AnasayfaBlogYaratıcı Potansiyelimizi Nasıl Ortaya Çıkarırız?
Nasıl Yapılır?

Yaratıcı Potansiyelimizi Nasıl Ortaya Çıkarırız?

06 Haziran 2021
Soluk mavi kollu, siyah bir kalem tutan bir elin yakın çekimi. Kalemin üstünde sarı bir ok var ve elin parmakları kalemi sıkıca kavrarken görülüyor. El, bilekten parmak eklemlerinin hemen altına kadar görülüyor ve kalem ortada yer alıyor. Görüntünün arka planı bulanık ve odak dışıdır. El açık gri bir arka plan üzerine yerleştirilmiştir.
KonuDetayİlgili Bilgilendirme
Yaratıcılığın KökeniBeynimizdeki gelişmiş yapı sayesinde yaratıcı güç meydana gelir.Beyin, evrim sonucunda büyümüş ve algı ve tepki bölgeleri arasında genişleme olmuştur.
Yaratıcılığın SüreciBeyin, algıladığımız tüm bilgileri işler ve yeni tasarımlar oluşturur.Beynimiz, sürekli olarak yeni bilgiler arasında bağlantılar kurar. İlgilendiğimiz konular ne kadar geniş olursa, yaratıcı olma potansiyelimiz de o kadar artar.
Yaratıcılığı ArtırmakYeni şeyler denemek ve konfor alanından çıkmak yaratıcılığı artırır.Beyin yenilikçidir ve keşif yapmayı sever. Bu nedenle, yeni aktiviteler ve deneyimler beynin yaratıcılık için gereken uyaranları sağlar.
Başarının YoluKendini farklı şekillerde ifade edebilmek ve başarısızlıktan korkmamak önemlidir.Başarısız olmak, bir şeyler denediğinizin kanıtıdır. Kendinizi ifade etmek ve farklı yollar denemek, başarıya ulaşmanın anahtarlarıdır.
Özgürlük ve YaratıcılıkYaratıcılık, bir anlamda kendini ifade etme özgürlüğüdür.Kendinizi ifade etme özgürlüğü, tam ve doyurucu bir hayat sağlar.
Yaratıcılığın GelişimiYaratıcılık yeteneği zaman içerisinde gelişir.Yaratıcılık var olmasıyla, dünyayı kademeli olarak değiştiren fikirler ve icatlar geliştirilmiştir.
Daha Yaratıcı Olabilmek İçinKolay yolları seçmek yerine, yenilikçi yollar araştırmak önemli.Başarılı olmak için, alışılmışın dışında düşünme yeteneği gereklidir.
Kendini İfade Etmek Kendini ifade etmek, yaratıcılığı güçlendirir ve başarı hissini artırır. Kendini ifade etmek beyin için bir stimulant olup, yaratıcılığı güçlendirir.
Ilham PerisiIlham perisi beklemek yerine, keşfe çıkmak gerekir.Yaratıcılık bir ilham sonucunda değil, sürekli keşif ve deneyimle gelişir.
Yaratıcı PotansiyelHer insanda yaratıcı potansiyel vardır. Ancak bu potansiyeli tamamen kullanabilmek için çaba gerekir.Yaratıcı potansiyel özünde olan bir yetenek olup, bu potansiyeli kullanabilmek yaratıcı süreci sürekli kullandığımız ve çaba sarfettiğimiz zaman ortaya çıkar.

Bir düşünün… 200 yıl öncesinde yaşayan insanlara metal bir kutudan gerçek insanları izleyebilecekleri söylenseydi inanırlar mıydı? Pek çoğu inanmazdı. Ya da yakın geçmişte bir yapay zekanın üretilip bizimle iletişim kuracağı söylenseydi inanır mıydık? Pek çoğumuz inanmazdı. Fakat inanan birileri vardı ve yaptılar. Onları icat etmeye teşvik eden motor ise insan yaratıcılığı idi. 

İnsanları diğer canlı varlıklardan ayıran en temel özellik yaratıcı düşünme kabiliyetimizin olmasıdır. İnsan beyninin bu yönü, mağarada yaşamaktan Mars'ta koloni kurma düşüncesine dönüştüren şeydir. İnsan beyninin evrimi sonucu oluşan bu güç, ilkel toplumdan modern topluma evrilmeyi sağlamıştır. İnsanlığın var oluşundan itibaren her dönemde yaratıcı beyinler dünyayı kademeli olarak geliştirmiştir. Bir fikir bulunmuş, var olan fikirler ve icatlar geliştirilmiş ve yeni bir icat ortaya konmuştur. Bu döngü yaratıcılık var olduğu sürece devam edecektir. Başarılı olarak addettiğimiz insanlar yaratıcı potansiyellerinin farkında olan ve bunu hayata geçiren insanlardır. Peki her insanda var olan bu yaratıcı potansiyelimizi nasıl ortaya çıkaracağız?

Yaratıcılık Nasıl Oluştu?

