseniz edin yine de beden diliniz sizi ele verecektir. 

Beden Dili Eğitimleri Nelerdir?

Beden dili eğitimleri insanların hareketlerini, jest ve mimiklerini gözlemleyerek inceleme yapmamızı sağlar. Yüz yüze iletişim bilgilerinizi geliştirmenizi sağlar. Beden dili eğitimleri aynı zamanda hem bireysel hem de sosyal hayatta kendinizi geliştirebileceğiniz eğitimlerdir.

  • Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi
  • İşaret Dili Eğitimi
  • İşaret Dili İleri Seviye Eğitimi
  • Doğru ve Etkili Konuşmanın Temelleri
  • İkna Teknikleri Eğitimi
  • Halkla İlişkiler Eğitimi
  • Liderlik Eğitimi

Etkili iletişim stratejileri ve beden dili eğitiminde karşınızdaki kişilere bir şeyi ifade ederken kullandığınız iletişim tekniklerinin yanı sıra beden dili ile desteklediğiniz ifadeleri öğreneceksiniz. Her şeyden önce beden dilinizin sizi ele verdiği durumlar hakkında bir farkındalık kazanmış olacaksınız. Etkili iletişim kurmanın yollarından biri seçtiğiniz kelimelerin yanında doğru bir beden dili ile ifade etmenizdir.

İşaret dili eğitimleri konuşarak iletişim kurmanın mümkün olmadığı durumlarda beden dilinin gelişmiş hali ile söylemek istenenlerin vücut dili ile ifade edilmesidir. İşaret dilinde eller kullanılır ve beden dili ağırlıklıdır. Jest ve mimikler etkili rol oynar. İletişim engellerinin ortadan kalktığı ve beden dilinin en gelişmiş halidir. 

Doğru ve etkili konuşmanın temelleri eğitiminde doğru konuşma ve hitabeti güçlü bir kimlik kazanmakla birlikte bunu destekleyecek bir beden dili eğitimine ihtiyaç duyacaksınız. Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi ile tam olarak bağlantılı olan doğru ve etkili konuşma ile ilgili tüm bilgileri öğrenmelisiniz.

İkna teknikleri iletişimde doğrudan bağlantılıdır. İkna tekniklerinde kullandığınız vücut dilinin de etkisi büyüktür. Kendinizden emin bir izlenim bırakmak için hem beden diline hem de sözlü iletişim yeteneklerine ihtiyacınız var. Tek başına konuşmak ve sözlerle ifade etmek yeterli olmayabilir.

Devlet adamlarının, işletme yöneticilerinin ve halkla ilişkiler departmanının halkın nabzını tuttuğu gerçeği göz önüne alındığında, sözlü iletişim becerilerinin yanı sıra beden dili konusunda da oldukça yetenekli olduklarını görürsünüz. Beden dili iletişimin olduğu her yerde olmazsa olmaz kriterlerden biridir. Bu yüzden halkla ilişkiler eğitimiyle de yakından ilişkilidir.

Liderlik eğitiminde ise yine aynı şekilde karizmatik, otokratik, demokratik veya her ne şekilde bir liderlik anlayışı benimsemiş olun kesinlikle başkalarının üzerinde bir etki bırakabilmek için beden dili eğitimi almak zorundasınız.

Beden dili her alanda kullanılır. En çok kullanıldığı ve dikkatli olması gereken alanlardan biri de elbette iletişim engellerinin ortadan kaldırılması konusudur. Eğer ön planda olduğunuz bir durum varsa veya bir topluma hitap ediyorsanız beden dili eğitimleri hakkında daha çok bilgi sahibi olmalısınız. Bunun yanı sıra sosyal hayatınızda ve iş hayatınızda ön plana çıkan özellikleriniz iletişimdir. Bu yüzden çevrenizde de etkili bir izlenim bırakmak için beden dili eğitimlerine ihtiyaç duyarsınız.

Beden Dili Eğitimlerinde Neler Öğreneceksiniz?

Beden dili eğitimlerinde öncelikle online eğitim avantajıyla katılım sağladığınız için dilediğiniz yerde öğrenmeye başlayabilirsiniz. Boş zamanlarınızdan vakit ayırabilir veya işte çalışırken kendinizi geliştirebilme imkanına sahipsiniz.

