AnasayfaBlogYeni Nesil Girişimci: Start-Up
Girişimcilik

Yeni Nesil Girişimci: Start-Up

25 Haziran 2019
Yeni Nesil Girişimci: Start-Up

Farklı özelliklerini baz alan birçok tanıma sahip olan Start-Up, kurulu piyasalardaki keşfedilmemiş alanları fark edip bu noktaları kreatif düşünce yapısı ile harmanlayarak büyük ölçekli sermaye sahiplerinin, melek yatırımcıların, ilgisini çeken ve kısa zamanda büyük yol katedebilen girişimler olarak tanımlanabilir.

Melek Yatırımcıların Amacı

Melek yatırımcılar büyük ölçekli sermaye sahipleri olarak yatırdıkları paraların karşılığında elbetteki pazardaki paylarını maksimize etme peşindedir. 2012 yılından bu yana melek yatırımcıların sayısı 458’i bulmakta. Yatırımcı sayılarının günden güne artmasında devletin vergi avantajı ile yatırımcıları sübvanse edişi de önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye bu anlamda  sağlamış olduğu %75 vergi indirimi ile dünyada birinci sırada yer almakta. Melek yatırımcıların ve devletin yanı sıra  enstitülerin, üniversitelerin ve özel sektörün de katkılarıyla 2013 yılından bu yana girişimci ekosistemi güçlendirilerek popülaritesi arttırılmıştır. 

Start-Up’ın Temel Unsurları

Nitekim genç nesil açısından start-up’ın artan cazibesinin temelinde yüksek kazançları ve uzun yıllar alan bilgi birikimi yatıyor. Aynı zamanda piyasadaki etki alanını genişletip büyük başarılar elde etme potansiyeli ve kişisel çalışma saatleri oluşturabilme gibi avantajlar da start-up’ın temel yapısında yer almaktadır. Her girişim ya da kobi için start-up ifadesini kullanmak çok doğru değil. Çünkü esasında rekabet edilen nokta salt iş gücü, bilgi birikimi ya da sermaye değildir.

Bir hayalden yola çıkıp teknolojiyi arkanıza alarak rekabet alanınızı daraltıp diğerlerinden farklı bir kulvarda hızlı büyüme yeteneğiniz ile kobi ya da girişimci olarak adlandırılma halinden sıyrılmış olursunuz. Ancak bu sıyrılmanın dışında start-up’ların arttırılan cazibesinin karşılığının alınması oldukça randımanlı bir çalışmadan geçmekte. Bu da çözüm odaklı olma ve yüksek motivasyon halinin sürdürülebilirliliği ile mümkün.

Start-Up Örnekleri

Uzun yıllar start-up olarak kalmak, böyle adlandırılmak mümkün değil. Çünkü esasında start-up ara bir dönemi ve bir geçişi temsil ediyor. Dünyada örneklerine bakacak olursak; Google, Facebook, Uber, Snapchat, Pinterest gibi birçok örnek vermek mümkün. Türkiye’den verebileceğimiz örnekler ise: Paraşüt, Onedio, Sinemia, BiTaksi, Armut ve nicelerini sayabiliriz. 

Ancak dünyadaki işleyişten farklı olarak büyük şirketler örneğin; Google, Facebook, Apple, SpaceX  her yıl yüzlerce şirketi bünyesine katarak “Exit” adı verilen bu satın almalar ile girişimci ekosistemine katkıda bulunuyor. Ancak Türkiye’de exit sisteminin yeterli düzeyde olmayışı, ekosistemin devamlılığını ve yatırımcının yatırım yapma güdüsünü zedeliyor. 

Ülkemizde satın almalar ile ilerleyen birkaç start-up’a değinirsek; Yemek Sepeti, 589 milyon dolara Delivery Hero tarafından satın alındı. Trendyol’un 728 milyon dolara Alibaba tarafından alındığı biliniyor. OpsGenie 295 milyon dolara  Atlassian’a satıldı. Bir diğer örnek olan Markafoni, Select tarafından 15 milyon dolara alındı. Ancak görüldüğü üzere bu satın almaların çoğu yabancı yatırımcılar yatırım fonları ile gerçekleştirilmekte.

Konuşma Turizmi

Son olarak belirtilen tüm bu unsurlar ışığında start-up her ne kadar girişimci ve inovatif bireylerin bir araya gelerek yaptıkları teknolojik müdahaleler olarak popüler olsa da, bu endüstriyel pastadaki kremaya parmak çalmak isteyip hatta bir dilim almak isteyen bir sürü genç için kaçınılmaz bir hedef olmakta. 

Hal böyle olunca nereden başlayıp nasıl yol alacağını bilemeyenler için çeşitli konferanslar veya toplantılar düzenlenerek konuşma turizmi denen bir sektörü de doğurmuş durumda. Genç girişimci olmanın yolları nedir diye düşünenler bir şekilde bu ekosistemin parçası olup avantajlardan yararlanmak ve kısa zamanda hatırı sayılır bir şekilde yapmak istiyor.

Yazar: Merve Demirok

start up melek yatırımcı yatırımcı girişimci konuşma turizmi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ticari Girişimcilik Nedir?
Girişimcilik

Ticari Girişimcilik Nedir?

28 Haziran 2021
Girişimcilik Nedir Türleri Nelerdir
Girişimcilik

Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?

01 Aralık 2019
Sosyal Girişimcilik Nedir?
Girişimcilik

Sosyal Girişimcilik Nedir?

12 Kasım 2020
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
Temel Programlamaya Giriş Eğitimi
4.9
(58)

Temel Programlamaya Giriş

7 Konu4 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
755209