AnasayfaBlogYeni Nesil Girişimci: Start-Up
Girişimcilik

Yeni Nesil Girişimci: Start-Up

25 Haziran 2019
Takım elbiseli genç bir adam koşu pistinde duruyor, elini başlangıç çizgisine dayamış. Beyaz kolu odakta, pistin parlak kırmızı yüzeyi ise arka planda. Eli biraz bulanık, ama yine de görülebiliyor, pist arkasından uzanıyor. Kırmızı yüzey üzerindeki beyaz çizgi yarışın başlangıç noktasını gösteriyor. Adam hazırdır, yarış başlar başlamaz havalanmaya hazırdır. Eli kararlılığın sembolüdür ve başlangıç çizgisi de önündeki yolculuğun işaretidir. Kendinden emin bir şekilde duruyor, önündeki mücadeleyi üstlenmeye hazır.
Start-Up TanımıÖzellikleriKatma Değerleri
Kurulu piyasalardaki keşfedilmemiş alanları fark etmeKreatif düşünce yapısıYeni iş fırsatları yaratma
Büyük ölçekli sermaye sahiplerinin ilgisini çekmeYenilikçi ve yaratıcı iş modeliEkonomiye ve topluma yenilik getirme
Kısa zamanda büyük yol katetmeHızlı büyüme potansiyeliİş yaratma ve istihdam sağlama
Melek yatırımcıların ilgisini çekmeYüksek kazanç potansiyeliTicari ve ekonomik önemin arttırılması
Büyük sermaye sahiplerinin yatırım yapmalarını sağlamaÖlçeklenebilir iş modeliTicari ve ekonomik katkı
İş dünyasında yeni trendler oluşturmaYenilikçi ve çığır açan fikirlerPiyasalara yön verme
Keşfedilmemiş alanlarda lider olmaYüksek risk toleransıYeni pazarlar oluşturma
Teknolojiyi etkin şekilde kullanarak iş modeli oluşturmaYüksek teknoloji kullanımıTeknolojik ilerleme
Bir ürün veya hizmeti pazardaki talebe göre şekillendirmePazar araştırması ve analiziPiyasa ihtiyaçlarını karşılama
Sektördeki dengeleri değiştirmeDisruptif etkiSektörel dönüşüm

Farklı özelliklerini baz alan birçok tanıma sahip olan Start-Up, kurulu piyasalardaki keşfedilmemiş alanları fark edip bu noktaları kreatif düşünce yapısı ile harmanlayarak büyük ölçekli sermaye sahiplerinin, melek yatırımcıların, ilgisini çeken ve kısa zamanda büyük yol katedebilen girişimler olarak tanımlanabilir.

Melek Yatırımcıların Amacı

Melek yatırımcılar büyük ölçekli sermaye sahipleri olarak yatırdıkları paraların karşılığında elbetteki pazardaki paylarını maksimize etme peşindedir. 2012 yılından bu yana melek yatırımcıların sayısı 458’i bulmakta. Yatırımcı sayılarının günden güne artmasında devletin vergi avantajı ile yatırımcıları sübvanse edişi de önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye bu anlamda  sağlamış olduğu %75 vergi indirimi ile dünyada birinci sırada yer almakta. Melek yatırımcıların ve devletin yanı sıra  enstitülerin, üniversitelerin ve özel sektörün de katkılarıyla 2013 yılından bu yana girişimci ekosistemi güçlendirilerek popülaritesi arttırılmıştır. 

Start-Up’ın Temel Unsurları

Nitekim genç nesil açısından start-up’ın artan cazibesinin temelinde yüksek kazançları ve uzun yıllar alan bilgi birikimi yatıyor. Aynı zamanda piyasadaki etki alanını genişletip büyük başarılar elde etme potansiyeli ve kişisel çalışma saatleri oluşturabilme gibi avantajlar da start-up’ın temel yapısında yer almaktadır. Her girişim ya da kobi için start-up ifadesini kullanmak çok doğru değil. Çünkü esasında rekabet edilen nokta salt iş gücü, bilgi birikimi ya da sermaye değildir.

