Close
Mobil Menu Bars

Uzaktan Çalışma Nedir? Yararları Nelerdir?

29 Mart 2016, 2030 defa okundu.
Uzaktan Çalışma Nedir? Yararları Nelerdir?
Uzaktan Çalışma Nedir? Yararları Nelerdir?

Son iki yüzyılda insanların dünyası baştan sonra değişti. Ama bunun çoğu alışkanlık. Çağlardır değişmeyen bir şey hala dünyayı kontrol ediyor. Her şeyin tarihi bir etkisi var ve de bütün devrimler devrimsel süreci değiştiremez. Dünyamızı daha iyi bir yer haline getirmek için yapmamız gereken çok şey var. Bunu yapmanın en iyi yolu da kendimizden başlamak. Bu fikirlerle birlikte, biraz uzaktan çalışma konusundan bahsedelim. Nasıl çalışıyorlar? Ofiste olmadıkları halde ofisteki çalışan gibi nasıl hareket ediyorlar?

Uzaktan çalışma faydaları neler?

Birey için uzaktan çalışma faydaları

Vakit kaybı yok. Hayatınızın her dakikasını planladığınız gibi kullanabilirsiniz. Uzaktan çalışma yönteminde işe gitmek ve eve dönmek için yolculuğa gerek yok. Çalışma sürecinizi kontrol edebilirsiniz. Bu aktivitelerinizi yönetmenin yolu. Yönetmeyi siz yapın. İş&hayat dengesi -  hayat&iş dengesi olabilir. Uzaktan çalışma yöntemiyle ailenizle birlikte daha çok vakit geçirebilirsiniz. Ofis telaşı yok. Ofiste iş arkadaşları tarafından rahatsız edilen çok insan duyuyorum. Uzaktan çalışma kendi çalışma çevrenizi düzenlemeniz demektir. Çalışmanızı desteklemek için sevdiğiniz aleti kullanın. İstediğiniz her an her aleti kullanabilirsiniz. Sadece ofis ekipmanı değil. Kendi yemek menünüzü yapabilirsiniz. İstediğiniz yemeği yapabilir veya sipariş edebilirsiniz ve çalışma ile alakası olmadan istediğiniz zaman yiyebilirsiniz. Mola almak. Her 2-3 saatte bir mola vermek bizim sağlığımız için önemlidir. 15 dakikalığına yürüyün ve soluklanın. Vücudunuzu sağlam ve de düşüncelerinizi net tutun.

İşverenler için uzaktan çalışma yararları

Tasarruf. Ofise, wi-fi’a, bakıma harcama yapmanıza gerek yok. Onları kovmaktansa bu şekilde tasarruf edin. Ağız dalaşı yok. Tabii kökten bitmiyor ama çok azalıyor. İnsanların dikkati iş arkadaşları tarafından dağılmıyor. Sağlam iletişim. İnsanlar uzaktan çalışma ile daha az sosyalleşme olduğunu söylüyorlar ama günümüzde o kadar çok iletişim yolu var ki bu söz konusu değil. Ortada erişilmesi gereken amaçlar ve de sonuçlar var.

Dünya için uzaktan çalışma yararları

Ekoloji. Doğru, eğer insanlar uzaktan çalışma ile evlerinde kalırlar ve işe gitmezlerse bu da arabalarının park halinde kalacağı anlamına gelir. Trafik. Bu bir önceki maddenin sonucu. Eğer insanlar işe gitmek için her gün yolculuk yapmasalar yollar çok daha boş olurdu. Sadece yolların daha az bakım gerektireceğini söylemiyorum. Devlet bile mutlu olur. Harmoni. Hayatın her dakikasına değer vermek paha biçilemez. İş arkadaşlarınızla, ailenizle, arkadaşlarınızla olan her iletişime saygı duymakla birlikte hayatı akıllıca yaşamak mutlu olmaktır. Bu da uyumu getirir. Tabii ki her durum farklıdır. Bazı durumlarda her gün çalışmanız gerekir. Ama çoğu ofiste bu doğru değil. Sadece değişimin iyi olduğunu düşünün. Çalışma sürecinizi sorgulayın ve bunun hayatınızı nasıl etkilediğini düşünün. Geliştirilebilir mi ve daha etkin olabilir mi? Eğer öyleyse, gelişimin %50’si hazır bile.

Uzaktan Çalışma Eğitimlerini Nereden Alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen uzaktan online eğitimlere katılıp, eğitimlerden başarılı olarak sertifika almaya hak kazanabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!