Close
Mobil Menu Bars

Zaman Yönetimi Neden Önemli?

25 Eylül 2019, 1656 defa okundu.
Zaman Yönetimi Neden Önemli?
zaman yönetimi, zaman, zaman yönetimi eğitimi, kariyer, iş, online eğitim, sertifika

Zaman yönetimi, kısa, orta ve uzun vadede hedeflere ulaşma amacıyla gücümüzü, verimliliğimizi maksimum seviyeye çıkarmak için zamanımızı etkin kullanabilme becerisidir. Hayatta sahip olmamız gereken en önemli yetkinliklerden biri zaman yönetimidir. Zamanı etkili bir biçimde yönetebilmek, hangi zamanda hangi işleri yapmamız gerektiğini doğru planlamaktan geçer. 

Zaman sınırlı ancak yapılacak işler sınırsızdır. Zamanı ve sorumluluklarımızı en iyi şekilde organize etmek, yaptığımız işlerden yüksek verim ve sonucu almamıza yardımcı olur. 

Zaman yönetimi yalnızca iş yaşamımızda değil kişisel yaşamımızda da önemli bir yere sahiptir. Öyleyse etkili bir zaman yönetimi nasıl olur, nasıl sağlanır? İpuçları neler?

zaman yönetimi, zaman, zaman yönetimi eğitimi, kariyer, iş, online eğitim, sertifika

Etkili Zaman Yönetimi İçin 8 Basit İpucu!

Planlamayı Etkili Yapmak

Gün içerisinde yapmanız gereken işlerin planlamasını yapın. Hangi işe ne kadar vakit ayıracağınız belirlenmiş olmalı. Hatta küçük bir defterinize günlük yapılacaklar listesi oluşturmanız size büyük ölçüde yardımcı olur. Önceliği ve aciliyeti olan işlerinizi daha önce tamamlayın. Bitirdiğiniz görevlerinizi işaretleyerek günün geri kalanı için gerekli olan motivasyonu sağlayın.

Haftalık Planınızı Pazar Günleri Yapın

Hafta süresince neler yapmanız gerektiğini pazar günleri planlayın. Birkaç dakika ayırarak yapacağınız planlama sayesinde hafta içinde ne kadar zaman kazanacağınızı bir düşünün. Haftalık hedeflerinizi günlük olarak belirlediğinizde çalışma esnasında listenize göz atmak yeterli olacaktır. Bu sayede üretkenliğiniz ve enerji seviyeniz hafta boyunca yüksek olacaktır.

Önemli Görevlerinizi Sabah Yapın

Sabahın erken saatleri, zihnimizin uykudan uyandığı ve en berrak olduğu saatlerdir. Bu yüzden yapılması gereken en önemli işlerinizi sabah yapmanız, yaptığınız işten verim almanızı sağlar.

Dikkatinizi Dağıtmayın

Çalışma masanız üzerinde dikkatinizi dağıtan, gözünüzü yoran bir kalabalık olmamalı. O an hangi dersi çalışıyorsanız yalnızca onun kitabı, bilgisayarda hangi iş üzerinde çalışma yapıyorsanız yalnızca onun ekranı açık olmalı. 

zaman yönetimi, zaman, zaman yönetimi eğitimi, kariyer, iş, online eğitim, sertifika

Eliniz Sosyal Medyaya Gitmesin

Telefonunuzu gerekirse gözünüzün görmeyeceği bir yere koyun. Eliniz sürekli telefona gidiyor ve sosyal medyaya girmeden yapamıyorsanız, bu durumun ne kadar vakit çaldığını tahmin bile edemezsiniz! Telefonunuza yalnızca çalışma esnasında verdiğiniz kısa molalarda bakmak, işinize odaklanmanızı kolaylaştırır.

Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Günlük olarak egzersiz yapmak hem modunuzu yüksek tutmanıza hem de işinize odaklanmanıza yardımcı olur. Spor esnasında salgılanan serotonin hormonu sayesinde hayatınızda daha mutlu, daha huzurlu hissedeceksiniz. Bu sayede yaptığınız işten de keyif alarak odaklanmış bir biçimde çalışabilirsiniz.

Sağlıklı Uyku Her Şeyin İlacı

Araştırmalara göre daha fazla iş yetiştireceğim diye daha az uyumak sorun yaratabilmektedir. Uykunuzu eksik aldığınızda yorgun hissedersiniz. Gün içerisinde odaklanmanız zorlaştığı gibi, sık sık dikkatiniz dağılır ve bu da elinizdeki işi ertelemenize neden olur.

Hayır Demeyi Öğrenin

Zaman herkes için önemli. Planlamanızı aksatacak konularda hayır demeyi bilmelisiniz. Gelen davetiyeleri, organizasyonları hemen kabul etmek yerine, ‘plan ve programımı kontrol edip size dönüş yapacağım’ diyebilirsiniz. 

zaman yönetimi, zaman, zaman yönetimi eğitimi, kariyer, iş, online eğitim, sertifika

Zaman Yönetimi Eğitimi Nedir?

Okul, iş, sosyal hayatınızda başarının anahtarı etkili zaman yönetimidir. Mesai saatlerinin yetersiz gelmesinden, işleri yetiştirememekten kaynaklanan mutsuzluktan kurtulabilirsiniz. Zaman Yönetimi Eğitimi sayesinde zamanı kontrol altına almanın yollarını detaylı biçimde öğreneceksiniz.

Zaman yönetimi eğitiminde;

  • Zamanın önemini
  • Zaman tuzaklarını
  • Zaman kaybettiricilerin neler olduğunu
  • Kariyerinize nasıl katkı sağlayacağınızı
  • Gecikmelerle nasıl mücadele edeceğinizi
  • Yoğun iş temposunda etkin zaman yönetimini öğreneceksiniz.

Zaman Yönetimi Eğitimini Nereden Alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen online dersler sayfasından zaman yönetimi eğitimine katılabilirsiniz. Daha başarılı bir kariyer, daha mutlu ve kontrol edilebilir bir hayat için siz de eğitime katılın!

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!