Yaratıcılık, insana özgü eşsiz bir yetidir. Üretme, var etme potansiyeli olarak da adlandırılabilir. Bu yetinin nasıl ortaya çıktığını anlamak için beynimizdeki karmaşık örgüye bakmak gerekir. Evrim sonucunda insan beyninde büyüme gerçekleşmiştir. Algı ve tepki bölgeleri arasında bir genişleme oluşmuş ve bu genişleme insanları hayvanlardan ayıran en büyük özelliği meydana getirmiştir; yaratıcı güç.

Prefrontal korteks denilen, hayal gücümüzün kaynağı olan bölgenin genişlemesi ile görmediklerimizi hayal etme gücü, beynimizin gelişmiş bir yapıya sahip olduğunun göstergesidir. Beynin genişlemesi ile oluşan bu karmaşık yapı, bilgiyi birçok farklı yolla işleyebilmemize olanak sağlamıştır. Bunun sonucunda; beyinlerinde algı ve tepki bölümleri yan yana olan hayvanlar yemek gördüğünde sadece onu yemeye odaklanırken, beyin yapısı gelişen insanlar yemeği araç olarak kullanabilme kabiliyetine de sahip olmuştur. Yiyeceği yeme işlevi dışında protesto amacıyla silah aracı olarak veya sanatsal bir araç olarak kullanmışlardır. Beynimizin bilgiler arasında yeni bağlantılar kurma yetisi yaratıcılığımızın temelini oluşturdu.

Yaratıcı Süreçte Beynimiz Ne Yapıyor?

her insan doğuştan yaratıcıdır. fakat bu beceriyi ortaya çıkartmak bizim elimizdedir. beyin, algıladığımız her bilgiyi işler. çevremizde gördüğümüz nesneler, sesler, kokular, fikirler... tüm bu bilgileri beyin yapılandırır, önceki bilgilerle harmanlar ve yeni bakış açıları, yeni tasarımlar oluşturur. algıladığımız şeyler ne kadar fazla ise beynin kullanacağı bilgiler de o denli artar. yaratıcılığın esasında bilgilerin çakışması yer alır. her bilgi yeni bir fikre dönüşmesi için bir ham madde niteliği taşır. beyin bilgiyi alır, farklı bilgilerle çakıştırır, değiştirir ve yeni bir fikir üretir. bu nedenle beynimize ne kadar bilgi yüklersek, yaratıcılığı açığa çıkarma ihtimalimiz o oranda artar. başarılı olmak istiyorsak ihtimalleri çoğaltmalıyız.

Nasıl Daha Yaratıcı Olabiliriz?

  • Yeni bir şeyler dene. 

Beynimiz alışıldık olanı sevmez. Sürekli yapılan faaliyetler beyni giderek daha az uyarmaya başlar. Beyni canlı tutmak istiyorsan daha önce yapmadığın bir şey yap. Beyin yeniliğin peşinden gider. Ona istediğini ver! 

  • Konfor alanından çık. 

Beynimiz algıladığımız her şeyi yeni bir fikre dönüştürme potansiyeline sahip. Etrafında ne kadar çok algılayacağı şey olursa üretme becerisi de o kadar artar. İlham perisi bekleme, dışarı çık ve keşfet! 

  • Kolay olanı seçme. 

Beyin, doğası gereği kolay yolu seçme eğilimindedir. Kolay olanı seçme konusunda direnç göstermezsen daha önce yaptığı şekilde bir yol izler. Yeni bir fikir ortaya çıkarmak istiyorsan her zaman yaptığından farklı yollar bulmalısın. Başarılı olmak farklı düşünmeyi gerektirir.

  • Başarısızlıktan korkma.

Başarısızlık hissi acı verici olacağından bu histen kaçınma eğilimindeyiz. Fakat başarısız olmadıysan bu, yeterince denemediğini gösterir. Başarılı olarak gösterilen her insanın mutlaka başarısızlık hikayeleri vardır. Dünya çapında bir üne kavuşmuş olan Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, ilk kitabını bitirdiği zaman 12 yayınevinden de olumsuz geri dönüş almıştır. Pes etmemiş ve bu yüzden başarıya ulaşmıştır.

Yaratıcılık bir anlamda kendini ifade etme sanatıdır. İnsanın kendini dünyada var etme arzusu yaratıcı düşünmelerini körüklemiştir. Bir şeyi var etmenin verdiği keyif insana gerçek anlamda doyurucu bir hayat sağlar. İçinizdeki eksiklik duygusunun yaratıcılığınızı kullanmamanızdan kaynaklanabileceğini hiç düşündünüz mü? Kötü zamanlarınızda elinize bir kalem kağıt alıp yazdığınız, resim yaptığınız, enstrüman çaldığınız ya da evinizde kullanmadığınız bir objeyi farklı bir görünüme kavuşturduğunuz anları hatırlayın. Herhangi birini yaptığınızda o başarı hissini düşünün. Kendinizi, seçtiğiniz alanda ifade edebilme özgürlüğünü... Başarmanın verdiği hazzı tattıkça yaratıcılığınızı ortaya çıkarmak için çok daha istekli olacaksınız. Gelişimizin önündeki tek engel, adım atmamanızdır. Yaratıcı düşünce ancak siz istediğinizde size eşlik eder. Potansiyelinizi keşfetmek sizi tamamlar.

