AnasayfaBlogYaratıcı Potansiyelimizi Nasıl Ortaya Çıkarırız?
Nasıl Yapılır?

Yaratıcı Potansiyelimizi Nasıl Ortaya Çıkarırız?

06 Haziran 2021
Yaratıcı Potansiyelimizi Nasıl Ortaya Çıkarırız?

Bir düşünün… 200 yıl öncesinde yaşayan insanlara metal bir kutudan gerçek insanları izleyebilecekleri söylenseydi inanırlar mıydı? Pek çoğu inanmazdı. Ya da yakın geçmişte bir yapay zekanın üretilip bizimle iletişim kuracağı söylenseydi inanır mıydık? Pek çoğumuz inanmazdı. Fakat inanan birileri vardı ve yaptılar. Onları icat etmeye teşvik eden motor ise insan yaratıcılığı idi. 

İnsanları diğer canlı varlıklardan ayıran en temel özellik yaratıcı düşünme kabiliyetimizin olmasıdır. İnsan beyninin bu yönü, mağarada yaşamaktan Mars'ta koloni kurma düşüncesine dönüştüren şeydir. İnsan beyninin evrimi sonucu oluşan bu güç, ilkel toplumdan modern topluma evrilmeyi sağlamıştır. İnsanlığın var oluşundan itibaren her dönemde yaratıcı beyinler dünyayı kademeli olarak geliştirmiştir. Bir fikir bulunmuş, var olan fikirler ve icatlar geliştirilmiş ve yeni bir icat ortaya konmuştur. Bu döngü yaratıcılık var olduğu sürece devam edecektir. Başarılı olarak addettiğimiz insanlar yaratıcı potansiyellerinin farkında olan ve bunu hayata geçiren insanlardır. Peki her insanda var olan bu yaratıcı potansiyelimizi nasıl ortaya çıkaracağız?

Yaratıcılık Nasıl Oluştu?

Yaratıcılık, insana özgü eşsiz bir yetidir. Üretme, var etme potansiyeli olarak da adlandırılabilir. Bu yetinin nasıl ortaya çıktığını anlamak için beynimizdeki karmaşık örgüye bakmak gerekir. Evrim sonucunda insan beyninde büyüme gerçekleşmiştir. Algı ve tepki bölgeleri arasında bir genişleme oluşmuş ve bu genişleme insanları hayvanlardan ayıran en büyük özelliği meydana getirmiştir; yaratıcı güç.

Prefrontal korteks denilen, hayal gücümüzün kaynağı olan bölgenin genişlemesi ile görmediklerimizi hayal etme gücü, beynimizin gelişmiş bir yapıya sahip olduğunun göstergesidir. Beynin genişlemesi ile oluşan bu karmaşık yapı, bilgiyi birçok farklı yolla işleyebilmemize olanak sağlamıştır. Bunun sonucunda; beyinlerinde algı ve tepki bölümleri yan yana olan hayvanlar yemek gördüğünde sadece onu yemeye odaklanırken, beyin yapısı gelişen insanlar yemeği araç olarak kullanabilme kabiliyetine de sahip olmuştur. Yiyeceği yeme işlevi dışında protesto amacıyla silah aracı olarak veya sanatsal bir araç olarak kullanmışlardır. Beynimizin bilgiler arasında yeni bağlantılar kurma yetisi yaratıcılığımızın temelini oluşturdu.

Yaratıcı Süreçte Beynimiz Ne Yapıyor?

Her insan doğuştan yaratıcıdır. Fakat bu beceriyi ortaya çıkartmak bizim elimizdedir. Beyin, algıladığımız her bilgiyi işler. Çevremizde gördüğümüz nesneler, sesler, kokular, fikirler... Tüm bu bilgileri beyin yapılandırır, önceki bilgilerle harmanlar ve yeni bakış açıları, yeni tasarımlar oluşturur. Algıladığımız şeyler ne kadar fazla ise beynin kullanacağı bilgiler de o denli artar. Yaratıcılığın esasında bilgilerin çakışması yer alır. Her bilgi yeni bir fikre dönüşmesi için bir ham madde niteliği taşır. Beyin bilgiyi alır, farklı bilgilerle çakıştırır, değiştirir ve yeni bir fikir üretir. Bu nedenle beynimize ne kadar bilgi yüklersek, yaratıcılığı açığa çıkarma ihtimalimiz o oranda artar. Başarılı olmak istiyorsak ihtimalleri çoğaltmalıyız.

Nasıl Daha Yaratıcı Olabiliriz?

  • Yeni bir şeyler dene. 

Beynimiz alışıldık olanı sevmez. Sürekli yapılan faaliyetler beyni giderek daha az uyarmaya başlar. Beyni canlı tutmak istiyorsan daha önce yapmadığın bir şey yap. Beyin yeniliğin peşinden gider. Ona istediğini ver! 