Aldığınız eğitimler uzman eğitmenler tarafından verilmektedir. Eğitmenler size bu işin tekniğini öğretmekle kalmayıp, beden dili hakkında uygulamalı bilgiler sunar. Bunun yanı sıra canlı dersler eşliğinde katılabilir ve eğitmenlere sorularınızı iletebilirsiniz. Beden dili eğitimleriyle ilgili deneme sınavları ve çeşitli kavram uygulamalarıyla entelektüel birikiminizi artırabilirsiniz. Bununla da kalmayıp kendinizi iletişim yönünden geliştirmiş olacaksınız.

Beden dili eğitimi ile ilgili öğrendiklerinizi pekiştirebilecek sınav uygulamaları bulunuyor. Bu deneme sınavlarıyla bilmediğiniz veya eksik olduğunuz konularda etkili tespitler yapabilirsiniz. Online bir sınıf ortamında olacağınız için birebir eğitim alıyormuş gibi kendinizi geliştirebileceksiniz. 

Beden dili eğitimleri iletişim yeteneklerinizi geliştirmenin yanı sıra liderlik özelliklerinizin de ortaya çıkmasını sağlar. Beden dili eğitiminin yanında çeşitli liderlik eğitimleri de alabilirsiniz. 

İşe başlayacağınız veya başvuracağınız alan insanlarla iletişimi gerektiriyorsa mutlaka konuşma yeteneklerinizin yanında beden dili konusunda da kendinizi geliştirmeniz gerekir. Beden dili eğitimleri sayesinde profesyonel iletişim becerileri edinebilirsiniz. Enstitü’den aldığınız online beden dili eğitimleri sayesinde hem etkili iletişim kurabilecek, hem bu konuda uzmanından eğitim alabilecek hem de eğitimlerden başarılı olmanız durumunda sertifikalarınızı alabileceksiniz.

Beden Dili Eğitimleri Neden Önemlidir?

Beden dili kişiler arası ilişkilerde olduğu kadar iş hayatında da çok önemli bir rol üstlenir. Çünkü iki şeyin aynı anda olmasına izin verir; ilk şey kelimelerin tek başına yeterli olmadığı durumlarda kendimizi ifade etmemizi sağlar. İkincisi ise dinleyen kişi ifade ettiğimiz duyguları aynı anda anlamış olur. Herhangi bir varsayımda bulunmak zorunda olmadan tam olarak anlamasına yardımcı olur. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek herhangi bir durum ortadan kalkmış olur.

Beden Dili Eğitimlerinin Avantajları Nelerdir?

Beden dilinin ne kadar güçlü olduğunu hepimiz biliyoruz. Beden dili eğitimlerini almanız durumunda size sağlayacağı birçok avantaj var.

En basit ifadeyle beden dilinin yorumlanmasını biliyor olmanız bir kişi hakkında doğru çıkarımlar yapmanızı sağlar. Sadece bununla da sınırlı değil, aynı zamanda kendimiz hakkında da birçok şeyi fark etmiş oluruz.

Küçüklükten itibaren ailemiz bize başkalarıyla iletişim kurarken kulaklarımızla değil, gözlerimizle dinlememiz konusunda tembihlerdi. Özellikle de öğretmenlerin gözüne girmek istiyorsanız onlara daha yakın mesafede olmalısınız ve gözlerinin içine bakmalısınız. Biri sizinle konuşurken beden diliniz ilgilenmiyor olarak gözükmenize sebep olabilir. Etkin dinleme konusunda beden dili eğitimleri size oldukça çok fazla şey kazandırır.

Beynimiz diğer insanların yüzündeki duyguları seslerinden daha hızlı algıladığı için onların yüz ifadelerinin ne anlatmak istediklerini anlamamız konusunda oldukça önemli olduğunu görüyoruz. Beden dili eğitimleri sayesinde bir kişinin yüz ifadesinden neler hissettiğini anlayabilirsiniz. Evrensel beden dili ve yüz ifadelerimiz var. Bu çevremizdeki herkesi anlamamıza yardımcı olur. 

Beden Dili Eğitimlerinin İş Görüşmesine Etkileri Nelerdir?

İş görüşmesine gittiğinizde beden diliniz söylediğiniz sözden önce gelir. Konuşmaya başlamadan önce kendinizi hazırladığınız konuşmada yüz ifadenizden ne hissettiğiniz anlaşılır. Karar vermek için bir saniyeden kısa bir sürenin yeterli olduğunu düşündüğümüzde beden dilinin bu karar mekanizmasında önemli bir rol oynadığını inkar edemeyiz. Beden dili eğitimleri duygularınızı profesyonel bir biçimde ifade etmenizi sağlar.