California hapishanelerinde oyunculuk atölyeleri yürüten "Esaretin Bedeli" adlı filmin başrol oyuncusu Tim Robbins, gözlemleri sonucunda; mahkumların kendilerini daha iyi ifade ettiklerini, daha sağlıklı bireylere dönüştüklerini belirtmiştir. Araştırmalara göre yaratıcılık atölyelerine katılan mahkumların suç işleme oranlarında %80 oranında bir düşüş olduğu görülmüştür. Aynı zamanda yaratıcı düşünmeyi benimsemiş, çocukların hayal gücünü esas alan eğitim kurumlarında çocukların başarısının büyük oranda arttığı tespit edilmiştir. Bu bilgiler ışığında yaratıcılığın hayatımızı değiştirme ve iyileştirme gücünün olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 

Yaratıcılık, insanlığa bahşedilmiş bir değerdir. Gün geçtikçe dünyada her şey bir üst versiyona evrilmektedir. Yaratıcılık var olduğu sürece bu dönüşüm devam edecektir. Değişen çağa ayak uydurabilmek, kendi değerimizi ortaya koyabilmek ve dünyada kendimize yer edinebilmek için üretici kimliğimizi ortaya koymalıyız. İnsan olmanın avantajını kullanmalıyız.

Yaratıcılık Nedir?

Yaratıcılık, insana özgü eşsiz bir yetidir. Üretme, var etme potansiyeli olarak da adlandırılabilir. Bu yetinin nasıl ortaya çıktığını anlamak için beynimizdeki karmaşık örgüye bakmak gerekir.

Nasıl Daha Yaratıcı Olabiliriz?

Daha yararıcı olmak için: Yeni bir şeyler dene. Konfor alanından çık. Kolay olanı seçme. Başarısızlıktan korkma.

Yaratıcılık Neden Önemlidir?

Yaratıcılık bir anlamda kendini ifade etme sanatıdır. İnsanın kendini dünyada var etme arzusu yaratıcı düşünmelerini körüklemiştir. Bir şeyi var etmenin verdiği keyif insana gerçek anlamda doyurucu bir hayat sağlar.

Yaratıcılığın Kökeni, Beynimizdeki gelişmiş yapı sayesinde yaratıcı güç meydana gelir, Beyin, evrim sonucunda büyümüş ve algı ve tepki bölgeleri arasında genişleme olmuştur, Yaratıcılığın Süreci, Beyin, algıladığımız tüm bilgileri işler ve yeni tasarımlar oluşturur, Beynimiz, sürekli olarak yeni bilgiler arasında bağlantılar kurar İlgilendiğimiz konular ne kadar geniş olursa, yaratıcı olma potansiyelimiz de o kadar artar, Yaratıcılığı Artırmak, Yeni şeyler denemek ve konfor alanından çıkmak yaratıcılığı artırır, Beyin yenilikçidir ve keşif yapmayı sever Bu nedenle, yeni aktiviteler ve deneyimler beynin yaratıcılık için gereken uyaranları sağlar , Başarının Yolu, Kendini farklı şekillerde ifade edebilmek ve başarısızlıktan korkmamak önemlidir, Başarısız olmak, bir şeyler denediğinizin kanıtıdır Kendinizi ifade etmek ve farklı yollar denemek, başarıya ulaşmanın anahtarlarıdır, Özgürlük ve Yaratıcılık, Yaratıcılık, bir anlamda kendini ifade etme özgürlüğüdür, Kendinizi ifade etme özgürlüğü, tam ve doyurucu bir hayat sağlar, Yaratıcılığın Gelişimi, Yaratıcılık yeteneği zaman içerisinde gelişir, Yaratıcılık var olmasıyla, dünyayı kademeli olarak değiştiren fikirler ve icatlar geliştirilmiştir, Daha Yaratıcı Olabilmek İçin, Kolay yolları seçmek yerine, yenilikçi yollar araştırmak önemli, Başarılı olmak için, alışılmışın dışında düşünme yeteneği gereklidir, Kendini İfade Etmek,  Kendini ifade etmek, yaratıcılığı güçlendirir ve başarı hissini artırır,  Kendini ifade etmek beyin için bir stimulant olup, yaratıcılığı güçlendirir, Ilham Perisi, Ilham perisi beklemek yerine, keşfe çıkmak gerekir, Yaratıcılık bir ilham sonucunda değil, sürekli keşif ve deneyimle gelişir, Yaratıcı Potansiyel, Her insanda yaratıcı potansiyel vardır Ancak bu potansiyeli tamamen kullanabilmek için çaba gerekir, Yaratıcı potansiyel özünde olan bir yetenek olup, bu potansiyeli kullanabilmek yaratıcı süreci sürekli kullandığımız ve çaba sarfettiğimiz zaman ortaya çıkar
Yaratıcılığın Gelişimi yaratıcılık beyin başarı Yaratıcı Potansiyelimizi Nasıl Ortaya Çıkarırız Yaratıcılık Nasıl Oluştu Nasıl Daha Yaratıcı Olabiliriz
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.