AnasayfaBlogYouTube Kanalı Nasıl Açılır?
Nasıl Yapılır?

YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

11 Kasım 2021
YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

Youtube üzerinden kanal açarak videolarınızı milyonlarca kullanıcıya kolaylıkla ulaştırabilirsiniz. Telif sorunu olmayan ve stratejik ayar niteliği taşımayan ilgi çekici videolarla ilgili görüntüleri kullanıcılara sunabilirsiniz. Ama bunun için Youtube kanalına ihtiyacınız var. Pek çok kişi youtube kanalı nasıl açılır merak ediyor.

İnternetten Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Youtube’a tarayıcınıza giriş yaparak kolaylıkla video izleyebilirsiniz. Google hesabınız aracılığı ile çeşitli kanallara da abone olabilirsiniz. Ama Youtube’da video paylaşmak için kanalınız olmalı. Youtube kanalı ile video paylaşımı yapabileceğiniz gibi canlı yayın da yapabilirsiniz. Youtube kanalını dilerseniz kendi adınıza dilerseniz de marka ya da şirket adına da açabilirsiniz. Hatta birden fazla Google hesabınız varsa birden fazla Youtube kanalı da açabilirsiniz. Aynı zamanda açacağınız Youtube kanalının izlenme oranlarını da rapor halinde görebilme imkanına sahip olabilirsiniz. 

Youtube kanalı açarken kişisel hesabınızdan farklı bir isim ya da işletme ismi de belirleyebilirsiniz. Youtube’da kanal açmak isteyen kişiler, Google (Gmail) hesaplarını kullanarak Youtube’da diledikleri zaman oturum açabilirler. Eğer Google hesabınız yoksa önce Google hesabı açmanız gerekiyor. Youtube’da oturum açtıktan sonra karşınıza çıkan ekrandaki sol üst köşede yer alan seçeneklerden “kanal oluştur” bölümüne giderek ve Marka Hesap isminizi yazabilirsiniz. Bu sayede kanalınızı istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz. Kanal açma işlemini gerçekleştirdikten sonra Youtube kanal ayarları ve özelleştirmeleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Youtube Kanal Ayarlarını Düzenleme İşlemi

Youtube kanalınızda Videolar, Tartışma, Oynatma Listeleri, Kanallar, Hakkında bölümü bulunur. Bu alandan İçerik Stüdyosu ve Kanalı Özelleştirme bölümünü de kullanarak kanalınızı kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Bu bölümden kanalı özelleştir sekmesini kullanarak “kanal resmi, kanal açıklaması ve kanal ayarlarını“ kontrol edebilirsiniz. Yani izleyicilerin sizi fark edebilmeleri ve ilgi çekici bulabilmeleri için ilk olarak doğru fotoğraf seçimi ve açıklama metnini doğru seçmek gerekir. Bu alanı çok etkileyici içeriklerle doldurmak size pek çok şey kazandırabilir.

Telefon İle Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Günümüzde sosyal medya kullanımının artması ile birlikte Youtube kanalı açmak isteyen kişi sayısında da çok büyük bir artış yaşandı. Bu nedenle de pek çok kişi youtube kanalı nasıl açilir telefondan merak ediyor. Günümüzde internetteki en büyük video paylaşım sitesi olarak bilinen YouTube; film izleme, canlı yayın izleme, şarkı dinleme, video yükleme gibi pek çok imkan sunuyor. Kullanıcılar da YouTube üzerinden kendilerine kanal açarak çektikleri videoları kanala yükleyerek saniyeler içinde milyonlarca kişiye rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu sayede kullanıcılar, hem hayalindeki işi yapıp hem de para kazanarak kanalı kısa zaman içinde hayata geçirmiş oluyor. Telefondan Youtube kanalı açmak da oldukça kolaydır. Youtube kanalı açmak için şu adımları takip etmek gerekir;

Youtube kanalı açmak için öncelikle Google Gmail hesabınızın olması gerekir. Eğer bir Gmail hesabınız yoksa hemen bir hesap açmanız gerekir.

