AnasayfaBlogUzaktan Eğitim ve Sertifika Programları İçin 5 Öneri
Online Eğitim

Uzaktan Eğitim ve Sertifika Programları İçin 5 Öneri

21 Ekim 2019
Uzaktan Eğitim ve Sertifika Programları

Uzaktan eğitim, öğrencinin derse fiziksel olarak gelme zorunluluğunun bulunmadığı eğitim tipidir. Dersler tamamen sanal ortamda; canlı, görüntülü ve interaktif bir şekilde işlenir. Uzaktan eğitim programları zaman ve mekândan tamamen bağımsız olarak yapılan bir eğitim türüdür. 

İlgili eğitimler: Online Eğitimler

Üniversitelerdeki diploma programlarında ücretli akademik uzaktan eğitim programları bulunur. Akademik olabileceği gibi, çeşitli alanlarda; uzaktan sertifika eğitimi almak da mümkündür. 

Uzaktan Eğitim ve Sertifika Programları Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Uzaktan eğitim ve sertifika programları seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok önemli faktör var. Sonuçta, programın ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize uygun olmasını sağlamalısınız. İşte başlamanıza yardımcı olacak beş öneri:

 1. Araştırma yapın

 2. Öğrenme yönteminizi göz önünde bulundurun

 3. Başkalarından tavsiye isteyin

 4. Programın akredite olduğundan emin olun

 5. Ücreti öğrenin

Araştırma yapın

Üniversite araştırması yapan herkesin bildiği gibi, birçok farklı alternatif var. Aynı durum uzaktan eğitim ve sertifika programları için de geçerlidir. Bu kadar çok seçenek varken, hangi noktadan başlayacağınızı bilmek bazen zor olabilir. Bu yüzden herhangi bir karar vermeden önce araştırma yapmak oldukça önemlidir. Eldeki mevcut programların yanı sıra her birinin içeriğini de okuyun. Böylece seçenekleri daraltabilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun programı seçebilirsiniz. Araştırma yaptıktan sonra, hangi programın sizin için doğru olduğu konusunda daha bilinçli bir karar verebileceksiniz. Ve bu, uzaktan eğitim ve sertifika programı seçerken atılacak en önemli adımlardan biridir.

Öğrenme yönteminizi göz önünde bulundurun

Herhangi bir program seçerken öğrenme yönteminizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bazı insanlar geleneksel bir sınıf ortamında daha iyi öğrenirken, bazıları daha bağımsız, kendi hızında öğrenmeyi tercih eder. Her iki öğrenci türüne de hitap eden uzaktan eğitim ve sertifika programları mevcuttur, bu nedenle hangisinin sizin için daha iyi olacağını bulmanız gerekir.

Örneğin, uygulamalı öğrenmeyi tercih eden biriyseniz, geleneksel bir sınıf ortamı sizin için daha iyi olacaktır. Öte yandan, kendi hızınızda öğrenmeyi tercih eden biriyseniz, uzaktan eğitim veya sertifika programı sizin için daha uygun olabilir. Nihayetinde, hangi programın sizin için doğru olduğunu anlamanın en iyi yolu biraz araştırma yapmak ve bir öğrenci danışmanıyla konuşmaktır.

Başkalarından tavsiye alın

Eğer daha önce uzaktan eğitim deneyiminiz yoksa çevrenizden yardım isteyebilirsiniz. Bunu yaparak riskleri ortadan kaldırmış olursunuz. Sonuç olarak istediğiniz şey kaliteli ve size uygun bir eğitim seçmek. Çevreniz daha önceki deneyimlerine göre size bir öneride bulunacaktır.

Programın akredite olduğundan emin olun

Uzaktan eğitim ve sertifika programları ararken, eğitimin akredite olduğundan emin olun. Akreditasyon bazen önemsiz gibi gözükse de aslında çok önemlidir. Örneğin Enstitü AB onaylı bir akreditasyona sahiptir. Bu da belirli standartları karşıladığı anlamına gelir. Eğitim seçerken kurumun akreditasyonunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca web sitelerinde beyan ettikleri akreditasyon bilgisini de kontrol edin. Çünkü sahte beyanlarda bulunabilirler.

Eğitimin size maliyetini ihmal etmeyin

Son olarak, programın maliyetini hesaba katmayı unutmayın. Uzaktan eğitim ve sertifika programlarının fiyatları büyük farklılıklar gösterebilir, bu nedenle seçiminizi yaparken bütçenizi göz önünde bulundurun.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Neler?

