AnasayfaBlogYeni Bir İşe Başlarken Yapmamanız Gereken 7 Şey
İş Hayatı

Yeni Bir İşe Başlarken Yapmamanız Gereken 7 Şey

05 Temmuz 2018
Yeni Bir İşe Başlarken Yapmamanız Gereken 7 Şey

Yeni bir işe başlamak hem heyecan verici hem de korkutucu olabilir. Eğer son işinizden iyi şekilde ayrılmadıysanız iş dünyasına yeniden başlama fırsatını verir. Önceki işinizden iyi ayrılmış olsanız bile, yeni bir iş ile yeni şeyler öğrenebilecek, becerilerinizi tazeleyecek, yeni zorluklarla karşılaşacak ve hatta yeni çalışma arkadaşları edineceksiniz. Bunların hepsi de göze korkutucu gelebilir.

Yeni İşe Başlarken Ne Gibi Endişeler Duyabiliriz? Yeni iş arkadaşlarınızla anlaşıp anlaşamayacağınıza, yöneticiniz üzerinde iyi bir izlenim bırakıp bırakmayacağınıza ve yeni işin zorluk derecesine dair endişe duyabilirsiniz. Eğer aşağıdaki şeylerden kaçınırsanız, bu geçiş dönemini atlatırken iyi bir başlangıç yapmış olursunuz.

Yeni İşinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler Neler?

1 - İşe geç kalmayın.

Yöneticiniz veya insan kaynakları departmanınız size işe hangi saatte gelmeniz gerektiği ve saat kaçta nereye gitmeniz gerektiğini söylemek zorundadır. Eğer işe başlamadan birkaç gün önce bu bilgiye sahip değilseniz, bir telefon ile arayıp öğrenin. Kafanızdaki herhangi bir saatte orada olmanız gerek diye varsayım yapmayın, işe geç kalmanız hoş karşılanmaz. Önceki işyerinizde işe 9’da başlanıyor olabilir. Bunu baz alarak varsayım yapmayın. Aynı zamanda ne zaman rapor vereceğinizi de öğrenmeniz gerekir.

2 - İş arkadaşlarınızın tekliflerini göz ardı etmeyin  

Eğer yeni iş arkadaşlarınızdan biri size bir şeyde yardım etmeyi teklif ederse, nazik bir şekilde kabul edin. Birçok insan diğerlerine yardım etme fırsatını hoş karşılar. Bu onları iyi hissettirir ve iyi bir iş yeri ilişkisinin temelini oluşturur.

3 - Öğle yemeği davetini geri çevirmeyin.

İş ilişkilerinden bahsetmişken, eğer yeni iş arkadaşlarınızdan biri veya bir grup sizi öğle yemeğine davet ederse, daveti kabul edin. Birlikte çok vakit harcayacağınız insanları tanımaya başlamak için bu iyi bir yoldur.

4 - Ofis dedikodusuna takılmayın

İster öğle yemeğinde ister ünlü su sebilinin yanında olsun, dedikodu her iş yerinde mevcuttur. Görmezden gelmek zordur ve öyle yapmamalısınız. Kulaklarınızı açık ama ağzınızı kapalı tutun. Örneğin yöneticinizin kötü tavırları evde yaşadığı sorunlardan kaynaklı ve kalıcı değil gibi değerli bir bilgi öğrenebilirsiniz. Hiçbir zaman bu dedikoduya girişip birşeyler söylemeyin. Unutmayın ki duyduğunuz her şey doğru olmayabilir.

5 - İşlerinizi farklı şekilde yapmaya odaklanın.

Görevleriniz aynı olsa bile yeni bir işe başlamanın en iyi yanlarından biri de iş düzenini değiştirebilmenizdir. Uzun süredir uyguladığınız şeyleri yapmak için yeni teknikler keşfedebilirsiniz. İşinizi yapmanın yeni ve daha iyi bir yolunu öğrenebilirsiniz. Esnek olmak önemlidir. Bu işleri her daim ilgi çekici yapacaktır.

6 - Eski yöneticiniz veya iş arkadaşlarınızdan şikayet etmeyin.

Eski yönetici veya iş arkadaşlarınızla aranızdaki negatif ilişkilerden bahsederseniz onlar farklı düşünebilirler. Siz onları haksız göstermeye çalışırken onlar “sizin haksız olduğunuzu” düşünebilir. Onların sizi bir kahraman olarak göreceklerini düşünebilirsiniz ama onlar daha sizi tanımadığı için sizi kötü adam olarak da görebilirler. Yeni iş arkadaşlarınız aynı zamanda onlara da bir gün aynı şeyleri yapıp yapmayacağınızı merak edebilir. Şikayetlerinizi ailenize veya arkadaşlarınıza saklayın. Artık yeni ve daha iyi bir yerde olduğunuzu düşünün.

7 - Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

Yeni bir işe başladığınızda oradaki arkadaşlarınızla kişisel bilgileri paylaşmak doğru bir hareket olmaz. İnsanları tanımak için vakte ihtiyacınız var ki kimin o bilgiyi gizli tutacağına, kimin onun hakkında dedikodu yapacağına ve kimin o bilgiyi sizin saygınlığınızı sarsmak için kullanacağını bilemezsiniz.

Yeni Bir İşe Başlarken Yapmamanız Gereken 7 Şeyilk iş günükariyeryeni işyeni işe girmek
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.