AnasayfaBlogYapay Zeka ve Sektörel Faydaları
Teknoloji

Yapay Zeka ve Sektörel Faydaları

21 Kasım 2018
Yapay Zeka ve Sektörel Faydaları

Yapay zeka, insanların yapabildiklerinden daha fazlasını yapmak üzere cansız nesneleri akıllı varlıklar haline getirme planı olarak hayatımızda yer edinmektedir. Yapay zekanın 1956 yıllarına kadar resmi olarak hayatımızda yeri yoktu. 1956 yılında New England'ın tek tutucu muhafazakar eyaleti New Hampshire’de gerçekleşen bir seminerde yapay zeka terimi ilk kez kullanıldı.

Yapay zekanın hayatımıza girmesi pek de kolay değildi. 1974-1980 yıllarında yapay zeka kışı olarak bilinen süreçte eleştirisel birçok rapor hazırlandı. Devletin bu raporları incelemesi neticesinde yapay zekaya olan ilgisi azaldı.1980 yılında yapay zeka, İngiliz devletinin Japonlarla yarışmak için bu alanı tekrar desteklemesiyle canlanmış, donelerin hacim kazanması ve bilgi işlem gücündeki gelişmelerin sayesinde 2018 yılında daha gözde hale geldi. Tüm bu çalışmalar insan yeteneğinin geliştirilmesinde tamamlayıcı bir rol alırken sistemin devamlılığını da beraberinde getirdi.

Sektörel Faydaları Neler?

Perakende Sektörü

Perakende sektöründe stok takibi yapay zeka ile geliştirildi ve günümüzde olumlu etkiler sağladı. İnsan iş yükünü kolaylaştırdığı gibi zamandan tasarruf edilmesine de yardımcı oldu.

İmalat Sektörü ve Seri Üretimler

Sektör hizmetinden beklenen yükü ve talebi tatmin etmek için seri üretim yapan cihazların ortaya çıkışı, cihazlardan alınan üretim raporları temin edilmektedir. Bu durum hem hata payını hem de insan iş yükünü en aza indirmede önemlidir.

Spor Dalları

Birçok farklı spor dalları bulunmakta olup hepsinin ortak noktası organizasyondur. Organize edilememiş bir takımdan sağlıklı sonuçlar alınamayacağı kaçınılmaz gerçektir. Bu noktada takım koçlarına ekibi nasıl organize edeceğine dair raporlamaların ortaya çıkarılması yapay zekanın getirmiş olduğu olumlu etkilerindendir. Bilgi çağında spor yöneticiliği farklı bir hal almaya başlamıştır.

Sağlık Sektörü

Bireysel birçok ilaç, kişisinin sağlık sorunlarına bağlı olarak iyileştirmeyi kolaylaştıracak ekipmanların üretilmesi ve x-ray okuma sistemi ile hayatımızda yer aldı.

Eğitim

Yapay zeka çalışmaları her alanda olduğu gibi eğitim alanında da devam etmektedir. Geleceğe yönelik planlanan birçok çalışma bulunmaktadır. Yapay zeka eğitimde fark yaratacak ve eğitim alanını farklı bir boyuta taşıyacaktır. 

Türkiye'de Robot Fabrikası Var mı?

Türkiye'nin İlk Lisanslı Robot Fabrikası Açıldı

2017 Yılında Konya'da Akınsoft isimli yazılım firmasınca "AkınRobotics" adında ilk lisanslı robot fabrikası kuruldu. Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın firmanın açılış töreninde "Bu model robotlara, alışveriş merkezlerinde ürün tanıtma, fuarlarda broşür dağıtma, otogar ya da havalimanlarında yol gösterme, mağazalarda tezgahtarlık gibi işlevler yaptırabilirsiniz. Hastanelerde hasta bakıcılık bile yapabilecek bu robotlar, ev hanımlarına kısmen de olsa yardımcı olabilecek şekilde programlanmıştır’’ dedi. 22 yılda tamamlanan yeni nesil Ada GH5 isimli robotun üretimi başlamış ve günümüzde mevcuttur.

Yapay Zeka ve Sektörel Faydalarısektörel faydalarteknolojiyapay zeka yapay zeka ve sektörel faydaları
Dilan Teker
Dilan Teker
İK Profesyoneli

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şuan İnsan Kaynakları alanında çalışmaktadır ve mesleği ile ilgili alanlarda sorumluluklar almaktadır. İstanbul İşletme Enstitüsü Blog bölümünde içerik üretmektedir. İnsan Kaynakları, Teknoloji alanında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yapay Zeka ve İşe Alım Süreci
İnsan Kaynakları Yönetimi

Yapay Zeka ve İşe Alım Süreci

22 Aralık 2018
Yapay Zeka
Teknoloji

Yapay Zeka ve Tarihi

30 Kasım 2020