  • Konfor alanından çık. 

Beynimiz algıladığımız her şeyi yeni bir fikre dönüştürme potansiyeline sahip. Etrafında ne kadar çok algılayacağı şey olursa üretme becerisi de o kadar artar. İlham perisi bekleme, dışarı çık ve keşfet! 

  • Kolay olanı seçme. 

Beyin, doğası gereği kolay yolu seçme eğilimindedir. Kolay olanı seçme konusunda direnç göstermezsen daha önce yaptığı şekilde bir yol izler. Yeni bir fikir ortaya çıkarmak istiyorsan her zaman yaptığından farklı yollar bulmalısın. Başarılı olmak farklı düşünmeyi gerektirir.

  • Başarısızlıktan korkma.

Başarısızlık hissi acı verici olacağından bu histen kaçınma eğilimindeyiz. Fakat başarısız olmadıysan bu, yeterince denemediğini gösterir. Başarılı olarak gösterilen her insanın mutlaka başarısızlık hikayeleri vardır. Dünya çapında bir üne kavuşmuş olan Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, ilk kitabını bitirdiği zaman 12 yayınevinden de olumsuz geri dönüş almıştır. Pes etmemiş ve bu yüzden başarıya ulaşmıştır.

Yaratıcılık bir anlamda kendini ifade etme sanatıdır. İnsanın kendini dünyada var etme arzusu yaratıcı düşünmelerini körüklemiştir. Bir şeyi var etmenin verdiği keyif insana gerçek anlamda doyurucu bir hayat sağlar. İçinizdeki eksiklik duygusunun yaratıcılığınızı kullanmamanızdan kaynaklanabileceğini hiç düşündünüz mü? Kötü zamanlarınızda elinize bir kalem kağıt alıp yazdığınız, resim yaptığınız, enstrüman çaldığınız ya da evinizde kullanmadığınız bir objeyi farklı bir görünüme kavuşturduğunuz anları hatırlayın. Herhangi birini yaptığınızda o başarı hissini düşünün. Kendinizi, seçtiğiniz alanda ifade edebilme özgürlüğünü... Başarmanın verdiği hazzı tattıkça yaratıcılığınızı ortaya çıkarmak için çok daha istekli olacaksınız. Gelişimizin önündeki tek engel, adım atmamanızdır. Yaratıcı düşünce ancak siz istediğinizde size eşlik eder. Potansiyelinizi keşfetmek sizi tamamlar.

California hapishanelerinde oyunculuk atölyeleri yürüten "Esaretin Bedeli" adlı filmin başrol oyuncusu Tim Robbins, gözlemleri sonucunda; mahkumların kendilerini daha iyi ifade ettiklerini, daha sağlıklı bireylere dönüştüklerini belirtmiştir. Araştırmalara göre yaratıcılık atölyelerine katılan mahkumların suç işleme oranlarında %80 oranında bir düşüş olduğu görülmüştür. Aynı zamanda yaratıcı düşünmeyi benimsemiş, çocukların hayal gücünü esas alan eğitim kurumlarında çocukların başarısının büyük oranda arttığı tespit edilmiştir. Bu bilgiler ışığında yaratıcılığın hayatımızı değiştirme ve iyileştirme gücünün olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 

Yaratıcılık, insanlığa bahşedilmiş bir değerdir. Gün geçtikçe dünyada her şey bir üst versiyona evrilmektedir. Yaratıcılık var olduğu sürece bu dönüşüm devam edecektir. Değişen çağa ayak uydurabilmek, kendi değerimizi ortaya koyabilmek ve dünyada kendimize yer edinebilmek için üretici kimliğimizi ortaya koymalıyız. İnsan olmanın avantajını kullanmalıyız.

Yaratıcılık Nedir?

Yaratıcılık, insana özgü eşsiz bir yetidir. Üretme, var etme potansiyeli olarak da adlandırılabilir. Bu yetinin nasıl ortaya çıktığını anlamak için beynimizdeki karmaşık örgüye bakmak gerekir.

Nasıl Daha Yaratıcı Olabiliriz?

Daha yararıcı olmak için: Yeni bir şeyler dene. Konfor alanından çık. Kolay olanı seçme. Başarısızlıktan korkma.

Yaratıcılık Neden Önemlidir?

Yaratıcılık bir anlamda kendini ifade etme sanatıdır. İnsanın kendini dünyada var etme arzusu yaratıcı düşünmelerini körüklemiştir. Bir şeyi var etmenin verdiği keyif insana gerçek anlamda doyurucu bir hayat sağlar.

Yaratıcılığın Gelişimi yaratıcılık beyin başarı Yaratıcı Potansiyelimizi Nasıl Ortaya Çıkarırız Yaratıcılık Nasıl Oluştu Nasıl Daha Yaratıcı Olabiliriz
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.