Bugünlerde herkes için bir eğitim seçeneği var gibi gözüküyor. Geleneksel öğrenciler için tuğla ve harç gerektiren okullar var. Daha esnek bir program isteyenler için online okullar var. Ve her iki dünyanın da en iyisini isteyenler için, artık online ve yüz yüze eğitimi birleştiren hibrit programlar var. Peki ya bir eğitim kampüsünün yakınında yaşamayan veya derslere şahsen katılmayı zorlaştıran başka uğraşları olan öğrenciler ne olacak? Onlar için uzaktan eğitim mükemmel bir çözüm yöntemi olacaktır.

 • Uzaktan eğitim, eğitimini tamamlayamamış olanlar veya maddi imkansızlıklar nedeniyle istediği alanda eğitim alamamış kişilere eğitim alma imkanı sunar.

 • Eğitime evinizden, işinizden ya da dilediğiniz yerden katılım sağlayabilirsiniz. Aktif internet bağlantısı sayesinde eğitimi mobil cihazlarınızdan, bilgisayarınızdan alabilirsiniz.

 • Zengin ve de etkileşimli araçlar sayesinde, online eğitimler ile ders işleme imkânı sağlanmış olur. 

 • Derslerin canlı yayınları eğitim esnasında kaydedilir. Böylece kaçırılan derslerin telafisi ve tekrar izlenmesi mümkündür.

 • Teknolojinin sağladığı imkânlar ile uzaktan öğretim sistemi ve ücretsiz sertifika kursu fırsatlarıyla; “eğitimde fırsat eşitliği” konusuna, kesin bir çözüm getirmektedir.

 • Engelli öğrencilere eğitim olanağı sağlanır. Uzaktan eğitim sistemi, engelli öğrenciler için de oldukça önemli imkânlar sağlamaktadır. Ulaşım sorunu yüzünden eğitim alamayan engelli öğrenciler; diğer öğrencilerle benzer şartlarda derslere katılma olanağına kavuşmaktadır. 

 • Birçok öğrenci, ilgi alanları ya da hedefledikleri kariyer doğrultusunda eğitim alabilme imkanına sahiptir. Ayrıca pek çok insan, kendini geliştirmek istediği bir alanda; ücretsiz sertifika kursu olanaklarına erişebilmektedir. Böylece, sertifika eğitimi programlarıyla, çeşitli amaçlara sahip pek çok kişinin becerilerini arttırmalarına olanak sağlanmaktadır. 

 • Yeni bir hobi edinmek isteyen bireyler, çeşitli eğitim olanaklarından faydalanma imkanına sahip oluyor.

İlgili eğitimler: Kişisel Gelişim Eğitimleri

 • Yeni bir yabancı dil öğrenmek, mevcut yabancı dillerini geliştirmek isteyen bireyler için çeşitli Yabancı dil eğitimleri sunulur. Online eğitim sayesinde ücretsiz ve interaktif biçimde dil öğrenirsiniz. Öte yandan; yurtdışında eğitim almak isteyen, öğrenci değişim programlarından faydalanmak isteyen ya da kariyerinde yükselmek isteyen bireyler için de dil eğitimleri son derece gerekli olmaktadır.

İlgili eğitimler: Yabancı Dil Eğitimleri

 • Uzaktan eğitim sertifika programları ile çok sayıda birey; kamu kurumu personeli, özel şirket personeli olmak için mesleği konusunda eğitim almaktadır.

Neden Uzaktan Eğitim Programlarını Tercih Etmelisiniz?

Uzaktan eğitim, online öğrenim olarak bilinen, öğrencilerin geleneksel sınıf ortamı yerine online olarak ders aldıkları bir eğitim türü. Bu tür öğrenimin bazı dezavantajları olsa da, çeşitli avantajları da vardır. Avantajlardan biri, uzaktan eğitimin geleneksel sınıf öğreniminden daha esnek olabilmesidir. Öğrenciler, belirli bir ders programına bağlı kalmak yerine, derslerini kendi programlarına uygun zamanlarda tamamlayabilirler. Bir diğer avantaj ise uzaktan eğitimin, seyahat masrafları veya okul ücretleri olmadığı için geleneksel eğitime göre daha ucuz olabilmesidir. Son olarak, uzaktan eğitim, öğrencilere başka türlü alma fırsatı bulamayacakları kurslara ve programlara erişim sağlayabilir.

Dolayısıyla, bir eğitim almayı düşünüyorsanız ancak geleneksel veya örgün eğitim seçenekleri sizin için uygun değilse, uzaktan eğitim incelemeye değer olabilir. Esnekliği ve uygun fiyatıyla bu eğitim türünün giderek daha popüler hale gelmesi hiç de şaşırtıcı değil.

online eğitim uzaktan eğitim sertifika ücretsiz eğitim kurs
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
1100439
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
500209
SPSS Eğitimi
5
(26)

SPSS Eğitimi

13 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
855209