Ardından YouTube'dan oturum açmanız gerekir. Sol üst köşede yer alan seçenekler bölümünden de “Kanal oluştur” bölümüne tıklamanız gerekir.

Buradan da Marka Hesap ismini belirlemeniz gerekir. Daha sonra da YouTube kanalınızı oluşturmanız gerekir.

YouTube Kanalı Açma Ücretli Mi?

Eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda da para kazandıran YouTube’da herhangi bir kanal açma ücreti bulunmaz. Ücretsiz bir şekilde Gmail hesabı açarak Youtube üzerinden rahatlıkla oturum açabilirsiniz. YouTube sahibi olan Google ise bunun için sizden hiçbir ücret tahsil etmez.

Youtube Kanalı Ne Kadar Kazandırıyor?

YouTube videoları her geçen gün daha çok ilgi görmeye ve YouTube içerikleri ile pek çok kişi ünlü olmaya devam ediyor. Bu nedenle de pek çok kişi, youtube kanalı nasıl açılır ve nasıl para kazanılır merak ediyor. Youtube üzerinden ne kadar para kazanacağınız tamamen sizin izlenme oranınıza bağlı olarak değişir. Bunun için ilgi çekici, farklı ve orjinal içerikler yüklemeye özen göstermeniz gerekiyor. YouTube kanalı açan kişilerin bu kanal ve Youtube üzerinden para kazanabilmesi için para kazanma özelliğinin açık olması gerekir. Ortalama olarak bir YouTube geliri, lokasyona, hedef kitleye ve 1000 görüntülemesi göre 0,5-2 dolar arası değişiklik gösterir. 

Youtube’da İkinci Kanal Nasıl Açılır?

YouTube'nin renkli dünyası ile tanışan kişiler genellikle de 2. kanalı nasıl açabileceklerinin merak ediyor. Youtube’da ikinci kanalı açmak için yapmanız gereken ilk şey ise, yeni bir Gmail hesabı açmaktır. Bu sayede ikinci YouTube kanalınızı da kolaylıkla açabilirsiniz.

Youtube Kanalı Açarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tema belirlemeniz gerekir. İlk defa youtube hesabı açacak olan kişiler, öncelikle bir tema belirlemelidir. Bu temalar ise; blog, oyun, belgesel, moda, makyaj, bilim ya da daha farklı ve ilginç konular da olabilir. Ardından da istediğiniz gibi temanızı oluşturmanız gerekir.

Kanalın İsmi ve Hakkındaki Kısmı: Diğer dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ise, kanalınıza dikkat çeken bir hakkında bölümü ve dikkat çekici bir isim doldurmanız gerekir. Bu bölümler ise, sizi tanıtan ve size özel yazılarla doldurabilirsiniz. Kanalınızın hakkında kısmına da kanalın içeriğini ve kendinizi tanıtan bir metin ile doldurmanız gerekir.

Görsel Tasarımı: Kanalınızın görsel tasarımını dikkat çekici bir şekilde yapmanız gerekir. Pek çok kişinin bu sayede içeriklerinizi izlemesini de sağlayabilirsiniz. Bu nedenle de görsel tasarım dikkat çekiciliğini arttırmak için çok önemlidir. Kendinize özel bir tasarım oluşturarak fragman videosu da hazırlayabilirsiniz.

Orijinal İçerik: Yayınlayacağınız içerikler tamamen doğal ve sizi yansıtan içerikler olmalıdır. İzleyicileriniz ile bir bağ kurduğunuz zaman her zaman videolarınızı takip eden bir kitleye sahip olabilirsiniz. Video içeriklerinizi hazırlarken herhangi bir kopya olmamasına, özgün olmasına ve benzersiz olmasına dikkat etmeniz gerekir. İçeriklerinizin sonuna kanalıma abone olmayı unutmayın diye uyarı koyabilirsiniz.

youtube kanalı nasıl açılır youtube para kazanma youtube kanalı oluşturma youtube video editörlüğü eğitimi
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.