Bir hayalden yola çıkıp teknolojiyi arkanıza alarak rekabet alanınızı daraltıp diğerlerinden farklı bir kulvarda hızlı büyüme yeteneğiniz ile kobi ya da girişimci olarak adlandırılma halinden sıyrılmış olursunuz. Ancak bu sıyrılmanın dışında start-up’ların arttırılan cazibesinin karşılığının alınması oldukça randımanlı bir çalışmadan geçmekte. Bu da çözüm odaklı olma ve yüksek motivasyon halinin sürdürülebilirliliği ile mümkün.

Start-Up Örnekleri

Uzun yıllar start-up olarak kalmak, böyle adlandırılmak mümkün değil. Çünkü esasında start-up ara bir dönemi ve bir geçişi temsil ediyor. Dünyada örneklerine bakacak olursak; Google, Facebook, Uber, Snapchat, Pinterest gibi birçok örnek vermek mümkün. Türkiye’den verebileceğimiz örnekler ise: Paraşüt, Onedio, Sinemia, BiTaksi, Armut ve nicelerini sayabiliriz. 

Ancak dünyadaki işleyişten farklı olarak büyük şirketler örneğin; Google, Facebook, Apple, SpaceX  her yıl yüzlerce şirketi bünyesine katarak “Exit” adı verilen bu satın almalar ile girişimci ekosistemine katkıda bulunuyor. Ancak Türkiye’de exit sisteminin yeterli düzeyde olmayışı, ekosistemin devamlılığını ve yatırımcının yatırım yapma güdüsünü zedeliyor. 

Ülkemizde satın almalar ile ilerleyen birkaç start-up’a değinirsek; Yemek Sepeti, 589 milyon dolara Delivery Hero tarafından satın alındı. Trendyol’un 728 milyon dolara Alibaba tarafından alındığı biliniyor. OpsGenie 295 milyon dolara  Atlassian’a satıldı. Bir diğer örnek olan Markafoni, Select tarafından 15 milyon dolara alındı. Ancak görüldüğü üzere bu satın almaların çoğu yabancı yatırımcılar yatırım fonları ile gerçekleştirilmekte.

Konuşma Turizmi

Son olarak belirtilen tüm bu unsurlar ışığında start-up her ne kadar girişimci ve inovatif bireylerin bir araya gelerek yaptıkları teknolojik müdahaleler olarak popüler olsa da, bu endüstriyel pastadaki kremaya parmak çalmak isteyip hatta bir dilim almak isteyen bir sürü genç için kaçınılmaz bir hedef olmakta. 

Hal böyle olunca nereden başlayıp nasıl yol alacağını bilemeyenler için çeşitli konferanslar veya toplantılar düzenlenerek konuşma turizmi denen bir sektörü de doğurmuş durumda. Genç girişimci olmanın yolları nedir diye düşünenler bir şekilde bu ekosistemin parçası olup avantajlardan yararlanmak ve kısa zamanda hatırı sayılır bir şekilde yapmak istiyor.

Yazar: Merve Demirok

Kurulu piyasalardaki keşfedilmemiş alanları fark etme, Kreatif düşünce yapısı, Yeni iş fırsatları yaratma, Büyük ölçekli sermaye sahiplerinin ilgisini çekme, Yenilikçi ve yaratıcı iş modeli, Ekonomiye ve topluma yenilik getirme, Kısa zamanda büyük yol katetme, Hızlı büyüme potansiyeli, İş yaratma ve istihdam sağlama, Melek yatırımcıların ilgisini çekme, Yüksek kazanç potansiyeli, Ticari ve ekonomik önemin arttırılması, Büyük sermaye sahiplerinin yatırım yapmalarını sağlama, Ölçeklenebilir iş modeli, Ticari ve ekonomik katkı, İş dünyasında yeni trendler oluşturma, Yenilikçi ve çığır açan fikirler, Piyasalara yön verme, Keşfedilmemiş alanlarda lider olma, Yüksek risk toleransı, Yeni pazarlar oluşturma, Teknolojiyi etkin şekilde kullanarak iş modeli oluşturma, Yüksek teknoloji kullanımı, Teknolojik ilerleme, Bir ürün veya hizmeti pazardaki talebe göre şekillendirme, Pazar araştırması ve analizi, Piyasa ihtiyaçlarını karşılama, Sektördeki dengeleri değiştirme, Disruptif etki, Sektörel dönüşüm
start up melek yatırımcı yatırımcı girişimci konuşma turizmi
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.