Beden Dili Eğitimlerinin Sosyal Hayata Etkileri Nelerdir?

Beden dili bize kendimiz hakkında birçok insanın düşündüğünden daha fazlasını söyler. Endişeli, korkmuş, mutlu veya üzgün olabiliriz. Stresli olduğumuz zamanlarda vücut tepkimeleri, yüzde oluşan ifadelerden daha etkilidir. Vücudumuz stresli olduğumuz zamanlarda bir kortizol hormonu üretir. Bu kadar önemli bir şeydir beden dili.

Birine yalan söylediğimizde beden dilimiz bizi ele verir. Duruşumuz dürüst davranmadığımıza dair sinyaller verir. Bunun nedeni bir şeylerin doğru gitmediğini bilinçaltımızda biliyor olmamız ve vücudumuz da buna karşı bir tepkime oluşturur. Aynı üzgün olduğumuz zamanlarda yüz ifademizin düşmesi gibi. Beden dili eğitimleri bu konuda profesyonelce tespitler yapmanızı sağlar. 

Birçok insan gibi hepimiz başkalarının davranışlarının daha iyi olması gerekliliği ile ilgileniriz. Beden dili sinyallerini anlamak konusunda bir çaba gösterir, hoşnut olmadığımız durumlarda karşı taraftan empati kurmasını bekleriz. Tüm bu çıkarımları beden dilinin bize hissettirdikleriyle yaparız.

Bazı davranış teorisyenleri beden dilinin başkalarıyla iletişimimizde %62 oranda etkilediğini, konuşulan kelimelerin %7’sinin etkili olduğunu ileri sürerler. Kalan %31’in ise jest ve mimiklerden, ses tonundan ve hızından olduğu söyleniyor. Beden dili eğitimleri iletişimle ilgili büyük bir kısmı halletmenizi sağlayacak. Bir kişinin hissettiklerini anlayabilirsiniz ya da ne söylediğini ancak beden dili ile kesin ve net bir şekilde anlamış olursunuz.

Beden dili eğitimleri karşınızdaki kişilerle empati yapmanızı sağladığı için biri eğer stresliyse bunu anladıktan sonra karşınızdaki kişiyi telkin etmek için daha verimli bir konuşma yaparsınız. Karşınızdaki kişinin stres seviyesini bu şekilde azaltabilirsiniz.

Başkalarını anlamanın yanı sıra kendi beden dilinizi de analiz etme ve kontrol etme fırsatınız olur. İlginç bir araştırma sonucu var. Bebekler daha anne karnındayken annelerinin yüz ifadelerini taklit ediyorlar. Beden dili doğuştan gelişmeye başlıyor demek en doğru söz olacaktır. Bunun bebeklerin üzgün olduklarında ya da bir şey istediklerinde ağlamaları ile bağdaştırdıkları teziyle de desteklemişler. Yani biz doğuştan itibaren anlatmak istediklerimizi beden dili ile sağlıyoruz. Genelde dışarıdan gören insanlar bizi sinirli olarak nitelendirebiliyor. Neden? Çünkü konuşmadan önce beden dilimize dikkat ediyorlar.

Her yönden en etkili teknik olan beden dili, beden dili eğitimleri sayesinde geliştirilebilir ve daha profesyonel hale getirilebilir. Beden dili sinyalleri tam olarak iletişimi etkiler. 

Beden Dili Eğitimlerinden Aldığınız Sertifikalar Ne İşe Yarar?

İşverenler ve insan kaynakları uzmanları tarafından iletişim becerilerinizin kuvvetli olup olmadığını ölçmek için bazı testler uygulanabilir. Ancak en etkili olanlar yüz yüze görüşmelerde elde edilen verilerdir.

Bunun yanında eğer müşterilerle birebir ilişkide olduğunuz bir departman için başvuruda bulunuyorsanız sözlü iletişim tekniklerinizin yanı sıra beden dili gibi sözsüz iletişim tekniklerinize de dikkat edeceklerdir.

Bir iş başvurusunda bulunurken beden dili eğitimlerinden aldığınız sertifikaları beyan ettiğinizde kurumlar bu belgeleri dikkate alırlar. Çünkü iletişimim kuvvetlidir, beden dili iletişimim iyidir diyorsanız bunlar sözden öteye gitmeyecektir. Beden dili eğitimlerinden aldığınız sertifikalar bunların sözden de öte geliştirilmiş yetenekler olduğunu görürler.

Devamını Gör..