AnasayfaEğitmenlerAsuman Çalışkan
Asuman Çalışkan

Asuman Çalışkan

İşaret Dili Eğitmeni ve Tercümanı

1986 Samsun doğumlu olup, Anadolu Üniversitesi’nde İşletme ve Atatürk Üniversitesi’nde İş Sağlığı ve İş Güvenliği mezunu olup Rumeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmaktadır. 2009 yılında sağlık sektöründe çalışan Asuman Çalışkan, işi gereği sağır bireylerle de iletişim halindeydi. Daha sonra ise bir projeye dahil olarak işaret dili öğretici ve tercümanlığı eğitimi alıp mesleki olarak da işaret dili eğitmenliğine ve tercümanlığa geçiş yapmıştır.

Uluslararası işaret dili eğitimi alarak olimpiyatlarda da görev alan Asuman Çalışkan, sağır insanlardaki işitme duyusunun aslında iletişime bir engel olmadığına, bu engeli aslında duyan insanların oluşturduğuna inanarak, iletişimdeki engelleri kaldırmak için farklı kurum ve kuruluşlarda işaret dili eğitimleri vermektedir.

Aynı zamanda yeminli tercümanlık da yapmakta olan Asuman Çalışkan, bunların yanı sıra işaret diliyle tiyatro ve gösteriler de düzenleyerek insanların işaret diline olan ilgisini arttırmaya çalışmaktadır.

Devamını göster